Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Caut o mamica singura


Recommended Posts

Imi aduc aminte de mine...pe la 28 de ani. Aveam un prieten fff bun, gay...amandoi eram de ceva vreme singuri si fara perspective reale de a ne face familii. Ne-am jurat ca daca ajungem la 35+ si tot singuri vom fi, eu sa fac un copil cu cineva, sa ne casatorim si sa-l crestem impreuna. Lucrurile n-au ajuns pana acolo, ca n-a fost cazul, dar de multe ori ma gandesc la "ce-ar fi fost daca".[:)] Secrau, daca esti bine intentionat, eu iti urez bafta[:)]. Pana la urma, ce e asa grav sa ai langa tine un prieten cu care sa te intelegi perfect, sa va potriviti la gusturi (inclusiv la barbati[8D]), sa nu existe motive de gelozie, cu care sa-ti cresti copilul frumos si echilibrat...pana la urma as putea sa fac asta si cu cea mai buna prietena[:)] Oana mami de [zana] Mara 11.08.2004 si [baietel] Calin 11.10.2011 [url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui secrau22
Da, m-am simtit putin indignat, pentru ca am fost total gresit inteles de catre tine. Cum te-ai simti daca, de exemplu (nu mi-a venit acum pe moment alta idee), tu ai da un anunt ca vrei sa ajuti (gratis) niste batrani. Iar eu as spune ca e ceva "putred" aici...pentru ca mi se pare prea dubios ca cineva sa-si foloseasca timpul lui liber facand ceva gratis. Precis vrei tu ceva de la acei batrani... Poate nu este cel mai bun exemplu, insa...sint sigur ca intelegi ceea ce vroiam sa spun.
corect, nu e cel mai bun exemplu chestiile care nu-mi suna mie bine sau comentariile de mai jos s-ar aplica si daca erai hetero te desconsideri ori pe tine, ori pe femeile care din diverse motive sunt parinti singuri, ori ambele variante adica femeile astea sunt asa de paria ca te-ar accepta mai usor? asa de greu se descurca si asa putine sanse au sa intre intr-o relatie pe alte cai? sau tu ai asa un mare handicap ca numai cineva care nu are de ales ar incerca o relatie cu tine? pt un copil e important mediul in care creste, relatiile autentice din jurul lui, poate mai mult decat faptul ca e scos cu regularitate in parc - sau alte "servicii" pe care si le impart cei care il cresc ce inseamna pt tine "o familie"? daca nu ai mai avut relatii cu femei, de ce crezi ca poti forta una acum?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui secrau22
Buna la toata lumea de pe aici. Am si eu o povestioara. (scuzati-mi sinceritatea celor ce urmeaza a fi scrise) Sant un (inca) tanar de 35 de ani din Timisoara. Sant bisexual, si de ceva timp nu am mai avut relatii cu femei. Nu mi-e rusine s-o spun, nu am nimic de ascuns. Adevarul este ca imi doresc cu adevarat o familie. Am crescut fara tata, si visez la a fi tatal pe care eu mi l-as fi dorit, dar care nu a fost langa mine. Mi-ar placea sa gasesc o mamica cu un copil, sa ne cunoastem si sa vedem daca ne intelegem, iar in cazul in care este totul ok...sa crestem acel copil impreuna. Va rog!! nu incepeti cu chestii de genul " bisexualii/homosexualii sunt pedofili, bolnavi si altele de genul asta. Chiar nu e cazul. Sant un om absolut normal. Imi doresc o familie, imi doresc sa ies cu copilul in orash, imi doresc sa-i ofer tot ce eu nu am avut (si aici nu ma refer la valori materiale, pentru ca nu sunt bogat, si nici nu caut vreo mama cu stare).Cred ca intelegeti voi la ce fac referire. Mi-as dori o mamica....nu inalta, slabuta. Nu ca as face fitze, dar eu am 174 inaltime si sant slabut, si nah...ma gandesc sa ne potrivim cat de cat... Este destul de tarziu, si....momentan doar chestiile astea le am in minte si le-am scris aici, pe viitor, daca vor fi intrebari...voi raspunde pe cat posibil, aici sau in privat.
Tu crezi ca un copil e o jucarie pe care o iei sa te joci cu ea cand ai chef, iar cand te plictisesti, o asezi pe un raft ?![alcool] Dai anunt ca esti bisexual ca sa fii acoperit in caz de esec cu relatia hetero ? [:D] Oricum, esti un mic troll.[detectiv] allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Te-ai indignat degeaba, nu are nimic de-a face cu orientarea ta sexuala. Pur si simplu mi se pare dubios ca cineva SA CEARA sa creasca copilul altcuiva, in conditiile in care nu e steril.

 

Chiar nu inteleg ce legatura are una cu alta. Cunosc o familie care are 3 copii naturali, mai pot face daca doresc pe cale naturala, dar au ales sa mai adopte un copil. Deci, de unde pana unde tragi tu concluziile astea? Adoptia nu este numai pentru persoane care nu pot avea copii naturali. In general, adoptia inseamna mult mai mult decat a lua un copil pur si simplu, asa... de plictis sau de frustrare. Adoptia inseamna sa primesti in viata ta o fiinta, cu bune si cu rele, sa oferi atat de multa iubire incat sa vindeci posibile traume, sa intelegi ca nimeni nu e perfect si sa accepti asta. Nu adopti copilul perfect, din genitorii perfecti, din familia perfecta. Nu adopti pentru ca nu poti sa concepi sau sa porti pana la sfarsit o sarcina. Adopti pentru ca iubesti copiii, pentru ca iti doresti un copil nu pentru ca nu poti sa il ai pe cale naturala, ci in ciuda faptului ca nu il poti avea pe cale naturala.

 

Scuze de interventia off-topic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Citat: citat din mesajul lui secrau22

Tilia....ti s-ar fi parut mai ok daca pur si simplu vroiam sa adopt? Atunci nu mai exista riscul de a fi pedofil?

Intotdeauna exista un risc ca un copil adoptat sa fie abuzat. Ti-am zis, nu mi se pare normal sa vrei un copil si sa accepti mama la pachet. Cred ca situatia imi aminteste prea mult de Humbert Humbert, el s-a casatorit cu mama Lolitei pentru a fi mai aproape de fata.

 

 

Cum adica "intotdeauna exista un risc ca un copil adoptat sa fie abuzat"????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Citat: citat din mesajul lui rall

Citat: citat din mesajul lui Tilia

Pur si simplu mi se pare dubios ca cineva SA CEARA sa creasca copilul altcuiva, in conditiile in care nu e steril.

Ti se pare dubios ca vreau sa adopt fara sa nu am probleme de infertilitate?
Nu, deloc, si mi s-ar fi parut ok daca ar fi vrut sa adopte pur si simplu. Asa imi pare ca vrea un copil si ca femeia e pe locul al II-lea.

 

Tilia, citeste la adoptii sa vezi cat e de greu sa adopti un copil. Chiar si ptr. o familie. Imagineaza-ti un barbat singur, necasatorit incercand sa adopte. I s-ar arunca dosarul in fata! Nu ar avea nici o sansa la asa ceva. Da, si mie mi se pare ca cel mai simplu e sa gaseasca o mamica singura, daca ceea ce-si doreste e o familie 'de-a gata'. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Citat: citat din mesajul lui secrau22

Tilia....ti s-ar fi parut mai ok daca pur si simplu vroiam sa adopt? Atunci nu mai exista riscul de a fi pedofil?

Intotdeauna exista un risc ca un copil adoptat sa fie abuzat. Ti-am zis, nu mi se pare normal sa vrei un copil si sa accepti mama la pachet. Cred ca situatia imi aminteste prea mult de Humbert Humbert, el s-a casatorit cu mama Lolitei pentru a fi mai aproape de fata.

 

Tilia, cred ca orice copil d epe lumea asta risca sa fie abuzat. Tocmai ptr. ca nu se poate apara. Insa, depinde de cine creste acel copil sa nu-l abuzeze si sa-l apere cat poate de bine de altii care ar abuza copilul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...