Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Unturi si uleiuri


Recommended Posts

Uleiul essential de portocala, lamaie, bergamota si grapefruit se pot aplica in creme de fata si corp numai in cantitati mici, dupa applicare se evita expunerea la soare pentru ca sunt uleiuri photosenzitive, cel putin vara nu sunt indicate, doar applicate seara. Allure are dreptate uleiurile essentiale nu sunt pentru ingestie, Oregano in stare pura este unul dintre cele mai puternice uleiuri essentiale, irita pielea si mucoasele. Pentru ingestie se foloseste Ulei de oregano (ulei essential diluat in ulei vegetal).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Allure
de departe cel mai pur si concentrat ulei de oregano e asta: http://www.iherb.com/North-American-Herb-Spice-Co-Oreganol-P73-45-fl-oz-13-5-ml/7704 il folosesc de vreo 10 ani; am incercat altele si mi s-au parut diluate asta isi merita banii (sa zicem...) "*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"* “ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. " "You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]
uleiul de oregano se poate prepara si acasa - se iau 2 legaturi de oregano proaspat, se toaca marunt si se pun intr-o sticla de jumatate de kilogram cel mult peste care se toarna orice fel de ulei, preferabil de masline presat la rece - se pune sticla la soare si se agita de 2 ori pe zi, timp de 2 saptamini, apoi se mai lasa o spatamina doua l macerat si se poate folosi Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul de cocos nu trebuie neaparat incalzit pt intrebuintari cosmetice. Eu am borcanulcu mine la dus si iau cate un guguloi de ulei solidificat si incepsa-l intind pe corp, se lichefiaza la atingerea pielii. Prietena care mi l-a recomandat il foloseste si pe post de crema de maini si tot la sfatul ei il folosesc si pentru fata, dimineata la spalat. il intind bine si apoi inmoi un prospo micut in apa calda bine, storc puternic si indepartez resturile de ulei. Teoretic ar trebui (aceeasi prietena :) sa fac un amestec de sare de mare grunjoasa-neiodata si ulei de cocos pe post de exfoliant pt piele, dar adevarul e ca nu m-am dat niciodata in vant dupa asa ceva, prefer niste prosoape mai aspre mici cu care ma spal. Pe par nu am curaj sa-l incerc, am un par foarte fin si si pe unde se atinge bretonul de frunte din greseala cand ma spal cu ulei, parul ramane... uleios. Nu patiti asa ceva? _______________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Aqai Pe par nu am curaj sa-l incerc, am un par foarte fin si si pe unde se atinge bretonul de frunte din greseala cand ma spal cu ulei, parul ramane... uleios. Nu patiti asa ceva?
e uleios cat mai are uleiul pe el, sau si dupa ce-l speli? nu, la mine nu ramane uleios dupa spalare. Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu fac gomaj cu ulei de cocos si sare epsom care e grunjoasa la fel ca sarea de mare si e super! "*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"* “ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. " "You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai dupa ce-l spal... ca intai ma uleiesc bine pe fata si ma curat si apoi ma spal pe par. daca se atinge bretonul de frunte in tot procesul asta, cand se usca e vag uleios dar trebuie sa recunosc ca e bestial, asta vara cu piscina cu clor de 2-3 ori pe zi + toate dusurile aferente, pielea mea era grozava, nu uscata, nu scarpinicioasa de uscare... _______________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: Aqai, traiesti in Belize si te duci la piscina cu clor?!?!? M-am dus asta vara la piscina doar ca sa ma expun la soare si mi-era rau de la miros [alcool] Dar sa mai si intru in ea... "*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"* “ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. " "You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete bb_yasmi
unt de cacao+unt de shea pt par. il tin pe par 20-30-60 de minute (depinde cat de tare ma grabesc!) inainte de a face baie. apoi spaland parul in cada untul/uleiul ajunge in apa si devine un adevarat rasfat si pt corp. untul de cacao/shea este deliciu si pt ten/corp. mai folosesc ulei de argan, tot pt par/corp. sau daca raman in "pana" de unturi :)) folosesculei de masline pur , bio, etc facut de socrela mea!![pk] __________________________________________________ mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...