Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Unturi si uleiuri


Recommended Posts

Alina, atunci cel pentru par este un ulei de cocos imbunatatit, special pentru cometica. am cautat si am gasit si poze. asta am eu: http://www.bioplanete.com/Kokosol si asta ai tu: http://www.logona.de/Haar/Haar_D/s-k-s.html Uleiul de la logona are si vitamina E. Mai contine si altceva? Cred ca duc borcanasul meu in bucatarie, unde ii e locul.[:D] Daca aveti vreo reteta buna cu ulei de cocos nu ezitati sa o impartasiti [flo] -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

inainte de a incerca pe propria piele unturile si uleirile mi-am facut lectiile... adica m-am informat si apoi am ales citeva. le utilizez de citiva ani pentru simplul fapt ca orice crema cosmetica aplicata pe piele/ten ma alergizeaza cu manifestari grave. inclusiv demachiante, farduri etc. nu am ajuns la doctori alergologi pentru ca nu vreau sa descopar cine stie ce alergeni de pe etichete uleiul de cocos are un grad ridicat de comedogenicitate eu l-am aruncat, chiar daca era bio, eco si tot tacimul. nu am avut chef sa fac o prajitura untul de shea nu mi-a priit am folosit uleiul de jojoba, alternativ cu cel de macadamia si foarte mult timp uleiul de masline untul de mango e f. bun ptr. corp, dar trebuie efort ptr. a fi aplicat niciodata nu am facut gomaj corporal cu uleiuri - nu se curata si nu se exfoliaza corect pielea folosesc numai sapunuri fabricate manual - demachiant si sapun corporal ptr. par inca folosesc sampon/balsam/masca/ulei/lotiuni de tip comercial, dar in viitor sper sa experimentez din uleiurile vegetale de fapt ce vreau sa comunic e ca trebuie sa gasiti clasificarile uleiurilor si unturilor vegetale functie de gradul de comedogenicitate, textura, grad de absorbtie al pielii, anotimp etc. este f. important si modul de aplicare, eu niciodata nu ma ung cu ulei sau unt pe pielea/tenul uscat, ptr. ca simt ca ma "sufoc" instant
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uitasem, mi-am adus aminte de experimentele groaznice cu mastile de par: ulei de masline + galbenus, adica maioneza clasica si apoi ceva combinatii cu ulei de ricin. le-am aplicat inainte de spalarea parului, apoi a fost un cosmar sa le scot cu sampon. in final mi-au facut mai mult rau decit bine asta a fost inainte sa inteleg ca parului meu ii prieste tratamentul uleios aplicat dupa spalare. de fapt firele de par trebuiesc mentinute flexibile si lucioase dupa spalare, nu tratate inainte de spalare, nu are nici un efect daca scot tratamentul cu sampon.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tic tac, eu am folosit o masca din ulei de cocos, de ricin, galbenus, miere si ulei de masline, m-am chinuit la spalat, dar parul a aratat superb la sf. Cu uleiul de cocos la fel, dupa ce il folosesc parul efectiv straluceste uimitor, se vede diferenta cand folosesc si cand nu folosesc. E ca in reclamele de la TV dupa cocos. Lady, al meu nu miroase deloc. N-are miros. Dar evident ca toul depinde de tipul de par si de piele samd. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tic_tac niciodata nu am facut gomaj corporal cu uleiuri - nu se curata si nu se exfoliaza corect pielea
Serios? Eu am mai facut gomaj cu zat de cafea+ulei de masline.Este tare laudata combinatia asta. Sa nu mai fac? Care e explicatia?
Citat:
este f. important si modul de aplicare, eu niciodata nu ma ung cu ulei sau unt pe pielea/tenul uscat, ptr. ca simt ca ma "sufoc" instant
Interesant. Si ce faci cand ai pielea uscata, dupa dus de exemplu? Cu ce o hidratezi? Ana, cu placere! [pup] XIO, eu nu mai pun ever ever galbenus de ou in par. M-am saturat, chiar e un efort mare sa il curat dupa. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit ulei de cocos o perioada, dar m-am lasat de el, e adevarat ca parul arata stralucitor si moale. Vara il folosesc pe corp dupa dush,pielea era super. Acum folosesc uleiul de cocos numai la gatit floricele, si mancat o lingura pe zi. De 3 saptamani folosesc masca de par cu ulei de ricin si ulei de migdale dulci (de 3 ori pe saptamana), le amestec impreuna (60ml ricin- 40ml migdale), altfel nu e usor de lucrat cu uleiul de ricin. Parul nu mai cade, parca e putin mai des si cu volum, nu ca ar fi des ca mi-au crescut alte fire de par, probabil parul e mai sanatos, plus ca nu folosesc sampon cu sulfati. Si de 2 saptamani inghit o pastila de 1000mcg de Biotine pe zi (vitamina B7 ori vitamina H), asta e buna pentru par sa-ti creasca repede, unghiile (daca sunt probleme cu ele) si pt piele. Si pot sa spun ca tenul fetei s-a schimbat uimitor, atatia bani pe creme de fata, de m-am saturat. Numai ca problema cu vitamina B7 e ca trebui sa bei cel putin 8-10 pahare de apa pe zi, ca daca nu se bea, apar cosurile, iritatii pe fata. Eu nu beau altceva decat apa si imi este usor, dar pentru cine nu e invatat sa bea atata apa e o problema. De aceea avertizez in legatura cu vitamina asta si consumul neaparat de apa, vitamina asta fiind solubila in apa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
este f. important si modul de aplicare, eu niciodata nu ma ung cu ulei sau unt pe pielea/tenul uscat, ptr. ca simt ca ma "sufoc" instant
Interesant. Si ce faci cand ai pielea uscata, dupa dus de exemplu? Cu ce o hidratezi?
nu stiu daca n-a vrut sa spuna ca pielea/tenul sunt ude cand aplica uleiul (eu una cel putin asa fac, nu ma sterg cand ies de la dus, ci aplic uleiul - de masline - si ma imbrac direct in halat, si nu ma sterg dupa ce ma spal pe fata, ci aplic uleiul - de argan/migdale/macese) Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...