Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august (13)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui adarev
Ce face trupa de bebei?Mai, fetelor, scoate Nectarel niste sunete de n-am mai auzit asa ceva. Eact ca o cioara. Ce-o mai fi si asta?L-am auzit la telefon, ca maine vine acasa. Chiar am intrebat-o pe socra-mea ce i-au facut de triluieste in halul asta. ROXY, ce-ai mai patit si tu cu Antonika. Al meu vad ca reactioneaza bine la lume multa.Acum daca-l ceri in brate intinde singur manutele spre tine.E in recuperari saracu. Are manifestari si de la 6 luni. IOANA, am inteles ca papusa aia nu costa mai mult de 120 lei. Am sunat si la Bebe Tei sa intreb, or fi zis fetele alea ca-s cu pluta.Au zis sa mai rein ca intreaba la distribuitori. Uite asa fac eu cand mi se pune pata pe ceva.IOANA, tu ziceai ca ANA mai da un lichid transparent afara. O fi acid, dar eu nu i-am dat fier acum si tot mai da cate o gura.La diversificare nu ma bag inca.VERA, pe unde esti?BALANTA, tu? DELIA, spuneai de niste port bebeuri. Vine tatal tau in ianuarie?[pup] Ada ,mama de Nectarel
La Vlad, triluit e frumos spus. Noi spunem ca el caraie. Dar, cum zici tu, ca o cioara. Zici ca raguseste daca continua. In momentele alea vrea atentie, de preferat luat in brate. Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ile ce reduceri au fost la cora? Aruba eu am un incalzitor de biberoane de la avent, care la ultima treapta incalzeste apa la 70 de grade. Nu e asa complicat daca faci de cateva ori. Eu de cand am inceput diversificarea, nu-i mai dau lp, dar cand ii dadeam la mada de seara, il puneam la facut imediat dupa baitza, si pana manca el sanii, se si incalzea si racea laptele. Zi-mi si mie cum e cu indemnizatia, pls.. Roxy pupam Antonik. O avea si ea un momdnt, se mai intampla...o fi intr-o noua etapa de dezv mentala. Lui Patrick nu i-a mers bine nan-ul. Nu numai ca il constipa, dar il si irita f tare. Cu humana e mult mai bine, iar de cand am inceput diversif, face singurel de 2 ori pe zi. Eu am inteles de la dr ca nu e obligatoriu sa fie kk consistent ca sa se numeasca constipatie. Daca nu reuseste sa faca si se screme, si o doare burtica, e constipata... Acuma nu stiu dc e valabil si in cazul alaptatului numai la san, Patrick papa atunci mai mult lp. Maria si Patrick mai face asa. Ziua se mai alinta, la masa de la 6.30 mananca in 15-20 min ambii sani. Zizou e normal sa oboseasca mai dupa masa. Bine ca doarme reprize mari. Al meu a dormit azi 2 reprize de juma de ora [bang]. Lasa ca se fac ei mari. Ce n-as da si eu pt 2 ore de somn... In schimb al meu s-a obisnuit sa mai stea si singurel. Chiar fetele, ca nu v-am mai zis cu dezrasfatul. Nu mai doarme in brate, cele 2-3 reprize de somn, sta cuminte pe saltea si se joaca, vorbeste, se rasuceste, dar nu striga dupa mine, nu-l iau in brate decat de foarte putine ori, sta si in carut vreo 2 ore, s-a obisnuit si in scoica..alta viata. Nu ma intelegeti gresit, nu l-am abandonat :))) sunt in zona, dar pot sa mananc linistita juma de ora. Ba chiar am inceput sa ne iubim. Stau si eu intinsa langa el pe saltea si se intoarce spre mine, ma apuca de obraji si vine spre mine, se baga cu capul sau ma pupa [olala]. Oricum pe saltea e mult mai fericit decat in patut. Ma bag la nani, o noapte usoara. Mami de [baietel] Patrick Andrei (21.06.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am terminat si eu pe ziua de azi. Dupa masa am pus-o cu buni de la Cluj la povesti pe skype si a stat asa o ora pana am facut eu de mancare: Supa de curcan cu taietei, PAstitio de vita (delicios) si vinete. La 7 am fugit la o prietena sa o felicitam ca era ziua ei si s-au adunat multi prieteni cu copiii, la 9 am venit acasa si in masina a adormit cu suzeta in gura [olala]! Ea care pana acum scuipa suzeta cat colo! Am facut baitza si am culcat-o. Acum am terminat de spalat vasele si de strans de aici Ada, merci de info. Sa inteleg ca si Nectarel da zer afara? Pupici si noapte buna! Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2 PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noapte linistita fetelor, Eu l-am hranit pe Eric si acum pap inghetata (da, tot din aia cu artar si nuci). L-am depus pe bb in patut, a facut ochii cat cepele bineinteles, desi la san dormea.. Sa vad daca sta linistit si adoarme asa sau trag o tura de leganat pe genunchi. Pana nu uit, bafta lui Mygirl, care are azi un examen f important! Aruba, in schema de diversificare care se distribuie aici in spitale tuturor mamelor, intre 6 si 7 luni se introduc primele cereale, fructe, legume si in a 3 etapa primele proteine: carnita de: miel, curcan, pui (eu nu o sa-i dau miel). AVand in vedere ca noi am inceput diversificarea la 4.5 luni (la recomandarea medicului, pt a diminua refluxul), am incheiat practic primele 2 etape si ar urma carnita. Oricum continuam cu fructe si legume inca vreo 2 saptamani. De la 7 luni incolo se mixeaza cerealele, se adauga noi legume, fructe si carne, peste, galbenusul de ou. Carmen, ma intrebai cum ii repartizez mesele. Simplu, una pe zi, cea de pranz, la 30 min dupa lapte. Asta pt ca papa deocamdata cantitati f mici. Azi a gustat pastarnac - cah! - si a papat f bine cereale cu piersica. Nu degeaba e piersicutz! De cand ne "distram" cu dintii (apropo, nici unul nou la orizont), ziua mananca lapte f putin si haotic. Colac peste pupaza, se opreste din supt la orice gest de al meu (sa beau apa, de ex.) sau voce de-a unuia din noi. Ar trebui sa ma inchid in dormitor cand alaptez, dar nu pot. Asa ca vb in soapta. In schimb seara, la ultima masa a zilei papa ff bine si muuult timp ( de ex azi de la 5 jumate la 7 fara un sfert). In rest, ne rostogolim,acum si de cate 2 ori consecutiv, rrarraim si caraim si noi, a redescoperit tipetele si ce ii mai plac, ne antrenam intens la a inainta taras dar nu reusim inca, ceea ce ne enerveaza. Pe mama din dotare o tragem de par, de bluza, o batem cu palma peste sani cand ne e foame. Ada, cate progrese a facut Nectarel, recupereaza f bine si e sociabil, bravo! Eric se comporta destul de bine in vizite, dar, cu exceptia botezului, nu a vazut lume multa, sa zic ca a trecut din brate in brate. Doar nasii si cativa prieteni. Imi inchipui ca e normal sa fie agitati si sa decompenseze acasa dupa zile cand au fost in jurul lor multi oameni. Ana, a iesit buna piftia? Noi am ras-o intr-o zi. Data viitoare (de Craciun adica) fac macar 2-3 tavi. Va pup. ************************** Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012) Cine-ti saruta genele-n somn, Si cine-i acolo cand ingerii dorm? Toate zanele bune sa te ocroteasca, Toate florile campului sa te infloreasca!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. Va poftesc la cafea cu lapte calda si buna. Noi nu prea avem nimic deosebit de raportat, o noapte linistita. Vad ca Aurora papa mai bine noaptea decat ziua. Ziua e usor distrasa, ii bag biberonul in gurita de cateva ori pana se decide sa il prinda o data. Cam ce va fac voua bebeii la san imi facea mie cu biberonul. Acum vad ca e mai bine. Dr. mi-a explicat ca daca cauzele medicale sunt excluse, e posibil sa fie puseu de dezvoltare mentala si mancatul incepe sa i se para plictisitor, ea fiind mai preocupata de lucruri noi pe care le invata.[:)] Oricum, vad ca e agitatie mare in randul bebeilor. Sper sa se linisteasca cu totii cat mai curand. Carmen, ma bucur ca merge dezrasfatatul. Fleur, parca tu ai zis ca varianta lui Wayne pt fetite e Julia. Presupun ca nici aia nu se gaseste la noi. Ada, poate ma anunti si pe mine daca ai succes sa il gasesti pe Wayne pt Nectarel. Ce imi da mie google cand caut papausa julia nu cred ca e ce trebuie. Of, am devenit dezlanata ca s-a trezit si ma grabesc. Va pup cu drag si mai revin. Mamica Aurorei - 20.08.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si multu de cafeluta Abia astept sa imi fac una decaf Carmen au fost 50% red la jucarii, Laura a zis Mi-am luat carut mai usor, ce bine e !!! Manevrez cu un deget totul... Azi am ceva de lucru plus ca trebuie sa fac o lista pt niste cump de la ikea Eu de 3 nopti dorm super bine, bb se scoala doar de 2 ori, pe la 1, la 4 si dim la 7 cand oricum preg copii de gradi si scoala Pup Pup Ile , mami de V[bicla] , A [cavaler] si I [zana] ,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lorenaflore
Roxy, Clayhanger, eu cu Onuta nu am fost in vizite, insa am observat ca o oboseste si cand avem musafiri si e un pic mai agitatie. Inca nu am plecat in vizite sau sa schimbam domiciliul ca Ioana, dar imi e ca ii stric programul mai ales ca abia am ajuns si noi la un anumit program, asa in mare... dar trebuie sa incepem sa iesim si noi in lume, cred ca de Craciun o sa incepem. Kimmy, nu ai incercat sa-i dai sa pape cand incepe foiala? Eu cand o simt ca se foieste ii bag biberonul in gura, nu o las sa se desmeticeasca prea mult ca se trezeste si nu mai adoarme usor. suntem pe NAN A.R. pediatra a spus sa incepem div din pricina regurgitarilor si a faptului ca intre luna3 si 4 nu a luat decat 570 gr fiind exclusiv pe L.P. a avut vreo 2 sapt cu regurgitari dese si mese f proaste 60-70 ml la o masa.... Mamica Oanei Maria (27 iulie 2012) FIV1 - Budapesta Peter Kovacs
_______________________________________________________________________________ fiv 1 reusit-promed,MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT. [fetita] SARA MARIA DN-30.07.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

suntem pe NAN A.R. pediatra a spus sa incepem div din pricina regurgitarilor si a faptului ca intre luna3 si 4 nu a luat decat 570 gr fiind exclusiv pe L.P. a avut vreo 2 sapt cu regurgitari dese si mese f proaste 60-70 ml la o masa.... ioana- cate pic e fier ii dai??? noi suntem cu 2 pic /3 zile,apoi 3 pic/3zile apoi 4 pic timp de 2 luni.... _______________________________________________________________________________ fiv 1 reusit-promed,MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT. [fetita] SARA MARIA DN-30.07.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu la [cafea] Gazuta mica inca doarme. Azi-noapte a avut doar o trezire, bine a fost! Fleur - sa iti fie de bine tunsoarea. E vorba de blogul [url="http://www.cristelageorgescu.ro/mar-morcov-incompatibil/01/2011/"]Cristelei[/url], cred, eu acolo am citit despre combinatia legume-fructe ilenutza - ce carut ai luat? Cu sanul la fel suntem si noi si ajungem sa mancam la 1-2 ore ziua. Cel mai bine mananca atnci cand suntem amandoua culcate. Si noi regurgitam mult si des, si ma gandesc ca din cauza asta ia asa putin in greutate, are cu 1 kg mai putin decat sora-sa in perioada asta, dar nici vorba sa incep mai devreme de 6 luni diversificarea. In schimb ma gandesc ca daca nu accepta biberonul, cand sunt plecata undeva sa ii dam cereale cu lgta in lapte muls. Se intoarce ca o ramisoara pe partile laterale, dar nu si pe burta, sau pe spate atunci cand e cu fata in jos. Clara a avut reprize de plans cand s-a calmat doar afara atunci cand ii era f somn. In rest toate bune, vesela, vioaie, se hlizeste si chiuie toata ziua, iar cand apare sora-sa in peisaj e veselie maxima, se lasa cu rasete adevarate ************************* Mami [mamica] de [url="http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png"]Bianca Maria[/url] (04.08.2010) si [url="http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/82hpv757d0kzi4t9.png"]Clara Ioana[/url] (30.07.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...