Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piatra Neamt , Perla Moldovei (97)


Recommended Posts

Nu suntem stresati de evaluarea din mai [ups]  suntem stresati in general, [:)] , pentru ca are foarte multe teme, plus doua carticele la romana si matematica cu acea evaluare pe care trebuie sa le termine pana la Pasti si nu suntem prea inaintati, din cauza de lipsa timp. S-a mai si incalzit acum si mai iese si pe afara, i s-a limitat timpul mult.

 

Cred ca el e destul de stresat, i-am gasit propozitii prin caiet - facute de el, de genul celor in care cineva sfatuia un copil sa se apuce serios de invatat ca se apropie evaluarea aceea... Asa cred ca le mai spune invatatoarea si i s-a imprimat si lui in capusor. Desi eu i-am zis ca nu-i mare smecherie, e o evaluare ca oricare alta.

 

Cum se comporta colegii copiilor? Sunt rautaciosi, sau sunt sufletisti, tin unii la altii? Intreb pentru ca acum recent Stefan mi-a zis ca sunt unii colegi de-ai lui care vorbesc urat, jignesc, pana la urma mi-a zis ca si pe el l-a jignit unul pe la inceputul lui martie... Colega lui de banca e mai plinuta si un coleg i-a spus "scroafa". Eu i-am zis sa-i ia apararea colegei si sa nu-i lase pe ceilalti sa le jigneasca. Oricum, din ce imi povesteste Stefan, sunt rai in general, se bat, se jignesc.

Mi-am propus sa vorbesc cu el in fiecare zi sa-mi spuna exact ce se intampla la scoala, numai de-ar spune adevarul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 356
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

    Salutare !

Laura - acum am 32 de saptamani, bebelusa mai are de stat in burtica, m-a cam speriat saptamana trecuta si pe mine si pe doctori, acum situatia este cat de cat sub control.

 Ce frumos va pregatiti voi acolo, cu gradina, florile, casa, foarte frumos, mai povesteste-ne [:)] .

Cristina - in general sunt mai multi rautaciosi, eu asa cred...Razvan are doar vreo 2, 3 baieti care ii considera prietenii lui, restul...o gasca de fete, cu care se joaca, discuta, fac teme impreuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata!

O saptamana usoara, cu soare si veselie va doresc!

 

Ellinia, ai mei lucreaza in clasa dupa niste culegeri cu propuneri de astea de teste, ni s-a oferit posibilitatea sa le achizitionam sa lucram si acasa, dar NU este obligatoriu. Teme au echilibrat, zic eu.Una peste alta, mai mult de 60-90 minute maxim, cu tot cu pauze, cascat gura, citit textul la romana, stat la povesti, nu le ia intr-o zi. La sedinta cu parintii ni s-a cerut doar sa ii punem sa citeasca mai mult. Nici pe ei nu ii vad stresati deloc cu testarea asta. Pana la urma, e in primul rand o evaluare din care sa afle toata lumea cat de priceputa a fost invatatoarea sa le explice si sa ii invete ce au de invatat (la varsta asta si la ce fac ei acum eu cred ca e suficient ce lucreaza in clasa, mai mult de o tema scurta la romana si cateva exercitii la matematica nu ar trebui sa fie nevoie sa faca acasa si evaluarea nu ar trebui sa masoare cat de mult pot lucra elevii acasa, ci cat de mult inteleg si retin in clasa, la ore) .

 

Legat de rautatile intre colegi, eu nu am feedback de genul asta de la ai mei. Chiar i=am intrebat daca la ei in clasa se bat copiii la modul serios, nu asa ca se imping cand se alearga in joaca. Si au zis " nu, nu se bat, cum sa se bata?!". Au si ei 2 colegi mai rotofei si am intrebat daca sunt copii rautaciosi care le spun lucruri urate si au zis ca nu, ca unei fetite (T.)  i-a zis cineva ceva jignitor si a patit-o [:D].  Rares mi=a povestit ca l-a auzit invatatoarea si ca  "nu mai stiu cine era, dar cred ca a patit-o tare, ca nu mai vorbeste nimeni urat cu T. de atunci ". Invatatoarea lor in fiecare pauza e in clasa, cu ei, ii urmareste din umbra si intervine cand e nevoie. Eu cred ca tine mult si de priceperea si implicarea invatatoarei de a-i potoli la timp.  

 

 

Au aparut pe edu.ro modele de teste de evaluare. La matematica mi se pare usor, iar la romana textul de citit mi se pare cam lung. Intrebarile insa  cred ca sunt usoare. Le-am scos si eu la imprimanta dar nu am apucat sa le dau sa le lucreze, ca in weekend am avut program de joaca si haladuit pe afara [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! 

Adina, sarcina usoara in continuare! 

Si copiilor, succes la scoala, fara stress! 

Noi suntem bine, nu stiu ce sa va povestesc....fara stress, poate chiar prea relaxati, cu scoala. 

Am chestionat-o si eu pe Iustina despre cum vorbesc si se poarta colegii, insa nu scot mare lucru de la ea, ca intotdeauna...totul e bine, unii sunt mai neascultatori, dar e bine. 

O zi frumoasa, tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara... buna seara!

Am mai intrat si eu un pic sa va salut (Salut!) [:)]  si sa vad care mai e miscarea pe aici. Noi suntem bine. Am intrat in curatenie. De fapt acum e o mare debandada: aproape toata casa fara perdele, covoarele stranse.. in fine,  sper ca pana de Paste sa am timp sa le pun la loc pe toate. [:D]

Voi pe unde o sa va petreceti de Paste? Si ce bunatati pregatiti?

 

Laura, te felicit pentru gradina! Eu anul asta n-am apucat sa fac nimic , dar sper pana de sarbatori sa pun macar ceapa, patrunjel, ridichi si altceva,,, ce s-o mai gasi.

 

Noapte buna fetele, ca deja incurc tastele, iar la noapte va trebui sa ma mai trezesc de cateva ori ca am treaba : [alap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Magda [pup] cum e cu viata si casa plina de copii? Cum v-ati adapatat? Vad ca ai timp si de curatenii seroiase. Esti super , super tare! Dar ia-o usor, ca abia ai nascut si ai 4 mici ce depind de tine, nu te epuiza!

 

De Paste noi cred ca plecam la parintii mei. Deci, nu fac nimic [:D]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Eu tot asa...aproape de miezul noptii... ca bufnita...

Laura, cu casa plina de copii e tare frumos. Nu te plictisesti niciodata. De fapt, nici nu imi mai aduc aminte de cand nu m-am mai plictisit . E un pic obositor, dar e tare frumos.

Iar, referitor la curatenie, a trebuit sa ma incordez un pic. Doar un pic.  Nu sunt super deloc. Dar, asa imi place mie sa primesc sarbatorile. Apoi, urmeaza sa facem botezul si pe urma, gata, intram in rutina zilnica. Deci, efortul nu e prea mare. Ma simt bine acum si parca nu imi vine sa cred ca nu mai am burta mare si cred ca asta e motivul pentru care "imi tot caut de treaba".

Pana la urma, cea super esti tu, ca ai unde sa pleci si nu trebuie sa faci nimic. Foarte tare!

 

Cu intarziere, urez si eu LA MULTI ANI! tuturor celor ce si-au sarbatorit astazi onomastica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Adevarat a inviat! 

 

Allexa, te cred ca ti-e greu, dar mai ai un pic si iti tii puiutza in brate si uiti de toate. Pupa si flacaii din partea noastra! 

 

Noi am fost sambata-duminica si luini la ai mei la Dorohoi, ieri am avut program de voie (alergat in parc dupa o minge, calarit trotinete, joaca) . Azi, inapoi la munca si la scoala, cu gandul la weekendul cu 1 mai. In rest, sanatosi, voioasi, bucurosi de primavara. Speram sa se potoleasca ploile, sa terminam si noi cu santierul de acasa. Avem polistirenul pus pe toata casa, dar mai e de lucru cam o saptamana sa intinda mehlemul ala ce se pune pe deasupra.  

 

In caz ca nu ati aflat, s-a deschis Gradina de vara. Preturile sunt ca anul trecut (parca portiile un pic mai mici), atmorsfera si chelnerii aceiasi. Cand ne vedem acolo ? [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, ca portile sunt mai mici nu-i problema, nu ne imbulzim, ca suntem fete civilizate [:-)))] ...adica...cat de mici, ca eu am burta cam mare ! [fri]

 Spor la treaba Laura, sa terminati casuta si sa o faceti frumoasa. Si eu abia asteptam soarele asta, atatea ce as face si eu, dar abia ma misc dintr-o camera in alta si de iesit imi este foarte greu, ma enerveaza ca depind de Marcel sa pot iesi, ca el pleaca cu masina, asa ca iesirile mele sunt pana la Galleria si inapoi ( cred ca ma cunosc toate vanzatoarele de pe acolo ).

 

Aaaaa, portiile...scuze, am citit porti in loc de portii [batcap] [alcool]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...