Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piatra Neamt , Perla Moldovei (97)


Recommended Posts

Buna seara!

Foarte putina activitate pe aici. Si imi pare rau sa vad asta.  O sa dau vina pe pregatirile de scoala. Sau pe faptul ca toata lumea umple camarile cu zacusti, gemuri, muraturi si altfel de conserve.

Si pt ca vorbeam de umplut camarile (congelatoarele).... Sunteti amatoare sa cumparati carne de pui de tara? Crescut sanatos, numai cu cereale la 21 lei / kg. In comert sunt aproximativ 19 lei pulpele si nu se pot compara puii de avicola cu cei crescuti la curte, mai ales cand vine vorba de alimentatia celor mici. Puii sunt taiati, gata curatati si pe raza orasului e posibila livrare la domiciliu. Au intre 1,5 si 2,5 kg si cine doreste poate sa mearga sa ii vada si isi  aleaga direct din curte si sa ii cumpere vii cu 15 lei/kg.

 

 

Sa aveti o seara frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 356
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutari la toata lumea :).

Ce faceti? Cum ati inceput scoala? Laura stiu, cu multe flori :))) .

Noi suntem deja satui de scoala (aici a inceput pe 29 august), am avut la Alessia chiar si o sedinta cu parintii. La Andrada am vorbit doar la telefon cu doamna care se ocupa de clasa lor. Pana acum e bine, temele nu sunt multe - in jur de 1 ora la Andrada si cateva minute la Alessia :) - s-au integrat bine, au prieteni, merg cu placere la scoala.

Afara deja se simte toamna. S-a racit un pic, ploua cam de 2 ori pe saptamana dar bate vantul si se usuca rapid.

Week end-ul acesta am pregatit garderoba copiilor pentru iarna canadiana :) . Urmeaza si garderoba noastra in curand.

In rest suntem bine. Doar diferenta de fus orar ma enerveaza la maxim... cand ajung eu acasa in Romania e deja noapte si nu mai pot vorbi cu nimeni [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! 

 

Criss, ma bucur mult ca ai scris, ne era dor de tine. Ne bucuram si ca v-ati adaptat si deja va simtiti bine acolo. Conteaza mult sa te simti acasa, oriunde te-ar purta pasii. Va tinem pumnii sa aveti o toamna lunga si o iarna blanda (atat cat se poate acolo) . 

 

 

Azi dau de baut, sa traiasc, sa cresc mare! (numai nu in latime ...) 

 

Noi suntem ok, scoala a inceput destul de in forta, nu prea i-a lasat doamna sa leneveasca. Incercam zilele astea sa stabilizam si activitatile extra ce le vor mai face copiii, sa ne stabilim un program si sa intram in ritm. 

 

Voi? Cu ce va laudati ? 

 

 

Am ratat berea rece asta vara sa o bem in gasca, dar poate ne lipim de un must la gradina de vara? Ce ziceti? V-ar tenta 1-2 ore de stat la taclale ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baaaai, Criss, nu zice c-a avut si al doilea tort pe care aproape ca ne-am batut - crema de zahar ars facuta de mama ei!!! Buna, rau, frate!! Mai ai? Cand mai face mama ta? Ca eu vin! 

 

Ma bucur pentru Alessia si Andrada ca s-au adaptat acolo, asta e cel mai important...cu restul nu ma indoiesc ca va descurcati voi! 

 

Da, bre, am avut flori, da?! Las'ca te prind eu! Ce, crezi ca in Canada esti la adapost? :))  [:-)))]  [neand]  Daca faci un gulas, sa ne chemi, da? 

 

Si noi tot la fel ca Laura...scoala, gradi si incercam sa vedem care-i treaba cu activitatile extra de anul asta...clasa a IV-a nu mai e chiar atat de usoara ca a 3-a, inca nu ne-am hotarat ce facem - ramane la scoala sau merge la liceu...ea vrea liceu, i-a bagat d-na in cap ca poate si face fata si sa mearga..eu nu stiu ce sa zic, argumentele sunt si pro si contra, dar tind spre scoala..pacat, insa, ca ea spre engleza se indreapta, in principal, iar la sc, la care e nu prea au profi calumea de engleza....asta e, pana la urma cine stie un de-o ajunge. 

Ade incepe si ea engleza la clubul unde a mers si Iustina de la 4 ani...cica vrea sa mearga mai repede, ca sa poata pleca in tabara...bun argument, nu? Fiecare cu interesul lui.

Mai trec, cand am timp...nu prea am, da-mi fac :)) 

O zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura ai dreptate cu engleza la sc.3... poate ar fi bine sa mearga la Hogas... daca noi nu am fi plecat cam asta ar fi fost traseul pentru Andrada.

Si gulasul.. nici o sansa, la voi e baza :) . Dar eu va astept aici ca au niste locuri grozave de mers cu cortul :)) . Anul asta le-am ratat dar ne facem planuri pentru la anul. Aici aproape la fiecare casa vezi pe aleea de langa casa rulota si barca. In fiecare week-end pleca pe undeva : rulota, 1-2 caiace puse pe rulota, bicicletele si ele atarnate de rulota si la drum. Fain! Ne-ar placea si noua :) . Dar, pana una alta, mai avem de invatat/muncit/integrat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...