Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania is Elvetzia- cap 83


Recommended Posts

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza
Un articol "negru" despre Romania (ma rog, nici nu ma asteptam la altceva de la Spiegel, sa fiu sincera) http://www.spiegel.de/politik/ausland/bei-parlamentswahl-in-rumaenien-treten-dubiose-kandidaten-an-a-871085.html
Nu te supara, dar in special in ce priveste partea asta:
Citat:
Rumänien ist der ärmste EU-Mitgliedstaat und gleicht einem Entwicklungsland. Es hat eine miserable Infrastruktur. Ein Viertel der arbeitsfähigen Bevölkerung arbeitet auf Subsistenzniveau in der Landwirtschaft. Ein nennenswerter Mittelstand fehlt. Korruption, Rechtsunsicherheit und Schwarzarbeit sind allgegenwärtig.
dupa mine au foarte mare dreptate (din pacate), vorbesc de ce am citat "normal". Ce am ingrosat din citat nu stiu, nu pot aprecia. Christa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna .m am mutat si eu de curând in Germania si as vrea sa va rog sa ma ajutati daca stiti cum sa procedez cu aloca#539;ia copiilor.eu auzisem ca se da din momentul in care are so#539;ul anmeldungu aici.adica de 4 luni.dar cand am fost sa depun actele mi s a spus ca se da doar din mom in care renun#539; la aloca#539;ia din ro.eu nu am cum sa merg acum recent in ro cu 2copiii dupa mine si a fost soacra mea sa o anuleze dar Cic#259; nu poate ea.si ca trebuie statul german sa le trimit#259; lor ceva formulare411 parca.eu am trimis actele la cei de la nurnberg dar nu stiu daca ei vor trimite la cei din ro.si mai auzisem ca chiar daca am luat banii din ro aici se va da diferen#539;a .dar cei de aici nu mi au spus nimic despre asta.stiti cumva ce si cum?ca lunile trec si sincer nu mi ar strica cei 300si ceva de euro cat ar trebuii sa primesc pe luna [copil]denis leon(28.06.2012) [copil] rafael albert(25.05.2007) sunt o mamica fericita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, Christa, nu ma supar, sigur ca au dreptate. Singurul lucru e ca ar fii putut sa descrie si ceva pozitiv din tara nu numai ca Romania e oaia neagra a Europei, atita tot. A propos de acte pt serviciu: cu cit le dati voi mai greu, cu atita v-a intirzia salariul vostru. Mai ales in firmele de stat, pina nu le dati pe toate nu pupati salariul. Tot ce va cere in hirtiile alea e necesar si nu e vina angajatorului. La mine la primul serviciu a durat 2 luni, dar pe vremea aia faceau si cerere pt permis /eliberare de permis de munca. In perioada aia firma mi-a acordat un imprumut, care mi-a fost scazut (fara dobinda) din salariu ulterior: vorbiti cu sefii daca aveti nevoie de bani pina va intra salariile , poate e posibil si la voi. Pt soti cind doar unul lucreaza sau unul castiga f putin III si V sunt normale, cind amindoi cistiga comparabil e bine sa va intoarceti la IV / IV (are de ex importanta cind intrii in Elternzeit cit ai cistigat si clasa IV e mai buna decit V pt femei la aspectul asta). Dar si la III / V nu va bucurati prea devreme, cind veti face Declaratia de impozit e posibil sa va ceara bani inapoi, chit ca unul dintre voi nu a lucrat (mi-i s-a intimplat de 2 ori pina acuma). In rest pastrati toate hirtiile care vi-i sa dau, contracte, scrisori de la casa de sanatate si de la cea de pensie (bineinteles nu reclamele), chit ca vi se pare ca scriu de fiecare data aceeasi treaba in ele. Controlati-le sa va fie scris numele corect si locul si data nasterii. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: aveti careva Luftbefeuchter (aparat cu aerosli, banuiesc?) ? Daca da, de la ce firma si sunteti multumiti? Florian tuseste intr-una si eu am nasul infundat, asa ca ma gindesc ca ar ajuta acuma iarna cind nu putem dormii toata noaptea cu fereastra deschisa. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza
Intrebare: aveti careva Luftbefeuchter (aparat cu aerosli, banuiesc?) ? Daca da, de la ce firma si sunteti multumiti? Florian tuseste intr-una si eu am nasul infundat, asa ca ma gindesc ca ar ajuta acuma iarna cind nu putem dormii toata noaptea cu fereastra deschisa. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Eu am dar e luat din Ro [:)] noua ne face f bine!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiutza Luftbefeuchter e umidiicator de aer, nu aparat de aerosoli. Si eu ma gandesc ca poate avem nevoie pt bebe de umidificator dar vreau sa cumpar intai un aparat de masurat umiditatea de la farmacie ( am uitat cum se numeste, tre sa dau un search pe net). Aparat de aerosoli am auzit ca omron sunt bune. Poti primi reteta de la pediatru daca ai neaparat nevoie si il plateste casa de asigurari. Daca imi amintesc eu bine Didialex avea, poate iti da ea mai multe info despre aparatul de aerosoli. Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si [gravi] 39+ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,fetele! In primul rind,multumesc celor care mi-au sugerat spa,masaj si Grupon,asta am ales si sper sa fie o surpriza pt sotul meu.Bine,ii iau si haine dar astea i le cumpar mereu. Aschiutza si Angiuta,va doresc nasteri foarte usoare si rapide si bebelusi sanatosi si cuminti![flo][flo] In ceea ce priveste umidificatorul...Angiuta are perfecta dreptate! Intii trebuie masurata umiditatea si abia apoi folosit.Am patit si noi cind era fetita mica,tusea si doctorita zicea de umidificator,trimit rapid sotul la Conrad sa cumpere unul convinsa fiind ca ne va ajuta insa umiditatea era in regula,intre 60-80% asa ca nu era nevoie... Fetele,voi ati incercat de la Veet, EasyWax Roll-on? Asta apropo de epilat.Eu nu am nu stiu ce dar m-am saturat de aparatul de epilat si as vrea cu ceara.La bewertunguri,unele pers sunt f multumite,altele total nemultumite...asa diferente mari[bang]. Alta chestie care vroiam sa va intreb. Stiu ca s-a vorbit de atitea ori de procura. Tatal meu vrea sa faca succesiunea dupa mama si are nevoie de o asa procura,evident,in lb romana.Ce sa fac? Merg aici la notar,dictez textul in romana si germana si semneaza? Atit? Mai trebuie apostile,alte stampile? Multumesc mult si zi frumoasa! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina,ordinea e asta:procura in germana,legalizare,apostila,traducere legalizata in romana,ca sa fie totul perfect.Acum mai sunt cazuri care au folosit unele procuri si fara apostile,pentru unele situatii,dar asta e doar daca cei din Romania vor sa te ajute si accepta asa,normal trebuie apostilat orice document.Unii mai fac si documentul direct in ambele limbi,apoi merg la notar,dar normal trebuie tradusa si apostila,de aceea e mai bine dupa.Daca e un functionar in Romania mai ciufut,o poate refuza pe acest motiv. Legat de umidificator,eu puneam apa in recipiente pe calorifere,a iesit mucegai si acum am luftENTfeuchter,adica dezumidificator (oare am scris bine??) Dar da,stiu si eu ca aerul extrem de uscat poate face rau,dar de regula aerul nu e atat de uscat cat ni se pare,de aceea te-ai gandit bine sa masori intai sa vezi ce si cum... Am luat si noi de vreun an deja un inhalationsgerät din asta,de la Omron,dar nu il foloseste nimeni....Cred ca e vina noastra ca nu incercam...Lara nu vrea,ca i se face frica de stat cu mascutza aia,dar macar noi ar trebui sa o facem.... Ce cadouri mai faceti la soti?La mandra ii iau o casa de papusi de la Playmobil,de-abia astept sa ne jucam cu ea[:D] [url="http://i1214.photobucket.com/albums/cc488/Loredana71/IMG_9145.jpg"]Lara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...