Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania is Elvetzia- cap 83


Recommended Posts

Buna seara, Am si eu o intrebare - am un termin in ianuarie pentru implantaturi pentru dinti. A facut asa cineva de pe aici, imi puteti impartasi din experien#355;a voastra, va rog? E vorba de mai mult decat unul, si vor fi doua termine in total (unul pentru partea de jos, si unul pentru partea de sus). Nu am reusit sa imi fac timp sa citesc pe forumuri despre implantaturi multiple, si despre cât de vanata, umflata etc poti fi, si m-am gândit poate gasesc aici ceva raspunsuri (poate chiar si de specialitate). O seara buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Citat:
citat din mesajul lui susse
Buna seara, Am si eu o intrebare - am un termin in ianuarie pentru implantaturi pentru dinti. A facut asa cineva de pe aici, imi puteti impartasi din experien#355;a voastra, va rog? E vorba de mai mult decat unul, si vor fi doua termine in total (unul pentru partea de jos, si unul pentru partea de sus). Nu am reusit sa imi fac timp sa citesc pe forumuri despre implantaturi multiple, si despre cât de vanata, umflata etc poti fi, si m-am gândit poate gasesc aici ceva raspunsuri (poate chiar si de specialitate). O seara buna!
Pai acum depinde de citi iti faci deodata. Nu e o operatie grea, la mine a fost o umflatura usoara, s-a retras repede, nu am fost vinata deloc. Depinde si daca iti trebuie itransplant osos, daca s-a redus osul foarte mult trebuie intai transplant de os, dupa care asteptat, vindecat, apoi implant. In mare nu e foarte naspa. Dupa 6 luni se pune si implantul definitiv, pina atunci ai niste capacele care acopera implantul. Ah, daca fumezi trebuie musai sa te lasi de fumat, altfel vei pierde implantii si vei avea mari probleme de la inceput cu ei. Dyanira, scoate bani doar de la bancomatele din banci. Alte ATMuri de pe strada pot fi minarite de hackeri si pot sa te rada de bani. Am patit-o noi cu cardul sotului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristoiu, 6 luni ai asteptat dupa implant pana ai pus coronita dentara? Destul de mult...inseamna ca ai avut la partea de sus. Eu am la partea de jos si am asteptat doar 3 luni. Intr-adevar, e o operatie destul de usoara. Eu nu m-am umflat si nici nu m-am invinetit. In schimb, in noaptea de dupa operatie nu am putut dormi din cauza adrenalinei. Sa ai multa gheata pentru a o tine pe fata dupa ce ajungi acasa. Asa nu te umfli. Pentru cate implanturi te pregatesti la prima interventie? Eu am fost pregatita pentru 4, dar pana la urma in timpul operatiei s-a ajuns la concluzia ca trebuie 6. Operatia a durat cam 2 ore jumatate. Si n-am simtit absolut nimic.Am avut noroc ca n-a fost necesara aditia de os. Am inteles ca e mai intalnita la persoanele in varsta. De curiozitate, cat te costa un implant + bontul protetic + coronita, aici in Germania? Stiu ca nu deconteaza casele de asigurari decat foarte putin pentru ele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai tin minte exact dar in total se apropie de 2000. Aditia de os depinde de cind a fost scos dintele, cit timp a trecut, nu neaparat de virsta. Casa de asigurari plateste cit ar costa o punte, adica vreo 300. Daca ai asigurare aditionala mai plateste si aia o parte din coroana. Implantul nu il deconteaza nimeni, deci doar din partea a doua platesc putin. Acum uite ca nu mai stiu cit sm asteptat, eu asa cred, ca 6 luni, dar s-ar putea fiindca am fost vara plecata ... Impllsntul e in partea de jos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hallo nemtoaicelor ce frig, baaarrrr. o bona se gaseste numai prin agentie. si costa bani seriosi, ptr ca e angajata. de la 1000 euro in sus, lunar. stiu pe cineva care avea bona, dar trebuie sa caut numarul de telefon. si nu vreti sa stiti ce-i la mine in casa... frig de crapa pietrele. de doua zile sunt probleme cu caldura si in fiecare zi a venit altcineva sa repare. de aseara suntem acasa, acuma e cineva care se ocupa de reparatie si sotul ia spus ca il tine pana rezolva problema. grija la scos banii de la alt bancomat, costa intre 4 si 5 euro tranzactia. fetele cu implant, cum va simtiti cu implantul? eu as avea doar unul de pus, dar astept primavara. si nu cred totusi ca voi apela la implant, ptr ca maselele de langa sunt in stare buna. mai sper sa acopere asigurarea pe care o platesc de cativa ani, asigurarea aia extra ptr dinti.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Orice tranzactie? ca eu daca scot de la sparkasse cu card de la ei nu ma costa nimic. Sper[:D] Am cumparat azi un bradut in ghiveci de la Obi. Stiti cumva dupa Craciun unde il pot planta? Adica sunt locuri speciale, sau trebuie sa vb cu cineva? **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare doamnelor[flo]. Noi am avut ieri musafiri romani[olala]...mici. Copii mei s-au jucat pentru prima data cu alti copii romani si au fost foarte incantati. Acum ma intreaba amandoi teroristii daca putem sa ne mai intalnim cu David si Robert. Eu sunt in pijama de azi dimineata si nu am avut chef sa ma imbrac. Am gatit in pijama, acum ma apuc de facut Plätzchen. O seara frumoasa[flo] Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc de raspunsuri. Planu e sa fac in ianuarie 4,toti sus,si la cateva saptamani dupa,adica 3-4,la fel pentru jos. Pana la urma voi avea cate doua implanturi pe fiecare parte a gurii. Ce nu prea stiu eu exact e daca sa incerc sa conving chirurgu sa le fac pe toate 8 o data. Initial nu aveam bani decat ptr cei de sus, dar timpul a trecut si am mai strans bani pentru restu. El a zis sa facem intai sus pe urma jos,da nu mi-a dat o motivatie medicala sa zic asa (doar ca implanturile sunt deja comandate,facut planu ,e totul pregatit - am avut termin in iulie da a trebuit anulat). Pentru partea de sus,cele 4 implanturi,imi facuse plsnul de costuri si erau vreo 5200 de euro. Acu tre sa faca si pentru jos. Aditie de os nu trebuie,sunt inca relativ tanara pentru asa ceva si osul arata pregatit pentru implant. De ce stau in dubii,e ca daca fac tot o data,scap macar (desi mi-ar fi gura santier) lipsesc doar o saptamana de la servici...daca le fac separat,lipsesc doua saptamani, si ma chinui de doua ori. O seara buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa zic ca nu fumez,deci problema asta nu o am :). Banii de care ziceam sunt ptr implanturi si capace (pretu asta il primesc de la chirurg). Dentista mea va face un plan de cost pentru punti,da inca nu o facut exact,a zis ca o punte de ceramica va fi in jur de 2000 dr euro. Casa de asigurari nu plateste nimic ptr implant,iar ptr punte deconteaza minimul posibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...