Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CITIM. 3


corap

Recommended Posts

Eu de pe site-ul asta m-am inspirat

 

http://literatehousewife.com/2007/08/philippa-gregory-in-chronological-order/

 

 

1. The Lady of the Rivers
2. The White Queen
3. The Red Queen
4. The Kingmaker’s Daughter
3. The Tudor Rose
4. The Constant Princess
5. Wolf Hall

6. The Other Boleyn Girl
7. Bring Up the Bodies

8. Portrait of an Unknown Woman
9. The Wise Woman ~ I’ve not read this yet, but based on my research, I would place it in this order.
10. The Boleyn Inheritance

11. My Lady of Cleves
12. The Last Wife of Henry VIII
13. The Autobiography of Henry VIII: With Notes by His Fool, Will Somers
14. Her Mother’s Daughter
15. The Lady Elizabeth
16. Innocent Traitor
17. The Queen’s Fool
18. The Virgin’s Lover
19. The Virgin’s Daughters
20. The Other Queen

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 443
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Asa e cartile Philippei Gregory se impart in serii. 

Seria Razboiul verilor cuprinde 5 carti; eu la noi am vazut traduse doar 4: 

1) Doamna apelor 
2) Regina alba 
3) Regina Rosie
4) Fiica eminentei cenusii

si
5) Printesa alba pe care nu am vazut-o inca in librarii.

 

Asta e site-ul oficial al ei si explica cum se impart  volumele scrise pe serii:

http://www.philippagregory.com/books

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e cartile Philippei Gregory se impart in serii. 

Seria Razboiul verilor cuprinde 5 carti; eu la noi am vazut traduse doar 4: 

1) Doamna apelor 

2) Regina alba 

3) Regina Rosie

4) Fiica eminentei cenusii

si

5) Printesa alba pe care nu am vazut-o inca in librarii.

 

Asta e site-ul oficial al ei si explica cum se impart  volumele scrise pe serii:

http://www.philippagregory.com/books

 

5) Printesa alba pe care nu am vazut-o inca in librarii.

 

Asta e site-ul oficial al ei si explica cum se impart  volumele scrise pe serii:

http://www.philippagregory.com/books

A aparut numai pe 1 august.

Si pe Kindle e scumpa £8.55 - de e 'calda'.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si eu am citit recent Pascal Bruckner- Luni de fiere...Marturisesc ca nu mi-a placut deloc, de fapt nu mi-a placut de la primele pagini insa eu de regula termin de citit o carte inceputa...Insa nu cred sa mai citesc ceva de acest autor...

 

De Elif Shafak am citit ,,Bastarda Istanbulului" mi-a placut dar nu e in top 10. Sunnyday 

sa imi spui daca ti-a placut ,,Onoare" ma tenteaza si pe mine sa o achizitionez.

 

Khaled Hosseini am citit doar ,,Vanatorii de zmeie" mi-a placut si cu siguranta voi mai citi ceva de acest autor.

 

Am mai citit recent Cel care ma asteapta de Parinoush Saniee mi-a placut ff mult asta cred ca e in top 10 [:)] . As mai vrea sa citesc din acelasi gen Necredincioasa dar nu o gasesc in format electronic.

 

Acum citesc Tatiana de Rosnay -Vieti secrete, mi-a placut de aceiasi autoare Se numea Sarah si am achizitionat inca o carte a ei. 

 

A citit careva Cecelia Ahern??? Ahh si inca o intrebare ati citit careva Fluturi de Irina Binder???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat "Jurnalul Annei Frank" - frumoasa, o carte pe care o voi pastra. Mi-a fost teama ca va fi dramatica si prea trista, dar nu este deloc. Recomand.

 

Nu reusesc sa citesc Inclestarea tronurilor, cred ca nu e vremea ei. Mi-am luat de aici din UK ultima carte a scriitoarei JK Rawlings - "The cocoo's calling" - e scrisa sub pseudonimul Robert Galbraith.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am citit. nici eu n-am fost extraincantata (mai ales de final, care a fost asteptat, boring si vag tarantino-esc), dar n-a fo' chiar groaznica - nu mi s-a parut chiar o telenovela in ruralul englezesc (te citez din memorie) . cred ca asteptarile tale erau altele, de-aia deziluzia. [zid]

 

acu' scoase un roman politist The Cuckoo's Calling -  (da' mi s-a parut cam scump 18 euro - ca am un proiect mai mare in alt domeniu pentru care strang bani) . Pare politistul clasic englezesc - pe investigator  [ph34r] il cheama cormoran strike sau cam asa ceva. (am amusinat pe langa ea ceva vreme, dar pana la urma m-am hotarat sa-mi cumpar anya lipska -Where the Devil Can't Go (in curs de citire)

 

 

iaca, daca nu citesc tot... mi-a scapat ca scrisese JG de cucu's . dar sunt precisa ca JG a citit si moartea subita :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

era sa pic: chiar asa m-a lasat memoria, sa nu-mi mai amintesc DELOC daca am mai vb de JK Rawlings pe-aici ?? [alcool] Apoi mi-am amintit ca ne-am mai conversat noi pe la celalalt subiect... [:D]

 

ei, toata lumea astepta CEVA de la prima ei carte pentru adulti. eu voiam justificare pe intelesul meu (caci public tinta pentru HarryPotter clar nu sunt) pentru milioanele ei de exemplare. Si n-am facut decat sa-i ingros veniturile si statisticile [bang]

finalul eu nu-l prevedeam, dar in general nu ma inpresioneaza cartile in care unica iesire din actiune pe care o vede autorul e sa omoare pe cineva. sau pe toata lumea, daca altfel nu iese. 

 

din pacate nici politiste nu gust. (ma enerveaza sa nu pot gasi faptasul inaintea autorului. si niciodata n-ai suficiente indicii ca sa o faci. [:D])

 

Acum sunt la Ai toata viata inainte a lui Romain Gary - imi place mult: o lume mult prea cruda imblanzita de perspectiva unui baietel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat "Jurnalul Annei Frank" - frumoasa, o carte pe care o voi pastra. Mi-a fost teama ca va fi dramatica si prea trista, dar nu este deloc. Recomand.

 

Nu reusesc sa citesc Inclestarea tronurilor, cred ca nu e vremea ei. Mi-am luat de aici din UK ultima carte a scriitoarei JK Rawlings - "The cocoo's calling" - e scrisa sub pseudonimul Robert Galbraith.

 

O am si eu de vreo cateva luni in biblioteca, dar m-am temut sa o incep tocmai din cauza asta, si asa eram usor depresiva... Dar daca tu zici ca nu-i trista, dupa ce termin Cantec de gheata si foc, ca-s abia la volumul II - Iuresul sabiilor - ma apuc si eu de Jurnalul Annei Frank.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...