Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CITIM. 3


corap

Recommended Posts

Nu am citit-o inca, doar o recenzie: "Dr. Sleep", ultimul Stephen King.

Este un soi de continuare la "Shining". A citit-o cineva?

 

Cazul Jane Eyre mi-a placut, e prima oara cand citesc o astfel de utopie literaro-criminalistica-vampiristica. Tare ideea unui astfel de univers alternativ, in care oamenii se confrunta nu cu probleme politice, sociale, etc, ci literare. In care tehnologia moderna nu prea exista, ultimul racnet aeronautic fiind dirijabilul....

 

Alias Grace, inca pe noptiera, nu m-a antrenat inca...

La fel Death comes to Pemberley.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 443
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu citesc acum:

Nothing to Envy: Ordinary Lives in North Korea  - de Barbara Demick

 

Am vazut ca e tradusa si in romaneste

 

http://suspans.ro/literatura/recenzii/coreea-de-nord-nimic-de-invidiat

 

Comunismul din Romania a fost "lux" in comparatie cu Coreea de Nord .....tare dura cartea.  

am comandat-o la Libris [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu acum citesc

 

 

 

"The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared"  - Jonas Jonasson

E  tare haioasa  - carte de duminica. 

Eu am descarcat-o gratis  - e cartea cu titlul cel mai lung care am citit-o.

 

 Edit:

Vad ca e tradusa si in Romaneste

 

 

http://www.edituratrei.ro/product.php/Jonas_Jonasson_B%C4%83rbatul_de_100_de_ani_care_a_s%C4%83rit_pe_fereastr%C4%83_%C5%9Fi_a_disp%C4%83rut/2380/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doua zile de naveta si am terminat si eu "Nuante de cenusiu" de Jasper Fforde.

Un inceput greoi, pentru ca-s foarte multe detalii ale unui peisaj futurist/postapocaliptic, niste oameni de tip nou si o ierarhie bazata pe perceptia culorilor. Dupa ce m-am acomodat cu mediul romanului am inceput sa-l iubesc, efectiv.

 

Mi-a parut rau ca s-a terminat (mai mult, a avut un final frustrant...). Sper ca va exista o continuare ceva, deorece sunt indragostita de personaje si de lumea de-acolo.

Dupa romanul asta sunt gata sa-l declar pe Fforde unul din autorii mei preferati :)

 

Edit: da, va fi continuat romanul cu inca 2 parti!

 

Ma pregatesc sa citesc Irvin Yalom - Privind soarele in fata. Stiu deja ca o sa o iubesc :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput sa citesc  "Son of Hamas" - biografia fiului unuia dintre capii Hamasului.  O recomand.  Scrisa exceptional, iar fereastra pe care o deschide el spre conflictul dintre palestinieni si israelieni este o exceptie.  Nascut, crescut muslim in casa unuia dintre cei care a infiintat, organizat si care conduce Hamas, prins de Israelieni apoi devenit agent dublu (cu scopul de a salva vieti si de o parte si de alta a conflictului), devenit crestin, a trecut prin situatii si are o viziune cu care putini se pot lauda.  L-am auzit vorbind la un seminar, si dragostea de oameni se reflecta prin tot ce zice si face. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...