Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CITIM. 3


corap

Recommended Posts

Mik, sper sa-ti placa, mai ales daca-ti place si Beckett (de altfel Soucy isi afirma admiratia pt acesta), mie asta mi-a placut in pr rind la carte: frumusetea stilului, ca altfel subiectul e sinistru, cosmaresc, ei, dar felul in care ororile sint redate e de-a dreptul emotionant, inedit, nu mai stiu ce critic a descris f bine :"c'est horrible comme c'est beau"!

 

Oricum, notez si eu tot ce recomanzi tu. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 443
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 1 month later...

Mai fetelor, ma revolt. Si intreb, ca simt ca poate imi scapa mie ceva, asa ca intreb. A citit cineva "Fluturi" de Irina Binder? Ca eu da. M-am dus special la librarie sa o iau, Si sa o citesc. Si am citit, ambele volume, in vreo douaspatru de ore, si citeam injurand cumva, da' am vrut sa citesc pana la capat ca tot mai speram ca nu mi-am pierdut sapte sute de pagini degeaba. Da' pana la urma, asa a fost. 

 

Mai, nu mai rezist. Mi-a fost recomandata din zece parti. La birou, pe net, cosmeticiana si manichiurista erau in extaz. Retrospectiv, consider ca ultimele doua recomandari nu prevesteau cine stie ce capodopera literara, dar mie oricum nu mi-au placut niciodata clasicii rusi. Si ma revolt ca un asemenea gunoi e subiect de extazieri, si de ooh-uri si aah-uri si de nu mai poti s-o lasi din mana-uri. 

 

Pe scurt. Scriitura PROASTA. Teapana, plina de constructii nefiresti, personajele n-au voci proprii, folosesc aceleasi expresii cu totii, vorbesc excesiv de literar, si dupa aia iti trantesc din doua in doua pagini cate un "hai la nani", sau "vrei sa papi". Dialogurile sunt un cosmar, de-un teapan ridicol, si pentru ca au tendinta sa se prelungeasca pe pagini intregi fara explicatii, nu mai stii cine ce zice, pentru ca, dupa cum ziceam, personajele au aceeasi voce cu totii. In rest, o risipa gratuita de virgule, niste multe greseli de sintaxa si ocazionalele cratime lipsa ("luate-ar naiba" - asta ar trebui sa intre in categoria ma-ta are cratima, ca pare o problema generala in ultima vreme). In principiu, inteleg ca autoarea are un blog, am rasfoit nitel prin el, si zau ca scriitura e mai naturala acolo. Poate trebuia sa se limiteze la blog. 

 

Dupa care, personajele. Plate, nu se dezvolta aproape deloc (poate doar la personajul Matei am vazut o oarecare evolutie, dar nimic de dat pe spate). Prin carte se plimba niste personaje auxiliare care apar fara explicatii si dispar cam la fel, fara sa contribuie prea mult la firul narativ. Fetita lui Matei, cea de care personajul principal se da cu capul de pereti ca o iubeste ca pe propriul copil? E cu rol pur decorativ, exista doar in camera ei si de obicei doarme. Personajul Robert e placut, dar ca si Matei este incredibil de plat si non-veridic. Iar personajul principal, Irina, este de un narcisism infiorator (eu sunt un om bun, milos, sunt modesta, sunt misto si am tate mari si toaaaaata lumea ma iubeste si imi simte lipsa cand plec pe undeva de nebuna, toti barbatii imi cad la picioare, dar eu AM VALORI, si sunt o LADY si dau lectii de buna purtare tuturor personajelor feminine din carte si.. ooooof!) si plange, cel putin in volumul doi, de zece ori pe pagina. 

 

Desigur, actiunea. Of, actiunea. Este atat de previzibila, incat am avut senzatia distincta de telenovela. Mai, in sapte sute se pagini nu e NIMIC macar vag surprinzator, iti dai seama macar cu 100 de pagini inainte de eveniment ce se va intampla. Si in fine, sa zicem ca asta n-ar fi o problema neaparat, dar totul e atat de ieftin si cu un complex de Cenusareasa care devine insuportabil si jalnic foarte repede. Ea, distinsa, culta, de familie buna, cu sange albastru dar cu drame in copilarie, se intalneste cu ei doi, superbe exemplare masculine, cu vila la Snagov, afaceri si bani, din high society-ul bucurestean, desigur frati, desigur unu' bun si unu' rau, visul oricarei fete care in anii formativi s-a uitat excesiv la Marimar. Ea se indragosteste de amandoi, amandoi se indragostesc de ea, ala oficialu' o insala sistematic, da' ea il iubeste pana si dupa ce o da cu capul de pereti, o lasa in padure, o violeaza pe camp etc etc, ala neoficialu' are inalte principii morale si de fidelitate fata de fra'su, ea desigur are VALORI, ghiciti cu cine ramane la final. Nu, nu scrie negru pe alb in carte, ca bineinteles ca se termina in binecunoscutul final coada de peste (sa le spuna cineva autorilor astora tineri ca daca nu stii sa-l faci cum trebuie, e fumat si prost!), doar ca e atata de clar care-i finalul ala surpriza incat..

 

Si, si, si! Pasajele din jurnalul personajului principal. Doamne, n-am mai citit asemenea platitudini de cand m-a obligat o prietena sa citesc Coelho, si macar alea erau bine scrise. Am inceput sa dau cu skip de la al doilea astfel de pasaj, dupa el n-am mai citit nimic din jurnal, treceam numa' la paragraful urmator. 

 

De ce-am citit-o pana la capat? Iote tocmai pentru ca am auzit NUMAI de bine de cartea asta si mi-am dorit ca (1) sa realizez ca totusi oamenii din jurul meu nu sunt atat de idioti sa se extazieze la gunoaie din astea si (2) sa am argumente data viitoare cand mi-o recomanda cineva. 

 

Vreau inapoi cei 45 de lei pe care i-am dat pe carte, cele cateva ore din viata in care am citit-o, si cele 15 minute in care am scris postul asta. Si sa nu mai aud de marea autoare Irina Binder vreodata. :(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ah, Unicorn, ai scris și pentru mine :)! Deși eu n-am cumpărat cărțile. Am citit primele nu-știu-câte capitole din primul volum undeva pe net. Așa o grămadă de platitudini n-am citit de mult! Personajele plate, ca niște foi, și alea veline. M-am surprins deseori sărind peste descrieri, sărind peste dialoguri. Nimic construit, nici o introspecție. Nu știai ce simte personajul când i se întâmpla X sau Y situație. 

 

Am avut noroc :) că pe net erau doar câteva capitole, ca să te facă să vrei să citești continuarea și să cumperi cartea. ”Vezi să nu!” mi-am zis, când am ajuns la finalul capitolelor respective. Felicitări însă din partea mea! N-aș fi avut nervi să o citesc până la capăt.

 

P.S. și eu am văzut cartea asta recomandată în câteva locuri, de-asta am ajuns să caut să văd ce-i cu ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce am scris eu pe forum despre carte, par si unor persoane de pe forum a placut mult cartea.

 

http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/55706-kindle/page-16

 

"Am citit-o  ....din punctul meu de vedere a fost pierdere de vreme.

O poveste de "dragoste" in care toti se adreseaza unui altuia cu idiotule, timpito, imdecilule, c...vo, etc.......

In care ea sta si ia bataie pentru ca-l iubeste (?!) ...etc...... 

Bine ca nu am dat bani pe ea ca plingeam dupa ei. "

 

Si

"Mie ce mi-a "placut" este ca din 10 in 10 pagini pomeneste din ce familie buna provine si ea si flacaul.....

[:-)))]   [:-)))]   [:-)))]

Limbajul, comportamentul, laudarosenia  [fri] .........

 

Cred ca da stilul este cel care prinde in Romania ...este ce se vede si zilnic la TV. "

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Uraaaa! Ce bine ca mi-am gasit colege de opinie! [flo2] Am dat peste carte la o prietena la care am stat cateva zile in vizita si am zis sa o incerc. Am incercat vreo 30 de minute si mi s-a parut scrisa de o adolescenta, fara profunzime si plina de truisme. Dar cum este un intreg curent pro, ma simteam aiurea ca sunt eu Gica-contra.  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, imi permit sa nu cred in recomandarea ta. [:)] [flo2] [flo2] [flo2]

S. King pentru mine e ceva ne-citibil pina la capat. Am incecat si m-a luat cu fiori desi nimeni (in carte) nu era inca mort. Era un roman care incepea cu o femeie care locuia la marginea unui lac. Bineinteles ca m-a marcat ambianta asta ciudata atit de tare ca n-am mai incercat sa citesc ceva.

 

Stiu ca-s speciala. Si sa va mai spun ca sunt fidela cumparatoare de Sk pentru fiul el mare si entru sot.  Deci e o recomandare pe care nu o iau personal si totusi o sustin.

 

Ce am citit fain : Julie Ossinger "Podul invisibil". A aparut tradusa in franceza. E un roman captivant si cit se poate de precis. Citeodata unele scene deveneau insuportablile (si saream paginile).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Singurul Stephen King pe care am reusit sa il citesc a fost The Shinning, in liceu. M-am speriat bine de tot si parca tot ce am mai citit horror de atunci nu a fost la fel de groaznic. 

 

Eu am recitit saptamana trecuta Chira Chiralina, a lui Panait Instrati. Nu e tocmai lectura de adulti  [bib] dar am o colega pe nume Keira si m-a pus aghiuta sa ii zic ca exista un personaj cu numele ei in literatura romana. Asa ca m-a luat la intrebari si cum dadeam din colt in colt m-am pus pe recitit. Sunt cam mirata ca noi am avut-o lectura scolara prin clasele 5-8. Adica descrierile vietii duse de Chira, mama si fratele ei sunt cam sexoase, inclusiv cu homosexualitate, sclavie de copii etc.  Ce inseamna mintea neprihanita de copil - detaliile aste a nu-mi mai ramasesera in minte. 

 

Acum citesc In Praise of older Women - Elogiul femeilor mature, de Stephen Vizinczey. E scris in anii 60 si a primit elogii de la critici, atat in Europa cat si in SUA?Canada. Inca nu mi-am facut o parere despre ea, sunt cam la jumatate si oscilez intre propriile mele idei. O sa va zic dupa ce termin. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...