Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CITIM. 3


corap

Recommended Posts

Eu recitesc zilele astea Lolita lui Nabokov - si de fiecare data cand o fac nu pot sa nu ma minunez de cata stapanire asupra limbii engleze este in cartea asta scrisa de un rus trilingv. Cred ca putea Nabokov sa scrie si despre cresterea si inmultirea harciogilor de campie ca tot as fi savurat fiecare fraza. 

Cum termin cu Lolita, ma apuc de Ada sau Ardoarea, pe care n-am citit-o decat o data, in romana - vreau sa o citesc si in engleza, pe considerentul de mai sus. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 443
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ieri am dat o raita prin depozitul meu preferat de carte.

Aproape ca imi vine sa plang ca nu am luat decat 5 carti:

 

1. Baha Tahir - Oaza de la asfintit - primul roman castigator al International Prize for arabic Fiction. Ese egiptean, barbat, nascut in 1935 si a debutat in 1985.

2. Orhan Pamuk - Casa tacerii - este a doua carte a lui care a luat luat premiul criticii.

3. Robert Galbraith - Viermele de matase - Robert Galbraith este pseudonimul sub care celebra autoare a lui Henry Potter s-a lansat in literatura politista. Primul ei roman s-a numit: "Chemarea Cucului" - spre placerea mea am descoperit un roman scris cu o fantezie debordanta si o Londra zugravita cu o minutiozitate ce m-a facut sa pasessc alaturi de personaje pe strazi si in pub-uri. Sper ca si "viermele de matase" sa fie la fel de buna.

4. John Green - Orase de hartie - John Green este autorul romanului dupa care s-a facut celebrul film "The Fault in our stars" - "Sub aceeasi stea". Chiar daca este luata pentru fii-mea  abia astept sa o citesc.

5. Alex. Stefanescu - Mesaj catre tineri - am deschiis subiect separat pentru ca aveam mai multe de spus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Urmaream de citeva luni o carte si am reusit in fine s-o citesc - "Er ist wieder da" de Timur Vermes. Traducerea in franceza este "Il est de retour" (adica "El s-a intors"). Ideea de plecare mi s-a parut indrazneata - Hitler se trezeste pe un maidan in 2012 si face cunostinta cu lumea actuala. E scrisa la persoana 1 si, oricit ar parea de incredibil, e chiar amuzanta. Hitler se trezeste, hainele-i miros a benzina si explicatia pe care-o gaseste este ca Eva a exagerat cu lotiunea de curatare. Dupa care, se gindeste ca poate n-a ajuns acolo singur si incepe discret sa-si cheme secretarul" Borman, Borman, esti si tu pe-aici?". La faza asta, ma gindeam, daca in locul lui Hitler ar fi fost Ceausescu, ce-ar fi strigat "Bobule, Leano, unde-i masa de septica?!!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Urmaream de citeva luni o carte si am reusit in fine s-o citesc - "Er ist wieder da" de Timur Vermes.

 

Si eu am citit-o in romana (Ghici cine s-a intors - si este fuhrios [:)] [:)] [:)] ). Anul cred totusi ca era 2011, dar nu e esential [:)]. Pe mine ma amuza cum isi pastreaza ochlarii de cal asupra lucrurilor pe care nu vrea sa le valideze: imigrantii turci de ex.

 

Cartea este o satira la adresa Germaniei si nu numai. Traducerea in ro este foarte bine facuta sub aspectul decalajului dintre 1945 si 2011 si cum te astepti sa inteleaga lumea cineva proaspat trezit dupa 60 de ani – de ex mouse-ul este ‘shoricaria aia’ si calculatorul este ‘aparatul cu shoarece”. Unele elemente pe care Hitler le gaseste infioratoare si le critica sunt acceptate in toata lumea civilizata: stirile din ce in ce mai ingrozitoare, in majoritate negative (ca sa dea impresia unei lumi periculoase si rea), canalele pe care ai prezentatorul care vorbeste cu benzile de stiri care se deruleaza in josul paginii, emisiunile care exploateaza orice pentru rating, desene animate violente, posturi culinare la greu (zicea ceva de atacul domnului morcov...) muzica si showbiz cu femeile din ce in ce mai dezbracate etc

 

Ideea este sa citesti cartea fara prejudecata impotriva personajului – odios de altfel (denigrarea evreilor/ tiganilor exista in carte ca sa fie conform cu personajul, la fel si puritatea sangelui etc)– pentru ca in felul asta primesti o perspectiva proapata asupra lucrurilor cotidiene.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate, este 2011. Imigrantii turci sint bagati in carte ca s-o ancoreze in realitatea germana din zilele noastre, ca pe vremea lui Hitler sigur nu era vreun kebab prin Berlin. Dar de evrei nu are cum sa se lege de maniera comica si ceva tot trebuia sa-l socheze pe nenea Adolf. Ha, mi-a placut "fuhrios"! Secretara lui i se adresa, in traducerea franceza, cu "Mon fureur"!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...