Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CITIM. 3


corap

Recommended Posts

Ma bag si eu in vorba [:D] , in jurul meu parca nu mai citeste nimeni nimic si n-am cu cine schimba impresii... Yalom - am citit si mi-a placut "Plansul lui Nietzsche" acum vreo 2 ani, iar in vara am mai citit cu greu "Miciuni pe canapea" - cea mai proasta carte citita de mine in ultimii 5 ani. O sa caut ce ati mai recomandat voi pe aici, din cartile de specialitate... Eu citesc acum o carte de la Mos, "Accidentul" I.Kadare, am citit vreo jumate si pana acum imi place.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 443
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Citesc - "Marea,marea"/Irish Murdoch Imi place felul in care tipa s-a jucat realmente cu planul exterior al actiunii( comedie burleasca,desen animat)si cum ,in ciuda absolut ne-verosimilei povesti,"vocea" personajului principal,de care te atasezi iremediabil,suna atat de autentic. S-a zis ca e o carte despre obsesie,despre recuperarea trecutului ;este o "mica" dar perfecta reflectie despre captivitate,inteleasa ca o constructie ,ca o "capodopera" a celui captiv.Ritm captivant,de thriller,umor,very nice ! Voua v-a placut ceva de Irish Murdoch,ce ati mai recomanda ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu o poveste frumoasa si POZITIVA de dragoste, nu Shakespeare, dar nici Brown, Steele et co. Poate sa nici nu fie tema centrala a cartii. Simt nevoia de romante [:D] Ceva recomandari? Ioana, mami de zambarici Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi! Edit, ca sa nu imi dati drame :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana si eu caut o recomandare de poveste de iubire, ultima citita a fost "Impreuna" a Annei Gavalda, care m-a emotionat bine de tot. Am terminat "Moarte subita" - super, super carte, mi-a placut enorm. Cred ca e prima data cand citesc o carte lipsita aproape complet de clisee si patetisme, foarte "genul meu". Chiar daca nu e o poveste frumoasa, eu am terminat-o cu un sentiment de speranta si de bine. De fapt, cred ca povestea mi s-a parut foarte umana, autentica... probabil de aceea mi-a placut asa de mult. Acum urmeaza una profesionala, nu stiu ce sa citesc dupa aceea... astept inspiratie si eu. J si Carla (05.02.2006) [url="http://www.prin-casa.ro/"]Culinare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos
Despre Impreuna auzisem ca este cumva pe o linie pesimista... Care e titlul original? Ioana, mami de zambarici Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
"Ensemble, c'est tout" Mie nu mi s-a parut pesimista, din contra. J si Carla (05.02.2006) [url="http://www.prin-casa.ro/"]Culinare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui J G
Ioana si eu caut o recomandare de poveste de iubire, ultima citita a fost "Impreuna" a Annei Gavalda, care m-a emotionat bine de tot.
Oare asta s-a tradus si in engleza ? M-am uitat rapid pe net si nu am vazut ... Later edit: Gata, m-am lamurit ..s-a tradus, se numeste :Hunting and Gathering ...poate o gasesc si eu, ca imi place tema.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...