Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CITIM. 3


corap

Recommended Posts

Exista o ecranizare cu Kyle McLachlan (agentul Dale Cooper din "Twin peaks") si Sting, dar nu a avut mult succes. Sa vedem cea de acuma cu Timothée Chalamet.

 

Mie nu prea mi-a placut "Ender's game", poate ca daca l-as fi citit acum 30 ani l-as fi apreciat. Mi s-a parut, cumva, prafuit, genul de carti SF specifice anilor 70-80. Acuma prefer cartile de "fantasy" - "Asasinul regal" a lui Robin Hobb sau romanele delirante ale lui Terry Pratchett.

 

"A gentleman in Moscow" vreau s-o citesc, dar la biblioteca din sat nu e si cind ajung la biblioteca din oras uit intotdeauna s-o caut. Trebuie s-o rezerv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 443
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Il cunoasteti pe Aurel Timescu? Este un fel de detectiv amator. Consul al Frantei de meserie si nascut in România. Si, accesoriu, personaj de roman. Autorul, Jean-Christophe Rufin, este un fost autentic ambasador, autentic actual membru al Academiei Franceze si de putin timp, autor de romane politiste al caror erou e Aurel Timescu.

 

N-am facut prea multe cautari pe internet, dar cred ca autorul l-a creat precum Agatha Christie pe Hercule Poirot, fara sa aiba vreo legatura cu tara de origine a eroului. Insa, spre deosebire de Poirot, caracterizat in afara de faimoasele mustati si celulele gri, doar de accentul lui, Rufin a lucrat ceva mai mult personajul. Pomeneste despre viata in comunism, Ceausescu, clima din România sau "briosa pe care o servea bunica lui Aurel si care se numea cozonac". Dar uneori o da pe alaturi, cind pomeneste de vecini care au ascuns evrei in pivnita pina la "sfirsitul Ocupatiei" - asta ar fi valabil in Franta sau alte tari ocupate de nazisti, dar nu in România.

 

Una peste alta, romanul pe care il citesc si care pare primul dintr-o serie, "Le suspendu de Conakry" e bine scris si voi incerca sa gasesc si urmatoarele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a inselat cand a spus de evrei ascunsi in pivnite. 

E o carte Holocaustul in Romania. Si acolo exista numele tuturor celor care i-au ajutat pe evrei si i-au ascuns in case, in ferme etc si au fost distinsi cu titlul acordat de statul Israelian ""Drepti intre popoare"".

 

Nu am auzit de Timescu, pare interesant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, nu contest ca au fost evrei ascunsi in pivnite in România. E vorba de "ocupatie", România nu a fost ocupata de armata germana, asa cum au fost Franta, Belgia sau Olanda. "L'Occupation" e o perioada istorica foarte bine determinata si sfirsitul ei e semnalat prin "Libération". Nu poti transpune in România aceste perioade atit de tipice Frantei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am terminat de citit "The three body problem" mi-a placut mult de tot. 

Am rugat-o si pe bibliotecara scolii  sa o cumpere (nu o aveau) si sa mai cumpere si altele scrise de el. 

Am recomandat-o clasei de matematica avansata, si una dintre fete deja o citise in limba originala, acum vrea sa o citesasca si in engleza.   

 

Acum citesc "Klara and the sun" imi place mult de tot. Multumesc de recomandare J.G.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...