Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CITIM. 3


corap

Recommended Posts

  • Răspunsuri 443
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 1 month later...

Eu am dat-o pe autori romani in ultimul timp, trec printr-o faza de "literatura romana contemporana".

 

Foarte mult mi-a placut Tatiana Tibuleac - Vara in care mama a avut ochii verzi (autoarea e nascuta la Chisinau iar actiunea cartii se petrece in Franta).

 

Mai recomand si Cartea Oraselor, un volum colectiv coordonat de Andreea Rasuceanu, Ed. Humanitas. Fiecare autor scrie despre orasul sau - Bucuresti, Cluj, Timisoara (un scriitor etnic sarb - foarte fain scrie!), Iasi, Sibiu (excelent!), Braila, Oradea etc. Capitolele sunt inegale ca valoare, dar unele sunt mici capodopere.  Mi-am regasit adolescenta... Cei mai multi autori sunt tineri, nascuti dupa 1975.

 

Pentru seara asta mi-am pregatit Veronica Niculescu - Toti copiii libraresei. Si un Prosecco, pe langa carte. Tot romanesc, facut la Jidvei  .

 

Ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Hello! Acesta este primul meu mesaj in acest forum si este sa va spun despre cateva carti pe care le-am scos prin editura mea EducativeMinds.ro si va invit sa aruncati o privire la ce facem. Mai ales ca obiectivul editurii este sa scoata doar carti educative pe piata.

 

A auzit cineva de Educative Minds?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 4 months later...

Ioana, merci de sugestie. Am citit de Tatiana Tibuleac "Gradina de sticla", excelenta. cealalalta carte "Vara in care mama a avut ochii verzi" e pe lista de lectura am gasit-o la Iasi in librarie. 

 

Citeva decoperiri faine : 

- All the Light We Cannot See, Anthony Doerr - foarte interesanta si pasioananta (am vazut-o tradusa in româna)

- Tout le bleu du ciel, Melissa Dacosta (idem e tradusa in Ro) - foarte precisa despre bolile du declin cogniv, toate prietenele au adorat-o, pe mine insa m-a lasat sceptica etalajul de lectura populara

- ultimul roman de Bernard Schlink "la petite fille" (nu stiu daca e tradusa)

 

voi ce ati mai descoperit bun ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Toata lumina pe care nu o putem vedea " e in top 10 ever la mine! Am iubit cartea, personajele, povestea. Putin trasa de par la final, dar am recomanat-o oricui. Eu nu am mai gasit de ceva timp o carte care sa ma prinda, sa nu o pot lasa din mana.

Acum citesc " Padurea intunecata", de Nicole Krauss, dar ma plictiseste de adorm. Asa ca am incercat sa schimb ceva, azi mi-au venit doua carti de istorie comandate. " In cautarea Romaniei" si " Biserica de stat, sau Biserica în stat? O istorie a Bisericii Ortodoxe Române, 1918–2023", ambele scrise de istorici straini. Sunt curioasa cum vor fi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ce mai cititi doamnelor? Ceva recomandari? 

 

Ultima carte citita: "The poisonwood bible" - de Barbara Kingsolver, tot de ea vreau sa citesc in concediu "Demon Copperhead".

  

Am mai citit si recomand " A terrible kindness" - Jo Browning Wroe ( nu stiu daca e tradusa in romaneste) 

"Lessons in Chemistry" - Bonnie Garmus

Si acum citesc: " Trust" - Hernan Diaz 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...