Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CITIM. 3


corap

Recommended Posts

  • Răspunsuri 443
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am citit mult in ultima vreme ;) (citit de-a binelea si ascultat audiobooks). 

 

Citeva carti foarte faine : 

- Leila Guerreiro - Una historia sencilla, gasita intr-un aticariat, autoarea e ziarista in Argentina si cartea e foarte bine scrisa si exotica. o perla

- Gisèle Halimi - "Fritna" si "une farouche liberté" (e o avocata excelenta si feminista)

- Jane Sanderson "Lovesong", o carte pentru doamne si pasionati de musica 

 

(am dat si peste porcarenii, dar nu merita sa scriu).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc, Ioana, că ai reînviat subiectul, e de sezon!

 

Am citit Arto Passilina: Le Cantique de l'apocalypse joyeuse si Guillaume Musso: L'appel de l'ange. Prima ar fi o distopie daca nu ar fi comica, e excelenta, a doua e o lectura usoara de vacanta, are ceva suspans.

 

Mai am inceputa Michel Jean- Kukum. Autorul e de origine autohtona canadiana (primele natiuni, numite inainte amerindieni) si e prezentator tv de stiri. Povestea e despre o fata québecoise care se indragosteste si il urmeaza in tribul lui pe un baiat autohton.

 

Mai am in asteptare Ogawa Ito - Le goûter du lion, Miranda James - Le chat du bibliothécaire, Inventaire fatal si Isabelle Laflèche- J'adore Paris.

Cred ca le las dupa concediul din tara, unde ma voi plonja cu deosebita placere in librarii si in carti romanesti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

N-am citit-o, dar intentionez sa o caut si sa o iau cu mine in vacanta:

 

2038147488-0.jpeg

 

 

 

Ce stim despre parintii nostri este una dintre cele mai sincere si mai autointerogative carti. O carte care analizeaza relatia dintre parinti si copii, cei noua coautori ai cartii raspunzand sincer la un set de intrebari despre parinti, ca intr-un joc. Un chestionar la capatul caruia, pagina dupa pagina, cartea devine o radiografie a relatiei dintre copii si parinti in zilele noastre. Un carusel de emotii care va obliga cititorul sa intre si el in joc, raspunzand, in acelasi timp cu autorii la intrebarile pe care cartea le pune (https://www.libris.ro/)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, nu am vazut-o in librarie acum o saptamina, dar pare interesanta.

Fleur, "La cantique de l'Apocalypse joyeuse" mi-a placut si m-a amuzat. Mai am vreo 3 romane de Paasilina de citit.

 

Am citit Tatiana Tibuleac cit am calatorit din Romania incoace : "Vara in care mama a avut ochii verzi" si "Fabule moderne". Va recomand, ultima e mai putin buna decit cele 2 romane ale ei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu citesc 'Inocentii" Ioanei Parvulescu si mi-am luat 'Trei" de Valerie Perrin pentru concediu. 

 

"Vara in care mama a avut ochii verzi" mi-a pacut mult si mie. (am citit-o la scurt timp dupa ce a murit mama de cancer si am simtit unele lucruri pana in adancul sufletului) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, chiar voiam sa te intreb ce "bunatati" ti-ai luat din librariile romanesti.

 

 

 

Am luat din Ro o groaza de carti ;) de la anticariat, de la librarie si din biblioteca din casa caci nu le citisem (ca cele 2 de Tatiana Tibuleac).

Va scriu daca e ceva fain. 

 

Acum am in curs Corman McCarthy "The road" 'in franceza) insa nu citesc cu prea mare placere. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...