Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CITIM. 3


corap

Recommended Posts

  • Răspunsuri 443
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cartea Tatianei Țâbuleac - Vara când mama a avut ochii verzi este grozavă, o mică bijuterie. Am citit-o și o voi reciti cred de multe ori. M- a tulburat desigur, și eu am trecut prin aceeași situație cu mama, dar nu m-am identificat, psihologia personajului fiului este prea diferită, locul sufletesc de unde vine, prea întunecat. Deși trăirile față de boala mamei sunt similare 

Ideea ar fi că, față de boala și vulnerabilitatea părinților, suntem la fel, indiferent de relația cu ei înainte de boală.

Un părinte bolnav devine copilul nostru 

Oricum, cartea e minunată.

 

Voi căuta aici povestirile Ludmilei Ulițkaia, nu am mai avut timp în țară.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele lecturi marcante de saptamina trecuta : 

  •  Erri de Luca "Imposibil" (ador scriitorul si cartea e minunata)
  •  Marie-Helene Lafon "Les Sources" (e o descoperire de autor, citisem de foarte bine despre ea si cartea mi-a placut foarte mult)
  •  Anne Fine "L'anniversaire du Chat assassin" (o carte pentru copii despre o pisica :) e al patrulea volum dintr-o serie)
  •  Riad Sattouf "Le journal d'Ester, l'anné de mes 13 ans" (BD dintr-o serie lunga, autorul mi-e foarte drag si am citit mult din el si despre el)

 

Am in curs doua volume de BD despre plante, cadou de la fiica-mea, desenatorul e unul din profesorii ei. II va cere dedicatii pe carti. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ați citit o carte despre o tânără dispărută care este ținută captivă într-o casă în pădure și chiar naște doi copii în captivitate. Apoi când ea moare agresorul ei răpește o altă femeie pe care o aduce în locul ei, îi dă același nume chiar. A doua victimă reușește să scape și îi eliberează și pe copii.  Într-un final ajută la prinderea agresorului care era un ziarist care scria foarte mult despre cazurile de dispariție și pe care nu îl bănuia nimeni. 

 

Știți cartea asta? cum se numește?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...