Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)


Recommended Posts

Olivia, mersi de pontul legat de farmacii. Oricum, maine sotul merge la buc, si cred ca va lua el[:)] Tu de unde stii ca doar 2 mese trebuie sa nu-l hranesc? Doctorul stomatolog mi-a zis ca 2 zile sa nu-i dau san si risc sa-l intarc asa[xx(] De aia am zis sa-mi fac pe viu. Acum au fost doua carii mici, dar mai am 5 mari[q] Ar fi super sa fie doar 2 mese sarite ale lui bebe, m-as mulge si i-as da lui de 2 ori lp, nu-i mare belea, comparativ cu durerile pe care tre sa le suport...[alcool]

 

Mami fericita de brotacel Matei (14.09.2012)

 

Intimitate de cuplu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Adineauri Iulia s-a dus la Simona cu banana sa muste :) A mozolit-o la gura, ca am fost pe faza, nu a indesat-o, sa ii intre si in gura :) Dar zilele trecute m-a suparat rau, m-a auzit acum ceva vreme vorbind la telefon cu cineva si ii povesteam cum a fost la inceput cand am venit cu Simona acasa de la spital, cum plangea de gelozie si se urca in patutul ei si si-a adus aminte de narav. S-a urcat intr-una in patutul Simonei, a aruncat cu o gentuta port cd-uri si cu scaunelul de la olita peste ea (Simona fiind in patut, dar noroc ca nu a patit nimic). Si ca o smechera, se3 joaca frumos si intr-o secunda, cu miscari fulger, sa nu o opresc, arunca. I-am spus ca facem schimb, S va dormi cu mine in pat, iar ea in patut si fara tzitzi si pare ca s-a potolit. Oricum, nu o mai las langa patut, fara sa fiu chiar langa ea, ca ne-a facut figura si cu mine si cu sotul langa. Vorbeam unul cu altul, ne uitam ochi in ochi, iar ea a escaladat marginea patutului si s-a aruncat in patut, noroc ca S era la mijloc, iar I a cazut la margine si doar s-a rasucit peste S. Oricum, ne-am speriat tare, ca daca i-a rupt ceva, pana am vazut ca nu are nimic si am refacut filmul miscarii si am realizat ca nu a aterizat pe S, ci langa ea, ne-au trecut toate cele, ne gandeam ca mergem la spital. Si mai are o obsesie, sa puna mana pe ochii Simonei, dar nu asa, discret, mereu o opresc, nu o las sa vad ce vrea de fapt. Oricum, nu o face din rautate, o pupa si o iubeste, ii zornaie jucarii, dar vrea sa atraga atentia asupra ei. Acum, ca scriam, a venit cu o mana, S fiind in cealalta, cu fata spre ea, a venit sa ii dea apa din sticla ei :)

 

Pup, ca urla rau S.

 

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

 

si de Simona-Ioana, nascuta pe 18.10.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela, aici gasesti ca n-ar trebui intrerupta deloc: http://atasatlasanulmamei.blogspot.ro/2010/08/anestezia-in-alaptare.html?m=1

Stiu ca Roxi este consilier in alaptare si are habar.

 

Aici zice ca 6 ore: http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/anestezia-dentara

 

Aici zice 4 ore: http://www.reclamamascataatentie/nastere/dupa-nastere/Interventiile-dentare-in-timpul-alaptarii-a3904.html

 

Dar 2 zile, totusi mi se pare exagerat. Nu poti sa o intrebi pe pediatra mai bine? Ar trebui sa se si priceapa totusi...

Eu ma gandesc ca la nastere mi-a facut anestezie in coloana, apoi generala si in 3 ore bb era la san...

 

 

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elfica, fata se simte amenintata. Locul ei in cadrul familiei a fost ocupat. Numai este ea buricul pamantului si e normal sa se comporte asa. La fel a facut si baiatul meu prima saptamana.

Apoi, am mutat patutul mai departe de pat deci numai poate sarii din pat in patut. I-am aratat cum se mangaie un bb mic si l-am lasat sa o mangaie si sa o pupe. La inceput inchideam usa cu cheia cand era singur, apoi dupa 2 sapt am inchis doar usa iar acum o tin deschisa intre camere (la mine da una in alta).

Intodeauna folosesc expresi de genul bebelina noastra. Niciodata nu e bebe doar al meu ...iubita mea etc...

o aduc pe fata ziua sa-l vada pe baiat cum se joaca... bineinteles ca la varsta asta nu bate mai mult de 2 m probabil, dar nici nu conteaza important e sa se simta baiatul in siguranta. Ca el este in continuare centru atentiei.

Cand vorbesc cu ea ii spun uite fratiorul tau ce cuminte e...etc. uite el e fratele tau mai mare...

Acum baiatul mai nou face si el pe bebelusul... asa ca ii aduc aminte mereu ca el este un bb mai mare... pt ca el este primul meu nascut! (dar cand o spun, o spun ca si cum ar fi cel mai important lucru de pe pamant chestia asta).

Eu l-am lasat sa-i puna mana la ochi. A pipaito doar. Iti inchipui ca stateam in garda... toti copiii sunt fascinati de ochii celorlalti.

Cand o schimb de pampers il rog sa ma ajute sa duca el pampersul murdar la gunoi... sa ma ajute sa o imbrac (sarea si facea ca toate visele cand o schimbam de numai stiam unde sa ma uit mai intai si eram la final transpirata toata si cu nervii in pioneze) sa-mi aduca caciulita din dulap sau o bluza ceva... un nimic care sa-i dea de lucru lui si sa-i de-a senzatia ca el e important, ca fara ajutorul lui nici ca m-as descurca.

Sunt cateva idei...poate te ajuta cu ceva... in general fara sa vrem un bb este centru atentiei noastre... pt bb vin rudele sa-l vada, despre bb vb la tel, cu el mergem la dr pt controale si vaccinuri... cand diferenta intre copii e asa mica e normal ca cel mare sa se simta dat la oparte.

 

Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]

O palma nu inseamna educatie!

O palma inseamna abuz si violenta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stella, daca-ti face injectie cu lidocaina, atunci esti in siguranta. Mie si dentistul mi-a zis ca e safe si mi-am scos o alunita cand baiatul avea 6 sapt. si mi-a facut anestezie locala tot cu lidocaina. Eu alaptez exclusiv; mi s-a spus ca nu trebuie sa astept un nr. de ore dupa aceea, si am alaptat fara probleme (de constiinta).

Cauta pe google si vei gasi multe articole care argumenteaza acelasi lucru, deci cred ca dr. vrea doar sa fie sigur ca nu e responsabil.

 

uite o discutie aici http://forums.llli.org/showthread.php?46925-Dental-work-and-breastfeeding

 

Bafta!

Gabi

 

p.s. intreaba ce anestezic va folosi si cauta pe internet informatii despre el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

Aseara in lipsa de activitate sotul meu a luat un film de pe net sa ne uitam si noi... ne-am culcat pe la 2. La 5 s-a trezit fata sa manance si in timp ce o mufam am auzit cum face kk. Am schimbat fata, s-a trezit baiatul...mami eu fac kk... pun si baiatul pe olita, face, curat olita (eu chioara de somn), vrea sa faca iar... cand termina incepe sa se vaite ca pe el il doare curu [:D] M-am dus in sufragerie si mi-am trezit sotul care sforaia bine mersi... ce s-a intamplat?

Pai s-a intamplat ca pe fi-tu il doare in cur, fi-ta scartie usa (asa se aude cand se vaita de colici) iar eu sunt chioara de somn...ia masuri!

Asa ca s-a trezit omul meu iar eu si fata am dormit pana la 9!!! [olala]

e tare bine cand sint 2 adulti in casa.

 

Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]

O palma nu inseamna educatie!

O palma inseamna abuz si violenta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bobid="red"> asa este, tot timpul iti aduci aminte de bebele care nu mai e, eu in fiecare an din 2004, pe 8 iunie imi aduc aminte de pierderea suferita. Si se intampla o chestie ciudata in ziua aia, tot timpul imi e rau, subconstientul lucreaza. S-a mai estompat durerea cand a venit bb dar nu se uita niciodata.

 

Trec in a doua saptamana de cand s-a reglat lactatia, nu mai curg sanii, sunt mai moi. Deci la 3 luni jumate pe cine intereseaza. Si nu inseamna ca nu mai am lapte, e drept ca suge din ambii sani la o masa, inainte se satura din unul, dar important e ca-i ajunge.

 

Noaptea se trezeste tot mai tarziu, a ajuns la prima trezire la 4 dim, dorm ca boieroaica.

 

Cu caciula de mos, mi-am pus imaginatia la lucru, si asa am un singur neuron care e pe moarte, mai zvacneste el din cand in cand dar nu vreau sa-l las sa moara de tot. Deci, caciula de mos din avatar e de adult, i-am pus la gat un tricou rosu al lui ta-su si i-am facut poze[:D]. Mai am de gand sa mai fac si altele cand oi avea timp.id="purple">id="Comic Sans MS">

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, Olivia, m-ati linistit[flo] Eu am alaptat la un sfert de ora dupa ce am iesit din operatia de cezariana, deci chiar ca o anestezie la dentist nu vad ce efecte adverse poate avea pt lapte. Si medicul mi-a zis ca o foarte mica parte se transmite in lapte, dar mai bine sa nu riscam. Deci cum ziceai tu Gabi [:)], vrea sa nu fie raspunzator in caz ca...

 

Olivia, mersi mult pt linkuri[pup] Deci voi opta pt anestezie, ma mulg de doua, trei ori dupa aceea si 6 ore nu-i dau san. O sa incerc sa ma mulg sa am lm de rezerva, desi mi-e cam greu ca mie mereu mi se pare ca sunt la limita cu lapticul, seara e cel mai rau.

 

Azi noapte a fost nasol, bebe a dormit prost, s-a trezit de 6 ori, la 22, la 23.30, 1, 3, 5 si trezirea finala la 6 [q] N-am dormit mai mult de 1,5 h legat ca a durat si pana l-am hranit si l-am leganat. Partea buna e ca de doua nopti doarme doar in patul lui si ziua si noaptea. Trag tare de mine sa nu-l mai iau noaptea in pat langa mine. Ma gandesc ca pe termen lung o sa-mi multumesc mie ca am facut acum eforturi. Se screme saracul sa faca kk de azi-noapte, de asta a si dormit asa prost. In rarele perioade in care face kk de 3,4 ori pe zi fara sa se chinuiasca, intotdeauna mi-a dormit bine, cate, 3,4 h legat noaptea, si n-a plans deloc nici ziua, nici noaptea. Deci il astept pe sot cu bifido baby diseara si sper din tot sufletul sa aiba acelasi efect bun si la noi.

 

Cam atat despre noi[:)] Voi ce mai faceti? Sunteti in toi cu pregatirile?[pup] Ps, eu n-am cand sa cumpar cadouri, mai ales acum cand tre sa ma duc si la dentist, prea mult nu poate sta bebe fara mine. Asa ca ata ete, bine ca Matei e mititel si nu duce lipsa lor, va fi destul de fericit sa vada bradul plin de globulete colorate[:D] Inca nu l-am facut, cred ca maine il facem si noi. La voi cum au reactionat bebicii cand au vazut bradutul?[:D]

 

Mami fericita de brotacel Matei (14.09.2012)

 

Intimitate de cuplu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carinaid="red"> sanatate multa puiutilor!

 

Apropo de lapte, niciodata n-am reusits a scot cu pompa nimic, daca m-as lua dupa asta as zice ca n-am lapte. Manual am scos dar am gasit o pozitie destul de incomoda si reusesc sa scot cate putin, in 24 de ore umpleam cate un bibe pt congelator. Dar greu am descoperit pozitia, dupa multe incercari.

 

Ochii nu i s-au definitivat, au o culoare gri.

 

Stellaid="red"> eu la D am avut niste interventii la masele pe alaptat, fara probleme. Nu stiu ce substante a folosit dar erau recomandate. Deci, nu interupe alaptatul, mergi la alt dr, mai vezi pareri.

 

Elficaid="red"> trebuie avuta mare grija cu ce vorbiti de fata cu copilul, noi ne-am obisnuit si nu mai vb fata de el. Ei imediat aud si reactioneaza pe masura. Si daca spunea sotul ca nu-i place mancarea x sau y, D zicea si el ca nu mai vrea, desi era ceva ce-i placea. Mai scapam cate ceva despre educatoare si apoi avea repulsie fata de ele. Si sunt multe situatii unde tre sa te feresti. Mai scapa sotul ceva despre haine si apoi nu le mai voia in veci pe alea... am invatat si noi din greselile noastre si cu cat cresc cu atat sunt mai atenti la astea si copie din comportamentul nostru.id="purple">id="Comic Sans MS">

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...