Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Xtraplat (58)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 258
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Belladonna, dr Lustig vorbeste despre HFCS (high fructose corn syrup) care se gaseste in 99% din mincarea "fabricata" in america si care i-a facut obezi; fructele care contin fibra multa sint ok.

n-ai sa vezi pe nimeni facind diabet si obezitate de la fructe. ce-i drept unele persoane nu pot minca foarte multe fructe (ne intoarcem la teoria ayurvedica despre mincatul in functie de tipul constitutional sau cum spunea si nenea ala neamt amintit de XIO, in functie de tipul hormonal...ca tot pe acolo e si teoria lui => tipul estrogenic = endomorf = kapha, etc)

cel mai bine e sa ne ascultam corpul.

daca tu esti tipul ectomorf, slaba de la natura, atunci proteinele sint mai usor de digerat pt tine, la restul e problema.

nu te supara pe noi, nimeni nu le stie pe toate. ne dam si noi cu parerea [flo]

 

dieta Dukan e cea mai mare "unealta" de imbolnavire a ficatului, rinichilor si nu numai; omul nu e facut sa manince mai mult de citeva zeci de grame de proteina pe zi, mai ales de origine animala. si asta in conditiile in care faci sport...

 

mey, la placinte poale-n-brau nici eu nu m-as putea abtine cu toata alergia mea la gluten :-)))

ce bine ca nu-mi face nimeni! secretul e sa te feresti de a veni in contact cu asa mincaruri ;-)

 

Aqai, nu e nici o schema, nu numara nimeni nici o calorie. E cel mai simplu: alimente din natura, neprocesate (afara de ce e gatit in casa) si fara citeva produse considerate alergenice.

 

 

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

 

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

 

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Cred ca ciocolata de aia neagra cu 90% cacao e ok atat timp cat nu mananci toata ciocolata odata.Pana si copiii mei ma cred o ciudata din cauza ciocolatii asteia:)Marinaid="Arial">id="blue">
align="right" id="quote2">Eu sunt cu tine, n-am nici o treaba cu ciocolata. Cred ca am 5 in frigider, de vreun an. Nu ma atrag... [:)]In schimb orice cu usturoi sau ceapa.. rules la mine [:D][pk]Chiar la micul dejun (unde n-as manca niciodata ceva dulce, nici macar fructe) [:)]Gusturi si gusturi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai allure cam asta fac eu... si m-am reorientat spre organic, evit etichete cu lucruri pe care nu le stiu pronunta :)

 

si eu pe marina o inteleg. singurul lucru care ma face sa-mi ies din indiferenta fata de dulcuri e cheesecake cu fructe [olala]

 

daca vad cheesecake mananc toata ziua cheesecake [pofta][olala]

 

am noroc ca ala care imi place mie e 30 de dolari si zic ca nu am bani.

 

in rest, poate sa ninga cu ciocolata, gogosi, savarine... orice. not impressed.

 

_______________________

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine in materie de gusturi ciudate la loc de cinste e acrul si iutele. Salata trebuie sa aiba doua tone de otet sau lamaie, si moartea mea sunt ardeii iuti la otet. Merg cu ciorba de legume o nebunie maxima si dupa aia mai trebuie sa beau si un litru de apa sa imi treaca iuteala asa ca ma si hidratez:)

 

Aaa si la cumparaturi aplic principiul lui Aqai, nu stiu denumirea ingredientului, nu cumpar.

Si nu cumpar nici dulciuri la copii, nu vad utilitatea mancatului zilnic de ciocolata la copii dar le fac dulciuri in casa gen chec sau tarte cu fructe diverse. Acum fie'mea a prins gustul bucatariei, nu de la mine clar, si vrea sa facem prajituri. Am tras acum cateva zile niste briose dementiale. Dementiale ca aspect ca aratau bine ca de gustat nu le-am gustat , dar dupa viteza cu care au disparut cred ca au fost ok. Azi am tras o prajitura cu mere, adica fie'mea le face io doar cantaresc si supraveghez:)

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...