Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Piersicute de iulie august (16)


Recommended Posts

Lore, imi pare tare rau. Zilele trecute citeam o vorba tare adevarata: "singurul defect al cainilor, este ca iubesc orice jogodie de om!"Probabil de-aia i-a fost usor cuiva s-o otraveasca.... Pe astia i-as impusca in picioare si i-as lasa asa in drum, mama lor de nemernici! Fetelor, legat de premergator, mama zicea ca daca ii pui in el, intarzie un pic dezvoltarea motorie. Asa ca eu nu o sa-i iau... VA pup din nou Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2 PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Noi am avut o tentativa de iesit la sanius, am iesit dar ningea prea tare, mi s-a parut ca s-a udat bb foarte tare si in cateva minute eram inapoi sus. Saniuta i-a luat ta-su tot din plastic dar cu spatar si centura, speciala pt bb.Singura probl. e ca e cam mica, nu stiu daca ii mai vine pana la sfarsitul iernii. Inapoi acasa a papat si adormit, m-am intins si eu langa el...dupa 40 de min era fresh eu as mai fi dormiiiiiit. Balanta, despre diversificare a zis Muraturica bine, aici se dau solide la 30 de min dupa lapte, in ideea ca sunt cantitati mici, completari ale meselor. O alta abordare e sa dai inainte de masa, cantit din ce in ce mai mari, pana inlocuiesti complet o masa. Noi nu inlocuim inca o masa dar crestem progresiv cantitatile ca sa ajunga de pe 7 ianuarie sa elimine masa de lapte de la 11 (atunci va merge la cresa si nu am chef sa ma mulg sa las biberoane la cresa...oricum nu de la inceput. Cand trece la program complet 8-5 atunci da). Uite linkul de care vorbeam: http://www.inspq.qc.ca/tinytot/default.asp al Institutului de sanatate publica din Quebec, este ghidul complet pt gravide-mamici-bb, mergi direct la sectiunea "foods" (este si varianta franceza pe aceeasi pagina). Lorena, imi pare tare rau de catelusa. Ada, recomanda cu incredere amniocenteza prietenei tale, asa se va linisti. Nici eu nu am facut dublu sau triplu test, mi s-au parut inutile fiind niste statistici. Amnio e singurul care da diagnostic. Ilenuta, e ok greutatea fetei. Of, mai am o groaza de treaba si nici un chef. Eu de cum se intuneca la 4:30 cad asa intr-un fel de letargie, nu mai sunt in stare de nimic. Va pup, ma duc sa-i dau legumele. Azi dovlecel home-made si morcov borcanel. Adica, daca nu acccepta dovlecelul ii dau morcov. Am mereu o varianta de rezerva. Desert mar-mango, va termina borcanelul. ************************** Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012) Cine-ti saruta genele-n somn, Si cine-i acolo cand ingerii dorm? Toate zanele bune sa te ocroteasca, Toate florile campului sa te infloreasca!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si poftiti la cafea cu lapte. Sper ca ati avut o noapte usoara. La noi ca de obicei, trezire la 6.30, papa si somn iarasi. Am vreo ora asa sa savurez cafeua. Azi am zi de curatenie in program, sper sa imi iasa. Fleur, multumim de link. Pare interesant tot, nu doar sectiunea de food. Aurora mai nou nu are stare deloc. Vrea sa se ridice in fund si nimic nu o poate impaca. Si la masa asta e preocuparea ei principala si atata se fataie pana regurgiteaza lapte. Din brate de la mine cand ii dadeam papa aproape a reusit sa se ridice. Nu mai stiu cum sa o fac sa mai stea putin. Stiu ca Delia zicea ca pot sa o las in pace, cum vrea ea, dar mie frica ca e cam mica. Daca ar fi dupa ea ar sta tot in fund. Povestea sotul cu o cunostinta kinetoterapeut care spunea ca are o gramade de copii de 2-3 ani cu probleme din cauza ca au stat prea repede in fund sau au mers prea repede si parintii ii incurajau si se bucurau. Am si o cunostinta care are fetita diagnosticata cu hipotonie musculara si se pare ca ar fi din cauza ca a stat in fund de pe la 3 luni si pe la 7 deja era in picioare. Mi-e cam groaza ca nu vreau sa aiba probleme mai tarziu, dar nici nu vreau sa fortez copilul sa stea intins sau sa ii inabus dezvoltarea normala. Of, probleme de mama paranoica.[bang] Nici nu mai stiu cum sa ii dau sa pape ca de cum se simte in brate incepe abdomenele sa se ridice. [bang] Am facut si noi bradul dar parca nu am prea mult chef de sarbatori.Aurora s-a holbat la luminite cateva minute, apoi a ras si a intors capul si s-a ascuns in umarul meu. Ma gandeam si eu la bilantul 2012: a fost un an al extremelor la mine. In familie au fost o gramada de probleme medicale si 2 decese, iar pe de alta parte a fost marea bucurie ca a venit Aurora. Anul trecut in 21 dec aflam ca unchiul meu a facut un grav accident cerebral si in 26 aflam ca sunt gravida. Sotul a zis ca trebuie sa mai fac un test, dar nu gasea farmacie deschisa de Craciun. Mi-a mai luat intr-un final inca 2 teste si m-a pus sa le fac. Pe 29 dec. venea si confirmarea de la dr.[:)] Ma bucur din suflet ca am un copil sanatos pentru ca toata perioada sarcinii am fost intr-un stres extrem din cauza altor probleme. Eram mereu speriata ca poate atata stres afecteaza bebele. Mamica Aurorei - 20.08.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata , Lorena imi pare tare rau pt catelusa [q] , am trecut si eu printr-un astfel de moment cu o pisicuta . Muraturica multumim de cafea [pup] Sunt tare suparata , Andrei iar tuseste [bang] , nu pare a fi racit . Plimba ceva prin gat , ii vine in gurita , plescaie , inghite si uite asa m-a fredonat aproape toata noaptea . Cred ca este un mucus , cand ii bag ser inghite mucisorii pana apuc eu sa trag cu batistuta [bang] Nici nu-mi vine sa merg azi la kineto cu vremea asta , cu treaba sunt in urma . Vine soacra-mea azi si poate reusesc sa fac si eu ceva daca tot va fi la mine . Nici nu stiu ce sa raspund , sunt chiauna . [alcool] Ref la probl Balantei cu cantaritul pampersilor ... am obs si eu de vre-o sapt ca nu mai sunt asa de plini cum ii stiam . Ii pun seara la 9/9.30 dupa baie si la 9 dimi cand il schimb mi se par cam usori . Noi am trecut la nr 4 , ma gandesc ca este suprafata de absortie mai mare si din cauza asta nu mi se mai par asa de grei . Offf ma termina cu tusitul asta . Oare sa-i dau eurespal de 2 ori pe zi chiar daca nu este racit ? Pot ? Multumesc pt raspuns [pup] Mami de [copil] Andrei ( 3 Iulie 2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata si dau o cafea dupa o noapte cu muuuulte treziri! fetelor vrea sa doarma cu sfarcul in gura si pe asta nu-l scapa...suzeta DA[q][bang][q][bang] am fost ieri la cumparaturi si i-am luat numai jucarii: galetusa cu forme,tub gonflabil , carte muzicala,masuta de activitati[:D] imi placeee sa cumpar jucariiiii Gata am scos scaunul de masa si e fff incantat (chicco poly)are spatar rabatabil! Muraturica eu in ultimii 4 ani am vazut/lucrat numai cu copii bolnavi si ff bolnavi ( hipotonia se observa in primele luni si are o cauza neurologica sau poate fi dobandita in urma unei infectii/tulburari de metabolim) sunt copii ff precoci motor ,nepoata mea la 9 luni mergea tinuta de o mana si nu are absolut nimic ...plangea ff tare si se ridica singura tinandu-se de patut...totul sa nu facem excese...eu deja il pun in fundulet cam 5 min la fiecare trezire si o sa-l obisnuiesc treptat pana spre 6 luni la mine funct daca scimb locul..pe burta..in sufragerie..in balansoar...acum in scaunul de masa eu stiu ca la 6 luni se face infarix hexa ce parere aveti de uleiul de peste? ma gandeam sa intreb pediatra daca pot sa-i dau dupa 6 luni? va pup! cum masor 20 mg de cereale?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza Laura, NU daca nu are nimic!!! Cand o sa aiba nevoie ce ii dai ?? pup harnicutzele Ile , mami de V[bicla] , A [cavaler] si I [zana] , Ile [pup] , ma gandeam in ideea sa rupa ce are in gat . Isi freaca ft mult nasul , cred ca are ceva pe acolo , eu tot ii pun ser si-l aspir [alcool][alcool][alcool] . Pot sa-i fac altceva ca sa-l ajut ?!
Mami de [copil] Andrei ( 3 Iulie 2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! [cafea] Si noi tot cu tuse, dar ii dau doar Stodal, in schimb nu pare a fi vreo ameliorare. Astept nebulizatorul sa facem aerosoli, dar inca nu a ajuns, sper ca azi. Si noi tot cu o trezire pe la 5.30, si am niste sani durerosi vai vai Premergatorul - pe Bianca am pus-o pe la 8.5-9 luni, cand s-a ridicat singura in picioare, dar nu ii placea sa stea in el. Oricum cand pui copilul nu il uiti toata ziua acolo :) Lorena - imi pare rau de catelusa ta :(:(:( ************************* Mami [mamica] de [url="http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png"]Bianca Maria[/url] (04.08.2010) si [url="http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/82hpv757d0kzi4t9.png"]Clara Ioana[/url] (30.07.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dim! am fost franta ieri... aseara am intrat pe fuga, am crezut ca mai revin, dar am picat lata... ILE eu am avut cantar la primul copil, dar am dat totul! totul... nemaiavand in plan un altul... acum am cumparat totul de la zero (inclusiv haine, carut, leagan) dar nu am mai luat cantar. IULI: da Mihnea inca crede in Mosi (Nicolae, Craciun), doar ca a ajuns sa nu mai aiba ce sa isi doreasca, CEEA CE E FFF GRAV! are de toate, inclusiv ceea ce NU ar tb sa aibe la varsta asta. de aceea am si discutii zilele astea cu sotul, ca vrea sa i faca iarasi un mega-cadou si de Craciunul acesta... in fine... anul trecut in scrisoarea catre Mos Craciun era trecut si "o sora sau un frate, ca se plictiseste si nu are cu cine sa se joace!" [:)] hainele nu il atrag, nu il intereseaza, nu stie ce i aia "de firma". cand le primeste, se uita asa in mare, zice "iarasi haine", le da de o parte si intreaba "si altceva?". de Mosii de la scoala i am cumparat carti de citit si dulciuri (dulciuri nu prea ii dau, asa ca se umple casa si de dulciuri; le voi da la colindatori)... ---------------------------------------------- M si R ---------------------------------------------- http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360 http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103 http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266 http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250 http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...