Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august (16)


Recommended Posts

Despre campania de ajutorare a copiilor din Iasi:

 

Mesajul dnei Anca Craciun pe un grup de FB unde sunt si eu inscrisa:

 

"Craciun Anca

V-am promis ca revin cu date ale campaniei pe care o sustin :

Situa#355;ia copiilor!

 

La începutul campaniei în sec#355;ia de recuperare pediatric#259; Sf. Maria Ia#351;i erau în îngrijire 57 de copila#351;i abandona#355;i cu varste între 1 lun#259; #351;i 2 ani. Sunt copii cu boli cronice dar #351;i copiii s#259;n#259;to#351;i afla#355;i in tranzit între spital #351;i centrele de plasament sau asistenti maternali, copii cu statut de cazuri sociale si cu risc de abandon. Mai exista si copiii abandona#355;i cu diagnostice grave, care din cauza afec#355;iunilor grave necesit#259; spitalizare permanent#259; pentru a li se putea acorda ingrijirea necesar#259; in permanen#355;#259;.

 

Condi#355;iile în care ace#351;tia sunt îngriji#355;i pan#259; la efectuarea evaluarilor sociale sunt îns#259; precare. Saloane insalubre, paturi cu gratii ruginite din fier, saltele învechite, lenjerii de patuturi foarte uzate, materiale de minim#259; igiena lips#259;, cadi#355;e de baie învechite, h#259;inu#355;e rupte, juc#259;rii doar în visele zbuciumate ale copiilor, personal medical pu#355;in #351;i demotivat, sunt doar cateva dintre minusurile unui sistem dep#259;#351;it de realit#259;#355;ile actuale.

 

Cand se vrea se poate !

 

Asociatia a încheiat un acord cu spitalul pentru ca 7 voluntari ai s#259;i s#259; ajute la schimbarea copiilor, personalul de la sec#355;ia de recuperare pediatric#259; fiind insuficient #351;i dep#259;#351;it de num#259;rul mare de copiii l#259;sa#355;i in spital. Gasind deschidere si intelegere din partea managementului spitalului voluntarii vor ajuta la diversificarea alimentatiei copiilor (deoarece acestia au intre 0-2 ani si nu au inceput inca diversificarea pentru cei care au ajuns la varsta trecerii pe alimentatia solida, ei fiind hraniti si acum la aproape doi anisori doar cu lapte).

 

Ce vrem ?

 

Modernizarea sec#355;iei de recuperare pediatric#259; #351;i dotarea cu strictul necesar

 

Pentru a imbunatati situatia acestor copiii, pentru a le reda zambetul pe buze asociatia noastra intentioneaza sa modernizeze sectia de recuperare pediatrica, unde in momentul inceperii campaniei noastre erau 57 de copii abandonati iar dupa doar doua luni de campanie am reusit ca ei sa fie salvati din gratiile patuturilor in familii substitutive, asistenta maternala si centru de plasament.

Dorim s#259; dotam sec#355;ia cu cu un numar de 30 de patuturi pentru copii de o dimensiune mai mare (acum stau copii de 18 luni in patut pentru copii de 6 luni de 70*45) si datorita bunavointei donatorilor cat si a unei munci asidue a noastra a voluntarilor am comandat patuturi si saltelute noi ce vor ajunge saptamana viitoare.

Alte lucruri necesare ar fi: lenjerii de pat, paturici si pernute

Copilasii acum sunt spalati in niste ghiuvete de 20 de ani vechime, ruginite si incomode, de aceea vrem sa cumparam niste posturi de baie incalzite de la firme de aparatura medicala, fiind sectie de spital nu putem veni cu lucruri ce se comercializeaza pentru uzul in locuinta.Si patuturile comandate sunt metalice si din gama de aparatura medicala.Pentru patuturi am avea nevoie de jucarii care se ataseaza acestora, gen pian de patut, sau proiector cu cantecele, luminite,jucarii care sa ii tina ocupati si sa ii dezvolte.Plus ca ma gandesc ca inainte de somnic vor invata sa isi apese singuri pe butonase pentru un cantecel, sa nu mai fie atat de singuri....

 

Procurarea celor necesare alimentatiei diversificate:

 

mancare la borcanele Hipp, Nestle, Hamme, cereale pentru 4- 12luni+ , biscuiti bebelusi, ceai bebelusi

boluri,lingurite, biberoane, canite

scaune de masa

 

Loc de joac#259; interior #351;i exterior

 

Dorim s#259; amenaj#259;m in principal pentru cei mici un loc de joaca in incinta spitalului cat si in curtea exterioara pentru a putea fi scosi la aer. În ciuda varstei pe care o au, ace#351;ti copii nu au vazut cerul si pasarile niciodata.

Pentru locul de joaca avem nevoie de jucarii interactive, de impins, cu bile, topogan, premergatoare, altceva inafara de plusuri care oricat de dragute ar fi nu ii pot ajuta sa se dezvolte pe ingerasi. Aduna praf si intretin alergiile...ei nu stiu sa se joace cu un ghemotoc, nu stiu ca e pisica, vacuta, etc pentru a se juca jocuri de rol.

 

Articole textile

 

Mai avem nevoie de articole de imbracaminte, cu mentiunea sa fie noua. Din motive de igiena am luat aceasta decizie, am strans foarte multe hainute in diferite grade de degradare si este o munca colosala sa le triezi pe caprarii, sa speli si sa calci, sa le duci la spital si sa constati ca sunt gaurite, rupte, patate...

Din gama hainute: body, pijamalute, bavete, sosetele, treninguri, papucei marimi pana intr-un an.

 

CONSUMABILE

 

Pampers(cu mentiunea ca nu mai sunt o prioritate, avem un stoc super-suficiet pentru 4-5 luni)

Produse baie: gel de dus, sampon, betisoare urechi, creme corp, ulei

Produse fundulet: Bepanthene, Sudocrem, Creme scutec

Vitamine: orice tip pana la varsta de 1 an

 

România mai bun#259; începe cu, #351;i de la noi fiecare, în parte. Haide#355;i al#259;turi de noi s#259; le d#259;m condi#355;ii decente de îngrijire dar #351;i lumin#259;, spera#355;#259; #351;i mangaiere.

 

Date de contact pentru dona#355;ii c#259;tre copiii de la Spitalul Clinic de Urgen#355;#259; pentru copii, Sf. Maria Ia#351;i:

 

ASOCIATIA ADOR COPIII

 

CIF: 16521676

 

IBAN: RO55INGB 0000 9999 0328 1140

Banca ING Bank Timisoara

COD SWIFT INGBROBUXXX

 

Mandatar ELENA SPIRIDON

 

Cont Rol utilizabil #351;i pentru dona#355;ii în alt#259; moned#259; decat Ron.

 

PayPal - office@reclama mascata cu mentiunea : Pentru Iasi

 

Info despre donatii, plasament, voluntariat, etc. la mail: sa_ajutam_copiii@yahoo.ro

 

Adres#259; depozit Ia#351;i – Str. Aurel Vlaicu, nr.54, fosta autobaza nr.3

 

Persoane de contact primire colete (va rugam mentionati curierului sa sune inainte de livrare):

 

Cristina Coroama – 0743 985 802

Anca Craciun - 0749 067 014

 

Pentru o comunicare mai facila va rog sa folositi cu incredere aceasta adresa de email sau iasi@reclama mascata, si deasemenea grupul de suport de pe FB: "Ingerasii de la Sf Maria Iasi"

 

Voluntarii Asociatiei ADOR COPIII IASI:

 

Elena Spiridon

Anca Craciun

Cristina Coroama

Simona Moisii

Catalina Rusu

Ionut Spiridon

Adrian Stanescu

 

Cu mii de multumiri si speranta ca v-am dat lamuririle de care aveati nevoie, Craciun Anca"

 

Mami de Ana Grace (23iul2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata [cafea]

 

La petrecere a fost dragut, am stat de vorba cu colegii, am mancat, baut, am dansat.

 

Azi merg la servici sa colind colegii[:D] si maine mergem la servici cu toata familia ca vine mosu' la piticii mici

 

Clara tot cu tuse, sa speram ca nu se va agrava totusi, are deja o saptamana de cand tuseste.

 

*************************

Mami [mamica] de Bianca Maria (04.08.2010) si Clara Ioana (30.07.2012)id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao fetele!

 

Am fost ieri la pediatru, suntem bine sanatoase, crestem ft bine, ne-a laudat pe amandoua, pe Grace pt ca ia asa bine in greutate doar din LM si pe mine pt ca inca alaptez exclusiv. A zis ca daca o duc pana la 6 luni cu alaptarea exclusiva intru intr-un club select de 2-3% din pacientele ei care reusesc asa ceva. Eu zic ca am sanse mari.

 

Despre somn: confirm concluzia lui Fleur, bebeii care dorm in camera separata de parinti dorm mai mult. Grace doarme din prima zi in patutul ei si cu exceptia primei saptamani cand am dormit eu sau sotul pe canapea in camera ei, a dormit singura singurica, evident noi avand monitorul video. Oricat de greu mi-a fost in prima luna cu 3-4 treziri pe noapte la care ma dadeam jos din patul meu si mergeam la ea in camera unde alaptam pe canapea, nu intinsa, pot spune ca a meritat din plin pt ca si-a facut o rutina de somn de invidiat. As sfatui pe oricine sa nu doarma cu bebele in pat, sau macar in camera, mai ales mamele care alapteaza pt ca ei simt mirosul laptelui si sunt stimulati sa se trezeasca mai devreme.

 

Cu diversificarea am si eu o nelamurire. Pediatra mi-a zis ca fac piureul dupa urmatoarea metoda. Fac o supa din vreo 4-5 legume, nu mai stiu care, de la care pastrez zeama si o amestec cu morcov pasat. Apoi in urmatoareale zile opresc zeama si amestec cu 2 legume,morcov plus ceva. E ok??

 

Ea zice sa ii dau treptat suc de morcov si apoi sa il combin cu mar si cam in 2 sapt sa cresc treptat cantitatea pana la 120 ml... mi se pare enorm.

 

Abia peste o luna incep, dar vreau sa ma lamuriti si pe mine pls!

 

Mami de Ana Grace (23iul2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, fetelor.

 

Clay nu mai sta asa mult in brate dar nici singura nu pot sa o las ca imediat incepe sa planga. Trebuie sa fiu langa ea, nu pot face nimic ca la mine nu merge sa stea ea in carucior si eu sa spal vase si sa ii povestesc. Trebuie sa ma uit fix la ea si sa ma maimutaresc.

 

Aruba sunt de acord cu tine, in teorie. A noastra doarme cu noi in camera in patutul ei, uneori cu noi in pat. Dar doarme toata noaptea de la 9 la 8-10 cu o mica trezire la 6 pentru papa. Hm...si doarme mult mai bine cand e cu noi in pat. Se fataie mai putin.

 

Mami de Emma Mihaela

DN 13.08.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna.ada condoleante !!!!cu limba suntem cam tot cum am venit ca nu prea avem contact cu nemti sa putem sa înv#259;#539;#259;m si sa vb.cat imi trebuie mie la magazine sa zic un Danke ma descurc.asa în#539;eleg cam ce se vorbe#537;te in jurul meu dar nu stiu sa vorbesc.rafi ma tot întreab#259; ce inseamna cuvântul ala si eu ii spun si vad ca retine.l am înscris la scoala de integrare dar inca nu au loc.au zis ca s ar putea la începutul anului sa fie.

Fleur vin si eu la tine de craciun la cate bunatati faci.pana la urma ti am facut si tie pofta cu adidasii???

Kimmy te inteleg cu timea ca asa mai patesc si eu cu rafi .de oboseala si stres ma Razbun cateodata pe el aiurea.si apoi imi vine sa plâng de suparare.de ex il schimb pe denis si el se agita nu sta locului ,atunci cine rafi ca vrea nu stiu ce si eu ma enervez pe el[q].dar imi dau seama apoi ca saracutul nu a facut nimic rau.[bang]

Voi cum procedati cu cartoful?eu il blenduiesc dar iese tare urat .e asa elastic.oare trebuie sa il fac altfel?restul leg.ies fff fine si bune.

 

[copil]denis leon(28.06.2012)

[copil] rafael albert(25.05.2007)

sunt o mamica fericita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Ada, condoleante.

 

Voiam sa ii multumesc mult de tot Anei ca si-a rapit din timp sa ne "pozeze" Wonder Weeks, e o carte extrem de interesanta! Noi dupa o anevoioasa numaratoare am fi in sapt. 25 deci se apropie ora H!(sapt. 26). Se numara de la data DPN-ului, am inteles bine? Si se conforma multe lucruri descrise acolo, faptul ca e mai apatic, mai morocanos, doarme mai putin, mananca mai putin etc. A si nu mai exerseaza abilitati deja achizitionate (de ex. statul in fundulet, acum ar sta doar pe spate ). Acum asteptam "saltul mental". Oricum, fascinanta descrierea a ce se petrece in mintea bebelusilor etapa cu etapa. inca o data, multumesc!

 

Ca tot am fost pe mailul comun am mai vazut o sumedenie de poze ale Deliior: Freedelia si Delia21. Sa va traiasca piersicutele ca scumpe sunt! Imi pare rau ca nu mai am timp sa vi le pun pe picasa, abia mai am timp sa-mi deschid propriul mail. Dar cine intra pe mailul comun va poate oricum vedea. Laila Deliei21 e o ochioasa frumoasa iar Jeff al Freedeliei un scumpic precoce, se joaca stand in fundulet, bravo! Delia21 sper ca sunteti bine, de fapt se vede din poze![pup]

 

Ma duc ca iar am o sumedenie de treaba azi!

Revin mai pe seara, sper.

 

**************************

Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012)

 

Cine-ti saruta genele-n somn,

Si cine-i acolo cand ingerii dorm?

Toate zanele bune sa te ocroteasca,

Toate florile campului sa te infloreasca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

evrica fetelor,

am fost la cosmetica azi,piticul a dormit pe perioada tratamentului facial,s-a trezit cu 5 min inainte sa terminam.tocmai imi stergea masca si mai avea sa ma dea cu crema de protectie.oricum cand a inceput sa maraie deja venisera fetele celelalte sa-l linisteasca(nu prea era nimeni in salon)Deci m-am relaxat si eu un pic plus ca compania catorva adulti a facut minuni[:)]

maine facem si noi vaccinurile,am emotii..

 

 

 

mami de Mattia(27.07.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Vera, sa iti fie de bine!

 

Fleur, ma bucur ca ai avut rabdare si ca ti-a placut. Informatia ca "maraiala" lor are si o cauza, si e si trecatoare, a fost extrem de valoroasa pt mine, la primele salturi, cand nici eu nu prea stiam pe ce lume ma aflu.

 

Zizou, subscriu la partea cu somnul, asa e si la noi (doar ca avem 2 treziri).

 

 

 

Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello mamici! dam un cupcake de la Aruba k azi facem 5 lunici [bis] nici nu-mi vine sa cred k au trecut deja atatea luni de cand imi tin minunea in brate [olala] multumim de urari [pup]

LML si celorlalti sarbatoriti ai zilei - Zachary, Maya, Aurora, Maria si Robert [flo][pup]

aaa, si va mai dau un cupcake si pt buni [:D] e si ziua mamei mele azi [flo]

si dk tot vbim de cupcakes - va recomand sa le incercati pe cele de la laboratorul Arubei k sunt super fidelicioase [pofta] si arata fenomenal! numai bune de dus prin vizite pe post de cadou acum de sarbatori k sunt si decorate specific [:D]

pitik mea e cam maraici azi si nu stiu de ce [bang] la san sta doar vreo 10-15 min si apoi intoarce capul si nu mai vrea sa pape nicicum [bang] asa k am stat tt ziua si m-am muls si i-am dat cu bibi...ce sa fac [alcool] altfel nu vrea sa manance si nici nu mai suport sa-mi urle in creieri.

sunt f trista k tocmai m-a anuntat sotzulache k s-a defectat masina [bang] si exact acum cd avem nevoie de ea mai mult [bang] maine trebuia sa mergem la mine la serv pt petrecerea de Mosh, sambata la cumparaturi si la ai mei, duminik la nashi la snagov etc imi vine sa plang de nervi [q] ma oftic mai mult pt petrecerea de Mosh de maine k era prima ei petrecere [q] nici nu ma risc sa merg cu taxiul pe aglomeratia asta si nici nu-mi ofera confortul de care am nevoie - dat fiind k vom lipsi mai multe ore mai mult k sigur k va treb sa-i dau sa manance pe drum [alcool] asta e, poate la anul...

ada - condoleante [q] imi pare rau pt strabunik lui Nectarel, mai ales k s-a intamplat acum inainte de sarbatori...stiu cum e pt k si mie mi-a murit bunica din partea tatalui fix in aceasta zi acum 8 ani [q] si in prag de sarbatori si fix de ziua mamei mele [q]

fleur - mama ce de bunatati ai in plan! noi vom fi musafiri si de Craciun si de Reve [pk] in ziua de Craciun mergem la ai mei k ne reunim akolo si cu bunicii, a doua zi mergem la fini, iar de Reve mergem la nashi la Snagov [pk]

aruba - legat de prepararea supitei - si eu am inteles ca se fierb mai multe legume (gen morcov, pastarnac, albitura, telina) si apoi se paseaza si se dau amestecate cu zeama sub forma de piure, introduse cate una progresiv, incepand cu morcovul care se pare k e cel mai tolerat. cica e bine sa-i inveti de la inceput cu consistenta de piure (intai mai apos si apoi progresiv ingrosat) decat sa le dai legumele separat si zeama cu bibe. e bine sa se obisnuiasca sa pape cu lingurita. asa o sa procedez si eu. de sapt viitoare vreau sa-i dau suc de morcov, apoi de mar si peste vreo 2-3 sapt supitza-piure.

vera - sa-ti fie de bine [pup]

maria - sanatate multa silviucului [pup]

laura - ce face renishorul meu drag? mai are muci'n'ceai? [:D]

 

am vazut si eu mailurile de la delii de pe yahoo. tot zic k pun din pozele lor pe picasa dar n-am reusit :( abia m-am mobilizat ieri sa mai pun cu piersicutza si sa admir noutatile din colectie [olala]

 

tamys - bine ai revenit [pup]

michelle - bine k te-ai distrat!

carmen - ai fost de belea cu incurcatul datelor [:D] bine k te-au sunat colegii k era mai nashpa dk aflai dupa...

 

despre campania pt copii de la iasi - chiar vbeam mai dvrm pe FBK cu miruna - pregatisem un colet cu hainutze sa le trimit, dar vad k deja ingroasa obrazul si vin cu pretentii putin exagerate [:-@] vor haine noi cu eticheta, numai anumite jucarii...cam bate la ochi! asa ca prefer sa gasesc alti copilashi amarati care chiar s-ar bucura de orice ajutor, fara pretentii din astea exagerate. pacat k unii profita de pe seama nenorocirii altora!

 

va poop!

 

Roxy

mami fericita de Antonia [bb]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...