Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august (16)


Recommended Posts

Of, Lorena, imi pare rau de catel. Balanta, schema de diversificare de la Fleur e dif de cea de la noi. La ei se dau alimentele solide dupa masa de lapte, la noi inainte si se mai da lapte cat mai vrea bebe. Fleur, sper ca nu m-am bagat ca musca in lapte si am zis gresit. Oricum, nu stiu care varianta e mai buna.[:D] Noi de Craciun stam pe acasa. Ada, sa inteleg ca e dragut TOm? Merita investitia? Maria, eu cam asa am patit cu nasii. Ei raciti cobza au venit in vizita. Au uitat cred de cand era bebe al lor micut. Tamys, bine ai revenit. Te asteptam mai des. Cred ca e tare greu cu 2 si singurica. Balanta, m-a distrat faza cu ciorapeii. Exact asa as fi intrebat si eu daca nu i se pare ceva in neregula. Sotul meu uita sa ii incheie body-ul dupa ce o schimba si vrea sa ii dea direct pantalonasii peste pampers. Va pup. Mamica Aurorei - 20.08.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ana, tre' sa urineze intre 2-4 ml pe ora per nr de kg. eu la eric zic asa (pe 24 ore): trebuie sa urineze in jur de 3 (ml)x24 (ore)x7,3 (kg) = 525 ml. el urineaza in general cam 600 si ceva ml pe zi, ceea ce este ok. alt reper ar fi ca bb ar trebui sa elimine aprox 75% din lichidele ce le consuma. la eric iese media de 71% - eu oricum de cand am venit din spital notez cat mananca si cat pipi face la fiecare masa/schimbare de scutec. si eu am scutece "deprimante" unde dupa ce scad greutatea scutecului raman cu 30 grame de pipi. dar sunt si scutece grele, cu 120, 140 grame urina. important e ca la 24 de ore sa existe o cantitate ok de pipi. la scutecele in care are caca, curat caca din ele, dar oricum scad 20 grame, fiindca ramane si impregnat in scutec. bineinteles ca scad de fiecare data 30 (greutatea scutecului).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

muraturica si mie mi se intampla sa uit sa inchid body ul si ii trag pantalonasii,observ intr-un tarziu ca ceva nu arata cum trebuie[:D] noi mergem in vizita,de craciun eu n-am facut nici unul dintre teste..dublu,triplu ,ect pentru ca oricum nu sunt relevante.am facut direct amniocenteza,nu este chiar asa buhuhu,sunt sanse foarte mici sa pierzi sarcina sau sa se intample alte chestii..[:I] mami de Mattia(27.07.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! intru pe fuga sa i raspund ADEI: orice valoare mai mare de 1/250, care reprezinta riscul de boala in populatia generala (adica 1/100; 1/75; 1/50) are indicatie de amniocenteza. asta e reguala generala. mai conteaza care e valoarea ei normala raportata la varsta ei. la mine parca era 1/500 (zic eu), deci daca imi iesea riscul 1/300 (chiar daca valoarea in populatia generala e 1/250) aveam indicatie de amniocenteza. la mine riscurile au fost undeva in jur de 1/2500. ---------------------------------------------- M si R ---------------------------------------------- http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360 http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103 http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266 http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250 http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
ana, tre' sa urineze intre 2-4 ml pe ora per nr de kg. eu la eric zic asa (pe 24 ore): trebuie sa urineze in jur de 3 (ml)x24 (ore)x7,3 (kg) = 525 ml. el urineaza in general cam 600 si ceva ml pe zi, ceea ce este ok. alt reper ar fi ca bb ar trebui sa elimine aprox 75% din lichidele ce le consuma. la eric iese media de 71% - eu oricum de cand am venit din spital notez cat mananca si cat pipi face la fiecare masa/schimbare de scutec. si eu am scutece "deprimante" unde dupa ce scad greutatea scutecului raman cu 30 grame de pipi. dar sunt si scutece grele, cu 120, 140 grame urina. important e ca la 24 de ore sa existe o cantitate ok de pipi. la scutecele in care are caca, curat caca din ele, dar oricum scad 20 grame, fiindca ramane si impregnat in scutec. bineinteles ca scad de fiecare data 30 (greutatea scutecului).
Multumesc mult, cu formula asta e ok si Vlad. [flo], m-ai linistit. Cu alaptatul, asta e greu, ca nu stiu cat mananca. Ma bucur ca sunt bine si bebeii, parca am vazut intr-un mesaj ca nu mai tusesc si nu le mai dai aproape nimic. Apropo de scutece, trebuia sa te ascult cu Pufies, nici noua nu ne-au placut deloc. Am vrut de curiozitate sa le incerc, caci celor de la DM nu aveam ce sa le reprosez. N-a iesit nimic prin ele, dar se umfla cam tare, noaptea n-am curaj sa las unul. Iar mirosul ala de detergent pe care il au... nu stiam cum sa-i mai explic sotului de ce-am vrut sa le incerc. Sunt mai moi, intr-adevar, dar atat. Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I. are lafix 5 luni 6750 Mare scofala dr de familie a sarit rpd ca are deficit 300 g Capraru scrie ca la 6 luni media la fete e 7 kg deci e in grafic I-am facut azi de gura dr hemoleucograma completa si f bine Macar ca i-a luat din degetel si nu a plans deloc ba chiar a ras plus ca am primit rez pe loc Asa analize sa tot faci[:D] O urm si eu treaba cu pipi Ile , mami de V[bicla] , A [cavaler] si I [zana] ,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da chiar ! anul trecut pe 19 dec am vazut 2 liniute [pk] Doamne ce fericita am fost! [olala] se incheie 2012.... intr-un fel a fost cel mai frumos an pt mine dar din pdv job a fost oribil. Sper ca la anul sa fie mai bine si sa mi se rezolve siproblemele astea.... fetelor...cum petreceti sfarsitul lumii?[pup] Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2 PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multu INA de raspuns. Eu am facut direct amniocenteza.BALANTA, mi se pare greu , cred ca daca ar trebui as urmari si eu. ILENUTA, doream sa-ti spun ceva, dar, am uitat. A intrebat cineva de TOM.Ne distram ,noi, cu el.I l-am dat lui TUDOR, care, vrea maine la petrecere.OF clasa a sasea, e cam mic. Ada ,mama de Nectarel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vera, depinde ce i-ai facut pana acum... se face hepatita la distanta de 2 luni la inceput, si dupa aia la distanta de 4 luni se face hepatita + vaccinul pentavalent si dupa aia la distanta de 6 luni din nou asa. Unele infarix -uri sunt cu antihepatic inclus iar altele nu. Depinde ce i-ai facut pana acum... Eu am reusit in sfarsit sa aranjez lucrurile sus ca am schimbat niste dulapuri si toata casa mi-a fost intoarsa. Mai am de aranjat camara si de facut curatenie in casa si spalat baile. sper sa termin pana sambata ca plecam la cluj de sarbatori. Apropos, unchiul meu a facut tuica de prune bistritene, de super calitate, dublu distilata. Daca e cineva interesat sa-mi spuneti. Noapte buna fetelor! Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2 PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...