Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Este ok sa incerc sa raman insarcinata?


Recommended Posts

Salut toata comunitatea despre copii! Haideti sa va spun si eu temerile mele. Duminica, pe 9 decembrie m a lovit foarte puternic o pneumonie. Am fost la doctor, deja am completat un curs de antibiotice (azi l am terminat). Am fost din nou la un control azi si doctorul a zis ca trebuie sa mai continui inca o saptamana cu acelasi antibiotic, deci ultima zi ar fi 23 decembrie. Pe 24, iar am programare sa vedem cum stau... Mie ciclul trebuia sa mi vina undeva in data de 19 decembrie, dar din cauza ca am fost sub atatea medicamente, mi a venit pe 13 decembrie. Pe data de 11 decembrie am facut o radiografie la plaman, care a aratat infectia (pneumonia). Doctorita mea vrea sa repet radiografia. Atunci i am zis ca noi de fapt am vrea sa incercam de al doilea bebe cu ciclul de ianuarie. Ea mi a zis ca radiografia trebuie facuta in prima saptamana dupa ciclu. Oare chiar asa e? Ce legatura are radiografia la plamani cu ciclul? Doctorita mi a zis ca antibioticele pe care le as lua acum, nu ar afecta fatul daca as ramane insarcinata in ianuarie. Dar de vineri, 14 decembrie sunt si pe steroids si am o saptamana si o zi de inhaler. Offf! Nu asta m ar deranja, ci cat e de safe cu toate aceste chimicale in corpul meu sa raman insarcinata (asta daca raman, dar nu stii niciodata), asa ca intreb. Daca in jurul craciunului incetez orice medicatie si ciclul imi vine intre 6-9 ianuarie, oare bebe va fi ok? Cum pot sa ma detoxific in asa scurt timp? A mai patit cineva sa ramana insarcinata dupa atatea medicamente? Plus ca doctorita ar vrea sa repet radiografia cica dupa prima saptamana de ciclul, care ar fi undeva intre 13-16 ianuarie. Daca se intampla sa raman (conceptia va fi cam in jur de 20-23 ianuarie), atunci cand voi face radiografia va fi considerata a doua saptamana de sarcina.... Chiar sunt bulversata... Astept pareri. Multumesc. Mihaela, cea mai fericita [mamica] cu [pis] mic [i] Imogen Tara [i] 21.07.2011 Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da nu te supara ca te intreb, ce e asa de mare graba? daca esti bolnava stai prima data sa te tratezi si sa fi sigura ca esti vindecata si abia apoi gindeste-te sa ramii insarcinata; eu in mod constient nu as face radiografie pe sarcina fie chiar si in primele zile; pot sa iti spun ca, aveam 3 saptamini de sarcina cind am facut radiografii la spate 6 la nr si habar-naveam ca sint insarcinata( nu era planuita si foloseam si contraceptie) si nici cei de la radiologie nu s-au gindit sa ma puna sa fac test de sarcina. Copilul s-a nascut cu autism, nu stiu daca este mostenit genetic pt ca mai este cineva in familia lui mai ciudat, si de fapt si el este un ciudat( cel putin eu pe el il vad ciudat chiar daca toti colegii lui ma vad pe mine ciudata si pe el normal ca nu vreau sa merg in baruri sa beau cu ei si la partiuri dar asta e alta poveste[bang])sau din cauza radiatiilor. Nu pot sa iti descriu ce a fost in sufletul meu cite teste posibile ecografii si alte minuni am facut sa vad daca e normal sau nu nimeni nu mi-a putut garanta ca va iesi normal; deci eu in mod constient nu as face radiografie; nu te grabi mai bine fi sigura ca esti sanatoasa inainte de a te apuca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A doua saptamana de sarcina e cea de dinainte de conceptie pt ca e un calcul strict teoretic. Chiar daca ramai pe 20 ian gravida, pe 13 -16 inca nu esti. Deci nu ar fi asa o problema. Daaar, eu in locul tau as astepta sa-si revina organismul, sarcina e un consumator de resurse din prima zi si nu mi se pare Ok saramai gravida imediat dupa o bosla serioasa, cand corpul trebuie sa-si refaca energia si stocurile de diverse minerale, vitamine si ce o mai fi. Eu zic sa astepti sa fii declarata vindecata, apoi mai astrapta o luna-doua in care mananca sanatos, odihneste-te, adana-ti resurse si apoi apuca-te de bebe. Sanatate multa si succes in planurile tale!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Eu as vrea foarte mult un copil balanta (nascut in octombrie) pentru ca am in mod deosebit atractie spre aceasta zodie. Eu de la varsta de 19 ani studiez astrologia, influenta planetelor asupra noastra, ca oameni. Stiu ca sunt considerata ciudata de majoritatea lumii pentru ca eu ma bazez pe aceasta latura, Dar in acelasi timp, am 35 de ani in martie si efectiv nu cred ca nimeni nu mi mai schimba conceptiile de viata. Tin sa mentionez ca eu am inceput sa iau pregnacare (vitamine cu acid folic si alte 18 vitamine si minerale) din 2 septembrie, anume ca sa mi refac resursele de vitamine si minerale. Plus ca eu am cam pus dupa nastere vreo 12 kg, iar acum, incet incet revin la greutatea normala. Adica am slabit deja vreo 6 kg, mai am jumate. Eu am o programare la medic pe 24 decembrie, dupa acest al doilea curs de antibiotic si ea imi va spune daca este ok sa incepem. Adica mi a zis ca pana in ianuarie sigur ma fac bine. In fine, oare radiografia asta facuta in decembrie, poate afecta fatul sau nu? Poate am sa refuz a doua radiografie, la urma urmei, eu imi simt corpul si daca nu mai am harcalaia asta la plaman, inseamna ca infectia ar trebui sa fi disparut. Si ar chiar ridicol sa nu treaca o neobrazata de pneumonie dupa 2 saptamani de antibiotice!!!!! Apoi stai si te intrebi la ce mai sunt bune, daca dureaza atat? Mihaela, cea mai fericita [mamica] cu [pis] mic [i] Imogen Tara [i] 21.07.2011 Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaela, daca se poate ,tehnic,as da de o suta de ori dezaprobare mesajului tau. nu inteleg? dupa ce bagi atatea chimicale, din cea mai abracamburististica argumentatie vrei sa faci un copil,doar ca sa iasa balanta? ce te faci daca se naste cu 2 sapt manai mai devreme si iese fecioara? nu il vei mai iubi?daca va fi scorpion,prin asta te va dezamagi toata viata? ca una care a facut inhalatii, a luat antihistaminice si cortizon inainte dar si sarcina din motive strict medicale:se elimna destul de greu din organism si dau retard de crestere. eu nu zic ca te vor influenta toata sarcina.eu zic doar ca le vei continua cel putin o saptamana dupa ce termini antibioticul si ca atunci,potirvit calculelor tale ar cam fi nidarea. o faz ao voia vea in minte toata viata mea; eram in asteparea dr, gravida in 6 luni si un pic.langa mine o tipa zdravana, cu o ditamai burta. dr o trimite dur,f dur in camera de garda:nu nasteti cu mine,atata timp cat v-ama steptat toata noaptea la spital si ati venit dupa 12 ore!!!!! ea imi spune apoi:am avut contractii si dilatare,dar am luat pastile ca sa intarzii.l-am sunat pe dr,dar nu m-am dus imediat ca ,daca nasteam? pai d ece s anu nasteti? pai era pe 22 iulie si era rac,iar azi e 23 si va fi leu.nu era pacat sa nu fie leoaica?asa ne-am dorit. si-au dorit degeaba,copilul murise. nu voi uita toata viata mea.toata viata dementa celei femei,care facuse o crima,din motive zodiacale,ce-i drept. si ianu trebuia sa fie balanta...........dar e o mandrete de leu si nu ,chiar daca e o frimitura de baiat,nu-l dau pe toate comorile lumii. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha :) eu te inteleg in felul meu pt ca acum, la bb3, mi-am dorit sagetator. Am inceput lucrul la bb cu zodia scorpion dar a iesit taman in taur :) . Capricorn si pesti nu mi-am dorit deloc asa ca am evitat perioada fertila in lunile respective. Bineinteles, daca totusi iesea, sa fie primit ca sa zic asa, nu m-as fi suparat. Acum suntem doi parinti in zodii de foc si avem 3 copii, unul de aer, unul de apa si unul de pamant. Radiografia nu influenteaza o sarcina neformata inca, nici antibioticele, dar cel mai frica mi-e de corticoizi, care se elimina mai greu din corp si au tot felul de efect aiuristice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty Eu as vrea foarte mult un copil balanta (nascut in octombrie) pentru ca am in mod deosebit atractie spre aceasta zodie.
Sa pui sanatatea copilului in pericol pentru zodie, e cea mai mare prostie pe care am auzit-o in ultima vreme [bang][bang]. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper “It is our choices...that show what we truly are, far more than our abilities.” Albus Dumbledore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesanta informatia cu sortul de plumb. De retinut si intrebat! Histamina imi amintesc de voi (de tine si Sebi). Atunci eu eram la aspirante si fetele vorbeau mult de tine, de cazul ala de la giulesti (in care au pierit bietii copilasi prematuri). Ma bucur ca Sebi e bine acum. Sincer, NICIODATA nu as merge la extrema aia cum a mers femeia aia! M a socat si pe mine exemplul! Foarte grav intr adevar! Eu mi am dorit o pe Imi leu, taree de tot. Zi de zi mentalizam ca trebuie sa iasa leu. Aveam DNP ul pe 20 iulie si ea s a nascut rac cu ascendent in leu (ca sa vedeti si puterea mintii). Cand mentalizezi cu putere ceva, se poate intampla sub o forma sau alta. Dar niciodata nu as fi luat ceva sau impiedicat nasterea DOAR ca sa fie leu! Doamne! Socant! Eu am vrut sa nasc natural si am nascut natural, deci chiar am zis ce o fi o fi. Din februarie anul asta, ma gandesc intens la un copil balanta, Dar fii sigura ca ma voi consulta si cu doctora mea. Chiar nu as vrea sa risc pana in asa hal incat sa l afectez. Nu. Dar daca doctora zice ca e safe? Mihaela, cea mai fericita [mamica] cu [pis] mic [i] Imogen Tara [i] 21.07.2011 Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa un tratament cu corticoizi lasi cam 2 luni pauza,daca nu 3. daca vrei un raspuns sincer. apoi tratamentul se continua cel putin o saptamana dupa ce termini antibioticele. crede-ma, daca nu era viata mea si a copilului in pericol,nu as fi luat never corticoizi.de aici sarcina oprita din evolutie la 29 de sapt. dintr-o balanta pura,de a doua decada,a iesit leu de inceput de august. si? pentru mine e perfect.e singurul copil perfect din Universul asta,pentru ca,pe lume exista un singur copil perfect si..........fiecare mama il are. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...