Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Este ok sa incerc sa raman insarcinata?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
Miha, 5 zile de corticoizi inhalati, nu injectati, cu o luna si ceva inainte de posibila conceptie mi se pare acceptabil. Dar eu nu-s doctor, intreaba neaparat doctorita. Bravo ca ai nascut natural, si eu am nascut la fel, in Romania foarte putina lume mai naste asa acum. Histamina, multa sanatate! Sa inteleg ca taurita mea cu ascendent in taur va fi o soacra strasnica? :)
Lavinia, Multumesc mult pentru incurajari! Crede ma ca eu sunt o fiinta cu o gandire super optimista, Dar am vrut pareri ca sa fiu sigura. Cu siguranta voi mai verifica inca o data cu doctorita. Ea ieri a zis ca nu ar fi nici o problema, pentru ca timpul este foarte scurt. Dar cu siguranta o mai intreb o data, sa fiu sigura. Multumesc pentru aprecieri la adresa nascutului natural. Bravo si tie. Aici, in UK, este normal sa nasti natural, doar daca e in pericol mama si bebe face cezariana, in rest natural. Intr adevar este foarte trist ca in Romania se opteaza pentru cezariana vs nastere naturala, Dar stii tu, chiar nu pot sa le judec. Eu am o rezistenta mare la durere, am avut un travaliu de 24 de ore si nu multe pot trece prin asa ceva. Dar crede ma, ca nu as da aceasta experienta pentru nici o alta! Ohhh, la sfarsit, cand il tii in brate, esti extenuata si totusi fericita. Nu vreau sa intru in contradictie cu nimeni, cu cele 2 modalitati de nastere, de aceea ma abtin de la alte comentarii. Te pup lavinia. Mihaela, cea mai fericita [mamica] cu [pis] mic [i] Imogen Tara [i] 21.07.2011 Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miha, asa e, se mai da Prednison in sarcinile obtinute prin FIv dar nu trebuie sa te iei neaparat dupa asta, acolo disperarea e foarte mare sa se obtina si pastreze sarcina, dar sa nu uitam ca sarcinile obtinute prin FIv au mai mare probabilitatea de a avea diverse malformatii si probleme, poate si datorita acestor tratamente. Asa e, experienta nasterii nu as da-o pentru nimic, e absolut minunata cu toata zdroaba si durerea :). De obicei prima nastere e cea mai lunga si grea, ai sa vezi ca la bb2 va fi mai usor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
daca tot esti preocupata de zodii, astrologie, samd., nu crezi ca aceasta pneumonie aparuta din neant ar putea fi felul universului/astrelor de a-ti arata ca nu este momentul propice sa concepi doilea copil in perioada dorita de tine? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Draga Corina, Multumesc pentru raspuns. Cand am citit ce ai scris mai sus, initial chiar mi am pus problema respectiva. Apoi, dintr o data, mintea mea optimista a inceput sa gandeasca asa: mie in mod normal, ciclul trebuia sa mi vina pe 19 decembrie (aprox), iar cel din ianuarie in jur de 15. Si am zis ca daca imi vine ciclul pe 15 ianuarie, DNP ul va fi exact ultima zi de balanta, 22 octombrie. Plus ca incepand din aprox 20-21 octombrie, planeta mercur isi incepe retrogradatia si sincer as fi vrut sa evit (pe cat posibil) acest aspect al lui mercur in astrograma. Deci, am stat si m am gandit ca e un semn ca mi a venit ciclul pe 13 decembrie in loc de 19, iar in ianuarie sper sa mi vina undeva intre 6-9 maxim, pentru ca sa aduc DNP ul cat mai departe de 20-21 octombrie. Trebuie sa mentalizez cu putere acest lucru si pentru cine va fi curioasa cum va merge treaba, pot tine la curent cu info. In ceea ce priveste refacerea organismului, nu zic ca nu trebuie sa ma refac, chiar eu mi am pus aceasta problema. Dar sa va spun cate ceva despre mine, sunt vegetariana (ovo-lacto) de 15 ani + nu beau niciodata alcool, nu beau niciodata cafea (asta in mare mi se trage de la faptul ca am practicat yoga si inca o meditatie, vipassana - m am lasat de ambele acum vreo 5 ani, din pacate). Dar mi am pastrat regimul, pentru ca ma caracterizeaza ffff mult. Deci eu in general am o alimenratie bazata 60-70 % din salate si fructe proaspete (raw), restul fiind supe, cateodata o pizza si pentru ca in UK gasesc mancare Indiana si chinezeasca, ma mai rasfat cu cate 1/luna. Am mentionat ca eu am avut un surplus de kg (na, am cazut in boala dulciurilor pentru o perioada) si de pe 27 noiembrie am inceput o cura de slabire bazata pe foarte multe salate (cu ciuperci crude, si alte proteine vegetale), fructe multe, chiar azi intentionez sa mi fac si o supa. Plus ca am inceput sa iau pregnacare (vitamine cu acid folic si alte 18 minerale + vitamine) din 2 septembrie. Ce i drept, saptamana trecuta, din cauza ca m am simtit nasol, nu am mancat nimic 5 zile jumate (doar cate o lingurita de miere/zi poate). Dar sambata mi am facut o supa (cam gretoasa ce i drept, caci era la plic, am zis ca nu mi mai fac asa ceva ever), apoi tot de sambata am inceput sa beau mult ceai cu lamaie. De mancat inca nu pot in mod deosebit, poate doar o feliuta de toast cu unt. Dar trebuie sa incep incet incet, de aia am sa mi fac o supa azi. In weekendul asta, sigur ma voi simti mai bine si voi avea sotul acasa, astfel incat sa ma duc sa mi fac provizia de salate si sa incep serios din nou cu ele. Cum vi se pare in aceasta directie modul meu de mancare? E ok? Mai trebuie sa ma purific mai mult? In ceea ce priveste colega ta balanta, imi pare rau ca e un exemplu atat de negativ... Eu am si in cap sa mi iasa baiat de data asta si este o diferenta intre femei si barbati din aceeasi zodie, dar indecizia ii caracterizeaza pe balante, eu insami avand Nodul Nord in balanta, ceea ce mi da uneori aceasta oscilatie, sa fac, sa nu fac? De aia ma si consult cu alte persoane. Plus ca eu de felul meu sunt fff impulsiva (am vreo 2 planete in berbec, mai ales mercur, care e caracterizat de zicala: primul gand e cel mai bun, ia riscuri la prima gandire, spontan si impulsiv). Mihaela, cea mai fericita [mamica] cu [pis] mic [i] Imogen Tara [i] 21.07.2011 Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mcoca
Uite ce scrie ^pe prospectul unui medicament ce contine cortisone : - Grossesse : dans l'espèce humaine, les études épidémiologiques n'ont décelé aucun risque malformatif lié à la prise de corticoïdes et notamment de cortisone lors du premier trimestre. Si astia vorbesc aici de primul trimestru, nu de ce ai luat tu cu o luna inainte. ____________________________ Vicky, Printzesone and BB (20+)
Saru'mana mult de tot. La urma urmei imi dau seama pe de o parte ca ala nu e chiar asa de negru cum pare.... Doctora mi a zis ca e ok, Dar am s o mai intreb o data, si am sa cer expres sa fac radiografia maxim luni pe 7 ianuarie. Eu lucrez miercuri, joi si vineri (adica, 2, 3 si 4 ianuarie) deci nu o sa pot face radiografia atunci, Dar luni pe 7 sunt libera si maxim o fac atunci. Ar fi bine sa nu mi vina ciclu pe 6. Macar dupa 7 sau pe 7. Dar am vazut ca voi spuneti ca radiografia nu ar influenta o data ce conceptia nu a avut loc. Multa bafta in continuare in sarcina, caci vad ca esti graviduta. Acum intre 20 si 30 de saptamani este cel mai frumos (nici cu greturi, nici prea grea). Enjoy it![olala] Mihaela, cea mai fericita [mamica] cu [pis] mic [i] Imogen Tara [i] 21.07.2011 Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miha, daca te intereseaza, iti pot spune cu precizie de 99% ce sex va avea copilul tau, daca imi spui cati ani vei avea (la data conceptiei copilului) si in ce luna vrei sa concepi copilul (am retinut corect, ianuarie 2013 ?). tabelul pe care il am si-a dovedit precizia si acuratetea de nenumarate ori, inclusiv retroactiv (adica pentru copilasi deja nascuti sau pentru adulti, am verificat si pentru mine si fratele meu [:D]). daca nu vrei sa-ti faci publica varsta [:D], imi poti trimite informatia in mesaj privat. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui msl1
Da de unde esti asa de sigura ca vei ramine insarcinata exact pe data respectiva? daca nu ramii atunci mai astepti un an pina anu viitor ca sa iasa balanta? De multe ori planul de acasa nu se potriveste cu cel din tirg sau cum era vorba aceea... iar influenta zoodilor este o prostie pe mine nu ma caracterizeaza deloc zodia mea dar daca tot crezi in ele dupa cum a mai spus un user mai sus, eu am intilnit balante si femei si barbati extrem de egoisti zgirciti si ciudati ( inca actualul este unul din ei)nu am intilnit o persoana-balanta care sa ma impresioneze prin ceva bun sa zic wow...dar ma rog poate am avut eu ghinion!
Ce ma impresioneaza la balante este modul lor calm de a fi in viata. Fara scandal, fara ridicat vocea (si sotul meu tot balanta e :) ). Intr adevar, nu contest ca au si parti negative, sa fim seriosi toti le avem (eu una stiu ca le am cu carul), dar am ajuns in viata (am in martie 35 ani), cand vreau calm si liniste. Nu stiu daca o sa am asa ceva de la fetita mea :)))))) care este o energica de rac cu asc in leu :))))) dar nu stiu am ceva cu zodia balanta. Sotul face 40 de ani anul viitor pe 13 octombrie si am zis ca I fac cadou un bebe :))))) Acum, cu cat vorbesc mai mult de balanta, parca e ciudat, m am mai detasat... Sa vedem ce o fi dupa ce vb cu doctora. In legatura cu ramasul insarcinata in perioada pe care am mentionat o.( in jur de 20 ianuarie), eu ma bazez mult pe stick urile de ovulatie. La fetita, incepuseram noi proiectul prin august si mi au venit 2 cicluri pana s a intamplat. Si intrasem in panica ca nu se mai intampla. Adica ma gandeam ca e varsta (aveam 32 si 7 luni), avusesem un avort provocat la 21 de ani si de atunci nu am mai ramas (dar nici n am incercat)... Na, panica poate sa apara si mai devreme, cel Putin in cazul meu care dupa cum v am spus vreau totul in secunda 2 (mercur in berbec, deh, iaca un punct rau). Si uite asa am cumparat la momentul ala teste de ovulatie. Mi a venit ciclul pe 13 octombrie 2010, apoi prin ziua a 5 a am inceput cu testele (mergeam in fiecare dimineata la baie si faceam pipi pe stick) si in ziua 14 ~ am vazut fata zambitoare, ceea ce insemna ca sunt la ovulatie. Am facut, si a iesit din prima, adica pe 9 noiembrie tinem in mana testul pozitiv. Am RH negativ, Dar nu am avut nici o problema in sarcina si mi au facut astia si injectia aia la 28 de saptamani (asa e in UK). Asa sper sa se intample si in ianuarie, din prima, pe baza de stick. Dar daca nu se va intampla, nici intr un caz nu voi astepta inca un an... Nuuu! Exclus sub orice forma. Am alte planuri... Vreau sa iau din nou liber 1 an de la munca (in care sa mi achit niste datorii, caci Oricum nu pot merge cu bebe mic nicaieri vreo 6 luni), asa ca vom face economii din salariu de maternitate :) Eu am un calendar unde stiu exact lunile in care sa mi iasa baiat (eu cand am ramas cu fata, stiam din prima clipa ca o sa am fata si am pus de la 4+ saptamani caruciorul roz si toata lumea se mira cum de stiu eu ca am fata la 4 saptamani de sarcina). Asa ca, daca nu se intampla in ianuarie, continuam. Dar se va intampla in ianuarie 100% daca am liber de la doctora! Mihaela, cea mai fericita [mamica] cu [pis] mic [i] Imogen Tara [i] 21.07.2011 Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
Miha, asa e, se mai da Prednison in sarcinile obtinute prin FIv dar nu trebuie sa te iei neaparat dupa asta, acolo disperarea e foarte mare sa se obtina si pastreze sarcina, dar sa nu uitam ca sarcinile obtinute prin FIv au mai mare probabilitatea de a avea diverse malformatii si probleme, poate si datorita acestor tratamente. Asa e, experienta nasterii nu as da-o pentru nimic, e absolut minunata cu toata zdroaba si durerea :). De obicei prima nastere e cea mai lunga si grea, ai sa vezi ca la bb2 va fi mai usor.
Lavinia, noi suntem pe aceeasi lungime de unda. Ce inseamna sa fii foc, eu cred ca semnele de foc au un optimism debordant, o atitudine de viata foarte deschisa si sunt foarte cool. Daca nu mi iese baiat balanta, mergem pe baiat sagetator, urmatorul semn. :) In ceea ce priveste FIV ul, offf, nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva. Eu m am panicat dupa 2 luni in care nu mi a iesit bebe, sincer empatizez cu toate mamicile care se chinuie sa aiba bebe si le doresc ca visul lor sa se indeplineasca cat mai repede. Dar am auzit si eu de exact aceleasi lucruri de care mentionezi tu la FIV, dar na, numai dumnezeu stie ce karma are fiecare. O prietena de a mea care inca mai practica yoga si care a ramas insarcinata fara sa vrea (nu si a dorit niciodata copii), mi a zis ca atunci cand faci FIV, sufletul care s ar reincarna in acel copil nu ar fi din cele mai pure, dar de acum divaghez de la subiect si sincer nu vreau sa supar pe nimeni. Eu as fi intrat in categoria care ar fi facut FIV, daca nu as fi obtinut o sarcina naturala, disperarea mea era mult prea mare.... Dar m a ajutat dumnezeu si am ramas natural. Nu cred ca as face FIV la al doilea insa... Mihaela, cea mai fericita [mamica] cu [pis] mic [i] Imogen Tara [i] 21.07.2011 Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
miha, daca te intereseaza, iti pot spune cu precizie de 99% ce sex va avea copilul tau, daca imi spui cati ani vei avea (la data conceptiei copilului) si in ce luna vrei sa concepi copilul (am retinut corect, ianuarie 2013 ?). tabelul pe care il am si-a dovedit precizia si acuratetea de nenumarate ori, inclusiv retroactiv (adica pentru copilasi deja nascuti sau pentru adulti, am verificat si pentru mine si fratele meu [:D]). daca nu vrei sa-ti faci publica varsta [:D], imi poti trimite informatia in mesaj privat. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Corina, fara nici o problema, nu am secrete. Deci vreau sa incep in ianuarie 2013 (daca doctora imi da liber). Deci voi avea 34 de ani. Eu fac 35 in martie, deci in ianuarie se considera ca inca mai am 34. Am si eu un tabel, pot sa va spun si voua de el. Daca bagati pe Google Mihnea Firan, mergeti pe pagina lui, acolo este capitolul dragoste si in cardul lui este sectiunea perioada fertila. Acolo iti da perioada (care la mine nu este aplicabila :)))) nu stiu de ce), in schimb, sexul este asa cum zice. Iar in ianuarie cica voi avea baiat daca raman insarcinata. Apoi ciclu de februarie e fata (trecem peste, caci vreau baiat), apoi stiu ca ciclu de martie e iar baiat si iese sagetator. Deci sa vedem. Dar eu mai iau in calcul si retrogradatia planetelor, nu as vrea sa aiba retrograde planete mici (gen Venus, Mercur, marte). Ce e de la Jupiter in colo e mai ok. Eu am Saturn retrograd in leu in casa a 7a si mereu m am lovit exact de aceasta problema over and over again (la nivel de relatie/casatorie). De acum incep sa fac tratat de astrologie, asa ca inchei :))))) Dar sigur ca vreau sa mi spui si tu. Niciodata nu strica 2 pareri. Multumesc. :) Mihaela, cea mai fericita [mamica] cu [pis] mic [i] Imogen Tara [i] 21.07.2011 Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si fetita mea e ovo-lacto-vegetariana. Printre subiectele deschise de mine, este unul despre oul crud de prepelita. Caci eu pentru imunitate ii dau in fiecare dimineata pe stomacul gol 2 oua de prepelita cu o lingurita de miere Manuka 15+. Si nu mi a mai racit din octombrie ( acum cu pneumonia mea, n a luat nimic si de cate ori am mai tusit spre ea :))))) ). Are mucisori, Dar nu febra, sau alti bugs.... Mihaela, cea mai fericita [mamica] cu [pis] mic [i] Imogen Tara [i] 21.07.2011 Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

considerand ca in 2013 ai 35 de ani (chiar daca ii implinesti in luna martie), tabelul "zice" : baiat daca luna conceptiei este ianuarie, martie, mai, iulie, septembrie, octombrie si decembrie. in restul lunilor, fetita. daca vrei totusi sa consideri ca pana in martie ai 34 de ani, tabelul afiseaza : baiat daca luna conceptiei este ianuarie sau februarie, fetita daca luna conceptiei este martie. ar trebui sa iei in calcul si neprevazutul : ce te faci daca nasti prematur, sa zicem, chiar daca primesti unda verde de la medic si ramai insarcinata in ianuarie, din prima incercare ? ah, si inca ceva : ai in familie situatii in care s-au nascut gemeni (nu zodie, ci doi copilasi [:D]) ? asta inseamna o variabila in plus in ecuatia ta extrem de complicata. intreb pentru ca, in cazul cumnatei mele, care a nascut gemeni (fetita si baiat), tabelul nu a furnizat date corecte, sau mai bine zis, a afisat corect sexul unui copil, nu si al celuilalt. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...