Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)


Recommended Posts

Norma, si eu as prefera sa ii fac eu mancarica, sa fiu sigura ca e proaspata, dar n-am incredere in ce gasesc in supermarketuri, mai ales in luna martie. Decat sa-i iau un mar sau o para, foarte aratoase si fara nici un gust, mai bine iau un borcanel pe care nemtii au scris Bio. Daca gasesc prin piata ceva romanesc, iau, dar pentru altele la care stiu clar ca nu e sezon, nu (vazusem de ex un borcanel de prune-pai ce prune gasesc eu in martie?). Nu stiu daca la 6-7 luni e ok sa-i dau prune, dar sper ca ati inteles care era ideea.

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Acum vad ca oricum au aparut si la noi diversi care vand legume bio. Exista si siteuri unde te abonezi si iti aduc saptamanal fructe/legume de sezon bio.

Cred ca e o varianta care ar merita luata in considerare.Desi noi cred ca suntem favorizate ca incepem diversificarea la inceputul primaverii cand incep sa apara legumele si fructele romanesti.

 

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)id="size2">id="navy">

 

 

 

Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, Oana, ceva proaspat tot o sa gasim noi si e bine ca pe masura ce vor incepe sa manance mai bine vor aparea mai multe. Mai nasol cu legume proaspete ar fi fost sa incepem in noiembrie de exemplu. I-ai facut Sophiei vaccinul de 4 luni? A avut ceva reactii? Mirabela, dar Calin?

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sophia a facut vaccinul de 4 luni joia trecuta. Ca de obicei, nu a avut nimic.

Gratuit este la 4 luni Pentaximul (adica varianta Pasteur).Asa ca cine vrea sa ramana tot pe schema Glaxo trebuie sa isi cumpere. Cred ca au vrut sa multumeasca cei doi mari producatori si sa dea gratuit un vaccin de la unul , dupa aia un vaccin de la celalat.Altfel nu imi explic.

Noi am cumparat Infanrix Penta.

 

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)id="size2">id="navy">

 

 

 

Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tzitziri - nu ma pricep la vaccinuri asa ca te intreb: la 4 luni se face gratuit un vaccin, dar este altul mai bun care ar trebui cumparat? Eu merg saptamana viitoare la control de 3 luni, ii fac a doua doza de Rotarix. Cand voi merge la 4 luni voi face a doua doza de Prevenar dar ar trebui sa intreb de care are cel obligatoriu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma, nu e nevoie sa intrebi de care are, ca de la stat gratuit se primeste doar Pentaxim (la 4 luni). Deci nu exista variante pe care sa le ofere ei, ci e doar unul care se da indiferent cu ce s-a inceput.

 

Olivia,da, la 6 luni se face iar Infanrix si dupa aia iar la un an Pentaxim. Adica fix una de la un producator, una de la altul, iar de la primul, iar de la al doilea.O fi sa ii impace pe amandoi...

Eu am preferat sa merg pe acelasi producator si aceeasi schema.Stiu ca teoretic sunt cam acelasi lucru, cu mici diferente.Medicul de familie a spus ca nu a avut probleme cu combinatia asta Infanrix-Pentaxim dar ca ''daca sunt mai catolica decat Papa'' pot sa il cumpar. Am preferat sa il cumpar ca sa merg pe aceeasi schema si acelasi producator (ca la David).

Oricum, as merge mai repede pe varianta de Pentaxim decat sa sar la 4 luni (cum am mai auzit ca mai fac unii parinti care nu vor sa faca Pentaximul ca ar fi din alta schema)

 

 

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)id="size2">id="navy">

 

 

 

Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...