Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)


Recommended Posts

La multi ani si numai bine si de la mine! Si pentru m_m51981, Mariana, la multi ani pentru puiul Stefan si pentru Raluca22. Si daca mai sunt alti pui cu numele Stefan/Stefania, care nu sunt trecuti in lista. Si pentru D al Mirabeleic, de asemenea! Eu tineam minte ca si pe Matei al Stelei87 il cheama Stefan, dar in lista nu apare, ori stiu eu gresit, ori e omis in lista. Am vazut ca mai sunt nume lipsa, la Norma36 nu apare numele puiului si la inca cineva de dupa Norma, la Ela04 apare bobocica. Daca modifica cineva, rog frumos sa modifice si la mine ca nu a fost naturala, ci cezariana, iar scorul APGAR a fost 9. Multumesc mult! Intreba cineva in cat timp se dubleaza greutatea de la nastere. Ar trebui in lunile 4-5, iar de triplat la un an. Daca sunt prea grasuni copiii, nu interveniti acum, cat ii alaptati exclusiv, pediatrul va indica solutii pentru atenuare o data cu inceperea diversificarii. La cei mai plinutzi se lasa cerealele la final, la ceilalti se recomanda cat mai multe cereale in tot, in fructe, in legume, oriunde se poate. Si eu o culc pe Simona pe burta de mult timp, iar azi are 10 saptamani. Am vazut ca isi tine si intoarce foarte bine capul, nu are probleme deloc, salteaua e ok, nu are cum sa ii intre nasul, asa ca nu imi fac griji ca s-ar putea sufoca. Dar o verific destul de des cum doarme, mai ales ca e cuminte si doarme bine, uneori ma tem sa nu fi patit ceva si de aceea sa fie asa liniste. La Iulia pateam ca si Norma36, ziua patul avea ace, fapt pentru care o tineam numai in brate. Nu numai in ideea de a dormi, ci si pentru ca daca o lasam sa planga regurgita mult, isi uda hainele, trebuia schimbata si tot asa. Kytana, la tine problema cum mai e acum, ca nu doarme in pat sau ca nu doarme decat cu tzatza in gura sau afara? Oricum, daca ia bine in greutate, e ok, spera ca la un moment dat i se va schimba somnul, sunt etape si etape, trec de la somn superficial la somn profund. Ale mele nu au vomat in jet deloc, dar I a regurgitat foarte mult pana la inceputul diversificarii, apoi din ce in ce mai putin. Dar pana pe la un an jumate sau poate putin mai mult, a ramas cu o hiba, cand ii dadeam prea mult in gura decat ar fi trebuit (de altfel, putin, nu va imaginati ca ii umpleam gura), facea ca si cum s-ar ineca sau ar voma, dar cu gura inchisa (nu stiu cum sa explic, sper ca intelegeti), apoi dura cateva secunde si voma cu adevarat. Cum o vedeam ca ii vine sa faca asa, cum puneam castronul in fata gurii si asteptam jetul... Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 [url="https://picasaweb.google.com/105006671541439377646/IuliaAndreeaUrsuleataDeElfica?authkey=Gv1sRgCLnypJnf3YfFhQE#"]POZE[/url] si de Simona-Ioana, nascuta pe 18.10.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Se trezise micutza si am facut pauza de supt si readormit. Revin cu cateva idei. Dupa ce suge, o tin pe umar si de regula ragaie repede. Daca nu o face, mai ales noaptea, nu o mai plimb, ci o pun pe burta, ca de obicei, si o aud cum ragaie. Presatul burtii si al pieptului o ajuta sa elimine mai usor aerul. Si pana o face, o aud cum se frichineste, muta capul continuu stanga-dreapta, da din maini (nu o mai culc sarmalutza) peste obraji, urechi si ajunge cu ele pana la ceafa chiar. Dupa ce reuseste sa ragaie, gata cu frichineala si face nani. Copiii fac progrese initial prin tinutul capului, apoi prin coordonarea mainilor, miscarile trupului si abia apoi picioarele. Tinutul capului se rezolva in primul trimestru de viata, dar de intors si ridicat pe brate/coate, abia din trimestrul doi, de regula. Dar ati auzit ca sunt si exceptii, ca la Bobuletz si, parca, si la Olivette, unde fetele s-au intors mult mai devreme. Si I mea s-a intors la trei luni si jumatate si stiu ca era devreme, ceilalti pui din odisee au reusit mai tarzior. E bine sa va notati cand se intorc prima data, cand ies dintii, cand se ridica in fund prima data, cand merg etc si pentru voi, ca se aduna multe informatii si incepeti sa uitati, dar si pentru pui, ca va vor intreba mai tarziu si e placut sa le dai raspunsuri sigure. Plus ca poate conta la diverse alte chestii, va intreaba medicul una-alta, e bine sa stiti. Spre ex. I are distrofie dentara, adica dintii incisivi superiori sunt tociti si innegriti partial si am fost intrebata cand i-au iesit primii dinti si alte amanunte legat de dantura. Daca nu aveam notat, nu mai stiam ordinea in care au iesit si alte amanunte necesare. Eu am notat la fiecare vizita la medic inaltimea, greutatea, tratamentul dat (cate pic Vigantol, cate Vit C, Ca, Fe etc), ordinea dintilor si data cand l-am descoperit pe fiecare. De asemenea, pe pozele scoase, e bine sa notati data in care au fost facute fotografiile, ca in timp uitati si va intreaba copilul cat avea atunci si nu mai stiti. Cel putin eu asa mi-am dorit, dar neavand timp, nu am reusit sa fac, iar sotul nu vrea. El doar selecteaza pozele de dus la centru foto, le pune in album si atat, considerand ca le are in format electronic si poate vedea oricum sau ca e suficient sa stie anul in care au fost facute, nu si luna. Acum, fiecare face cum vrea... Eu cand spuneam ca s-a reglat productia ma referam doar ca nu mi se mai fac sanii pietroi, ca de curs, curg mult timp sau cel putin asa am patit la I. Nu stiu pana cand mi-au curs, dar sigur pana pe la 9 luni, ca am nascut-o la final de oct si la final de iulie sigur curgeau, ca eram la mare si imi luam carpita sa imi pun in dreptul celuilalt san fata de cel din care sugea. Acum nu stiu cum o fi, alaptandu-le pe amandoua nu mai curg la fel de mult, nici nu imi pun mereu carpita. Iar de curs, cum intreba Mirabelac, curg si de mai multe ori in timpul suptului, dar eu simt doar in celelalt san, ca cel din care suge e oricum in tensiune si morfolit si nu simt. Dar in celalalt simt ca o intepatura de-a lungul sanului, stiu ca vine lapticul si atunci pun carpita. Si vine cand suptul devine mai puternic, atat ca si cadenta, cat si ca intensitate, adica suge repede si puternic. Cum revine la suptul molcom, cum nu mai curge. Nu mai stiu daca mai vroiam sa spun ceva, ma duc sa mananc ceva, ca nu am mancat decat de dimineata si in curand se va trezi careva iar. Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 [url="https://picasaweb.google.com/105006671541439377646/IuliaAndreeaUrsuleataDeElfica?authkey=Gv1sRgCLnypJnf3YfFhQE#"]POZE[/url] si de Simona-Ioana, nascuta pe 18.10.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la multi ani mamici si bebici!!!! la multi ani celor cu nume de Sfant ce-si serbeaza azi onomastica, toate stafanele si toti stefanii! am vazut ca nu toate ati petrecut dupa cum v-ati dorit...sanatate multa bebicilor! ce-am retinut..norma sper ca sunteti mai bine...sincer si david ar sta doar in brate, eu sunt chiar invidioasa pe cele care fac mancare si prajituri, ca eu n-apuc...uneori (rar de tot cand doarme ziua umpic mai mult) fac ceva de papa, in rest doar cand e dani acasa.. andreea felicitari pentru micutul crestin! oli cum sunt pastilele? vreo imbunatatire? noi am fost la tara...frumos, cald, foc cu lemne si miros de sarmale si cozonaci...david a fost cam marait in prima zi, deh! a schimbat locatia, dar eram 4 in jurul lui si trecea de la unul la altul in brate...dani s-a racit, a urmat mama si azi eu...daviduc nu s-a imbolnavit, e rezistent, material bun :))) ne cam chinuie iar kk, dar bem ceai de musetel si e ok...am inceput sa gangurim: aeu, nghe, bruuu, oe..si rade la toata lumea, de 2 ori a fost chiar zgomotos...a crescut, s-a lungit, abia mai incape in landou, aproape toate hainutele sunt mici...mosu' a adus altele :) pupici la toata gashca de mamici si bobocei! _______________________________________ Mami de David Gabriel 18.09.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, nu stiu ce sa zic. As zice ca nu, ca nu simt nimic deosebit, sa-i simt plini sau ca dau pe-afara... Pe de alta parte pitica alaltaieri a baut doar 2 bibe si nu 3 ca de obicei. Apoi cand ii dau bibe suge cu o pofta de zici ca e nemancata de o saptamana si trage din el de-i baga tetina inauntru, se creeaza vid si nu-i mai da drumul pana nu termina. Cand am vazut-o asa i-am zis sotului sa fie pe faza sa mai faca o tura ca ma asteptam sa inceapa showul cand il termina. Cand colo nu! L-a baut pe tot si nu a comentat nimic. Ba chiar ieri la pranz nu a baut 100ml ca de obicei, ci doar 80. Mai nou v-am zis ca face figuri la san dupa 5 min. Il ia si il scuipa si se uita pe pereti sau rade de ma zapaceste. Daca o las sa faca asa de cateva ori pana la urma se enerveaza si incepe sa planga. Eu credeam ca nu mai e lapte. Eeee, daca ma ridic si suge tinuta in brate, suge de n-are treaba si daca incep sa o si legan putin adoarme. In gol ma gandesc eu ca n-ar suge, deci ma bucur ca mai are ce, partea mai nasoala e ca imi rupe mainile. Cum ma asez se declanseaza senzorul de inaltime [:D] Ce ma enerveaza e ca face kk tot moale, aproape lichid, gen maioneza cum zicea Kytana. Face doar o data sau de 2 ori pe zi, nu se chinuie, nu se mai screme noaptea sau ziua, dar nu stiu daca e ok sa arate asa ca acum vreo 2 luni facea si ea mai solid. Ma gandesc ca de atunci cantitatea de lp a ramas aceeasi, dar sigur a crescut cea de lm. Cele care alaptati: la voi tot asa lichid e kk la bb? Kytana zicea la un moment dat ca asa face si Luca dupa ce au venit din spital, dar nu stiu daca si-a revenit. O fi normal? Ma gandesc ca daca pe ea nu o deranjeaza si nu e de mai multe ori pe zu, e ok si nu e diaree, chiar daca asa arata, e lichid rau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, La multi ani!tuturor sarbatoritilor de astazi. Va citesc in fiecare zi printre picaturi dar nu apuc sa va scriu. Olivia eu de la trei saptamani o trag cu kk la Luca.Am facut analize chiar si lactocultura ,pana la urma dr mi-a spus sa-l las in pace daca ia in greutate.Face 1-3 scaune pe zi si pana acum cateva zile nu ramanea nimic in pampers asa subtire facea.L-am tinut pana la 2 luni pe supa de morcov in lp care i-l dau completare si mai scotea ceva legat dar cum i-l scoteam o luam de la capat.Mananca san si completare. Luca e racit, e plin de mucisori in gat si tare greu reusesc sa scot cu batista bebelusului ,se ineaca si vomita de la ei asta dupa ce am fost la orl ca mi se parea ca are ceva in gat si mi-a spus sa-l las in pace ca nu are nimic copilul. [pup][pup][pup] [mamica] Robert Andrei (15.03.2007)& Luca Stefan (29.09.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Vad ca ati fost plimbarete ca si mine,am fost la nanutzii copiilor iar Natalia s-a comportat exemplar [pk][pk]. Azi am fost la Mall pt.ca e ziua lui Stefan si l-am lasat la locul de joaca 2 ore, s-a distrat de minune [pk][pk] Olivette - exact la fel se comporta si Naty cand o pun la san, urlaaaa ca in gura de sarpe, ma plimb cu ea in brate dar tot urla, ca sa suga cat de cat, imi ung sanii cu sirop greip water de colici, tin langa san seringa plina si mai picur cate un pic, of, imi pare asa de rau ca face fitze si tare ma tem sa nu pierd laptele in ritmul asta. Intr-un final, ma mulg si ii dau in biberon (ehe, ii place). De 3 zile suplimentez cu 30-40 ml. de LP . Sper sa treaca perioada asta aiurea... Cu somnul stam foarte bineeee, se culca la miezul noptii si se trezeste la 5 dimi. sau 6 [pk][pk]. Ziua adoarme numai in carucior si are somnuri de 3 ore[pk] (deci, indiferent unde ma duc, trebuie sa car si caruciorul dupa mine, de fapt, am al doilea carutz in masina [:D]). ) Seara, ii dau san atat cat vrea apoi suplimentez cu biberonul , o asez pe perna si o legan usor, dupa ce adoarme ii mai dau san si o asez in patutz [pk][pk] Gata, a adormit in carucior minunea, ma duc sa mananc ceva... Noapte buna !!! Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009 mami de Natalia - 1 octombrie 2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu (deci pot sa gresesc) ca atunci cand bb e alaptat kk e mai moale. Cand e pe lapte praf incepe sa fie din ce in ce mai gros si sa se constipe. Nu cred ca e o regula pt ca fiecare copil e unic in felul sau dar la mine asa a fost. La baiat cand l-am trecut numai pe lp am avut multe probleme cu kk. Se constipa si nu facea decat cu termometru sau cu supozitorul. Atentie la astea ca fac bb lenes si dependent de aceste metode. Stiu un copil care pana la 4 ani a tot facut cu supozitorul. Acum asta mica face si ea fie lichid uneori fie pasta... depinde cred si de ce mananc eu. Ca aia 30 ml de Lp, pe care nu tot timpul ii mananca, nu stiu cat o afecteaza. La baiat am refuzat sa folosesc portocala sau altceva ce putea sa-i afecteze stomacul. Asa ca pe la 1 an jumate am luat lass baby si i-am dat de vreo 3 ori ca tot asa numai facea decat cu supozitorul sau cu termometru. Azi fata mea nu a facut deloc kk. o las in pace ca e si mane o zi... Azi trebuia sa ma duc la dr...dar am uitat [:I] nici azi nu prea a dormit. cred ca a dormit in 2 reprize cate o jumatate de ora... Noroc ca e sotul in co si o mai pasam de la unul la altul ca altfel nu stiu cum ma descurcam. Cu mucii am rezolvato. Era de la caldura. Cum am scazut temperatura in camera ei cum i-au trecut. Inca nu imi vine sa cred... in fine... sper sa numai revina si sa fi fost doar de la caldura din camera. Ai mei s-au culcat toti asa ca ma apuc de calcat... Noapte buna Bobocei! Ingerii sa va vegheze... [flo] Mami de: baietel [copil] & fetita [bb] O palma nu inseamna educatie! O palma inseamna abuz si violenta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, Olivette, sa stii ca si Paul face kk inca imprastiat, nu e inchegat, dar e pe lm exclusiv. Are si el perioade cand nu face cate 2-3 zile dar nu a fost nevoie inca se recurg la supozitor decat o singura data. carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) & Paul (24.09.2012) Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe 24 am fost la dr cu P, ca sa il asculte sa ma asigur ca mucisorii nu au coborat unde nu trebuie si cu ocazia asta am facut si masuratorile de 3 luni. Are 5700g, 61 cm si 40 cm capusorul. Cat am stat acolo a fost super vesel, a "vorbit" non sto, dna dr chiar zicea ca stie multe poezii pentru Mos Craciun :))). Ela, esti fantastica ca mai ai chef de calcat la ora asta. Chiar daca P doarme de la ora 21 si as putea sa calc, nu ma apuc. Eu in general nu pot sa fac prea multe treburi seara, mai bine dimineata, seara imi place sa lenevesc haha. carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) & Paul (24.09.2012) Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-am nici un chef dar nu am incotro [:)] Ieri am fost in Auchan sa i-au niste bodyuri la fata ca nu prea aveam. Cred ca aveam vreo 5 toate. Nu prea m-am inghesuit sa cumpar prea multe haine. Sunt f ieftine... 7 lei/buc. Din bumbac...prin casa merge. Asa ca azi le-am spalat (stiu ca e sarbatoare dar chiar imi trebuiau) si a trebuit sa le si calc sa fie gata pt maine. Bine, mai aveam si un fotoliu intreg care ma astepta dinainte de Craciun [:D] le-am rezolvat pe toate, astept tura 2-a dupa ce spal maine. Maine dimineata trebuie sa fac supa la baiat si felul 2. probabil bag un spanac si am de spalat...smotru...ce fac zilnic, rutina... As lenevi si eu dar imi pierd ritmul [:)] Mami de: baietel [copil] & fetita [bb] O palma nu inseamna educatie! O palma inseamna abuz si violenta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...