Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Floricele de mai - iunie 2010 ( 15 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Spun din nou buna dimineata si  ca e minunat sa ai doi copiii, indiferent ca au aceeasi varsta sau nu. Sunt asa de diferiti ca nu ai cum sa te plictisesti cu ei.

 

Iar acum sa va povestesc cum se jucau fetele aseara , apropo de dorintele lor, cea mica i-ar place sa fie mare iar la cea mare i-ar place sa fie mica  [:)] .

Ne jucam cu papusiile, Nataliei ii place sa imi dea un bebelus si spune aaaaa , adica plange bebe iar eu trebuie sa il iau in brate si sa il linistesc  [:)] . La un moment dat Sofia spune ca vrea sa fie ea bebe si de aici incepe distractia si jocul adevarat, Sofia era bebele plangacios si Natalia mamica cea grijulie. Si uite asa se jucau fetele impreuna, Sofia plangea, Natalia fugea la ea ii facea draga, draga si o mangaia cu manuta pe3 fata , apoi ii dadea un pupic; apoi la sugestia mea ii dadea de mancare la Sofia cu lingurita si uite asa ne-am umplut seara. Mai lipsea sa ii puna pampers si era o mamica adevarata mezina noastra  [:)] .

 

Iar azi dimineata, o pun pe Natalia in carucior si ii spun ca vin imediat, ma duc pana in beciul din casa. Sofia se trezise, ii spun sa nu coboare de la etaj ca voi urca imediat intr-un minut , fug ca disperat pana in beci si inapoi iar cand ajung in hol raman blocata ... caruciorul Nataliei nicaieri si primul gand care ii trece prin minte a fost : Natralia nu putea sa isi impinga singura caruciorul si nici la vale nu putea sa o ia ca suntem in casa .... deci ???? In urmatoarea secunda imi dau seama ca nazdravana cea mare, nu m-a ascultat, a coborat singura scarile si vazand-o pe cea mica singura in hol s-a gandit sa o ia cu ea in baie ca sa ii tina companie cat sta ea pe olita !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De vreme nici nu mai spun ... ca sunt plina de nervi cand  ma uit pe geam . De cate ori mai vedem putin soare, ne imbracam rapid si ne bucuram daca mai petrecem cate o ora prin curte.

 

Cris : daca nu se adapteaza, poti sa il mai lasi un an acasa. Eu dupa prima experienta cu Sofia , o luam de la capat si sper sa nu mai fim asa bolnavioare. In plus, s-ar putea sa mai fi scris, am ales sa repetam prima grupa decat ultima, Sofia fiind cu un an mai mica decat restul nu ar fi mers la scoala deodata cu ceilalti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Pai in primul rand e mai mare cu un an si copiii sunt de aceeasi varsta, ca se cam vedea diferenta. Iar in al doilea rand faptul ca una din educatoare era matusa ei, nu ne-a ajutat deloc, a fost cam pe invers, era cocolosita mai mult si toata lumea ii canta in struna iar d-ra profita la maxim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Hop si eu pe forum dupa o saptamana de concediu (de invatat si nu de placere), 2 zile de lucru intens si acum un pic de timp liber inainte de a pleca acasa.

 

Rocsy, Cris, tigruta- ma bucur sa mai aud vesti despre voi!

 

Noi ne pregatim sambata de anuversarea 2in 1, duminica viitoare o intindem la fratii bulgari pt o saptamana!

 

De ziua copilului am serbat la firma si acasa in curte mancand cirese si prinzand pesti!

 

Are de o saptamana o eruptie pe piele, am crezut ca-i alergie, dar nu-i trece asa ca maine la doctor. Sunt ca niste bubite de culoarea pielii, e spuzit, nu stiu cum sa descriu, iar la maini i s-a decojit pielea pana la jumatatea buricului degetelului.

 

Deci cam suntem cu toate bubele in kuru lui fi-miu!

 

L-am inscris la gradi, langa noi, asteptam lista oficiala cu admisi dupa 15 iunie.

El pana acum a fost la cresa din cauza de pampers.  Acum 2 luni a renuntat complet la pampersi, zi-noapte fara incidente. Pur si simplu a refuzat pampersul si de atunci si-a anuntat nevoile fara omisiune.

 

Cam atat?

 

Voi ce planuri aveti pt vara asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !

 

Bravo Nico .... ai vazut ca  ati scapat de pampers pana la urma   [:)]  , felicitari ! S-a saturat baiatul pana la urma ! Noi nu avem un an dar deja ma gandesc ca m-am saturat de pampers si mai am o gramada de cumparat si pus, mai ca imi vine sa o pun pe olita de acum ... dar nu ar avea nici un rost, mai degraba as stresa copilul. Ce i-a dat pentru bubite si pieleadescuamata de pe degete ? Si Sofiei i se exfoliaza pielea de pe buricele degetelor, ultima data i-am dat Pikovit ( vitamine ) si i-a trecut, acum vad ca iar incepe; cred ca ar trebui sa incerc o crema cu vitamina A si E.

 

Planurile noastre pentru vara asta ar fi : munca, munca si iar munca, concediu nexam .... poate prin toamna ! Cam trist , dar asta este !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

Azi subsemnata va serveste cu o felie de tort si un pahar de sampanie caci implineste 32 de veri!

 

Rocsy- ne-a data pikovit sirop, calciu, zyrtec si vitamina A sa-l ungem direct cu ea pe maini si picioare. Si degetele de la picioare se exfoliaza. E ca o decojire d-aia de piele arsa de soare, doar ca pielea e groasa si nu asa subtire ca cea de plaja.Pana nu cade aia toata nu cred ca-si revine la forma. I-am mai luat o crema cu unt de shea si am pus o sticluta de vitamina A in ea, astfel incat sa-l "hidratez" si cu crema. A zis ca e posibil sa se fi jucat si intr-un loc unde stau animale si pamantul nu e curat. La gardi au un maidanez care e rege peste locurile de joaca ale copiilor. Nu-l doare la decojit.

 

O zi frumoasa va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Nico, multumim pentru felia de tort :-) .

 

Am fost pe aproape cu tratamentul pentru Sofia :-) , am sarit calciu si zyrtec ( apropo ce ii asta ? ).

 

Tocmai ce ne-am intors din curte, am zis sa profitam de ziua de astazi ca cica e cod galben de ploi din nou [bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...