Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Alergie la lapte


Recommended Posts

Buna ziua si sarbatori fericite . Ma numesc Balan Fanica , am 3 copii din care cea mai mica are un an si 5 luni , s-a nascut normal si nu am avut probleme pana la varsta de 8 luni , cand am incercat sa ii dau un supliment de lapte si a facut alergie manifestandu-se prin : unflarea si inrosirea fetei si a gatului . am incercat sa ii dau si lapte fara lactoza fara nici un rezulat in schimb tolereaza laptele de soia .I-am facut un set de analize si a rezultat ca este alergica la lapte [F2] 0,11- 0,3 .Ce solutie exista pentru a putea tolera laptele? I-am facut si analize suplimentare (HEMATOLOGIE LeucociteWBC 6,9 10^3/ul, Neutrofile 26,2%, Eosinofile 2,7% , Basofile 1,8%, Limfocite 60,0%, Monocite 9%, Hematii(RBC) 4,08 10^6/ul Hemoglobina(HGB) 11,0g/dl , Hematocrit (HCT) 33,3%, Volum mediu eritrocitar(MCV) 81Fl, Hemoglobina eritrocitara medie(MCH) 27pg, Conc. medie de hemogl. eritrocitara (MCHC) 33,2 g/dl, Indice de distributie a eritrocitelor (RDV) 11,9%, Trombocite(PLT) 418 10^3/ul, Volum mediu trombocitar (MPV) 7,trombocrit(PCT) 0,316 %, indice de distributie a trombocitelor(PDW) 11% ,Neutrofile 1.80 10^3/ul, Eosinofile 0,18 10^3/ul, Limfocite 3,73 10^3/ul, Basofile 0,12 10^3/ul, Monocite 1,02 10^3/ul BIOCHIMIE TGO 45 U/L,TGP 16U/L, Creatinina 0,25mg/dl, Acid uric 3,78 mg/dl, Uree 40 mg/dl, Calciu ionic seric 4,42 mg/dl, Magneziemie 2,23 mg/dl URINI Ph 6, Densitate 1020, Bilirubina absent mg/dl, Urobilinogen Normal mg/dl, Corpi cetonici Abesent, Acid ascorbic Absentmg/dl , Glucoza Absent mg/dl, Proteine Negativ, Hematii Negativ , Leucocite absent, nitriti absenti Sediment: celule epiteliale plate rare, Sediment Leucocite relativ rare, comentariu mucus prezent) findca fetita cand se trezeste din somn cateva secunde tremura . Care ar putea fi cauza ? Va multumesc anticipat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Te duci la alergolog sa-ti dea un regim, solutia ai gasit-o chiar tu : lactate de capra, substituenti ai laptelui de vaca, etc. Deoarece alergia s-a manifestat atat de drastic, fa un test mai general de alergii, sa nu ai surprize si cu soia. Se cheama panel 4 alergeni (pediatric) sau iti poate da alergologul niste analize mai specifice (cazeina, beta-lactoglobulina etc). Daca copilul va tine regim, s-ar putea sa se estompeze in timp simptomele, dar iti trebuie multa rabdare si atentie. Bafta ! [flo] Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e f complicat,pt ca pana la 2 ani nici DAO si nici IgE nu sunt conclusive. iti reocmand urgent sa ajungi la alergolog.mare experienta cu strumfii are dna dr Irina Bucur de la Malaxa/Mediclass. atentie mar ela soia,pt ca ar eun imens potential alergen(1500 d eunitait histamina la kg) si cum terenul atopic s epare ca exista......eu nu as mai sta pe ganduri,m-as duce la dr. dar de ce sa ii dai supliment? LM e cea mai buna solutie si ,se pare,cea mai sigura. nu inteleg faza cu suplimentul si pace. acum e pe diversificare,papa supita,legume,.deci de ce vrei LP cu orice pret? http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...