Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

piftie de curcan


Recommended Posts

buna ziua am tot asteptat sa se deschida un subiect si pt revelion cu retete si daca am vazut ca nu intreb separat la piftia de curcan pot adauga 2"adidasi" de porc pt inchegare? sau cum o fac sa se inchege,azi vreau sa fac si nu stiu cum,e prima data[:I] va multumesc mult MIRELA mami de andreas nazdravan 10.09.2005 si de maria-lavinia 14.08.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Poti sa bagi adidasi sau urechi pentru inchegare sau poti sa adaugi gelatina. Asa goala nu mi s-a legat niciodata calumea si am facut de mai multe ori. eu folosesc gelatina. [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La pranz tocmai asta mancam,piftie de curcan[:D],doar ca am bagat niste oase de vita cu zgarci,cum se zice,dar am pus si un pliculet de gelatina.A iesit destul de buna. Am fiert carnea de curcan,impreuna cu oasele de vita,o radacina de patrunjel,o ceapa ,un morcov, cred vreo 2 ore si ,am strecurat,separat am fc gelatina,intr-o cana,apoi am pus.o in zeama de racitura si am portionat-o. Nu stiu de ce nu t-iar iesi bine cu picioarele de porc.....ba dimpotriva,combinatia mi se pare f buna...si gustoasa[pofta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut racitura d ecurcan la craciun(exista subiect cu pregatirle de craciun,unde cam 90% din populatzie face racituri[:D]): Aripa de curcan si pulpa inferioara si s-a inchegat fara probleme. Anul trecut am avut pupla superioara si am pus citeva ciocanele d epasare si la fel s-a inchegat fara probleme.Deci merge fara porc. PS.Eu imi amintesc de la mama mea ca nu se amesteca porc cu "pasare"(zburatoare in generala)ca "capata gust".Nu ma intreba cine ce gust capata(eu cred ca zburatoarea isi schimba gustul),insa e doar teorie ca in realitate nu stiu exact,nu am amestecat niciodata. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mereu folosesc gelatina la racitura ca ne place cu mult "tremurici", am mancat racitura facuta si din porc si din carne de pasare, dar se simtea preponderent gustul de porc. Ce-i drept nu stiu exact cantitatile folosite, eu eram doar degustator. Andreea si [url="https://picasaweb.google.com/AndreeaTzui"]Cezara[/url](2.06.2009) [url="http://inbucatariamea.wordpress.com/"]In bucataria mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa-ti iasa bine piftia de curcan ,ar trebui sa folosesti aripile si daca ai ghearele si capul(fara cioc binenteles).Eu asa am pus si am lasat si ciocanelele(pulpele inferioare).Se fierb pana incep sa cada de pe os si garantat se incheaga.Ca sa vezi daca a fiert suficient iei din oala cate un polonic si il pui intr-un castron si-l dai la conge si ai grija sa nu inghete.Verifici daca s-a inchegat si atunci opresti fierberea.Daca nu se incheaga continui cu fierberea.Mie mi s-a inchegat fara nici un pic de gelatina. Trebuie sa fierbi carnea pana se inmoaie zgarciurile din carne. Eu am facut prima data anul trecut si anul asta e a 2 a oara ,deci si eu sunt incepatoare dar mi-a iesit cum doream. Multa bafta ! Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008) si acum[gravired]21+[baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui VIOIKA76 Ca sa vezi daca a fiert suficient iei din oala cate un polonic si il pui intr-un castron si-l dai la conge si ai grija sa nu inghete.Verifici daca s-a inchegat si atunci opresti fierberea.Daca nu se incheaga continui cu fierberea. Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008) si acum[gravired]21+[baietel]
Si eu la fel incerc sa vad daca este gata racitura![:)] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...