Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (19)


Recommended Posts

Buna dimineata!

 

Multumesc pt raspunsuri!

Clara, din pacate la noi am gasit numai caise deshidratate de culoare galbena. O sa mai caut inchise la culoare. [pup] Si iti mai trimit un [pup] pt o postare de pe fb legata de somn si atasamentul parintesc.

 

Ylari, [pup] eu la iaurtul de seara ii blenduiesc o jumatate de avocado si il mananca tot.

o sa ma uit si eu pe blogul de care ziceai. As vrea sa schimb un pic stilul de mancat.

Deutzo, si R cand prinde mutzurelul il trage in toate directiile..Nu cred ca e nimic anormal.[:D] Cu kki nu stiam ce sa iti zic, decat ca al meu face de 3 ori pe zi, mai ales daca papa pruna sau para. La voi se poate sa fie si de la laptic.

 

 

Elena, cu placere! Daca o sa primesc o noua schema azi va mai trimit pe mail.

 

Eva, al meu facuse ceva in talpa. Nu stiu daca va mai amintiti de saptamanile trecute ca va povesteam. La dermato am primit doua creme, dintre care una cu cortizon..ceea ce nu m-a incantat. Asa ca am revenit la crema de galbenele...[pk] rezultat f bun!

 

Azi merg cu el la control si va spun diseara ce si cum.

 

Virgiii, Anitta, treceti la raport![pup]

 

 

 

[biz] mami implinita de [baietel] Samburel

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Deea, si piciul meu e mare fan cuc. Doamne ce m ai trage de el zici ca vrea sa l smulga . Deci eu zic ca e oki...vad ei ceva acolo si poate vor sa bage in gura sa cerceteze:)))) Suna naspa dar al meu baga totul in gura:))))))))))

Cu caca, Cristian de abia face o data pe zi, si se lasa cu plansete si chinuiala, tot constipat este desi va jur ca am facut tot ce stiu, tot ce am auzit, totce mi a recomandat medicul. Acum a ramas sa schimb apa de la LP sa vedem...sincer am ajuns sa ma cred tareeee incompetenta si vinovata ca ar putea sa fie din cauza mea...:(

 

Crema de galbenele rullzzzzz [pk]

Cristian cam o data la cateva zile isi aduce aminte de urechea stanga, si trage de ea si se scarpina, am fost la ORL nu are nimic...cica ei inca acum descopera ca au parti atasate sa zic asa si sunt curiosi.

 

Pupici dragelor

 

 

Ioana, mamica fericita de Cristian Daniel, minunea care ne-a luminat viata!!!!!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eva lui E nu ii mai curge laptic pe acolo, cred ca a fost doar o faza cand sanii mei nu se obisnuisera sa fie asa plini, dupa un puseu de crestere si noaptea ii venea lapticul cu putere, acum nu mai e deloc laptic pe acolo ca il verific des. Il dau cu crema ca a intrat in ritualul lui de ingrijire.

Albinuta bafta la control.

Aaaa dau ZEN la toata lumea, nush de unde am atat, mai ales ca jumatate de planeta e suparata pe mine, dar nu ma intereseaza, treaba lor, a suparaciosilor, rezolutie de anul nou: sa imi cresc copilul in liniste si sa ma bucur de el cat mai mult posibil!

Aaaa si cand prind timp cate un pic mic citesc Grey, nu e cine stie ce filozifie, e carte usurica, cat sa-mi captiveze atentia si sa nu-mi oboseasca ultimul neuron ametit.

[pup]

 

Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC [baietel] 8 Iunie 2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao!

 

Deea Lucas face de n-shpe ori kk dar asta pt ca face cam tare su nu il poate scoate pe tot cred. De cuc nu se trage cred ca nici nu stie ca are :))))) si cu diversificarea cam la fel si noi, dar deh acum cam nu sunt legume/fructe prea multe, dar in 2-3-4 luni or sa apara trufandalele si o sa marim atunci oferta. Pana atunci, sarumana ca papa si asa. Chiar ma gandeam de dimineata bine ca nu s-a plictisit de combinatii.

 

Trimitere la orl avem si noi, din acelasi motiv ca voi, se tot aude ceva acolo dar nu iese nimic. Dar nu am fost si nici nu ma duc. Ce o sa ini spuna? Ca are polipi si sa il operez? Da-da uite acum. Acelasi lucru mi l-au zis la fata su nu am operar-o si e bine mersi.

 

Albinuta felicitari, in primul rand faptul ca te-ai decis sa schimbi ceva e deja un mare pas. E greu sa devii raw peste noapte. Eu de doi ani sunt in tranzitie, si nici macar vegan 100% nu sunt. Dar incet incer ajungem unde trebuie. E important sa nu devina obsesie, sa ne mai permitem extravagante :) Bafta!

 

Azi am facut si praz cu masline (pt cine vrea idei de gatit)

 

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

 

POZE

Mami de Eva scumpa si Lucas dragalas. Iti multumesc, Doamne!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ylari asa mult imi place ca tu gatesti , ce ce mai gatesti :D

Eu sunt pe langa lenasa in ale gatitului, nici nu mi place... manac cat pot de sanatos, supe, ciorbe e legume, orez cu legume, dar nu ma pune sa fac cine stie ce minunatii ca simt ca imi creste tensiunea numai cand ma gandesc ca stau in bucatarie:))))))))))

 

Eu fac curat...asta imi palce si ma relaxeaza..dar daca am putea sa traim doar cu apa ce bine ar fi :)))) La noi sotul gateste sau mama soacra care ne trimite mancare sau vine dansa:D:))m Zici ca suntem studenti:)))))

 

Ioana, mamica fericita de Cristian Daniel, minunea care ne-a luminat viata!!!!!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza mamici

Fiumiu si-a descoperit si el urechile si se trage de ele,se mangaie,il las in pace.Putulica inca nu a gasit-o dar stiu de la verisoarele mele care au baieti ca atunci cand o descopera trag rau de ea.

Mai nou cautam cu orice ocazie sa ne bagam si picioarele in gura, chiar si atunci cand eu ma chinui sa-i dau mancare.Pana sa il sterg la gurita el pac isi baga piciorul in gura.

Azi dimineata mi-a facut-o fiumiu, s-a trezit pe la 5.45 si aleluia somn.Abia pe la 7 si ceva s-a culcat pana la 8 si apoi de la 9.30 la 10.30.Sunt un pic cam sifonata dar traiasca cafeaua [pk].

La multe lunite Alexander Matthew!!!

 

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tigruta
Pt ca spunea cineva ca laptele matern contine 90% apa(scuze am citit fugitiv si nu mai retin)În al doilea an de via#355;#259; (12-23 luni), 448 mL din laptele t#259;u ii ofer#259;: 29% din necesarul energetic 43% din necesarul de proteine 36% din necesarul de calciu 75% din necesarul de vitamina A 76% din necesarul de acid folic 94% din necesarul de vitamina B12 60% din necesarul de vitamina C Cite#351;te mai mult: http://blogulmeumediocru.blogspot.com/2011/05/factsheet.html#ixzz2HUbCYgwrElena mami fericita de Luca (22.06.2010) si Matei (18.05.2012)
align="right" id="quote2">Faptul ca LM contine 90% apa http://www.mamicamea.ro/forum/alaptarea-si-diversificarea/2395-copiii-alaptati-la-san-nu-au-nevoie-de-apa.html, nu se contrazice cu proportiile de nutrienti pe care acesta le contine! In restul de 10 % se afla partea nutritiva!Dupa cum ai scris, e evident faptul ca, LM nu contine 100% din necesarul zilnic al bebelusului, deci ramane valabila ideea mea : bebelusul mai are nevoie si de alte chestii!Eu am spus treaba asta ca replica cuiva care a zis ca "piureurile indoite cu apa nu vor avea NICIODATA nutrientii si minunatiile continute de LM.Eu nu am de unde sa dau un continut de vitamine, minerale si proteine continut de piureurile facue de mine , dar tinand cont ca adaug , pe langa legume ficat, inimi, pipote, galbenus de ou, n-as spune ca-i chiar sarac nutritiv.Mami de Adita, 14 06.20122 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.id="size1">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, esta adevarat ce spui, insa mai e si faptul ca bb e destul de mare si rezervele organismului nu au mai facut fata! Pediatra mereu imi spune ca e mai mare si mai dezvoltat decat ar trebui, insa uitandu-ma in jur vad ca majoritatea baietilor asa sunt... Sper totusi sa se remedieze. Am intrat si eu la regim intensiv cu sfecla![:D]

Pupici!

 

 

Mami de Adita, 14 06.2012

2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.id="size1">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ziua buna,

 

ieri am pierdut toata ziua la iasi

 

am plecat pe la 9 din vs si am ajuns la 20.

 

puteam sa plecam si mai tarziu daca nu se obliga claudiu sa mai luam pe cineva, care trebuia sa ajunga tot la o consultatie, dar trebuia dimineata, pan la 10 juma

 

oricum, am avut timp berechet sa umblam si prin cele 2 mall-uri, ca eu eram in cautare de ceva, dar din pacate nu am gasit. in schimb m-au uimit brazii uriasi din Iulius Mall si mai au ei pe acolo o chestie interesanta, o piramida cu niste ursuleti suprapusi si miscandu-se fiecare independent, in cate o directie.

 

apoi am ajuns la dr., unde mi-a mai dat o serie detratament pt un e-coli, de data aceasta.

 

iar azi trebuia sa mergem la agapia, dar vad ca iarna asta nu ne mai da pace, ninge intr-o veselie in vs.

 

cauciucurile, inca nu le-am schimbat, tot cu cele all season ma descurc. poate reusesc sa ajung pana pe 19 la bucuresti cu ele si sa le schimb acolo, ca am o serie de 4 cauciucuri, dar nu a avut cine sa ne pregateasca masina de iarna ;P

 

aaa, ylari, parca la tine am citit de operatia de polipi, dar din ce stiu de la cumnata, care l-a dus pe nepot la cei mai tari orl-isti din bucuresti (ca doar prin lumea lor se invarte ea si cu tot familionul lu barba-su, toti sunt medici), i s-a recomandat sa nu ii faca nici un fel de operatie de gen pan la 5 ani. or sti ei ceva. asa ca la cateva luni nici nu se pune problema.

 

 

pupicei si va doresc o zi frumoasa

 

Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...