Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (19)


Recommended Posts

Asa si am uitat sa intreb esentialul, daca papa la o ora dupa ce suge cam 80 ml de piure ca in sear asta, la cat timp ar trebui sa il alaptez ca sa se faca digestia, ca el e boracios sef si niciodata nu am stiut cand ii e foame??? Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC [baietel] 8 Iunie 2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Elly, si eu m-am saturat pana peste cap de discutiile astea! Cand se incepe subiectul alaptat parca nu mai vorbesc cu aceleasi persoane. Nu am zis ca nu mai tb sa-i dea copilului LM doar ca, pe masura ce creste, acesta are nevoie si de alte alimente. Iar daca nu le introduci de teama ca nu le digera, atunci cum mai permiti organismului sa se adapteze? Incet -incet , organismul uman isi formeaza flora bacteriana necesara si secretiile necesare digestiei altor alimente. Ca piureuri indoite cu apa ii dau mix de legume cu ficat, ou sau pipote...S-ar putea totusi sa contina ceva nutrienti, nu? Ca fapt divers: LM contine 90% apa. Daca i-as da papa la o ora de la alaptat, nu ar manca nimic si tinanad cont de situatia lui actuala e f important! Normal ca am glumit cand am spus ca-l trimite cu tata la scoala, am folosit si eu o figura de stil(hiperbola), ca sa subliniez mai bine ce am vrut sa spun si sa destind atmosfera! Se pare ca mi-a iesit exact opusul.[bang] Sper ca Elena nu s-a suparat, a inteles unde bat... Mami de Adita, 14 06.2012 2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefulici [pup] nici prin gand nu mi-a trecut sa ma supar. Mie chiar imi place cand glumesti. Eu, ca si voi restul ma chinui sa fac cumva, nici nu stiu cum, numai sa ii fie bine lui bb. Eu intreb sa vad cum fac alte mamici si apoi trec si eu prin filtrul mintii mele si aplic ce ma taie bibilica, la partea cu diversificarea stau prost pt ca pediatra lui E a vrut sa incep de la 5 luni cu sucuri, apoi cu fructe, cereale, legume... si eu nu am fost de acord si atunci tre sa ma descurc cumva. Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC [baietel] 8 Iunie 2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, doamnelor.[flo] Ellysor, da ce-ai patit? Daca numai la o propozitie a Evei sau a lui Virgi (nu-mi dau seama care anume te-a lezat) te aprinzi asa, apai ce sa mai zic cand or fi discutii mai serioase? Poate am si eu nevoie de incurajare cand spun ca Iulia mananca numai lapte si nu accepta nimic altceva, iar Virgi a venit in intampinarea acestei nevoi, cand mi-a spus ca-i dau cel mai complet aliment. Anitta, mama lui M - 8 ani si I - mica-mica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza mamici si pitici, Anitta, multumesc mult, stii tu pentru ce! [pup][pup] Ellyshor, la fraza mea s-a suparat dar are si nu are dreptate. Pe o parte a fost greseala mea ca am mentionat doar laptele de san cand puteam foarte bine sa zic lapte ( san sau lp ) dar pe de alta parte stim toate ca pana la un an laptele ramane baza.. dupa un an mai discutam. Asa au crescut puiuti mari pana acum, nu inteleg cum de a devenit laptele atat de blamat dintr-o data.. Nu mai vreau sa intru in polemici si da , fiecare isi creste copilul asa cum crede de cuviinta [:)] Elenutzo, cum esti astazi? Azi am citit ca iar ai ramas singura acasica cu Eric si ca se intoarce si tatal tau in Ro dar hai tu, ca noi suntem aici cu tine [pup] Nu mai stiu cine intreba dar cred ca Ilary de iaurtel. Si eu tot Olympus iaurt grecesc de 10% ii dau si este singurul pe care il accepta ca la inca vreo doua sortimente pe care le-am incercat se stramba de numa .Asta este super cremos si nu e acru deloc deloc [pofta] Una peste alta, mandrul meu a picat azi noapte din pat [bang] cu tot zidul de perne pe care il facusem dar noroc ca de cateva zile incepusem sa pun 2 perne imense si pe jos si a picat exact pe ele . A plans un pic dar mai mult de sperietura dar chiar nu pot sa inteleg cum Doamne iarta-ma a picat pt ca maldarul de perne a ramas intact pe pat.. banuiesc ca l-a escalat ?? [:-@] Al meu sot mi-a zis ca gata .. de acum sa il pun in patut dupa fiecare alaptat si ma gandesc cu groazaaa cum va fi pana se va obisnui [bang] ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Mamica fericita si norocoasa de Dorian Andrei [copil] ~ 19.05.2012 ~ [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Anitta, eu mereu am sustinut ca puii nu trebuie obligati sa faca nimic, aici intra si diversificarea, iar pana la 1 an laptele e de baza, asa e. Daca Iulica inca nu e interesata de solide, inseamna ca nu simte nevioa. Ai incredere in copilul tau! Plus ca, stiu ca puii alaptati se deprind mai greu cu solidele. Eva a inteles ce m-a deranjat, haideti sa incheiem subiectul. De unde luati iaurtul grecesc? Lui Mihnea i-am dat Napolact, dar nu-i place, e acru. Eva imi pare rau ca a cazut puiul din pat. Eu pe M nu am curajul sa-l las sa doarma singur in pat. Se rostogoleste, se ridica in fund in somn...deci sigur l-as gasi la vecini.[alcool] Elena stiu ca ai postat si pe fb, dar chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc, avand in vedere ca E e alaptat. Nu stiu cum se aplica principiile diversificarii pe puii alaptati, de asta nu am zis nimic. Am vazut ca merge sa-i dai la 1 ora dupa supt solide, inseamna ca e o solutie optima. Oricum, lm se digera mult mai usor ca lp, poate de asta merge. Eu dc ii dau lui M la 1 ora dupa ce papa lp, ia 2 linguri si gata. Asa ca eu ii dau solide si dc mai vrea ii completez cu lapte. De obicei mai vrea. Vreau sa va intreb, pe voi va mai doare operatia de ceza? Am o durere in dreapta de vreo 2-3 zile. Nu-mi dau seama daca e ovarul sau operatia/uterul. Ma doare cu tot cu sold, cumva.[:-@] Elly [mamica] de [copil] Babyboom minunat! - 23 Aprilie 2012[olala][olala][olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eva, Iulia a cazut pana acum de 3 ori. De doua ori din patul mare, iar ultima data, acum 3 zile, din patutul ei. S-a ridicat in picioare, s-a aplecat in fata si direct in cap a fost, din fericire fara urmari. La noi tot patul mare e baza, nu mai doarme absolut deloc in patul ei, dar seara pun balansoarul la marginea patului, reusesc sa-l fixez intre pat si noptiera, astfel incat e ca un paravan inaltut care nu ii permite sa cada. Parerea mea e ca decat sa planga in patut si tu sa fii obosita, sa continuati asa cum v-ati obisnuit, bine ca n-a patit nimic rau. Virgi, voi ati reusit sa-l obisnuiti pe Lucas in patutul lui? Aever voi ce mai faceti? Cum merge diversificarea? Anitta, mama lui M - 8 ani si I - mica-mica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la noi Sunt destul de fresh ca piticul a fost ingaduitor cu noi si ne-a lasat sa dormim pana pe la 10.30,parca stia ca am stat pana la 2 noaptea si ne-am uitat la filme [:)]. In legatura cu solidele si laptele la noi lucrurile se desfasoara cam asa: daca ar trebui sa manance laptic la ora 14 de exemplu,atunci la maxim 13.30 vin cu piureul.Am observat si eu ca daca ii e foame tare se enerveaza si nu vrea si atunci ii fac laptic.Are zile cand mananca 150 de legume si zile cand mananca 50.Asa ca nu ma stresez.De cantarit nu l-am mai cantarit de vreo 3 saptamani dar sigur a luat in greutate (imi spune spatele meu asta). Eu zic sa nu va stresati ca daca sunteti stresate si puiutii simt asta.Sotul meu are o verisoara care are probleme cu copilul cu mancarea.E foarte slab si mananca foarte putin.Mereu s-a stresat rau pe tema asta dar copilul cand e cu altcineva de ex bona sau acum la gradi mananca foarte bine. Eu nu ma stresez pe tema asta la fel cum am renuntat sa ma stresez si pe tema cu regurcitarea.Ma gandesc ca pana se insoara nu o mai vomita atata [:)]. Roxana, mami fericita de Robert Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ellyshor [pup] subiectul, din partea mea, este deja inchis [:)] Eu iau iaurtul grecesc din Auchan. Nu stiu daca si alte firme au iaurt grecesc dar eu am gasit de la Olympus . Am luat din cel mai gras, cu 10%, deci sa te uiti ca exista si cu grasime mai putina . Nici eu nu il las singur in pat si de obicei il simt cand incepe sa se foiasca dar azi nopate nu am auzit decat bufnitura [bang]. Si acum ma inchin si ma pup ca am decis sa pun pernele alea mari pe jos si in felul asta au ramas decat vreo 10-15 cm de la pat la perne Pe mine nu ma mai doare cezariana dar in schimb inca am pielea amortita in jurul ei [bang]. In schimb, mama imi spune intotdeauna cand se schimba/strica vremea pentru ca o doare operatia de fiere rauu de tot .. cred ca i-a intrat reumatismul acolo [:-@] ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Mamica fericita si norocoasa de Dorian Andrei [copil] ~ 19.05.2012 ~ [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca incheiati subiectul, insa fiecare mai spune cate ceva! ( Mai putin tu, Elly, iarta-ma, dar simt nevoia sa spun ceva ca sa ma descarc) Uite ca eu nu vreau sa-l inchei ptr ca nu-mi place cand cineva imi interpreteaza cum vrea cuvuntele! N-am blamat LM_ul, acest PANACEU UNIVERSAL, insa am spus ca trebuie completat cu ceva totusi de la o anumita varsta, cel putin in cazul meu am dovezi clare. Nu sunt o tipa subnutrita, ca sa se poate spune ca nu mananc bine si laptele meu nu e de calitate, in general mananc chestii facute de mine in casa, variat, iau suplimente, nu exista nici un motiv ptr anemia lui bb in afara de faptul ca nu-i este suficient doar laptele! Este asa greu de digerat chestia asta? Mami de Adita, 14 06.2012 2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...