Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

*Cozonacei iubiti de noiembrie-decembrie2008( 1 )*


Recommended Posts

Buna si La multi ani tuturor!

 

Otilia, lumineaza-ma si pe mine cum e in Norvegia cu serviciile sociale si Protectia copilului? Am citit niste chestii horror vis a vis de tarile nordice pe tema asta....

Nu vorbesc de marii abuzatori de copii, ci de conflictele inerente parinti-copii (mici si mari), daca li se pare lor ceva sau daca paraste cineva ("binevoitor" sau poate pe bune, dar na, din exterior, opinia poate fi si deformata), vin aceste servicii sociale si iau direct copilul din mijlocul familiei? Fara discutii, eventuale avertismente, nimic? Asa pur si simplu?

 

Citeam marturiile unei femei din rusia, stabilita in No, cum ca i-a fost luat un copil si nu mai are voie sa-l vada.... (unul din copii era al celui de al doilea partener, norvegian), cica ar fi parat-o el dupa ce au divortat....

Si ca in general, sunt multe cazuri de copii luati din sanul familiei, rupti de mama si de tata, care nu mai stiu nimic de ani de zile de copiii lor, au mai fost cazurile unor romani, care pt anumite fapte (pe care ei le neaga, sau spun ca au fost parati pe nedrept) si-au pierdut copiii, nu-i mai pot aduce nici in tara, au ramas in grija statului norvegian...

 

In realitate cum e? Tu de prin partile locului, cum percepi lucrurile? [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 332
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Monica, intr-adevar aici Protectia copilului (barnevern) are drepturi cam prea mari. Banuiesc ca ai citit cazuri reale.

Eu din cunostintele cunostintelor stiu un singur caz de copil luat de stat si dat inapoi dupa vreo 3 luni, timp in care ei au apelat la un avocat sa-i ajute. E vorba de o fata adolescenta care s-a plans la scoala ca mama o pune sa spele vasele. Nu o cunosc insa personal pe fata, cunosc mama, tatal si doi frati gemeni, cei mai mici care au fost colegi cu Ana la gradinita (unul a zgariat-o pe obraz si are semn permanent Ana, cam salbatici). Ei sunt 6 copii parca si-s musulmani. Cu ei locuia si o bunica la acea vreme. Acum eu pot doar sa presupun ca fata nu a mintit, ca poate avea si mama nevoie de ajutor la asa familie unde's convinsa ca tatal nu pune mana la treaba. Doar ei stiu sigur ce e in casa lor. Eu stiu doar ce mi-a zis sora mamei fetei care si ea a avut fata la gradinita cu Ana si baietii gemeni, in aceeasi grupa. Parerea tuturor a fost ca au exagerat si ca dovada au si reusit sa o ia inapoi destul de repede (a fost in perioada verii cand in iulie-august multi iau vacanta).

 

Mai am o cunostinta care a aflat ca a parat-o o vecina ca nu i-a dat mancare copilului ca si-a renovat bucataria si o perioada a asteptat un blat de granit, lungime mare, si a durat cam 6 saptamani pana au gasit in munte ce ii trebuia ei. Nu mai tin minte cum a aflat de vecina dar am scris ca sa-ti faci o idee.

 

Oamenii sunt reci si poti avea surprize mari. In ultima vreme insa sunt priviti cu mare dezaprobare. Au avut scandal urias cu copilul unei familii de indieni (l-au luat pe motiv ca fusese invatat sa manance cu mana) si in final l-au dat unui unchi in India, nu parintilor din No.

Si acum un toamna, au luat un copil de 3 ani, l-au dat in grija unei familii de buna credinta si copilul a murit se pare ca vinovat e copilul natural al acelei familii. Inca nu s-a solutionat cazul si ei sunt foarte stricti cu detaliile.

 

Ce e insa foarte ingrijorator e ca pot lua si copii rezidentilor, nu trebuie sa fie cetatean norvegian. Cum au reusit sa aibe astfel de drepturi nu stiu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci de lamuriri,Otilia!

Citisem si eu de cazul indianului, ca-iluasra copilul ca manca cu mana, si ca dormea cu parintii in pat (!!). A explicat omul ca asa e in cultura indiana, dar nimic, i-au luat copilul si gata! OK, n-o fi tocmai elegant sa mananci cu mana, dar daca copilul era ingrijit, nu vedeam nici un capat de lume.

A mai fost cazul unei familii din Arad (fam Radulescu) cu 5 copii luati de statul novegian , pt nu stiu ce suspiciuni... (sunt pe net linkuri)

Mai era cazul unei rusoaice, Irina Berget (rusoaica, stabilita o vreme in Norvegia) - imi pare ca si exagereaza in unele locuri,

 

In fine, si mie mise pare ciudat ca pot lua si copii care nu sunt norvegieni. Ma intreb ce face statul cu atatia copii luati din familii, au atatia bani sa-i intretina, daca ii iau atat de usor. Sau sunt atat de multe familiim care vor sa adopte...

Foarte ciudat ca in timp "rup" legatura parinte-copil, cheama parintii cate 2 h la nu stiu cat timp sa vada copiii si atat (din cate am citit eu)...

 

Pai si femeia aia cu blatul de granit, doar ca nu si-a lasat copilul flamand 6 saptamani, nu i-o fi gatit, i-o fi dat hrana rece... Ce ti-e si cu asa zisii denuntatori, ar trebui erificate spusele lor.\

 

Ar trebui luati copiii de catre stat doar in cazuri grave, violente grave, abuzuri sexuale si alte "minunatii" nu pot chestii minore, pt care poate merge consilierea, vreo monitorizare ceva...

Mai era cazul unor parinti tot din Ro, ca au dat unuia din copii o palma la fund... OK, nbu trebuia, dar pana sa le ia copiii ar fi trebuit sa fie cale lunga, cercetari etc

 

Pupici [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si la multi ani cozonacei maricei de 5 ani (nu mi vine sa cred...) am intrat sa vad care mai e atmosfera, daca mai scrie lumea aici si surpriza surpriza woow Anca felicitari!!! Sarcina usoara si bebelushi sanatosi! Ce frumos, gemeni... Greu dar cu satisfactie dubla. Sa aveti un Craciun de vis!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Monica :) da scriu si la grupul de pe FB.

 

Suntem bine, asteptam Craciunul, sunt si bunicii la noi si-i invatam engleza. Azi a fost ultima zi la scoala, au avut zi scurta. Luna decembrie a fost foarte aglomerata cu serbari, petreceri si targ de Craciun. Nu pot sa explic ce usurata ma simt ca a trecut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, Anca felicitari! Gemeni??? Tati ce zice? 

Am intrat sa urez tuturor Craciun Fericit!

La noi a venit aseara acasa mosul si a fost f frumos. A venit un mos absolut superb, ziceai ca e mosul adevarat. S-au emotionat copiii la maxim. 

In rest, nu-mi vine sa cred cum trece timpul. Am copii mari, deja caut scoala pt Arianna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...