Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august (19)


Recommended Posts

Roxy e deja seara :))))

 

Mai scriu si eu din amintiri.

 

Ref la dormitul ziua, Patrick are max 3 reprize de somn a cate juma de ora fiecare. Una la 12-12.30, una la 15-15.30 afara (uneori doarme 45 min), una la 20-20.30. Toate sunt ceas. 30-35 min.

 

Ref la reducerea prog de lucru la 6 ore si eu stiu ca e pana la 2 ani, dar mai verific o data legea sa nu se fi modif ceva.

 

Maria scaunul 0-18 kg se poate pune si cu fata si cu spatele la sensul de mers?

 

 

Mami de [baietel] Patrick Andrei (21.06.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ma scuzati [:D] cd am deschis pag de pe tel s-a retransmis mesajul de samb sau duminik...

Acum sunt prin buca petrec quality time cu sotzulache :) gatim, bem ceva si stam la povesti...just like the old times :) pitik doarme de.vreo 2 ore neintoarsa. Azi am fost pe afara, am inghetat un pik.

Ieri i-am dat suculetz de.mar si a fost cam bleah...dar totusi, desi se stramba si se cutremura la fiec.lingurita, tot tragea de mine sa-i mai dau! Si nu s-a lasat pana nu a baut tot! Am pus o poza expresiva pe.picasa :) acum vreau sa i-l diluez.cu pt apa poate nu i se mai pare asa bleah. Devoreaza in cont cu mega placere piureul, suntem in cont la morcov+pastarnac, n-am mai bagat nimik nou k i-am dat mar.

Carmen - v-ati fkt bine? Hai k vrem sa deschidem sezonul intalnelilor cu bebeii cd vine si Vera de la munte.

Eu am dep dosarele de aloc si indemniz pe 19 nov si inainte de Craciun am prim decizia, acum astept si banii de azi incolo. Impozite nu am de plata k nu mai am nimik pe.numele meu...sper sa nu ceara vreo dovada si pt sotz k el are niste probl cu o masina pe care i-au furat-o si nu o poate scoate de pe.rol...cd am depis.dosarul mi-au zis k verif doar la mine.

Fleur - super tare cum s-au aranjat lucrurile cu cresa! Ma bucur tare mult :*

Va poop!

 

 

Roxy

mami fericita de Antonia [bb]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola, ola si de la noi. Mama, cat ati mai scris.

IOANA, m-ai lasat masca cu soacra ta.

CARMEN, ce face bona?Si-a facut analizele.

ROXY , sa preiei initiativa cu intalnirile. Eu, abia astept sa va vad.

Acum, vreau sa va intreb ceva. i-am pregatit cerealele lui Nectarel si a adormit.Oare trebuie sa-i pregatesc altele?Cat timp se pot pastra preparate?

 

Ada ,mama de Nectarel

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multu mult Miha, Roxy.[pup] S-a trezit dupa 30 de min. si i le-am dat. Pe cutie scrie doar ca se prepara inainte de fiecare masa. Roxy, ele se prepara atat cu apa cat si cu lapte . Adica amestec apa cu laptele si le fierb , iar apoi pun cerealele. Asa se prepara.Ma gandeam ca daca au si apa nu se altereaza asa repede.

 

Ada ,mama de Nectarel

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Noi am avut o zi buna, linistita. Apropo de program: se trezeste pe la 5-6 dimineata, maxim la 9 se culca din nou, poate dormi 30 min sau3 ore, cum a fost azi (si am dormit si eu cu ea, URA!), trezit 12, culcat din nou la 15, somn de voie pana la 17, iar la 20 baita si a bagat 160ml laptic si doarme, acum sa vad cat. Ce minunat ar fi acest program, dar variaza, ieri s-a culcat la 12 noaptea dupa ce m-a frecat de la 20.30, simteam ca mor. Daca ii stric programul asa face. In orice caz, peste zi, de 2, max 3 ore trebuie sa doarma jum de ora cel putin, dar de regula cam 1 ora jumatate. Iar noaptea a ajuns la max o trezire de laptic. Toate asta dupa saltul de la 19 sapt, asa ca nu ma invidiati.

 

Acum a lasat-o mai moale cu rostogolirile, acum isi analizeaza mainile, e asa haioasa. In schimb, isi petrece foarte putin timp singura cand e treaza, a devenit foarte solicitanta. In fund, simt ca nue pregatita sa stea. Avem rabdare.

 

Noi am luat un scaun de masina de la Iglesina Magelan, l-a luat de la ultimul Baby Expo de anul trecut. Inca nu l-am folosit, am mers cu landoul, astala drum scurt, asa prin Bucuresti. Pana acum nu am iesit prea departe cu Onuta cu masina. Docamdata scaunul de masina este fixat de un scaun de birou si il mai plimbam prin casa, dar nu se omoara cu statul in scaun.

 

Fleur ma bucur ca ati rezolvat asa bine cu cresa!

 

Laura, pacatoase alergiile astea, sper sa le dai de capat. Si eu vroiam sa-i fac Onutei la proteina din lapte, copilul surorii mele e alergic, dar pediatra mi-a zis ca e prea devreme mai ales ca alaptez.

 

Iluli, pupam Mihaita!

 

Carmen, pai pasui-o pe bona!

 

Ioana, belea soacra!

 

Ina esti o enciclopedie!

 

Balanta, in cala poti lua medicamente, in bagajul de mana nu fara prescriptie medicala, cel putin asa stiu eu.

 

Ana, Kimy, Roxy, Porumbita, Ilenuta, Aruba, Ned, Vero, Muraturica, Maria [pup]

 

Noapte buna![pup][pup]

 

Mamica Oanei Maria (27 iulie 2012)

FIV1 - Budapesta Peter Kovacs

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai intrat dimineata la cafea, pt ca am savurat-o mai spre pranz. Fat frumos s-a gandit asta noapte sa isi exerseze ridicatul in fund si noile sunete "ei" si "ai",asa ca de la 2 la 6 l-am ascultat cantand [alcool]. Noroc ca e mama in vizita, asa ca dupa laptele de la 7 l-am pasat ei si am dormit inca doua ore. Ma gandeam ce bine e de Aruba ca poate face asta (aproape) in fiecare zi. [:)]. O sa stea pana sambata mama si am de gand sa profit.

 

Ina, esti o enciclopedie, multumesc fffffffff mult. [flo][flo] Nu am apucat sa deschid/citesc toate linkurile, dar asta voi face acum, pana aterizeaza sotiorul. Azi am obs si eu un rash in zona scutecului, si in fata, si inspate. Singura noutate introdusa azi: scutec libero. [:-@].

Ioana, imi pare tare rau ca soacra ta e ...asa. A mea e ok cu copilul, am maxima incredere sa il las cu ea, dar e available doar duminica - in rest, are grija de celalalt nepot, care are prioritate [:(]. De la ce te dor ovarele? Eu am ramas cu un chist dupa nastere si ma mai doare din cnd in cand si nu mai ajung la dr..

Ada, cred ca nu e nicio problema sa mai stea cerealele niste zeci de minute.. Eu nu as putea sa ma tin de regulile astea cu jumatatea d ora, pt ca piticul meu mananca jumate de biberon in doua ore. Ar insemna sa fac lapte dupa lapte. Or, daca el molfaie acolo si scot biberonul, nu il mai vrea inapoi nicicum.

Carmen, eu nu inteleg. Cum adica componenta familiei? Si cum adica dovada privind plata impozitelor?? Ma enerveaza maxim prostiile astea. [bang]. Adica daca am o amenda neplatita, o vad imediat in sistem si taie alocatia copilului, dar daca am platit impozitul nu pot vedea in sistem?? Tu ai depus hartiile astea? Nici mie nu mi-a intrat indemnizatia, de fapt nici decizia nu a venit inca.

 

Eu nu am scos inca reductorul de la scaun si nici nu mi-a trecut prin cap sa fac asta inainte de 6 luni. Si cat am chinuit copilul care nu mai incape in niciun fel acolo[alcool]. Ia sa il scot si eu maine. Cat despre pozitie, si eu o sa il pastrez cat mai mult cu fata spre luneta, e mai safe asa. Oricum el se lasa pe spate si se uita pe tavan, ca e din sticla. Mergeam intr-o seara sapt trecuta pe magheru si a inceput sa rada in hohote cand treceam pe sub luminite. Am mers de trei ori inainte si inapoi pe bld pana a adormit [:)].

 

Si la categoria cra cra [:D]: In afara de ridcatul in fund, sunete noi, plescait si garait, bb a inceput sa intinda mainile sa il iau in brate, iar cand il iau se repede si isi afunda fata in gatul meu. E o dulceataaaaa!

 

Va pup, noapte buna

 

 

Mami din 10.08.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Iuli, nu stiu de ce ma dor ovarele dar le simt umflate...

 

Am avu to seara naspa. a plans cu lacrimi la biberon. trebuie sa-i dau vitaminele si nu am cum altfel. in general e ok dar acum a avut ora de circus.... acum imi doarme in brate de-aia scriu greu...

 

de somn ziua, avem asa- repriza 1 pe la 10 incepe somnu care poate dura intre 30 min si 2 ore

repriza 2 de la 3 la 6 daca am noroc. daca nu, o ora si gata. Si in functie de cat doarme in astea 2, mai trage unul scurt de 10 min inaintre de baita de la 9.

 

in seara asta statea la baie cu picioarele in sus, drepte si le studia. a fost un amor...

 

 

 

Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

 

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fetelor, nu imi vine sa cred, am de citit si raspuns la TREI capitole. De citit am mai citit, asa pe sarite, dar as vrea sa si raspund...

 

Bea -- nu stiu ce ti au zis fetele, dar eu nu as introduce formula. 200 g nu e sfarsitul lumii la varsta asta, mai ales ca a avut diaree si nu a mancat bine. Eu as incerca sa o alaptez mai des, daca ccepta si vezi cum stati dupa inca o luna.

 

Roxy -- si eu am niste poze foarte dragute cu Jodie la 6 luni dragalindu-se cu un catzel. Cred ca e super sa creasca impreuna cu un animal...

 

Suportul de baie -- acela in care bebe sta aproape culcat. daca nu aveti, nu merita sa cumparati, pentru ca imediat ce vor putea sta bine in fundulet si vor invata sa se joace asa, nu vor mai acepta sa stea culcati la baita. Eu am avut din acela de stat in fund dar nu au vrut sa stea nici in el, asa ca au stat pur si simplu in cada in fund, cu putina apa, si cu ochii ca pe butelie, bineinteles.

 

Fleur -- wow, 50 cm de zapada, sunt oarecum geloasa, asa, la nivel emotional, imi amintesc de iernile din Romania copilariei mele, dar practic cred ca nu as iesi din casa... eu nu suport sa fiu infofolita si cred ca si cu bebe e foarte greu. aici, eu il iau in ce sta in casa, il pun in port bebe si pun o haina peste noi amandoi. si iau un pulovar in geanta pentru cazul ca mergem undeva unde nu e asa de cald... si asa mi se pare incomod, si abia astept sa vina primavara, nici nu vreau sa imi inchipui cum ar fi sa ii pun nu stiu cate straturi de haine. Si probabil si in Romania e la fel de frig... pentru mine e deprimanta iarna...

 

Aruba -- [asia] minunat mesajul tau de sfarsit de an!!

 

Hai sa postez si revin sa citesc ce ati scris anul asta :)

 

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010) si Jefferson (3 Iulie 2012)

 

POZE

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...