Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august (19)


Recommended Posts

Buna fetele.sunt pe aici.am vazut ca ati intrebat de mine.[pup]nu am avut net.mai am cateva pagini de recuperat.

Nu mai stiu cine zicea ca nu vrea sa inceapa cu legume fierte ptr tranzit.vreau sa spun ca desi la inceput s a constipat(cred ca de la morcov)acum s a reglat si face mai bine ca inainte.cand era pe lapte facea la 2 3zile acum face de vreo 3 4 ori pe zi.dar nu i am mai dat morcov.

 

 

[copil]denis leon(28.06.2012)

[copil] rafael albert(25.05.2007)

sunt o mamica fericita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata si poftiti la cafea cu lapte.

Asa...sa vedem ce imi amintesc ca am putin timp.

Nu mai stiu daca am zis, Bumbitza te asteptam mai des, Freedelia la fe. Chiar ma gandeam daca dupa ce sta in fundulet o sa pot sa o pun direct in cada pe un prospop. O sa incerc atunci si va zic ce ies. Momentan avem suport din acela anatomic.

Ina, esti o mina de informatii. Cred ca esti foarte organizata cu info pe care le ai. Cred ca ar fi frumos sa dezvolti site-ul, poate in timp ajunge un home bussiness.[:D]

M-am linistit cu somnul, se pare ca si Aurora doarme normal. Ea se trezeste pe la 6-7 dimineata pt lapte, apoi mai doarme pana pe la 9. Peste zi mai are vreo 3 reprize, pe la 12 si 14-15 mai lungi si inainte de baita asa o atipeala scurta. Daca o trezeste ceva si nu isi face somnul e mai nasol ca mai tot motaie in reprize scurte de 10-15 minute, dar in general sunt trei.

Aurora ieri a reusit prima data sa se rostogoleasca de pe spate pe burta. Prefera rostogolirile spre dreapta, dar ne-a aratat ca poate si spre stanga. Stie sa isi scoata si manunta de sub ea, dar dupa ce sta o vreme pe burtica vrea inapoi pe spate. Cand e pe spate, ajunge imediat pe burta si iar se mataie ca nu ii convine. Cum se simte ridicata putin incearca sa ajunga in fundulet, dar momentan e doar la stadiu de abdomene.[:D] In rest scoate sunete toata ziua si a descoperit tipatul. Cum zicea si Bea (si pe tine te asteptam mai des), urla ca un lup la luna. Cred ca cheama vecinii Protectia Copilului si a mea de fapt se distreaza.

Cu LP si eu stiam ca e ok sa il pastrezi cam jumatate ora. Au fost dati cand l-am tinut 30-40 min si pana a mancat ea a trecut ora. Eu stiam ca daca nu s-a atins de bibe (sa puna saliva pe el si sa ajute la multiplicarea bacteriilor) se poate pastra si in frigider 12 ore. Nu am facut asa niciodata, dar stiu ca in maternitate la sectia nou nascuti asistentele preparau LP pt toata ziua la inceputul turei, il tineau la frigider si il incalzeau la nevoie in apa calda.

Ioana, nasol cu soacra. A mea e Ok (cam cicalitoare, dar o femeie super de treaba si cu un siflet mare), dar e departe. Va veni la noi la inceputul lui februarie cand mergem noi in concediu. In rest o am pe mama aici care intr-adevar e de ajutor, dar lucreaza foarte mult.

Ali, eu ziceam ca incept cu suc de morcov si apoi mar de frica constipatiei. Daca tu ai inceput cu legume si nu dai morcov fiert ce ii dai? Aici era dilema mea, ca daca morcov nu...ce pot da? Pastranac sau patranjel singur cred ca e rau la gust, cartof as amana pana dupa 8 luni si dovlecel in perioada asta cred ca gasesc numai la borcanas si chair sa ii dau toata ziua borcanas cu dovlecel mi se pare plictisitor. Asta era rationamentul meu (si al dr.) sa incep cu suc.Acum sa vedem si cum tolereaza sucul.....

Chestia cu plata impozitelor ma enerveaza din numeroase motive, dar sa mai depun si declaratii periodice deja mi se pare bataie de joc. Se pare ca stimulentul de insertie se va acorda si celor care se intorc la munca in al doilea an.

http://www.realitatea.net/concediul-de-crestere-a-copilului-modificat-de-la-1-ianuarie-2013_1086466.html?utm_source=Cub-Homepage&utm_medium=Clicks&utm_campaign=trkweb

Carmen, eu nu gasesc in lege chestia cu programul de 6 ore. Cred ca sunt eu batuta in cap si nu am rabdare sa caut.

Aurora sta inca in scoicuta si incape. Ma gandesc ce sa iau dupa asta. Ma gandeam la un scaun 9-36 kg, dar nu stiu daca poate fi pozitionat si cu spatele sau doar cele 0+ merg asa. Michelle, foarte convingatoare link-urile. Iti cam scot din cap orice idee de intors copilul.[:D]

M-am intins cat o zi de post.

Va pup pe toate.

 

Mamica Aurorei - 20.08.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

muraturica, am pus eu textul acum vreo 7 pagini [:D]:

 

"Art. 17 (din OUG 96/2003)

 

(1)Angajatorii sunt obligati sa acorde salariatelor care alapteaza, in cursul programului de lucru, doua pauze pentru alaptare de cate o ora fiecare, pana la implinirea varstei de un an a copilului. In aceste pauze se include si timpul necesar deplasarii dus-intors de la locul in care se gaseste copilul.

 

(2)La cererea mamei, pauzele pentru alaptare vor fi inlocuite cu reducerea duratei normale a timpului sau de munca cu doua ore zilnic."

 

Insa eu nu stiu sa gasesc daca s-a mai modificat. Eu cred ca nu.

 

In alta ordine de idei, eu tortul il voi da duminica, cand vom sarbatori cu familia si cateva prietene primele 6 luni ale lui Vlad (implinite azi) [batetoba].

 

Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

La multe lunite Vladimir![pup]

 

Dupa 2 nopti de cosmar,o zi cu 2 ore de somn si o seara de imi venea sa sar pe geam,cu plansete neconsolate,am avut in sfarsit o noapte buna.A adormit la 10,treziri la 2,5,8,trezire finala la 8.30[:D].Acuma iar doarme de 1 ora.Azi ma refac,si punct...nu am chef de nimic.

Azi vine mama si imi aduce morcovi,patrunjel,etc de la buni de la tara,asa ca ne apucam si noi timid de diversificare.

 

Delia,bine-ai revenit [flo].Ce mai face Jeff?

 

Iuli,nu stiu daca e coincidenta,dar de cand am trecut si noi pe Libero,Emma are o usoara tendinta de a se irita la fundic.Altfel sunt foarte multumita de ele,am mai spus ca sunt singurele care ma scapa de spalat haine cacacioase [:D]

 

Pe la noi e tare frig,azi cred ca stam in barlog [:D]

Sa aveti o zi calduroasa!

 

___________________________________id="green">

 

Mamica mandra de Timea(28.06.2008) si Emma(25.07.2012)

 

Povestea noastraid="Century Gothic">id="green">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim!

 

Bravo, Kimmy. Parca tu spuneai ca nu reusesti sa dormi ziua cu ea, ca te trezesti buimaca. Eu daca n-as dormi si ziua macar la un somn cu el, n-as putea functiona. De exemplu azi noapte s-a trezit intre 3 si 8 din ora in ora. Nici nu-mi mai amintesc ce-a vrut si de cate ori a mancat [:D].

 

Acum doarme, si nu am chef de nimic. Scriu mesajul si cred ca ma culc.

 

Aseara i-am facut baie in cadita, l-am lasat in fund (ca acum sta bine), se tinea de margini si se intindea sa se uite in afara.

Acum si cand il imbrac (mai ales cu hainele care se trec peste cap) il tin in fund, si simt ca am un copilas mic [copil], nu mai e bebelus [bb].

 

Edit: Porumbita, destule persoane mi-au spus ca se va mai schimba programul de somn (in special noaptea) odata cu diversificarea. Incet, nu deodata, dar se schimba. Experienta ta cu cel mare parca n-a fost chiar asa (a dormit 8+ ore spre 2 ani parca). Cum a fost, mai exact, odata cu diversificarea? Mersi.

 

(Nota: eu sunt OK cu trezitul asta, dar sunt curioasa ce ar putea sa ne aduca viitorul : )) De exemplu cand ma voi intoarce la serviciu, ma cam astept sa suga noaptea ca sa compenseze lipsa mea de peste zi...)

 

Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetelor!

noi abia am venit de la pediatru pt ca D se tot tragea de o ureche si dace scaune moi cu ceva mucus la fiecare masa si verzui

i-am luat coprocultura si acum sa vedem daca sunt de la marul introdus in diversificare sau apare ceva

pt mucus mi-a spus ca ajuta si probioticele

 

nu stiu daca am facut un salt in dezvoltare ( clay daca esti draguta sa ma lamuresti cu sapt[flo] ) dar de doua nopti nu ma mai titileste si m-am trezit si eu doar de 4-5 ori [pk] acu' cand m-am obisnuit[:D]

avem 7.7 kg si 73 de cm la 6 luni, stam destul de bine in fundulet si suntem in miscare permanent,ne taram cu spatele , ridicam funduletul sus sa mergem in 4 labe , am invatat sa dam din cap si sa batem in masa

 

balanta ce ai mai facut cu ochisorul lui eric ?

 

LMA lui Vladimir!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nycosia, da da, acum ei au 26 de saptamani dupa dpn (m-am uitat ca si al tau tot la 38s s-a nascut) si asta e saltul.

 

Uitati si newsletterul pe care l-am primit eu recent de pe site.

 

It’s time for your baby to make the fifth leap in his mental development!

 

In, On, Behind, and For How Long?

 

After this leap, your baby will start to perceive the relationships, including distance, between the things that make up his world. Suddenly, his world is a very, very big place and he is a very small part. It also includes simple things like the distance or the juxtaposition between things and the placement of things in relation to each other: something can be inside, outside, on top of, next to, underneath or in between something else, and your baby will play with these notions. Maybe your baby suddenly cries if you go a little further from him. This is very normal. Your baby now understands that the distance between you and him increases!

 

Examples of what your baby's skills and interests may be after going through this leap:

 

He is interested in people who "act differently" as compared with normal";

Has an immense interest in details such as zippers, labels or stickers;

Lifts things up to see if anything is below;

Tries to untie laces;

Throws something to see the content;

Puts food in the mouth of others;

Makes connections between words and deeds;

Blows air;

Protests as dad or mom walk away;

Imitates sounds with his tongue;

He is standing up with a little help or pulls himself to an upward position

 

La noi treaba cu fermoarele, etichetele, snururi sau sireturi este cea mai evidenta.

 

Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

 

In sfarsit am un raspuns cu kk Anei. I-a iesit rezultatul la utima coprocultura: Klebsiella. E luata sigur din Polizu mai ales ca e si rezistenta la Ampicilina ca toata perioada cat a stat acolo au infundat-o cu Ampicilina si Tazocin. Acum astept sa vad ce atibiotic imi recomanda dr. ca cica e sensibila la Augmentin, Ciprofloxacin, Colistin, Acid Nalidixic si Biseptol.

Uf...urasc ca trebuie sa-i dau antibiotic.

 

Culmea e ca mama mi-a spus de acum 4 luni ca ea crede ca fata are Klebsiella in scaun dar la nici o coprocultura nu i-a iesit pana acum. Acum am facut la Synevo.

Sa vad ce facem...

 

Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

 

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi e zi dormicioasa,e la a doua runda.

Asa e,Ana,nu pot sa dorm ziua cu ea.Poate daca ar avea vreo repriza de 2 ore ar fi ok,dar in 30 min,1 h abia apuc sa adorm.

Eu ma lupt cu unghiile ei constant.Nu stiu cum cresc asa repede [alcool].Acuma e intr-o perioada in care ma pisca si ma zgarie de imi vine sa urlu.Plus ma trage si de par.Ea se distreaza la maxim,dar eu desi mor de dragul ei cat e de scumpa,cam sufar.Plus face pe evantaiul si isi loveste foarte tare burtica si picioarele.Isi foloseste la maxim manutele de cateva zile.

 

___________________________________id="green">

 

Mamica mandra de Timea(28.06.2008) si Emma(25.07.2012)

 

Povestea noastraid="Century Gothic">id="green">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...