Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august (19)


Recommended Posts

Am revenit.Am citit pana acum despre nasterea acasa. M-au prins niste povesti. VERA, ai dreptate. Am mancat numai prostii azi. Asa zice si al meu.De maine gata, ma apuc sa mananc si eu normal. INA, a mancat NECTAREL. Se lingea pe botic si deschidea gura. L-am si cantarit. Are 7,100 kg. PORUMBITA, tare frumoase pozele.Si, cand ma gandesc la reduceri, acum as pleca. Noua iar ne-a facut figuri masina si i-a fost frica lui al meu sa nu ramanem pe acolo.Ce-s mai fi mers.Asa ca, am spus -pas. Nu am mai mers niciunde.Nici la fratele meu macar. Noi, i-am luat o cadita mai mare si vad ca ne descurcam. ARUBA, Ali ce faceti? Of, nu-mi este somn deloc si parca vad ca maine sunt chiauna. VERA, distractie placuta la munte. Ada ,mama de Nectarel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ina merci. legat de baie poti.pune.un un pres antiderapant in cada- sunt unele dragute si colorate la cora speciald pt bbii, au ventuze. dai cu apa calda si pui bb pe spate/ burta si il speli cu dusu. lui v ii place mult. dupa 7 luni cand sta in fund bine sunt niste suporturi care au ventuze si se pun in cada ca sa poata sta in fund cat il speli. dc va inteteseaza pun poze maine seara scuzati mi greselile, e greu de corectat pr tel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am suport de genul acesta: http://www.materna.com.ro/Summer_Infant_suport_baie.html pe care il pun in cadita si cadita in cada mare. noi avem o cadita clasica (ca pe vremuri) de dimensiuni destul de mari. mai are destul loc in ea... si eu tot cu dusul il spal. ------------------------------------- M si R ------------------------------------- http://bebeinfo.webs.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara , Noi azi am umblat teleleu . Am fost pe la tara . Vera distractie placuta ! Porumbita , maine merg la vaccinul de 6 luni si ii cer si trimitere pentru alergologie . Deci o sa mai dureze putin pana ajung cu el [alcool] Felicitari Roxy pt programul Antoniei , sa tot cresti asa copii . Si cine mai are asa bebelusi Carmen , Aruba ,Fleur , Muraturica , Bea si nu mai imi vine momentan in minte [:I] Daca vreti sa vedeti cum este cu unul care te trezeste de ... N ori pe noapte ca sa se tzatzaie la tzatza sa-mi spuneti [:D][:D][:D] Eu de vre-o sapt nici nu ma mai uit la ceas ca ma enervez mai rau . Multumesc lui D-zeu ca m-am obisnuit cu programul asta , ca la inceput imi venea sa [q] de oboseala . Daca leaga 3 ore , eu sunt ft multumita , ohooo ce m-am odihnit [:D] Ziua mai sta singurel cu gramada de jucarii langa el , dar problema este ca vrea s-o ia de buselea si nu stie prea bine cum sta treaba , cade pe burta ( el nu a fost si nu este fan stat pe burta) si incepe si plange .Il ridic , mai sta 5 min si repetam procedura , doar trebuie sa ne reuseasca o data si-o data [:D] Ce daca o disper pe mami , are altceva de facut [:-)))] Nu mai saliveaza asa de tare , dar nici nu a iesit nici un dinte . Poate nu voi simtii dintii astia cand ies . O avea D-zeu grija si de mine ca am simtit colicii la maxim 2 luni jumate [:D] Cel mai bine este in patul mareeee , in patut nu este interesant deloc . Ne luptam cu statul in patut [alcool] A avut perioada aceea de vre-o 3 sapt cand mi-a tusit ft tare si imi vomita in somn , l-am avut langa noi in pat si a fost suficient ca sa de-a de gust [bang] Am cumparat cartea lui Karp din Carrefour , mi se pare ft interesanta , ma tot straduiesc sa citesc cat mai mult . Porumbita , imi place de voi ca sunteti ft plimbareti , super tare , bravooo voua .Va apreciez la maxim ca luati copiii cu voi , asa mi se pare normal . Oricum vine si acea zi cand ne vor da ei la o parte si nu vor vrea sa mai mearga cu noi nicaieri [:)] Ina , multumim de info [asia] Va pup [pup] mamici si va doresc o noapte usoara ... nu ca a mea [:D] Mami de [copil] Andrei ( 3 Iulie 2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta l-am scapat in cadita [bang], nu mai vrea sa stea in suport ,se arunca din el. Ce ma certat sotul , el de regula ii face baie , dar acum il durea spatele si m-am oferit eu sa-i iau locul , si n-a necazul, s-a dus la fundul caditei [bang] , am cam tras-o pe sperietura .Eu am asa : http://www.tomybaby.ro/php/preview.php?product_id=4011&name=Suport+ergonomic+BUDDY+OkBaby&picture=4011.jpg Am vazut in Carrefour aseara de la Primii Pasi scaunele de pus in cada si nu erau scumpe vre-o 45 ron . Daca folosesc si scaunul cum am folosit suportul , adica vre-o 2/3 luni , cred ca nici nu se merita prea mare investitia [:)] Mami de [copil] Andrei ( 3 Iulie 2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut noile poze cu piersicutele . Foarte frumoase . Fleur , Eric sta lipit de tine ca timbrul de scrisoare . Este tare dulcic la mami in brate [:)] Si " gemenele " [:D] Mihaelei , ca tare bine mai seamana . Kimmy , Emma sta serioasa la poza . Este o domnisoara tare hotarata . Am mai pus si eu cateva poze , ca tot am implinit 6 luni [pk] Mami de [copil] Andrei ( 3 Iulie 2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna noaptea [:D]! am fost ieri la szeged toti 4 si am luat borcanele de la rossmann (merci de pont, porumbita). nu am gasit cine stie ce diversitate la cele cu legume bio - am luat cu dovleac; morcovi nu le mai dau, ca pe eric il constipa (erau si cu morcovi simpli). in rest, orice alta leguma interesanta era in combinatie cu cartofi [bang]. ori eu nu vreau sa le dau cartofi pana la 8 luni. la fructe bineinteles ca am gasit cu mare usurinta: mere, piersici, pere, mango, prune. nu am luat nimic combinat, ca nu imi surade ideea sa la dau fructe combinate. lapte praf aptamil nu am gasit nici la supermarket, nici la rossmann (aveau milumil doar) ceea ce ma face sa cred ca in ungaria nu este aptamil. scutecele libero si pampers mi s-au parut mai scumpe ca la noi, asa ca nu am luat. bb-ii au fost cuminti in masina, au dormit si la dus si la intors (2 ore + 2 ore), au mancat la tesco [:D] (lapte, desigur) - sotul cand a preparat una din sticle, jumate a varsat-o pe pantalonii mei - cateodata cred ca are 2 maini stangi [alcool]. va multumesc inca o data pt sfaturie si suportul moral legate de calatoria ce o voi face cu eric. sunt unele chestii la care nu m-as fi gandit de una singura si voi mi-ati deschis ochii. viairo, nu stiu inca cand plec. dr ma primeste cand pot eu. tre' sa mai rezolv cateva chestii adminsitrative si cum le termin, cum iau biletul, il anunt pe dr si gata. ada, imi spui te rog in ce limba tre' sa imi faca sotul procura ca sa il pot duce pe eric in italia? romana si italiana? romana si engleza? merci! azi eric s-a tarat cumva pe burta vreo 10 cm, motiv pt care l-am trimis pe sot sa cumpere un covr tesut ca sa aibe unde sa exerseze. va pup, somn usor.
[mamica] de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata (sper ca dormiti toate, si piersicutele...inclusiv Laura si Andrei!) Eu ar trebui sa ma culc, dar mai bantui pe aici ca n-am somn. Am emotii pt maine la cresa.Nu la modul concret, ci asa in general, de ce-l duc asa devreme cand stau inca acasa, de ce-l chinui in toiul iernii, etc... Pe de alta parte am citit (aici prin site-uri si carti nord americane) ca varsta optima pt ducere in colectivitate este 6 luni, ca dupa aia apare angoasa de separare si e mult mai greu etc. Eu cred ca astea sunt menite sa-i linisteasca pe parintii care se duc la munca, de, asta e filozofia aici. Of, sper sa fie o experienta pozitiva totusi si sa ma linistesc cu treaba asta. De emotii cred ca mi-a scazut si laptele. Tragea Eric in seara asta de parca erau de cauciuc sfarcurile si, bineinteles, le musca. Nu stiu daca a mancat mare lucru. Asa ca beau un ceai de lactatie. Porumbita, cresa "noua" are in plus ca e noua, acum se deschide, mobilier frumos etc. Alt plus: e la 3 min de mers de casa. Minusuri: cladirea e la strada (bulevard intens circulat), au o palma de curticica unde vor plimba bebeii cand va fi mai cald, deci in zgomot de trafic si gaze de esapament. Si nu e subventionata. Cea la care e inscris si unde il duc maine, are un mobilier usor mai invechit dar ok, directoare si bucatareasa romance, un parculet dragut chiar in continuarea cladirii (nici macar nu traverseaza strada) si o zona f linistita, de case, educatoare mai cu experienta, majoritatea mai in varsta. E subventionata (7S/zi) dar de cand incep lucrul voi plati 10$/zi pt mici extra, cum ar fi micul dejun si mai ales o "banca de timp" suplimentar de vreo 2 ore, parca (pe luna). Altfel, aici, daca intarzii sa-ti iei copilul, platesti 1$ pe minut....Minusuri: e un pic mai departe, depind de masina (dar e in drumul meu zilnic spre servici)si...cam atat. A, si e anglofona, dar cred ca se rezolva daca le rog pe educat. sa ii vb. in franceza, aici toti sunt (cel putin) bilingvi. Hai ca v-am facut capul calendar. Dar scriind aici ma mai clarific si eu. Ilenuta, combinatia cereale cu fructe este buna pt digestie (am citit din mai multe surse, printre care site-ul Cristelei Georgescu). Eu recunosc ca-i mai dau si fructe ca "desert", cand mananca ff putin din solidele fel principal. Azi l-am pacalit sa pape toate cerealele si fructele. Mancam la masa cu Dino (de plush), este si el invitat, papa si el, papa si Eric. Sa vedem la cresa cine ii mai cauta intre cornitze... Ref la baie, am pus pe picasa poza cu suportul scaunel, marca necunoscuta... Acolo era in cadita lui, acum ii pun suportul in cada mare. Sta bine desi se cam lasa pe spate. Suportul e destul de stabil. Mie imi place mult cum ii face "inot" Porumbita lui Victor, dar mi-e frica sa fac asa, sunt prea neindemanatica din pacate. Ada, ma bucur ca lui Nectarel ii plac cerealele si felicitari pt greutate. El si-a multiplicat DE 7 ORI greutatea de la nastere! Pupici dolofanului! Asa cum ti-a zis si Ina, la interval de 4-5 zile poti sa-i mai introduci cate un aliment. Eu i-as mai da 2 maxim 3 cereale si apoi legume: morcov, dovlecel, etc. Balanta, sa va fie de bine cumparaturile. Ce bebei cuminti! Nici eu nu ii voi da cartof lui Eric inainte de 8 luni. Laura, bine ca n-a patit nimic Andreiu. El are antrenament de la botez, nu? Ali, pe unde te ascunzi, mai chefuiesti de sarbatori? [:D] Vera, distractie placuta la Sinaia, sunt verde de invidie. Si pe Porumbita la Viena, desi n-as avea curajul ei sa merg la drum cu un pui mic si un bebe. Am vazut si eu poze noi pe picasa, niste frumuseti toate/toti[olala]. Cred ca ar trebui sa facem niste calendare sau reclame, ceva, cu ei! Va pup, pe mai tarziu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata! tot eu dau cafeaua![:D](buna prajitura de ieri,o sa incerc si eu) noi am papat ieri mar copt cu cereale yammyy(cerealele le pun asa din"ochi").......aseara i-am pus in safefedeer o feliuta mica de portocala,s-a descurcat excelent si a plans cand i l-am luat...dar nu putem manca/bea nimic langa el,trage si vrea de toaate ieri am fost la cora pt scutece libero si i-am luat si piure de prune de la hipp ...voi stiati ca, contin zahar? eu am vazut acasa....intrebata de sot...si pe site ara ca cel de prune+caise contin zahar iar restul nu au eticheta bio nici D nu e fan rostogoliri...doar daca e absoluta nevoie sa ajunga la ceva in rest nimic...daca nu-l vedeam nu credeam ca poate nu o sa cumpar scaun de baita ci un covoras antiderapant...nu cred ca o sa aiba rabdare sa stea in el...e in miscare permanent[:D] asa e suprtul de la primii pasi vazut la cora http://idealbebe.ro/primii-pasi-scaun-baie-pentru-copii-p-6918.html ps. pot sa pun si eu poze pe picasa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...