Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

constipatie cronica,fisuri anale,hemoroizi strumf


Recommended Posts

lavi,eu aveam 11 kg la 6 ani,18 kg,cu mare chin,la 7 ani. stiu sigur ca la 6 ani si jumatate aveam 14 kg,ca am gasit o adeverinta pe acasa,prin care se motiva scutirea pt scoala de la 6 ani si recomandarea pt a intra la scoala la 7 ani.aveam 1.25 m acum,intr-adevar,dupa ce am nascut sunt relativ ok,eu zic ca am pus cu toptanul,dar acu chiar imi fac bulion pt urmatoarele decenii,din rosiile pe car ele voi primi. deci am 47-47.5 kg la 1.60 m.e cel mai mult cat am avut vreodata,dar mananc rau:paine cu slaninuta,cartofi cu paine,paste cu carne,adica nu tin cont de nimic.plus ca e si efectul de ingrasare al antihistaminiceleor. si strumf si eu avem glandele absolut perfecte. deci e greu cu kg.nu imi fac sperante prea mari. mama are 45 de kg dupa 3 copii si o silueta la 73 de ani super.deci e genetic,ca sa zic asa. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui histamina ce fel de creme, macar un nume?multam
trebuie sa verifici care sunt ok si pt copii crema de la plafar: crema de marul lupului crema Carpicon (sunt si supozitoare) http://www.naturaplant.ro/produse/2819/Crema_solida_cu_extract_de_pufulita Crema solida cu extract de plante Conimed S http://www.naturaplant.ro/produse/2430/Crema_solida__cu_extract_de_plante_Conimed_S de la casa herba phytonod http://www.casaherba.ro/product.php?id_product=881 supozitoare de baza de propolis/ceara de albine si rasina - f bune creme cu substanta activa Hermozon Proctoglyvenol Ultraproct supozitoare Hermozon Proctoglyvenol Ultraproct proctolog
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sfecla rosie are efect laxativ.Sub forma de suc,facut cu porto sau altceva ce ii place lui ar ajuta.Dar ,atentie la doua aspecte-are un gust destul de specific,deci mai degraba putin si des decat prea mult deodata si 2) la fimea era si faza cu vazutul-daca vedea ca spal,curat,pregatesc pt suc nu mai vroia,daca faceam si prezentam doar sucul ,era ok,bea tot-combinatii favorite erau sfecla -portocala- morcov sau struguri -sfecla -mar.Poate ti-e utila si experienta noastra!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

jenn,eu stiu ca sfecla rosie contzine fier si este folosita in tratarea enterocolitei de exemplu,asa ca nu cred ca are efect laxativ. Personal(pentru ca am observat la mine asta...bine nu sunt eu exemplul etalon)as fi foarte precauta sa dau sfecla la persoane ce sufera de constipatzie cronica. histamina,dar medicii ce spun ce tzi-au recomandat?Mai ales ca la voi e cronic sa spun asa. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos ,mie asa mi-a recomandat pediatrul,asa am si citit.Nu am impresia ca detin vreun adevar absolut,a fost doar o sugestie,din ce am citit nu fusese pomenita sfecla pana acum.Sunt convinsa ca histamina e foarte atenta si informata in ceea ce priveste alimentatia copilului ei.Intentia mea a fost sa semnalez ceva ce noua ne-a ajutat (intre duphalac si sfecla am incercat intai cu sfecla),departe de mine gandul /pretentia ca cineva sa puna in practica neaparat ceea ce am scris eu.Histamina,eu am folosit- o cruda,spalata si curatata de coaja si bagata la storcator impreuna cu cele scrise in mesajul anterior.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multam,jenn. andacos, sunt la faza asta:eu si medicul cautam cot la cot ,ca si la malabsorbtie.cine vedea primul un nou medicament se interesa si il prezenta celuilalt. asa,strumful meu a avut tratamentul care se face in marile clinici din Europa,acum si nu acum o suta de ani. pediatrul lui mi-a dat Stimulance.o suber,dar a capatat toleranta la el. calculam dieta, ca trebuie sa fie hipercalorica si hiperproteica. pt fisurile anale,de ex, de la sor-mea de la spital,mi-au recomandat EMLA. sunat dr,am ok. acum incepe spectacolul amar, gretos:daca o comand direct din Anglia ma costa 8.5 lire,cu tot cu transport.daca o iau de la farmacia academiei,ma costa 49 de lire(in lei)!!!!!!! ca idee,initial am fost asistenta medicala,dar nu am profesat,din motive de admisa la prima facultate direct cu bursa si din cauza faptului ca am urat sincer meseria. fierul din vegetale nu este hemoglobinic,deci nu se absorbe,nu s emetabolizeaza,dar, nu stiu daca el constipa sau nu. ma interesez. in genere caut prin Germania,Austria, Franta,Italia,ca aici mai cunosc oameni si pot gasi. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui jenn
Andacos ,mie asa mi-a recomandat pediatrul,asa am si citit.Nu am impresia ca detin vreun adevar absolut,a fost doar o sugestie,din ce am citit nu fusese pomenita sfecla pana acum.Sunt convinsa ca histamina e foarte atenta si informata in ceea ce priveste alimentatia copilului ei.Intentia mea a fost sa semnalez ceva ce noua ne-a ajutat (intre duphalac si sfecla am incercat intai cu sfecla),departe de mine gandul /pretentia ca cineva sa puna in practica neaparat ceea ce am scris eu.Histamina,eu am folosit- o cruda,spalata si curatata de coaja si bagata la storcator impreuna cu cele scrise in mesajul anterior.
Nici nu m-am gindit prin interventzia mea sa contest experientza ta,eu am spus ce stiam eu si cum se manifesta sfecla rosie in cazul meu!Dar asa cum am spus,eu nu sunt unitate etalon,daca pe mine ma constipa(sau ma rog undeva pe acolo[:D])la atzii poate avea alt efect. Histamina eu personal-fara studii de specialitate,nutzi recomanda absolut deloc laxative,mai ales in cazul unui copil atit d emic. Nu cunosc absolut nimic despre malabsobtzie,asa ca nu pot face nici recomandari privind alimentazia.General alimentele cu fibra sunt recomandate ,fructele in cazuri de constipatzie. Oricum e clar ca la voi e de la regimul asta alimentar,deci acolo trebuie sa lucreze medicul. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...