Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa facem haz de necaz


Recommended Posts

  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am mai povestit asta p-aci da' nu ma pot abtine sa nu reiau. Fac precizarea ca masina noastra are numere de Vaslui si ca actiunea se petrece in Bucuresti, la o ora de varf in trafic. In masina eram eu, soacra-mea, socra-miu, fratele soacra-mi si la volan barbata-miu. Veneam de la Fundeni, eram pe undeva pe la Bucur Obor. Din cauza aglomeratiei, abia ne miscam. La un moment dat barbata-miu se strecoara de pe banda 1 pe 2 in fata unui bucurestean. Greseala fatala! Un moldovean sa-l faca pe un bucurestean! Niciodata! La urmatoarea intersectie, individul ne-o ia inainte, mai merge 50m si pune masina de-a latu' in strada barandu-ne calea. Putin mirat, barbata-miu il ocoleste si trece mai departe. Ala da cu pumnii in masina noastra si se ia dupa noi, claxoane, semne pe geam samd. Incerca sa ne scoata de pe carosabil, in fine toata strategia ca sa vedem noi, ca vrea sa oprim ca sa ne invete minte. Mie imi inghetase sufletul in spate. Socra-miu se enerveaza: " Ce dracu vrea asta de la noi? Ia opreste,te rog." Ne oprim intr-o statie de autobuz. Ala pune masina in fata noastra si coboara furios fluturand pumnii. Din masina noastra ies toti trei barbatii deodata, si nu-s foarte mititei nici unul. " Care-i problema, domnule?" intreaba socra -miu. Hopa! Moldoveni, moldoveni, dar multi! In 10m, ala schimba culorile exagerat de repede, incat a ajuns langa noi si : " Stiti, si eu tot din Vaslui sunt..." . Pam-pam! Restul e istorie deja... Insa voi fi foarte fericita cand va inmatricula afurisita de masina pe Arges... Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005) [url="http://new.photos.yahoo.com/antohi_andreea/photo/294928804362650133/5"]Stefan[/url][copil] "I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era un dobitoc de bucurestean ca si-a inchipuit ca in masina nu-s decat barbata-miu si soacra-mea care statea in fata. In spate nu se vede nimic din cauza geamurilor ionizate...Altfel nu pot sa-mi explic reactia lui... Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005) [url="http://new.photos.yahoo.com/antohi_andreea/photo/294928804362650133/5"]Stefan[/url][copil] "I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

D'ale emigrarii episodul 2. Ma straduiesc acum sa imi aduc aminte din inceputurile noastre pe taramuri canadiene. Ne decidem vara trecuta sa mergem in Quebec. Verisoara mea nascuse si planuiau sa faca botezul la un cottage in afara Montrealului, intr-o zona superba, spre Sherbrooke. Noi, amandoi soferi de Canada de vreo 6 luni, iesiti pe highway cand si cand, fara experienta, ne inhamam acum la 800 de km drum dus numai. Masina buna, harta scoaza de pe mapquest, la drum. Ajungem noaptea, pe la 1, in localitatea cu pricina, se infunda drumul...ce ne facem? zic sotului, care era la volan atunci, da-i inainte, tre sa ajungem undeva. Si ajungem la un motel. Intru, la receptie nimeni, in camera din spate se vedea un ecran de teve cat peretele si un meci de fotbal american. Zic, am incurcat-o cine stie ce namila vine, m-am luat du pa sot , ca eu stiu bine si engleza si franceza, da ce el nu stia franceza? putea sa vina el... anyway, apas pe clopotel, inima ct o furnica, si vine...o batranica de o schioapa, amabila si ma intreaba care-i baiul.In franceza. Ma pregatesc sa raspund, in engleza ca m-am ratcit, sa spun ce caut si pe gura iese franceza, cu accent groaznic englezesc. Ea amabila, o da pe engleza, imi spune ca nu stie unde e vila respectiva, dar daca vreau sa dau un telefon sunt binevenita. Eu replic tot in franceza[bang], ca multumesc si o sa incerc sa telefonez. Incerc sa sun, nu raspunde, atunci ea zice, (of course tot in engleza) o sa il sun pe sotul meu poate el stie unde este localizata. Il suna si intr-o pasareasca de quebecoasa, din care intelegeam franturi, ii cere sa imi explice in engleza. Mi-l da pe tip la telefon, imi explica, ii multumesc, tot in franceza,[bang][bang] [bang] si cand sa ies pe usa dna ma opreste si ma intreaba: imi dau seama ca veniti din Ontario, ca vorbiti engleza, da acu ce s-a intamplat? v-am vorbit in engleza si mi-ati raspuns in franceza (groaznica, completez eu acum). I-am spus ca in momentul cand am auzit-o vorbind in franceza, toata engleza mea a zburat pe geam, mi-am amintit cate ceva dince franceza stiam, si ca sper ca atacul de stupiditate sa nu ma tina toata sederea aici. A inceput sa rada si ne-a urat drum bun! In jur de 2 a.m, am gasit vila, prietenii nostri facusera un foc mare de tabara si ne asteptau cu vin si gratarel. Si da-i petrecere 2 zile. Peisajul incantator, oamenii amabili, indiferent de limba in care li te adresai. Petrecere non-stop. Cum a fost drumul la intoarcere? alti 800 de km lungi si monotoni Doamne'ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...