Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august (20)


Recommended Posts

Porumbita -- noi la cum dormitul am facut asa: john a dormit cu noi in pat pana spre un an, apoi in crib lipit de pat si cu o latura lasata. Cand a venit Jodie, in pat cu noi pana la un an, apoi, cand John a implinit 3 ani, s-a mutat la el in camera iar Jodie a trecut in crib. Cand a facut Jodie 3 ani, deci John avea 5, am luat paturi suprapuse, John sus si Jodie jos, iar patul de jos era mai lat decat cel de jos, asa ca daca ar fi cazut, Doamne fereste, cadea pe patul de jos.

 

Ina -- si la noi cand e liniste si e vreunul din copii (pana in 5 ani sa zicem) in afara campului nostru vizual, stim ca e trouble hahaha

 

Ali -- nu e de gluma cu dintii cariati, afecteaza si mai tarziu. Nu se pot sigila decat dintii sanatosi. Si cred ca e traumatizant, chiar spre imposibil, pentru un copil asa mic ca mearga la dentist separat pentru fiecare dinte, fara anestezie, eu spun cinstit, daca ar fi copilul meu, l-as adormi si i-as face pe toti odata.

 

Gata, fetelor, va las si va doresc un weekemd minunat!

 

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010) si Jefferson (3 Iulie 2012)

 

POZE

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata,

 

Merci de primire, fetelor! Sunteti niste dragute.

Suntem la o repriza de supt, asa ca scriu si eu putin.

 

Roxy, ce de bunatati gatesti [pofta]

Ma bag si eu in seama cu diversificarea, cu toate ca sunt la primul bb, nu stiu din experienta, ci doar din citite.

Roxy, ti-as sugera sa nu ii dai cereale, pt ca o ingrasi artificial. Mai ine mai redu solidele si da-i mai mult laptic. Pana la 1 an laptele este de baza pentru bebei. Alimentele se introduc mai mult sa se obisnuiasca cu gustul, texturile, etc, dar lor efectiv nu le aduce cine stie ce aport, asa ca in nici un caz nu ar trebui atat de repede sa se inlocuiasca mesele de lapte. Asa cum ti-a zis si Ina, da-i sa suga mai mult si da-i mai putine solide.

Tot din aceleasi considerente, unii recomanda la diversificare ca bb intai sa suga si apoi sa i se dea cele cateva lingurite de solide.

 

Va recomand si blogul unor mamici, fff bine pregatite:

http://blogulmeumediocru.blogspot.ro/search/label/diversificare?m=1

http://alexcreste.blogspot.ro/2011/11/parerea-mea-pe-tema-diversificarii.html?m=1

 

Un amanunt care mi-a atras atentia in mod deosebit si este amintit in ambele bloguri este cel legat de cereale. Pt cele care nu au timp sa citeasca va pun un citat de pe unul din bloguri:

"Amilaza, enzima care digera cerealele, este secretata in organism doar dupa aparitia maselelor.

Asa ca in cel mai bun caz cerealele de la inceputul diversificarii sunt doar balast si intra si ies, fara un aport pentru organism. Dar sunt multe cazuri in care fac rau, pentru ca organismul nu le digera. Ele ajung in intestine intregi, intestinul lor e inca permeabil (ca sa permita laptelui sa se absorba complet) si intra asa in fluxul sangvin. Sistemul imunitar protesteaza, produce anticorpi, de unde si bolile auto-imune, bolile de digestie, hormonale, si chiar si cele de comportament, autism, ADHD. Exista cure pentru copii, care elimina cerealele din dieta si adauga alimente fermentate bogate in probiotice naturale, care vindeca problemele la nivelul intestinului facute de o diversificare proasta. Vindeca autismul, vindeca ADHD, dovada ca totul a fost o problema de leaky gut (intestin permeabil), si de sistem imunitar dat peste cap. Pentru mai multe detalii, cautati dieta GAPS"

 

Pe langa multe lucruri care m-au facut sa-mi schimb unele conceptii despre diversificare, faza cu amilaza mi-a dat mult de gandit.

Ina, crezi ca poti sa afli mai multe despre acest lucru?[flo]

 

Mai vb la o ora normala, ma bag si eu la nani.

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Va astept la cafea.

Multumesc de urari,fetelor,va pup pe toate[pup]

Raportez o noapte bunutza,culcat la 23,trezit la 3 fara 20,4 si 7.Dupa ce la munte m-am trezit de n ori am ajuns sa apreciez noptile cu doar 3 treziri[:D]

Ile,nu stiu daca a fost asa frig la munte,din cate am inteles a fost in Bucuresti temperatura aia..

Roxy,te-au sfatuit deja fetele,oricum si eu zic la fel..sa-i dai mai putin piure si mai mult lapte.Oricum isi revin repede cu greutatea..

Ada am ras in hohote[:D]

 

Zi frumoasa tuturor!

 

Intre timp a facut Mattia un kk,eu m-am gandit sa-l duc repede sa-l spal si i-am scos pijamaua..in secunda doi a iesit din pampers pe la spate si a ajuns pe covor,pe mami mai apoi pe cada ca mami doarme pe ea..ect[:D]

 

 

mami de Mattia(27.07.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ali si eu as face ca freedelia!

nu vad ce copil sta de nspe ori la plombe. si nu stiu dc ce te au sfatuit asa prost cei doi dentisti din ro dar probldma se rezolva cand apare.nu lasi asa ca oricum ii schimba.

dintii de lapte cariati pot fi inceputul unei danturi definitive cu multe probleme

 

ada sper ca nu te ai lovit rau

 

vera...p fi zis baiatul ca. poate te plictiseai :)

 

fleur cum mai e pitic?

 

roxi e de la legume. e prea mica probabil pt inlocuire completa de masa

 

mesele de legume tin de foamr cand au un pic de consistenta ( dr aia sint eu contra supe si pro pireuri pana la un an macar)

 

multumesc de sfaturile cu paturile si de linkuri.

in vara tr sa vedem cun facem

 

victorr se trezeste noaptea la maxim 2 ore [bang]

culcat la 8:30 el

la 9:30 fratesu - care a adormit pe la 10:10

noi ne am uitat la un film

si pitic s- a trezit la 10;30 apoi la 1fara, la 3 si ceva l am luat cu noi si sincer de pe la 6 mai mult mufat a stat.

si la 7:30 s a sculat ala mare.

si s singura cu ambii pana dupa amiaza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata din nou!

 

Hai ca eu de la 6.30 cand am scris n-am mai putut sa adorm. M-am mai perpelit 45 minute si apoi m-am dat jos din pat ca nu mai avea rost sa am amagesc!Imi doarme si mie copilul in sfarsit bine noaptea si eu nu am somn! Cine sa ma mai inteleaga si pe mine? A avut doar 3 treziri in noaptea asta si finala la 8.45.

 

Vera, bine ai revenit! Am mai intalnit cazuri cu bebei care isi strica programul de somn daca nu dorm in culcusul lor. Bine ca si-a revenit acasa! Parca te si vedeam dimineata cu kk peste tot [:-)))]

 

Michelle [pup]

 

Ali, eu am patit-o cu nepotelul pe la 5 ani, plangea tare intr-o noapte de masea si l-am dus la Spitalul Universitar sau cum se numeste ala, ca doar acolo era deschis la ora aia si i-au facut ceva la maseluta. In zilele urmatoare l-am dus la dentist si i-a mai umblat pe acolo. Nu lasa asa ca e mai nasol cand ajung sa-i doara si sa nu te trezesti, Doamne fereste ca noi pe la 12 noaptea ca urla de durere. Pe el nu l-a adormit.

 

Ada, bine ca nu ti-ai rupt ceva!

Si eu am un alt nepotel care nu a mers deloc de-a busilea, doar pe spate se tara :)) Cand a mai crescut statea in fundulet si asa inainta :))

 

 

Danett, tare dulce trebuie sa fi foat piticuta cand facea miam-miam [olala]

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. E deja 10, dar e cam intuneric.

 

Olivette, am trecut si eu putin pe la siteurile acelea, tot odata cu pregatirea pentru diversificare. Eu o sa ma bazez pe amilaza din LM, si cereale nu vreau sa ii dau prea mult oricum.

Pana la urma, cand citesti si de abordarea care propune ca prime alimente galbenusul de ou si ficatul, care pare la fel de bine argumentata ca toate celelalte... nu-ti ramane decat sa faci cum crezi si simti ca e mai bine.

 

Ali, ziua cum doarme Denis? Adoarme singur, il lasi pe pat? Sau adoarme cu tine si pleci, sau stai cu el?

 

Revin mai incolo, azi avem treaba multa.

 

Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si referitor la dinti

din momentul in care ies la ritualul de seara trebuie sa introduceti o noua activitate-spalatul pe dinti- chiar dc mai sug noaptea

asa va creati si voi si ei un reflex si mai tarziu nu veti avea probleme ca nu stau la spalat

 

apoi o sa urmeze si dimineata

pana la un an sunt acele perii degetar care se pun pe aratatorul vostru si pasta speciala fara fluor

 

 

la R am folosit Nenadent - de la farmacii- setul are si pasta si perie

 

la V o sa folosesc la fel

 

si nu uitati ca dupa un an sr face anual control la dentist

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata si de la mine. va citesc ,dar n-am timp si nu prea am acces la calc.

pe tel nu am net.

va pupicesc si va doresc nuami bine.

sara mea e bine- papa piure,fructe de la hipp la borcanel, nu se prea intoarce, si-a descoperit piciorusele, rade si e vesela, se joaca cu girafa sofie, suge si roade de zor la jucarii de dentitie, in schimb papa lapte praf la 3 ore 3 ore jumate-4 cate 120-rar 150 ml si are inca 2 treziri pe noapte pt laptic.face abdomene de zor,vrea in fund si se supara cand o punem pe spate-logic.

deja e un leut cu personalitate care se manifesta cand nu-i convine ceva.

incerc s-o dezvat de adormitul pe picioare....[:D] e greu.

ceva solutii minune?am citit pe undeva ca dureaza cam 2-3 luni dezvatatul....

 

_______________________________________________________________________________

fiv 1 reusit-promed,MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.

[fetita] SARA MARIA

DN-30.07.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

meniul zilei:dovleac+mar copt si la pranz piure de legume.

 

maine as vrea sa-i pun avocado...??!!!!ma mai gandesc-parca nu e asa copt.

 

_______________________________________________________________________________

fiv 1 reusit-promed,MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.

[fetita] SARA MARIA

DN-30.07.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Freedelia, cutremuratoare poveste! Din pacate multe nenorociri se intampla in fractiuni de secunda si ar fi putut fi prevenite atat de usor.

Noi asta vara inainte sa se nasca Maya, cand i-am pregatit camera, am fixat toate dulapurile in perete. O cunostinta chiar imi zicea ca suntem prea exagerati. Eu nu consider asa. Acum imi dau seama ca tv-ul nu e fixat. Trebuie sa gasesc o metoda si pt el, chit ca-l lipesc cu dublu adeziv de mobila. Deja de cand incep sa mearga de-a busilea prin casa, trebuie sa indepartam orice risc din calea lor.

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...