Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august (20)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

da, Clay, ai dreptate. cele care au bifat 2 ani, dar se vor intoarce dupa 1 an?

m am grabit sa postez, ca sa nu ma iau cu altele si sa uit.

important e sa afle lumea interesata de aceasta modificare, ca vad ca "tine" putin...

 

-------------------------------------

M si R

-------------------------------------

 

http://bebeinfo.webs.com/

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ana, si eu am comentat pe akolo [:D] poate ne lamurim cumva [pup]

ioana - imi pare rau k nu ati avut succes cu acrobatiile [bang] nici noi nu am mai exersat de ha-hat, inainte de Craciun [alcool] nici chef nu prea am avut ce-i drept, plus k tot asa mi-e sa nu se trezeasca pitik cd ne e lumea mai draga...sotzulache seara adoarme inaintea noastra...ei, or veni si vremuri mai bune [:D]

am uitat sa va zik k piticot sta de ieri vreo 2-3 minute singura in fundic [pk] si tot de ieri zice "chichi" si "chea" [:D]

s-a trezit, ma duc sa-i fac piureul de mere [pofta]

 

Roxy

mami fericita de Antonia [bb]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ARUBA: chestia asta cu diversificarea, gandita matematic, asa e, doar ca in practica nu prea se potriveste.

ideea e ca noi tb sa i obisnuim cu "otrava" dandu le cu picatura si pe rand, ca organismul sa se antreneze, nu sa reactioneze.

oricum chestiunile astea cu care sunt mai alergice sunt pura statistica (epidemiologie), ca un om poate fi alergic la ceva si nu la ce zice statistica. dar e probabilitatea mai mare ca un aliment la care multi fac alergie sa ti dea si tie alergie (datorita compozitiei lui sau similaritatii cu un altul).

cat despre momentul introducerii lor: cele mai inofensive inaintea celor mai alergene, in speranta ca "antrenezi" tubul digestiv, si obisnuesti imunitatea si cu ceva strain si mai incompatibil ca structura.

 

 

-------------------------------------

M si R

-------------------------------------

 

http://bebeinfo.webs.com/

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna, fetelor!

 

Roxy, nu stiu ce sa-ti recomand sa iei pentru dureri de cm. Mie inca nu mi-a venit si sper sa nu-mi vina prea curand. Si mie mi-e groaza de dureri ca inainte era graoznic, cu stat la pat, ametetli, voma [alcool]

 

Fleur, multa sanatate si sa speram ca bb Eric nu raceste! Si eu am fost acum o luna groaznic de racita, cum nu mai fusesem de 4 ani, cu febra si frisoane 2 zile, si Maya nu dormea decat cu mine in pat si cu tzitzi in gura toata noaptea. Mi-era groaza sa nu raceasca si ea, dar din fericire nu a avut decat ceva mucisori.

 

Ioana, n-a vrut pitica sa se "distreze" si mami putin azi! :))

Cum ai facut tortilla? ca suna bine [pofta]

 

Aruba, nu esti singura! Nici eu nu stiu diferenta dintre pastarnac si redacina de patrunjel.[:I] Daca stau bine sa ma gandesc, nici mama nu stie. De la ea am invatat ca se numeste "albitura". Care dintre ele o fi albitura, D-zeu stie! [:D] Fac si eu ca Roxy, pastrez punga cu eticheta!

 

Ina, Roxy, nici eu nu am inteles exact ce e cu legea aia! Eu am depus actele saptamana trecuta. Nu puteam sa-mi zica atunci, tinand cont ca legea a intrat in vigoare pe 28.12?[alcool] Ba chiar tanti mi-a zis sa vin cu o luna inainte ca sa incep.

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, am gasit un subiect care m a impresionat:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176402&whichpage=1

ma gandesc ca poate facem si noi ceva, chiar daca nu bani, dar ceva concret...

unele fete s au mobilizat deja. mi ar placea sa cred ca daca si eu as fi intr o situatie grava si departe de casa, s ar gasi cineva sa mi sara in ajutor...

fetelor imi e asa o mila de bebel...

 

-------------------------------------

M si R

-------------------------------------

 

http://bebeinfo.webs.com/

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna, dragelor. Noi, ne-am reintregit. Adica, a venit si soacra. Am mancat niste coliva si acum stau cu burta-n sus.

ALI< multumesc pentru apreciere.

OLI, am primit PM-ul.Merci din nou. Ce dulce e fetita ta!Ce are pe caput?Bentita?E tare frumu?

IOANA, nu-mi spune. era soocra plecata si am vrut si noi sa facem ceva. Mai, fetelor de cate ori era ceva interesant ii cadea suzeta din gura si tipa. A treia oara ni s-a luat, cu atatea intreruperi. Asa ca, am lasat-o pe data viitoare.

ARUBA, tare simpatica ai fost cu legumele. Eu, ca si INA intreb la piata.

ROXY< merci mult.o sa cumpar de acela vertical.Maine, o sa mergem.

 

Ada ,mama de Nectarel

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut si eu masajele, pana am scris ati postat voi. Deci legea se refera la cele care au bifat 2 ani?

 

Roxy, felicitari piticotului pentru statul in fundic si imbogatirea vocabularului. [pk]Vezi ca ti-am dat pm.

 

Simt ca am iscat ceva controverse cu linkurile respective si nu asta a fost intentia. [q]Asa cum am mai spus, fiecare ia ce-i place din ele, nu am zis sa se respecte ce scrie acolo, nici nu stiu daca e adevarat ce se scrie, de aceea am rugat-o pe Ina daca are timp sa caute mai multe info, mie doar mi-au tras un semnal de alarma. Daca ati citit, ati vazut ca sunt si recomandari pt cereale, erau blamate cele "de firma" in detrimentul celor naturale.

Apropo de lucruri de firma, am fist aseara la Real si era o mamica cu un carrier Chicco, deloc nepotrivit pentru bebei, dupa parerea mea. Mi-era mila si de ea (toata greutatea era pe umeri, avea doar 2 bretele subtiri, nu avea centura de sustinere la mijloc) si mai ales mi-era mila si de bietul copil agatat in suspensorul acela dintre picioare, gen chilot, stiti cum arata. Nu e genul meu si n-am vrut sa ma dau desteapta si sa-i zic ca nu e bun, sunt sigura ca ea a avut cea mai buna intentie cand l-a cumparat si a crezut ca luand ceva "de firma" sigur e bun pentru copil. Sper doar ca vazand carrierul pe care il am eu (ca era in spatele meu la coada) i s-o fi tras un semnal de alarma. Eu personal prefer sa fiu o mamica informata. Daca nu citeam atata pe net (inclusiv la topicul vostru) probabil ca diversificarea la noi ar fi semanat cu cea a nepotelului de acum 10 ani: s-a inceput cu "suculet" de portocala, apoi cu mar ras cu biscuiti (normali, din pachet), si continuat cu "iaurtelul Danone" ca "are calciu si e bun pentru copii". Acum cateva zile au venit in vizita un coleg de-al sotului, cu sotia si baiatul de 6 ani. Tipa s-a mirat ca de ce nu o pun in fund pe Maya, ca e mare! Ca de ce nu am inceput sa-i dau mancare, macar niste iaurtele si supita de legume si cum sa ii dau doar lapte si sa nu-i dau ceai deloc, ca moare copilul de sete! Va dati seama!!! Si faza tare e ca ea era cea socata si se uita la mine dezaprobator de parca eram o ciudata!

 

Sunt de acord ca unele mamici se cred atotstiutoare, dar recunosc ca sunt unele care clar stiu muuuult mai multe decat mine (Ina, de exemplu) si de la care am ce invata. Una din mamicile din linkuri (Zoozie) impreuna cu dna Musat pe care cred ca o stiti si voi m-au ajutat la inceput cand dupa 3 saptamani, cand majoritatea bebeilor luasera 500-1500 g chiar, a mea luase doar 200g, alaptata exclusiv. Si ele sunt printre cele "vinovate" ca astazi inca alaptez, nu exclusiv, dar in proportie de 80%.

 

Si din reteta de diversificare a dnei Culcer voi lua doar ce-mi convine. La supa recomanda sa se puna 2-3 lingurite de lp sau lapte de vaca si putina sare. Cred ca va dati si voi seama cu ce sunt de acord si cu ce nu.

 

Repet, intentia a fost sa aflam cat mai multe si sa luam ce consideram!

 

Pup fetele! [pup]

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxy raspunsul la intrebarea ta este in alineatul 2 al articolului in discutie care nu era citat in intregime la topicul respectiv.

 

(1) Persoanele care au optat pentru concediu pentru cresterea copilului, potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) lit. b) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor (n.n. de 2 ani), beneficiaza de stimulentul de insertie in conditiile legii, daca cererea este depusa in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari.

(2) Daca cererea este depusa dupa termenul prevazut la alin. (1), stimulentul de insertie se acorda de la data depunerii cererii.

 

O alta prevedere interesanta este aceasta

In cazul in care persoana indreptatita care a solicitat concediul prevazut la art. 2 alin. (1) lit. b) (n.n. - de 2 ani )din ordonanta de urgenta realizeaza venituri profesionale inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, stimulentul de insertie se va acorda numai dupa implinirea de catre copil a varstei de un an.

 

Mami de doi leuti - Ana si Silviu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...