Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×
Membrii înregistrați beneficiază de funcționalități suplimentare. Participând la discuții, acumulezi puncte pentru tombole lunare cu premii atractive. Îți exprimi opinia, ajuți alți părinți și primești ajutor în schimb, totodată având șansa să câștigi. Ce te oprește? Înregistrează-te chiar acum!

Piersicute de iulie august (20)


Recommended Posts

Buna dimineata. Nycosia, multumim de cafea si tort si la multi ani fericiti piersicutei dulci. Amuzant filmuletul, mai ales ca discutam mai devreme si de apa in urechi. Balanta, nici nu vreau sa imi inchipui cat de greu e sa te gandesti la problemele lui Eric. Esti o femeie puternica si trebuie sa gandesti pozitiv.[:)] Toate ne indreptam gandurile bune si rugagiunile spre voi si sunt convinsa ca o sa fie bine. Cat despre judecatul in legatura cu lucrurile scumpe....au spus si fetele deja, nu e cazul. Fiecare cumpara ce vrea/poate pentru copil si nu cred ca e problema nimanui cum ne cheltuim finantele, deci stai linistita. Eu sunt convinsa ca daca as avea mai multi bani as cumpara o gramada de chestii chiar si unele mai inutile doar ca sa fiu sigura ca are tot ce ii trebuie. Norcoul nostru a fost ca am primit foarte multe lucruri. [:D] Ioana, m-am cuntremurat cu totul cand am citit de antibioticul preventiv. O sa incerc si eu sa ii recoltez la bebe acasa si sa trimit la analize. Oricum eu nu sunt lamurita care e necesarul zilnic de calciu pt bebe. Unele site-uri zic de 200-300 mg si ghidul OMS de 500 mg. Ina, poate ma ajuti tu?[flo] Daca ar fi sa ma iau dupa ce scrie pe cutia de lapte praf ea ar lua cam 300 mg zilnic din lapte. Aruba, Ada, Ina, restul fetelor, din ce vad eu depresia postnatala pare a fi mai intalnita acum decat imediat dupa nastere. Afara din butoi toata lumea ca asa ne-a fost intelegerea.[pup] Oricum, si eu sunt intr-o stare relativ proasta si e chair amuzant pentru ca daca pe voi va deprima prea multa munca pe mine ma termina statul acasa. Toata ziua fac cate ceva, seara sunt rupta de oboseala, dar activitatile astea casnica nu ma satisfac de loc. Sunt convinsa ca si mersul la serviciu are dezavantajele lui si ca e greu si cu un bussines, dar, stiti cum e....fiecare isi doreste ce nu are. Olivette, ma bucur ca scri si la noi. Fetele sunt tare dragute si chiar daca eu invat mai mult de la ele decat viceversa nu s-au suparat.[:)] Va pup pe toate. Mamica Aurorei - 20.08.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna dimineata fetelor si piersicutelor! LA MULTE LUNITE David-Andrei! multumim de tort si cafea! MICHELLE: masinuta am avut si la cel mare, dar el nu prea vroia sa o impinga, ci statea pe scaun si dadea din picioare ca sa inainteze. acum legat de celalat antemergator (sub forma literei A): cand Bianca se impingea in el sa mearga, nu i fugeau rotile prea repede si ea sa cada in nas? FREEDELIA: am aceeasi intrebare si ptr tine, findca si voi ati avut experienta cu tipul acesta de jucarie. ------------------------------------- M si R ------------------------------------- http://bebeinfo.webs.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nycosia, lml lui David, sa fie sanatos si sa-ti aduca numai bucurii! Multumim de cafea si tort. Balanta, repet si eu vorbele fetelor, esti foarte puternica, incearca sa gandesti pozitiv, noi ne vom ruga in continuare pentru voi. Cat despre scaun, fiecare cumpara in functie de necesitati si posibilitati. Noi am cumparat peg perego siesta, e de la zero luni, pana a ajuns scaunul la noi de multe ori am mancat pe rand cu sotul, si unul manca rece. Il folosesc si in casa, cand am ceva de terminat si vreau sa-l stiu in siguranta. Aruba, incearca sa ocolesti butoiul. Bine ca ai ajutor, probabil e mai greu acum la inceput, in timp se vor mai aranja lucrurile. Am primit si noi borcanelele de la hipp, mere, pere, piersici, caise si prune simple. Legume radacinoase va primi din piata la abur. Din cereale la inceput va primi orez simplu de la organix cu lm. Ce norocoase sunteti voi cu lipsa CM, Robert nu are inca 5 luni si eu sunt la al 3 cm si toate foarte abundente. Pun si eu un link cu lectii de inot pentu bebelusi: http://youtu.be/NsA9GaVj2IE Va pup, o zi frumoasa! Mami de Robert (20aug2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am dormit un pic si-ati scris 3 pagini, vorba lui Carmen [:D]. Buna dimineata, in curand fac si dau si eu cafea, e vineri si de obicei spre sfarsitul saptamanii chiar am nevoie. Balanta, nu mai repet si eu incurajarile pe care ti le-au transmis deja fetele, adaug doar ca nici mie nu mi se pare ca te-ar fi judecat cineva, ti s-a parut doar. Despre Eric, vezi ce instinct bun de mama ai? Ai incredere ca faci si vei face tot ce e mai bine pentru el. Pe mine, toata sarcina, la fiecare ecografie, nu ma interesa ce dimensiuni are sau cum arata, intrebam mereu cati rinichi are, pt ca eu am unul singur. El are doi, Slava Domnului. Sigur ca nu se compara asta cu ce traiesti tu acum, am povestit doar ca sa intelegi si de ce te intrebam cum e cu diureza, cum se calculeaza, pt ca mi-a ramas inca un mic pitic care ma intreaba uneori "Dar daca are totusi ceva?". In alta ordine de idei, asa cum cu caruciorul si scoica am mers pe Inglesina, ma gandeam si la scaunul de masa, dar am zis sa si intreb, ca eu am tendinta sa merg pe o singura "mana" (firma) prea mult, si poate ratez altceva. Ali, eu nu i-as lua tarc, pt ca mai ales ca a prins deja gustul "libertatii", va fi foarte frustrat in el. Noi avem patut de calatorie, si este intr-adevar singurul loc in care il pot lasa singur, dar mereu il gasesc impingandu-se cu capul in plasa si tipand ca nu poate inainta. Daca vreau sa fac si altceva fara sa trebuiasca sa stau la centimetri de el, mai degraba il pun in scoica sau carucior si-l plimb prin casa. Aa, eu i-am mai pus ocazional caciulita ca sa ii mai tina urechile pe langa cap, in special cand il lasam pe jos unde oricum e mai rece. Freedelia, asa e, mi se pare foarte interesant cum fiecare bebelus se dezvolta mai repede in cate o directie, cum "aleg" singuri ce e mai interesant pt ei sa faca. De exemplu, daca Vlad s-a dezvoltat repede la chestiile fizice, el nu are consoane, nu mi se pare ca ne imita vreodata la ceva, jucariile le trateaza in mod egal, singurul lucru in afara de zambete/rasete pe care il face si nu e fizic, e sa se uite in sus cand incepe muzica de la proiector (si imaginea e oprita) (dar nu tot timpul). Nycosia, la multe lunite cu multa sanatate pt piersicuta D [pup]. Roxy, mi-am luat si eu More Milk Plus. S-ar putea sa fiu dintre cele care primesc si gaze pe langa lactatie stimulata (desi de la galafor, care avea si el fenugreek/schinduf, nu aveam nimic). Mai vedem in vreo doua zile. Cert e ca functioneaza, s-a vazut asta in primul rand in faptul ca azi noapte a avut 6 ore intre mese (a dormit de la 10 la 4, cu o mica trezire fara sa manance, la 12). Azi la 13:00 mergem la control. Vaccinul nu il facem azi, dar discutam in sfarsit despre diversificare. Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele. Multumesc de cafea, dau si eu un capucino asa de variatie. Balanta[pup] pentru Eric si tine. Ati fost si veti ramane niste invingatori! Cred ca e tare greu dar tu spuneai ca un ingeras mic de acolo de sus vegheaza ca totul sa fie bine pentru familia ta [flo] Olivette te asteptam cu drag sa scrii, nici gand de vreo suparare. Carmen inteleg cum te simti si eu incep serviciu de saptamana viitoare de pe 15 si am mari emotii. Cand am inceput munca la Ana o luna am plans in fiecare dimineata. Eu iar am avut o noapte naspa, bebe s-a trezit pe la 4 pt. papa, dupa o jum#259;tate de ora fiica mea, pe la 5,30 bebe ca ajunsese pe burta si nu isi putea scoate mana, a trezit-o si pe Ana si tot asa am tinut-o pana la 8,30 cand s-au trezit definitiv. Nu stiu cum o sa fac de saptamana viitoare cu programul asta ca cel tarziu la 7 trebuie sa plec la munca. Nico Lml pentru micul print, sa creasca mare si sanatos. Cred ca poti sa incepi sa ii dai de doua ori pe zi solide de acum. Am vazut ca celelalte fete deja asa procedeaza. Mami de doi leuti - Ana si Silviu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LML Vlad, Mihai, David! 'Da stiu ca ati avut chef de vorba. Balanta, ti-au spus fetele exact ce trebuia spus, capul sus si va fi bine! Cum am mai spus si eu cand ne-ai impartasit prima data despre problemna lui Eric, copiii sunt extraordinar de rezistenti si au o capacitate de regenerare mult mai mare decat a adultilor. Eu sunt racita, m-am trezit sa-mi fac un ceai si a-l alaptez pe E. (care s-a trezit de vreo juma de ora dar nu scoate un sunet). Va pup. ************************** Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012) Cine-ti saruta genele-n somn, Si cine-i acolo cand ingerii dorm? Toate zanele bune sa te ocroteasca, Toate florile campului sa te infloreasca!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

necesarul de vitamine si minerale difera in fct de varsta, sex, alte conditii medicale asociate. diferite studii recomanda: 530-783#8195;mg for calcium and 10.8-22.8#8195;mg for iron per day 574 mg - 626 mg calcium per day am gasit si tabelul oficial cu recomandari (o sa vedeti ca sunt puse comparativ pe varste si pe diferite asociatii-WHO, OMS): http://jn.nutrition.org/content/133/9/3011S.long http://jn.nutrition.org/content/133/9/3011S/T1.expansion.html ------------------------------------- M si R ------------------------------------- http://bebeinfo.webs.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina - premergatorul aluneca foarte repede pe parchet/ gresie si se poate dezechilibra copilul, Bianca l-a folosit dupa ce a invatat sa mearga bine Ali - eu nu as lua tarc. Dupa ce a inceput sa se deplaseze in 4 labute eu am lasat-o pe jos pe Bianca, dar am scos toate manerele si am facut casa baby-proof Vioairo - f dragut filmuletul, si foarte tari filmarile de sub apa Balanta - o sa fie bine, ramai pozitiva, iar bebe se va recupera ff repede, o sa vezi Referitor la bani, nu cred ca judecam ce si cat cheltuie fiecare cu copiii. ************************* Mami [mamica] de [url="http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png"]Bianca Maria[/url] (04.08.2010) si [url="http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/82hpv757d0kzi4t9.png"]Clara Ioana[/url] (30.07.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cine voia retete din cartea de bucate a Ilenutzei, am gasit cateva pe un blog http://prajituricisialtedulciuri.wordpress.com/category/cartea-regala-de-bucate-in-fiecare-saptamana/ Incerc sa trimit si pe mail ce am eu ************************* Mami [mamica] de [url="http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png"]Bianca Maria[/url] (04.08.2010) si [url="http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/82hpv757d0kzi4t9.png"]Clara Ioana[/url] (30.07.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor.. daca va plac lucrusoarele Handmade, daca cautati un cadou deosebit (caciulite, fulare, botosei, hainute ) va invit cu drag sa vizitati pagina mea https://www.facebook.com/bebelus.homemade Scuze de deranj si va doresc o zi frumoasa [flo] Cea mai fericita [mamica] de [copil] Elena (24.08.2011) [loveyou]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...