Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Note autiste-mai multe informatii


Recommended Posts

Carmen draga, sper ca nu pe mine ma intrebi...Presupun ca in functie de ce stie si ce face ,comparativ cu ceea ce ar trebui sa stie si sa faca la varsta lui,conform cu un standard.Despre evaluarile legate de sfera dezvoltarii motorii stiu ceva mai mult,despre cea psihica,psihologica si cognitiva,am doar o spoiala de cunostinte dobandite prin lectura personala.Asa ca habar nu am.Pot sa ti spun in linii mari,desi cred ca am scris ceva,in ce a constat testarea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui caress
Urmarea: Mama a ales al doilea centru, in special datorita posibilitatii de a urma un tratament homeopat,specific.Hmm. eu am indoielile mele dar nu le-am exprimat.Copilul a fost evaluat timp de 40-50 minute,in timp ce medicul facea si anamneza,si da,s-a confirmat ca are o TSA.Cat de grav este,nu poate sa spuna decat dupa o evaluare complexa,care dureaza 7 ore!!!Si care costa 350 lei.7 ore legate, pentru un copil de 5 ani, cu probleme,mi se pare o super exagerare lipsita de orice utilitate practica...A ramas in aer,deocamdata. Intre timp s-a facut programare pentru ambii pitici la analizele anuale,si au fost astazi.Dupa ce au terminat cu recoltari,ecografii,consultatii,etc,medicul neuropshiatru la care este copilul in evidenta a hotarat sa il trimita si la psihologul policlinicii,la care nu a mai fost de cand avea 1 an si jumatate...ca tot era plecat de acasa de 6 ore,obosit si nemancat si nervos.[bang] ...Asta dupa un perdaf strasnic tras mamei, care si-a permis sa mearga in alta parte pentru a evolua baiatul!!! I a spus, ,, acum ce faci,vrei sa strici toata munca mea de 4 ani???''Am fost pur si simplu consternata...o doctorita care de 4 ani nu a facut absolut nimic decat sa-i dea lunar reteta de Rispolept si Levo!Care nu i-a recomandat logopedie, nu i-a recomandat niciun fel de terapie,fie ea simpla terapie ocupationala! Care din diagnosticul de ,,retard usor'' nu l-a scos si refuza sa il scoata si acum si care a fost fiecare data uimita de cat de bine evoluaza si ii tot garanteaza ca va fi perfect normal pana ajunge la scoala!!!..Scuze, dar sunt plina de nervi... Bref,au stat cam o ora cu d-na psiholog, i-a pus o gramada de intrebari, stie sa numere,stie culorile,recunoaste animalele,stie cum il,cheama,cati ani are,cine sunt membrii familiei lui,cunoaste fructele,legumele,etc.Concluzia:,,Deci ce diagnostic are copilul?"[bang][bang][bang].Si a doua concluzie. nivel de dezvoltare psiho-motorie 4 ani si jumatate.A chemat-o si maine ,cu copilul odihnit...
Buna. Evaluarea se face PE parcursul a 7 ore, deci nu 7 ore continuu, ci pe parcursul a mai multe intalniri cu psihologul. Am facut si noi, cred ca la acelasi centru [:)]. Va doresc succes!!!
Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui caress
Citat:
citat din mesajul lui rrox3 Caress QD-ul ala 52 care il incadreaza inca la grad usor de deficienta, daca ar fi 49 - gradul ar deveni brusc sever. Nu m-as baza pe o singura evaluare a cuiva, despre care nu stiu cata experienta si cata formare are in domeniul asta. Poate merge totusi mama la ATCA. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Poti dezvolta putin, te rog?Calculul asa cum l-am facut eu,este corect?Are dezvoltarea si nivelul unui copil de 2 ani si 8 luni?Fratele lui are QD 88, sa inteleg ca nici el nu este dezvoltat conform varstei?
Media pentru QD e ca si la IQ, 100, deci 88 e tot sub medie, dar e considerat normal. La varsta lor se poate calcula si IQ, nu doar QD. Sfatul meu e sa mearga si la alta evaluare, una in care sa poata avea incredere. Si dupa ea, sa urmeze sfaturile specilistului. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caress nu este activata mesageria ta! Chunny esti tot mai agresiva pe zi , saptamana, luna ce trec! Sper poate ca iti dai seama ca asta nu-ti face bine tie dar mai ales copilului tau! Faptul ca din disperare am cautat raspunsuri si solutii in toate directiile nu-ti da tie libertatea sa ma insulti asa cum ai facut-o in nenumarate randuri! Ma mir ca nu intelegi, fiind in aceeasi situatie, ca un om cu o asemenea suferinta cauta solutii si se intereseaza daca au experiente pozitive altii!Si unde sa o faca daca nu pe un forum despre copii! Noi slava Domnului suntem spre vindecare total, mai avem de recuperat cam 1 an cu terapia comportamentala si cu un munte de dragoste, veselie si ff. multa munca si bani. Acesta, datorita modului cum m-ati tratat tu si ..altii, este ultimul meu mesaj la acest subiect care m-a interesat in cel mai inalt grad, dar la care desi am dorit discutii libere, a trebuit sa-l inchid din cauza incredibilei avalansa de agresiuni careia nu am putut sa-i fac fata si al caror rost nu l-am inteles nici pana astazi. Sau poate da, o curiozitate morbida si defularea unor probleme personale! Ma doare suferinta lui Caress pt. ca seamana prea mult cu a mea si am dorit sa discut in particular cu ea dar nu sa ma mai expun investigatiilor sau unor atacuri urate din partea unor useri! Stii Chunny, ca sa nu fiu eu prea abstracta, iti amintesti cand mi-ai reprosat in modul acela incalificabil ca stau prea mult pe Forum in loc sa-mi vad de copii? Oare intre noi doua chiar eu sunt cea prezenta pe DC cel mai mult timp? "Evenimentele care vin in vietile noastre nu le putem controla, dar atitudinea noastra fata de ele categoric o putem controla !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3 Sfatul meu e sa mearga si la alta evaluare, una in care sa poata avea incredere. Si dupa ea, sa urmeze sfaturile specilistului. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Unde, Roxana?La ATCA?Pentru inca o evaluare probabil ca putem merge acolo, dar pentru terapie in niciun caz,este in celalalt capat al Bucurestiului( noi stam in estul extrem), nu are masina,efectiv nu se poate.Practic timpul pe care il are la dispozitie sunt strict orele intre 8-12.00,cu drum cu tot.Si asta inseamna oricum renuntarea la gradinita in zilele respective.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

b.nica, facand abstractie de mesajul care transmite niste miasme demne de toaleta publica, ma bucur ca gemenii sunt pe cale de vindecare. Ar fi primii autisti care s-au vindecat, complet cum zici tu, si ma gandesc ca diagnosticul nu a fost unul tocmai accurate! ma gandesc ca nu ai de ce arunca cu fiere daca sunteti spre vindecare, nu? sanatate multa la toti puiutii[flo] Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica Noi slava Domnului suntem spre vindecare total, mai avem de recuperat cam 1 an cu terapia comportamentala si cu un munte de dragoste, veselie si ff. multa munca si bani.
din cate stiu eu,autismul nu se vindeca,in cel mai bun caz,se recupereaza cat se poate de mult,dar copilul cu autism,sigur va fii si adult cu autism! sau poate nu au autism!si atunci doamne ajuta! MIHAELA [mamica] DE [zana] ANDREEA(03.04.1997) SI [bonjovi] MIHAITA(25.09.2003) [url="http://good-times.webshots.com/album/561782821wdPSRy"]A&M[/url] [url="http://viatameaincuvinteieriazimaine.blogspot.com/"]Viata...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...