Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #1#


Recommended Posts

Buna dragele mele, nu am mai intrat de ceva vreme Bubu, n-am apucat sa-ti multumesc pt link uri [pup]. F emotionant mesajul citind l am retrait toata perioada de anul trecut. Asteptam poze cu invitatiile tale [pup] Mami, superba rochia si invitatiile, iar printul tau e un scump Noi mai avem pana la bptez inca nu m am hotarat la invitatii si nici o rochie nu mi-am gasit....nimic nu-mi vine calumea [bang]. La noi nu se fac cadouri la nasi....cel putin din cate stiu eu...poate s au mai schimbat obiceiurile intre timp Va las ca plange, sper sa pot reveni [pup] ____________________________________________________ MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot [gravi] 38+ [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

S.ELLENA imi pare rau ca esti asa de necajita.poate o mamica care s-a mai confruntat cu asa ceva te ajuta, iti da un sfat. un pupic mare la fetita ta.sa scape cu bine de bubite cat de repede. ALMY chiar ca ati spart gheata.felicitari!!(nu stiu ce se ureaza dupa botez...[:D]) BUBU eu chiar credeam ca ati scapt de colici...se tin scai de voi... am scris ieri ca eu nu ii dau mai mult de 150, am gresit. mananca 7 mese de 120.asta de vreo saptamana. mi s-a intamplat numai in 3 zile ca una din mese sa fie de 150.oricum pediatra zicea ca intre 120 si 150 e ok, nu mai mult. pai eu sunt norocoasa avand in vedere ca irina doarme ziua.dupa ce mananca si ne jucam putin, o pun in landou si sta acolo cuminte cu muzica...mai vorbesc cu ea in timp ce imi fac treaba.apoi cand da semne ca se plictiseste o iau in brate, o pupacesc ii dau suzeta si o pun in pat,bine infasurata in paturica si adoarme. cateodata binocleaza vreo cateva minute apoi inchide ochii si ...gata.imi vine sa o pup dar ma abtin, sa se obisnuiasca ea singurica sa doarma,sa stea cuminte... o saptamana excelenta va dorim!! ieri am fost la biserica si ne-a citit de 40 de zile. mamica de fetita-Irina Andreea 30.11.12
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pofta]S.elena imi pare rau de puiul tau sper sa se faca bine foarte repede.Si noi avem tot 24-25 de grade si la baita 26. Almy ai spart gheata,ai scapat de o grija ma bucur ca v-ati distrat.Robot de bucatarie am luat nasilor la nunta deci tot in pana de idei sunt.Deci mai veniti cu sugestii. Bubu ma bucuram ca ati scapat...uff bietii copilasi cat sufera.M-am uitat in prospect la espumisam si nu am gasit ca reactie adversa dermatita,du initial m am certat in gand ca nu am citit bine prospectul.Si Stefanut are in continuare,eu am incercat sa ii dau mai rar d ar a fost jalea i a plans si s a chinuit toata noaptea si jumatate de zi.Deci daca ii dau sireel se vede o ameliorare,si i le schimb mereu ca se invata stomacelul cu ele.Of nu mai scaapam odata. Bioana ce fetita cuminte ai. revin ca scriu de pe tel si e mai greu Mamica printului Stefan Lucian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bioana, chiar ce fetita cumintica ai. Esti norocoasa ca te lasa sa-ti faci treaba, bravo! Puisorul meu doarme chiar acum la mine in brate, dupa o sesiune luunga de supt (cam o ora dureaza cand serveste masa). Am observat ca atunci cand doarme pare f curata pe fata, e alba si se mai vad f vag urmele de la bubite. Eee, cand se trezeste si se agita se accentueaza toata cele. Maine seara mergem iar la control la dermatologie sa vedem si parerea medicului, poate sunt eu prea pesimista si nu vad niciun rezultat. Aseara ne-am cantarit si noi, avem 4700 gr si 62 cm la 1 luna si 1 sapt. Noi botezul il avem stabilit pe 16 martie, sper sa se vindece pana atunci ca sa putem sarbatori linistiti. Mami, rochita frumoasa ai tu! Asa ceva m-ar avantaja si pe mine, sa-mi acopere soldurile care au luat proportii in sarcina si burtica ce nu s-a retras complet. Va pup pe toate si sper sa revin maine seara cu vesti mai bune![pup] Lavinia, mamica de bebelina Eva Maria (06.12.12)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele Bun gasit in casa noua! Aschiutza, felicitari pentru floricica! [flo][pup] Saru’mana inca o data pentru urari Andie, despre ce comprese era vorba? Pe 18 ii facem si noi vaccinul; de fapt pe toate 3 (infarix hexa, rotarix si synflorix). Am tot amanat in speranta ca vom primi gratuit infarix-ul (ne-a spus farmacista ca de anul asta s-ar da si asta gratuit prin medicul de familie); inca nu avem vesti despre subiect, parca vad ca sfarsim prin a-l cumpara si pe asta si I le facem si tarziu (2 luni jumate). Voi ce medic de familie aveti? De la medlife sau altul? Cellena, cum fu prima saptamana singurele? Inca mai am si eu dunga, pana sus, aproape de sani. Bubule, ce mesaj ai lasat tu acolo …… [q][q] Onutz, eu citisem ca abia dupa 9 luni strabismul poate fi considerat o problema si necesita mai multa atentie. (in mama si copilul – capraru) Camys, incearca sa-l strangi nitel mai zdravan in brate; cu fata spre tine, tot antebratul pe spatele lui, palma pe capsor, picioarele lasa-l sa si le tina stil broscuta, capul pe umar sau mai sus de umar (caz in care iti lipesti obrazul de obrazul lui) si impotriveste-te usor miscarilor lui (15-20 minute, exact cum spunea si Bubu). Canta-i, mangaie bulina cu cealalta mana, plimba-l. Cu timpul se va potoli cand il vei tine asa in brate. Mica, si eu ma mai trezesc cu oaresce canale infundate. Numai la sanul stang ce-i drept. Insa rar s-a intamplat sa nu le desfunde Mara. In caz ca nu e chip cu ea (ii e prea foame, nu are rabdare sa traga, etc), comprese calde pe san, masaj mai dur, pompa si tot asa. Daca domnisoara nu serveste papa peste noapte, dimineata ma trezesc cu niste caramizi imense si dureroase, ea mananca numai de la un san cand face ochi, iar pe al doilea trebuie sa-l mulg ca nu rezist cu el asa inca 3-4 ore pana cere iar copila. SI uite asa am eu congelatorul plin de pungi cu lapte. [asia] Angelique, ma roade pizma; eu abia in niste nadragi de casa am reusit sa intru; de jeansii de dinainte de gravideala nici nu ma pot atinge. [grasa] Idei cadou: ceas (eventual gravat), brosa, medalion Dana, ce grasunel ai tu acolo [olala]. A mea nici la 2 luni nu avea 5 kg. Sanatate si la voi. Aveau la mango in Sun Plaza niste rochii plisate, fara maneci, largi de sus (gen clopot, nu stiu cum sa explic), un negru cu ape albastre – dar asta pe la mijlocul lui decembrie; acum nu stiu care mai e piata. Ca metoda contraceptiva: abstinenta [:I]; fi-mea e cu ochii pe noi; si cand adoarme ea picam si noi lati. Iar cu ea in aceeasi camera, chiar si adormita nu cred ca o sa ma pot “mobiliza” vreodata. Pfuai, Bioana, adoarme singura a ta ………. La noi inca nu s-a ajuns la performanta asta fara circoteca de rigoare (pus in pat, facut ochi, inceput bocitul, mangaiat, bocit si mai tare, luat in brate, adormit, pus in pat si tot asa – asta pana cand cedeaza nervos ta-su si o tine in brate pana o simte ca a adormit profund – degeaba ii explic eu ca mai rau o strica asa [bang]) Saptamana usoara, bulinele! [url="http://lb1f.lilypie.com/9Viop2.png"]closca sefa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bubu si Achim a avut aseara o criza de colici ca niciodata de acuta. A plans cu racnete imi venea sa plang si mie langa el dar m-am abtinut ca sa nu ii transmit si mai multa nervozitate si agitatie. Pediatra zice ca luna a doua spre a treia e cea mai grea din punct de vedere al colicilor. Deci sa ne inarmam cu rabdare. Mamica lui Achim Ioan, 21.11.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu noi pt colici folosim Sab Simplex si merge bine. Se calmeaza destul de repede dupa ele si nu a fost nevoie sa le schimbam pana acum. Si mai luam si Jarro Dophilus Baby, ca altfel facem lipsa mare o data la 2-3 zile. La noi in casa toate fetele suntem cu viroza. Prima a fost Sofi, care a luat de la un bebe bolnavior cand am fost la vaccin si de la ea am luat si noi. Pe mine ma doare nasul si am si rani de la cat am suflat nasul, dureri de gat, Andreea a avut aseara 37.5 grade, azi a fost insa mult mai bine. Totusi suntem pe drumul cel bun, incet-incet ne revenim. Mami frumoase si rochia si invitatia. Chiar am intrat si eu sa ma mai uit la poze si am vazut numai minuni frumoase peste tot - se potriveste de minune titlul nostru[olala] Acum am mai pus si eu ceva poze. Va pup. Merg si eu in pat pana nu se trezeste pitica. [pup][pup][pup] Gina - mami de bebe Sofia Maria si de Andreea Luana 2 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Popi! [flo] Bubu, nu pot sa cred ca e mai rau... Oooof, sper sa nu mai dureze mult! Vino incoa' sa te pup! [pup][pup][pup] Mami, f frumoasa rochita! Almy, felicitari pentru crestinarea printesei! Asa arata invitatia noastra: [url]http://www.memoires.ro/botez/invitatii-de-botez/invitatie-botez-15105.html[/url] [:)] Onutz [mamica] de [avion] Lucian Gabriel (8.11.2012) Vali [grup]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=153854&whichpage=1"]F IMPORTANT - MELANOM[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mami, foarte frumoasa rochita. Chiar esti in forma, felicitari [:D]... sunt tare invidioasa, pentru ca mi se pare ca am o tona. Macar s-a mai restrans din burtica, dar in rest inca nu ma incape nimic de dinainte de sarcina (si nu la modul ca nu pot sa ma inchid la nasture sau chestii din astea usoare). Si eu care ma bucuram ca luasem doar 13 kg... Nu credeam ca atatea din ele sunt de fapt sunculite [:(] Bubu, ne pare rau pentru colicii vostri. Dar mai aveti un pic si scapati de ei. [pup] Almy, felicitari pentru botez. Cred ca noi o sa ramanem ultimele la capitolul asta(o sa-l facem dupa Paste) S.ellena, ce rau imi pare de pitica ta. Sper sa se faca bine cat mai repede. [pup] Irilac, nici eu nu stiam de povestea cu cadourile la nasi, dar m-ati pus putin pe ganduri acum... Bioana, ce fetita cuminte e Irina. Si eu incerc s-o invat pe Ema sa adoarma singura in patut si de cele mai multe ori merge. Dar cateodata tine ea mortis sa adoarma in brate si plange de mama focului in patut. Atunci o iau in brate, o calmez si o tin pana da semne ca ar adormi. Atunci, cand inca e putin treaza, o pun in patut, o legan si o mangai pe frunte. Dupa ce fac asta de cateva ori, pana la urma adoarme Angelique, si voi mai aveti putin pana scapati de colici. Rabdare, ca maine o sa-ti aduci aminte doar vag de perioada asta nesuferita. [pup] Popi, si eu sunt in acelasi grup de mamici care se uita salivand la blugii pe care ii purtam prin februarie-martie anul trecut. Si ma tot pun la cura de slabire (a se citi "imi propun sa nu mai mananc dulciuri si paine prajita cu unt"), dar, ca un facut, cel putin o data la doua zile vine sotulica acasa cu ceva bun. Ieri, de exemplu, a venit cu macaroons si eclere de la Paul... Cum sa rezist? Om sunt si eu [bang] La noi ar fi decurs bine prima saptamana singurele, daca n-ar fi racit capul familiei (nu, nu eu, ci sotul [:D]), pe care l-am carantinizat. Adica el a ocupat toata casa, iar eu si fi-mea suntem sechestrate in dormitor. Asa ca sambata, ieri si azi am stat doar in dormitor, de imi venea sa ma urc pe pereti la un moment dat. Iar ieri seara a fost dezastru, pentru ca pitica a plans incontinuu timp de 3 ore de nu mai stiam ce sa-i fac. Ma plimbam cu ea in brate in dormitorul si-asa aglomerat cu mobilierul ei si ma gandeam cum sa-l strang de gat in somn pe domn [alcool]. Am incercat sa-i dau sa manance, am schimbat-o, am imbracat-o mai gros, mai subtire, am facut in camera mai cald, mai frig, i-am pus picaturi in nas, am curatat-o in urechi, in gurita, la ochi... Nu tacea neam. Nici la zgomot de foehn, nici de aspirator, nici cu muzica, nici fara... plangeam si eu langa ea... Cand am aflat la baita ce avea... se iritase pe ceafa de o vestuta pe care o purtase toata ziua. Era atat de obosita ca nici la baita n-a mai plans (sau sa fi descoperit eu metoda minune de a o spala? Vedem diseara [:D]), a mancat foarte putin si a adormit lemn dupa aia. De maine se intoarce sotulica la munca si o sa pun monopol pe restul casei. Abia astept, ca zilele astea, cu o pitica mereu treaza si dornica de atentie, abia daca am apucat sa mai mananc (de obicei o tin in carut dupa mine prin casa si o amuz daca vad ca se plictiseste, dar mai apuc si eu sa fac una, alta) Azi am fost la controlul de o luna. Are 56 cm si 4270 gr. de la 51 cm si 3030 gr la externare, tonus bun, sanatoasa, voinica. Mi-a confirmat hernia ombilicala si mi-a zis ca sa asteptam pana la 6 luni si vedem daca se inchide de la sine sau nu. De azi facem exercitii de intors de pe o parte pe alta si avem liber la stat pe burtica atat cat vrem noi [pk] Si pentru ca astazi implinim o luna, am sarbatorit sortand lucrusoarele care nu-i mai vin. Le-am pus intr-o sacosica si astept sa se mai stranga. Sunt foarte mandra de mine ca a apucat sa poarte tot pana acum macar o data [:D]. Acum a adormit singurica in patul ei, pe muzica de romantic fm, care canta intr-o veselie toata ziua in dormitor si vad ca ii place. A inceput sa si gangureasca, are o voce asa simpatica, de fetita [olala] Mami de strumf Ema (14.12.12)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...