Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)


Recommended Posts

Am reusit sa citesc si eu blogurile alea cu diversificarea, cu unele sunt de acord, cu unele nu. Nu m-a convins la faza cu cerealele, sunt tari din lumea de sus care fac studii peste studii si le recomanda ca prim aliment introdus la toti copiii indiferent de greutate. Daca ar fi ceva in neregula cu ele, cu siguranta le-ar fi interzis pana la o anumita varsta. Eu ma gandesc la ideea de a le face in casa, de ex. oare orezul nu se poate macina si face din orez brut? Nu stiu, o sa mai vad. Am inteles mai bine de ce la un copil care e hranit cu lm nu i se da apa/ceai, acum dupa ce am citit acolo, nu as mai spune ca NU E NECESAR SA DAI APA/CEAI pt ca lm tine si de sete, ci mai degraba E CHIAR INDICAT SA NU-I DAI apa/ceai pt ca inlocuirea unei cantitati de lm ar duce la anemierea copilului. Daca unele mame ar sti asta chiar ar tine cont de acest lucru. Optica asta n-am mai auzit-o pana acum de pe blogul asta si pare ok. De acord cu alergiile in cazul introducerii alimentelor devreme. Va trimit linkul cu diversificarea dupa OMS [url="http://whqlibdoc.who.int/hq/2000/WHO_NHD_00.1.pdf"]aici[/url]. Eu am inceput sa citesc din el, pe masura ce mai citesc va mai spun si voua. Poate daca mai are timp cineva sa ne mai faca si noua un rezumat. Ma contraziceam recent cu cineva care spunea ca ce-i cu alaptarea asta, mare lucru, cresc copiii frumosi si sanatosi si cu lp... asa este, insa are multe avantaje pe termen lung, care nu se vad acum. Anticorpii care trec in lapte nu sunt doar cei pt raceli, cum ar spune unii, acestia ajuta si formeaza sistemul imunitar si cel digestiv pt toata viata. Nu-s numai vorbe cand se spune ca , copiii alaptati ar avea un grad de inteligenta mai mare, dar e si demonstrat cu studii acest lucru. Am gasit asta si pe OMS [url="http://www.who.int/features/factfiles/breastfeeding/facts/en/index3.html"]aici[/url]. Deci fetelor, care puteti sa alaptati macar partial, are avantaje mari pe termen lung. Se recomanda alaptarea pana la 2 ani sau chiar mai mult si intarcarea sa nu se faca brusc. Sunt multe lucruri interesante acolo. Citisem si ce ar contine exact laptele care duce la un grad de inteligenta mai mare. Incerc sa revin cu un raspuns pt Corina.
*****************************************
Mirabela, mamik de [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/182702_1288661954674_1773983593_482826_7291111_n.jpg"]DAVID STEFAN[/url] (21.09.2006) si [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/Calin%20Adrian/3%20luni/bosu.jpg"]CALIN ADRIAN [/url] (25.08.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Olivia[pup]acum imi aduc aminte ca am vazut in link-ul pus de tine blogul mediocru[:D] L-am masurat/cantarit ieri pe Roli si are 68 cm si 8,100 kg[pk] In wrap pot sa-l port linistita si 2 ore fara sa simt deloc greutatea,a fost cand am avut de umblat cam 3 ore si abia atunci am inceput sa simt greutatea asa pe la sale. La tine cum e cu marsupiul,simti greutatea? [*]Mami+Tati+Minunea mult asteptata[copil] Roland 24.09.2012[*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors , am depus dosarul partial[:D], mai imi trebuia si copie dupa solicitarea mea catre cei de la munca pt trecerea in cic[alcool]....Am mai aflat asa: - daca tatal nu intra luna 12 in cic, tb sa incepserv la 11 luni fara cateva zile pt a beneficia de stimulent pana la 2 ani - tb anuntati ca incep serviciul cu o luna inainte , pt suspendarea indemnizatiei( la 10 luni). Am patit-o la prima fetita, am depus hartia de incepere a serv in ziua in care m-am intors, luna respectiva am primit indemnizatia si a trebuit sa o dau inapoi...ceea ce nu a fost prea placut, alte drumuri, telefoane, cerere etc cam atat [pup] [bibe]&[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi! Va dau un bol cu cereale si iaurt [pup] Carmen, cum mai sunteti? Cum se simte puiul micu? Oana, voi incerca sa mai scriu si pe blog caci sunt multe lucruri interesante! Mirabela, ce bine ai descris acolo legea. Am o intrebare. Avand in vedere ca pingu e student iar venituri nu are, am oare cum sa beneficiez de indemnizatie 12 luni? Sau trebuie sa depun acte si pt el? Ai vreo idee? Revin cu mai multe date dupa ce pap si eu ceva si il culc pe dl Insomniac care de la 05.30 pana acum nu a mai inchis ochii (este 10.00) A zambit si gangurit si jucat de mama, mama. AH, de mult va tin sa va dau [url="http://www.drmomma.org/2009/09/functions-of-foreskin-purposes-of.html"]un blog[/url] cu multe info despre alaptare, co-sleeping, decalotare si cry it out. Linkul pe care l-am pus este despre importanta preputului dar daca veti cauta, veti gasi si despre ce v-am spus. Va pupacesc cu drag!
Pinga [mamica] cu [bebic][url="http://lb1f.lilypie.com/JSegp2.png"]Pingu mic Luca[/url] - 12.10.2012
-= Love life, live love =-
[url="http://gasculita.wordpress.com"]Blog de neuron insarcinat[/url]
[url="http://iulia-elena.blogspot.ro/"]Iulia va invinge cancerul![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumi, astia sunt cu capul?!? Mie nu mi-au cerut copie dupa solicitarea mea catre cei de la munca pt trecerea in cic, ba chiar mi-au dat o foaie cu ce trebuie si asta nu aparea. Legat de punctul asta: - daca tatal nu intra luna 12 in cic, tb sa incepserv la 11 luni fara cateva zile pt a beneficia de stimulent pana la 2 ani Si daca sta tatal, cand trebuie sa incep serv ca sa beneficiez de stimulent? Referitor la asta: - tb anuntati ca incep serviciul cu o luna inainte , pt suspendarea indemnizatiei( la 10 luni). Pai daca eu am depus pt 1 an si se stie ca sunt platita doar 11 luni, ei imi dau in continuare si apoi trebuie sa umblu eu sa le dau banii inapoi??? Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreiutza, multa sanatate si voua [pup] si te asteptam sa revii! Kytanutz, asa mama, asa fiu, nu? Tu ai imprastiat ciocolata prin toata bucataria, trebuia sa imprastie si pingu mic ceva, nu? :)))) prin batrani se zice ca daca face kk la baita o sa aibe noroc in viata! [pk] Corinuka, cum mai sunteti? Ai cazut la pace cu Dani? Cu lapticul cum e? Eu de ieri am inceput sa iau iar pastilutele. De mult ce-am laudat-o pe pitica ca cuminte e, aseara dupa baita a adormit la san si n-am trezit-o sa-i dau bibe. A dormit 3 ore si dupa aia din ora in ora treziri! [bang] La 4 am luat-o langa mine ca nu mai puteam si am adormit mufate. Nu stiu de cate ori s-o mai fi trezit, de vreo 2 sigur, dar eu am dormit. Ii mai prindeam din cand in cand mainile ca ma dispera ce-si dadea cu ele peste fata. Corina, cand Maya facea scandal la san si lapte era, functiona daca o plimbam la orizontala si sugea asa. Figuranta! Anda, cred ca iti va fi greu sa te intorci in aprilie la munca. Ce faci cu copiii? Maya se intoarce pe laterale de la vreo 2 luni. Acum hobby-ul zilnic e intoarcerea de pe spate pe burta. A invatat sa-si scoata si mana de sub ea! [pk] A adormit. Bag si eu un nani langa ea ca nu ma simt chiar fresh si revin mai incolo. Pup! Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana multumesc de raspuns. Sa stii ca esti o norocoasa, ca David s-a integrat f bine la gradinita.Si oricum cred ca la gradinitele particulare e mai bine, din multe puncte de vedere...Noi in Tulcea avem o singura gradinita particulara.Daca nu se integreaza la cresa de stat ,ma gandesc si eu sa o dau, pentru ca stiu ca ii va fi greu mamei,care nu mai e chiar tinerica si sanatoasa cu doi copii mici. Olivette, bravo Maiei!Noi inca ni ne intoarcem...[:)]Sa-l invete si pe Ioan[:)][:)].Pe Ioan ma gandesc sa-l las cu bunicii si pe Nectaria la cresa.Daca nu se integreaza o sa-i platesc o bona...3 zile pe sapt si 2 o sa stea cu bunicii paterni.Nu stiu nici noi exact cum sa facem...e f greu..,.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor![flo] Sunt in urma cu cititul, dar am zis sa va scriu mai intai, sa va zic despre noi, c-am fost azi la vaccin. Azi implinim 4 lunite![olala][olala][olala] L-a vaccin n-a plans, a fost mirat doar, dar in masina s-a dezlantuit, deci reactie intarziata:)) Acum sper sa nu aiba reactii adverse[ruga] Mami fericita de brotacel Matei (14.09.2012)
[url="http://intimitatedecuplu.ro"]Intimitate de cuplu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru repede sa urez multa sanatate micului Paul si multa putere mamei lui. In legatura cu lm versus lp: va spuneam ca Dari a crescut numai cu lp. A avut o singura enteroviroza pana acum (Doamne ajuta pentru asta) iar in ceea ce priveste inteligenta ... are mami fata desteapta (cra cra cra). Pe Vladi ma chinui sa-l alaptez si credeti-ma ca daca reusesc 6 luni sunt mai mult decat multumita. Sper ca-i va da rezistenta la virusii pe care ii aduce soru-sa din plin. Cu diversificarea: dupa cum v-am spus, la Dari am avut o diversificare haotica. Acum ... o sa incerc sa respect niste reguli... care reguli nu stiu inca [:D]. Avantajul meu principal e ca am legume si fructe din productie proprie. Din primavara ma apuc si de crescut pui bio (spre disperarea sotului) pentru ca daca la Dari ii crestea mamaia mea dar acum ea nu mai e [q]. Din fericire Dari nu a dezvoltat nici o alergie si nu a avut nici alte probleme cu stomacelul. Poate ca si produsele bio au o importanta. Ma intrebase Mirabela: deci Dari mananca si a mancat destul de bine si cu toate astea la 4 ani avea abia 14kg. Acum a ajuns la 16kg[pk]. Darrrr... (nu stiu daca are legatura) nu mananca lactate. Lapte abia o conving sa manance cu cereale fff rar, branza, cascaval, smantana deloc iar iaurt o data la 3 zile la micul dejun dar doar daca il amestec cu fructe, biscuiti, miere, etc. De aceea ii fac anual analize pentru a vedea cum sta cu calciu. Si e OK [pk]. In afara de lactate mai are ceva produse din care nu vrea sa manance dar din incapatanare, nu reusesc s-o fac sa guste (de ex sapt trecuta am convis-o sa guste mamaliga si a concluzionat ca-i place [:D]). Vladi are o perioada cand nu vrea sa stea decat ridicat si ar prefera in fundulet(crede ca e mare). Chiar voiam s-o intreb pe Daniela ce presupune la ei statul infundulet [pup] Adriana, mamica a doua minuni - Daria Maria - 2.04.2008 si Vlad - 20.09.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...