Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)


Recommended Posts

'neata! am scris si ieri, dar m-am intins, eram cu david in brate (ca acum) si din cauza de windows mi s-a inchis calcu si l-am pierdut...apropos, ce net pe telefon aveti? ce se poate accesa? cat costa? kytanutz tare faza cu kaki...si mie mi teama de asa ceva de cate ori ne balacim impreuna..la multi ani lui pingu' mare!!!!!!!!!!!!!!!!!! carmen sanatate multa lui paul...i se da antibiotic? ce perfuzii face? mami.ilinca ma bucur ca te-am vazut..sper sa-si revina bebelina cu greutatea si sa pape mai bine.. cum e cu stimulentul pana la urma? se da si la cele care stam 2 ani? doar ca tre' sa ne-ntoarcem cel putin cu o luna mai repede? oli noi inca ne chinuim, sunt pe punctul de-a renunta de multe ori...plange la san, nu vine cum e obisnuit, se screme, maraie...noroc ca mi-am amintit de mameloanele artificiale si a papat mai bine, cred ca datorita vidului creat apare efectul de pompa..dar uneori nu papa nici cu alea..avem 4 bibe de lp pe zi, intre 90 si 150ml...nu l-am cantarit decat la mine in brate si pare ok, sper sa nu fi stagnat sau scazut in greutate...ma bucur c-ati trecut cu bine de vaccin! nu cred ca pot sa-l alaptez in picioare, am sanii mari si plini si acuma lasati si musai tre' sa-l tin cu mana, deci mi-ar trebui 3 maini [:D] norma felicitari pentru prima intoarcere! stelutz la multe lunite lui matei! chiar ca esti frumoasa! duminica seara a papat san la 1 si nu s-a mai trezit decat la 6 jumate dimineata [pk]... azi noapte a papat la 11, la 3, la 6, la un moment dat am adormit asa, cu tzitzi in gura... pupici ************************* Mami de David Gabriel 18.09.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Calin tuseste, mai ales dimineata si se aude o harcaiala din gat/piept, nu-mi dau seama exact, mai degraba din gat as zice... nu are febra, starea e buna, papa bine, chiar mai bine ca de obicei. La 16 vine dr acasa sa-l vada. In ultimele zile am stat mai mult in casa, doar duminica am iesit pana la socri, in masina si apoi in casa. Probabil i-a adus D ceva de la scoala, dupa numai o zi... Toate bune!
*****************************************
Mirabela, mamik de [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/182702_1288661954674_1773983593_482826_7291111_n.jpg"]DAVID STEFAN[/url] (21.09.2006) si [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/Calin%20Adrian/3%20luni/bosu.jpg"]CALIN ADRIAN [/url] (25.08.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina la ceea ce te-ai bagat tu nu este usor si te felicit din suflet pt asta. Nici la mine nu e usoara alaptarea, practic doar noaptea e ok, mananca bine, ziua niciodata nu a fost totul bine. La inceput nu putea apuca sanul, se ineca, plangea mai tot timpul la san. Apoi a venit problema cu refuzul sanului drept, tot cu urlete si scandal, plimbat prin casa, etc. acum refuza stangul... la mine nu a fost totul roz cum imi spun unii "ei, lasa, ca tu ai lapte...", nu-i chiar asa, tot timpul au fost probleme si nu o data am zis ca m-am saturat... C nu e fan al tzitzi, pt el e doar masa si atat, nu alinare sau altceva. Ideea e ca si al meu plange la san si se agita, desi nu stie de bibe, da-poi al tau care stie de bibe... Pune-l cat vrea el la san eu as zice sa-i dai completare, nu o masa intreaga de lp. Bibe sa fie din ala care curge greu. Si sa scoti tot timpul lapte cand nu vrea el sa nu se leneveasca lactatia. Ma bucur ca ai laptic, doamne ajuta pe mai departe. Cu sotul e alta poveste, trebuie sa vb cu el sa inteleaga f bine si sa te sustina, altfel risti sa nu rezolvi nimic. Si nu e vb numai acum, e f important sa fiti amandoi in aceeasi directie in ceea ce priveste copilul, mamicile cu 2 copii stiu exact ce spun, unul sa zica ceva si altul altceva, bulversezi total copilul si nu mai asculta de nimeni. Deci la capitolul asta tre sa stabiliti de la inceput anumite chestii ca mai tarziu va fi mai greu. Carmen stiu prin ce treci, eu am stat la gastro unde erau numai microbi la stomac care se iau f usor, seara de la 10 pana la 6 dim se inchidea apa, ce sa-ti mai spun... tot timpul colectam ceva din spital. Sanatate si aveti grija de voi. Cu ceaiul si mie mi s-a spus cand e copilul bolnav, nu prea papa, are febra/diaree/varsaturi sa-i dam ceai/apa macar pt hidratare, nu prea conteaza ce papa doar sa se hidrateze. In rest nu dam nimic. In rest nu stiu ce sa mai spun, n-am starea necesara.
*****************************************
Mirabela, mamik de [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/182702_1288661954674_1773983593_482826_7291111_n.jpg"]DAVID STEFAN[/url] (21.09.2006) si [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/Calin%20Adrian/3%20luni/bosu.jpg"]CALIN ADRIAN [/url] (25.08.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va salut pe toate. Mirabela la mine situatia e si mai naspa [q][q][q]. Vladi nu mai vrea deloc sa suga. Nu stiu ce sa mai fac. Cand se apropie de tzitzi tipa ca din gura de sarpe. Norocul meu e ca eu scot cu pompa cam 200ml la fiecare masa dar mu stiu pentru cat timp (cu toate ca unul din sani il mulg de doua luni iar pe celalalt l-am golit mereu cu pompa).[bang] Adriana, mamica a doua minuni - Daria Maria - 2.04.2008 si Vlad - 20.09.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era sa scriu buna seara burtici [:D] Ce repede a trecut timpul... Deci...buna seara mamici. Multumesc fetelor pentru sprijin ... suntem bine.Raceala a trecut.Au fost doar mucisori.Fara febra si alte complictii.Mami a luat eferalgan si bebe oscilococcinum cate jumatate de tubulet dimineata si cealalta jumatate seara. Am mai fost la cumparaturi,evident cu bebe.Ii place la shopping,doarme neintrerupt.Am fost la C&A si am luat 5 body cu 30 lei si materialul de super calitate.Si alte 3 body tot cu 30 lei. Ca sa nu va mai spun ca in iunie botez si sunt mega happy.Abia astept.Deja i-am luat lui finu o groaza de haine. Mai trebuie sa ii iau ceva subtiri si gata cu hainele. Am reusit sa citesc doar din capitolul nou.Din cel vechi nu am recuprat nimic. Imi pare rau de Carmen si problemutele cu puiul ei. Iar tu Oli ....am vazut un filmulet cu cea mica pe facebook si e dementiala puiutza ta.O splendoare.Al meu rade in hohote dupa ce mami se chinuie o ora sa-l faca sa rada. Pupici ANDREEA,mami fericita de [bb] Andrei (22.09.2012) http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, dragi mamici![flo] Am fost la dentist, am plombat a 5a carie, mai am 3[bang][bang] Asa e cand nu mergi o viata intreaga la dentist. Sfat prietnesc, nu lasati frica sa va tina departe de stomatolog, la cel mai mic punct negru mergeti! Eu patimesc acum fara anestezie. Era varianta sa-l las cateva ore fara lm si sa fac anestezie, dar am preferat sa nu ma complic si sa suport durerea [:)] Carmen, cum se simte Paul! Sper ca ati ajuns acasica cu bine, iar bebe [alap] fara regurgitari! Mirabela, si Matei inca mai plange uneori la san. Eu am ajuns la concluzia ca in cazul nostru plange la san cand ii e foame, dar ii e si somn, pt ca daca il iau in picioare si-l alaptez asa, in marea majoritate a cazurilor adoarme in maxim 3 min de supt. Sa ne spui ce ti-a zis doctorita, te rog, ca si Matei a avut pb asta pt care a luat sirop homeopat Stodal. Multa sanatate lui Calin![flo] Adriana, imi pare rau de pb cu refuzul sanului. Ai citit despre greva suptului? Am trecut si noi prin asta si am tot insistat, dare nici acum nu i-au trecut de tot "fitele" la san. Fetelor, in alta ordine de idei bebeii vostri au un program de masa si somn? Stiu ca unele mamici au mai zis cam cat dorm pe zi si cate treziri au noaptea, dar se intampla totul la aceleasi ore? Noi n-avem nici cea mai mica bruma de program, totul e la intamplare. revin! Mami fericita de brotacel Matei (14.09.2012)
[url="http://intimitatedecuplu.ro"]Intimitate de cuplu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytanutz, multumim de tortulet! La multi ani pt Pingu mare! Sa fie sanatos si sa iubeasca mereu pe Pinga si Pingu mic[olala] Sunt curioasa daca o sa-ti cada la fel dupa ce te tunzi. Sa pui o poza sa te vedem si noi cum arati tunsa. Corina, eu am avut net de la serviciu pana am intrat in prenatal. Apoi mi l-au taiat si acum am doar acasa wireless. Nu renunta cu alaptatul![pup] Mirabela, sanatate lui Calin! Ce-a zis doctora? Andreea, ma bucur ca v-a trecut raceala [pup] Daaa, si eu ma topesc dupa ea cand rade. Vai, Stelutz, 8 carii fara anestezie! [flo] La noi programul e aproximativ. Culcare la 11-12. Trezirea finala la 8.30-9.30, papa, peste 1-2 ore iar nani, papa, nani peste 2 ore. Pe la 2 o culc in pat langa mine si ma culc si eu cu ea si o pacalesc asa mufata 1.5-2 ore. papa iar, mai doarme o ora pana pe la 7-8. In jur de 9.30 baita si nani de-abia pe la 11-12. Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, si eu am probeme cu alaptatul de cateva zile; 1-2 mese pe zi suntem cu plins la san si trebuie plimbat si cantat si doar asa mananca. Asta e... NU RENUNTAM NOI ASA USOR FETELOR !!!! E greu dar merita puii nostri ce e mai bun..... Noi nu avem un program chiar batut in cuie: seara pe la 8.30-9 baita, 10 culcare; trezit cam pe la 3, apoi pe la 7, apoi pe la 9; se intampla sa doarma si pana la 5 fara intrerupere noaptea dar rar; mananca ziua la 4 ore; la noi culcatul ziua e o problema: e obosit cam 2 ore de jucat dar nu vrea sa doarma si plinge de cele mai multe ori si doar in brate il pot adormi. Asta e .... unu am si ma dedic lui in totatlitate. Noapte buna si nu renuntati la alaptat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...