Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Piersicute de iulie august (21)


Recommended Posts

Sa va mai zic si cu Salvarea romana, cand am facut febra 39.5 si frisoane din cauza mastitei a chemat mama salvarea desi noi toti ii ziceam ca mai bine ma duce sotul direct la Medlife si gata. Ei bine ea a insistat sa raman ca sa vina totusi echipajul sa ma vada. Ceea ce s-a si intamplat dupa 1 ORA si 40 MINUTE... Ce credeti ca imi zice proasta aia? Ca daca alaptez nu poate sa imi dea nimic decat vitamina C ... Si ca daca vreau sa imi dea Augmentin sa intrerup alaptarea. [bang][bang] Ea ma trata de mastita cu vitamina C, va dati seama?? Cand i-am zis doctoritei mele s-a crucit. Inutil sa mai zic ca pana m-am vindecat am facut perfuzii din 8 in 8 ore timp de 8 zile.... evident nu cu Augmentin.... Eu in afara de SMURD, si sper sa nu fie vreodata cazul sa apelez la ei, in medicii de pe AMbulanta nu am deloc incredere, daca e sa pot merge pe picioare ma duc singura la spital si gata...

 

Mami de Ana Grace (23iul2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimi.multu de cares

Hop si noi cu febra ,muci dureri de gat.

Kimmy cam tot asa o tinem si noi cu trezirile.dar si EU daca ma gandeam ca mai rau nu se poate uite ca se poate.aseara la n trezirile Lui obisnuite nu o mai vroia pe tzitzi cum vroia de obicei.eu cred ca il durea gatul.si trebuia sa ma ridic de fiecare data cu el in brate si sa il leagan si abia se linistea.ceea ce mi se pare mult mai greu.decat asa EU prefer sa fiu biberon[:D]

Laura cum sunteti?

Ile mersi[pup]

Restul bolnaviorilor cum sunteti?cum ATI trecut noaptea?EU I am dat Nurofen si mai trebuie sa merg sa iau Panadol sau eferalgan sa le alternez.sper ca imi dau astia.

Ina parca tu ii ziceai la fleur sa opreasca diversificarea(nu mai stiu sigur[:I])adica sa nu ii mai bage alim nou sau sa nu ii dea deloc cat e bolnavior?

 

[copil]denis leon(28.06.2012)

[copil] rafael albert(25.05.2007)

sunt o mamica fericita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aruba,horor cu sistemul sanitar de stat!Am avut si eu o experienta ingrozitoare acum 2 ani in Spitalul Elias.Poate o sa va povestesc odata..

Vroiam sa va intreb,la cat timp dupa masa de lapte pot sa-i dau fruct?id="size3">id="black">

Fi-miu e inebunit dupa computer,mi-a dat de cateva ori refresh[:D]

Iar se screme de azi-dimineata[bang]

 

mami de Mattia(27.07.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata tuturor!

Raportez copil infundat care s-a foit mai toata noaptea. Sper totusi sa nu se agraveze ca maine as vrea sa ii fac vaccinurile de 4 luni [bang]

 

Inaf, eu te contrazic ref la dr Marcu, este cat se poate de in tema dpdv medical. Eu de fiecare data cand nu sunt sigura de diagnostic si tratamentul dat, mereu merg cu copiii la ea si pe cuvant de m-a lasat vreodata nerezolvata. Cred ca e singurul doctor in care am cu adevarat incredere. plus ca mereu ma trimite si la orl la verificat bine nas si infectii prin urechi. mai imi place de ea ca da antibiotic doar daca a epuizat orice alta solutie.

Laura, sanatate multa! Imi pare rau ca o trageti asa cu viroza asta :(

Cica e epidemie de gripa, ca e in plan sa se emita un fel de cod portocaliu[bang]

Olivette, naspa cu tendinita, am avut si eu la o mana. Ref la operatie, m-am impacat cu ideea, sper recuperarea sa fie mai usoara. eu oricum am nascut natural ambele fete, dar uite ironia sortii ca tot tre sa tai si burta[q]

Ada, Fleur, sanatate si voua! In perioada alaptarii sunt permise f multe medicamente, care nu afecteaza bebeul, nu stati sa suferiti. Eu am bagat paracetamoale la greu cand am fost racita, la fel si cand am cate o durere de cap. Intrati si aici si vedeti substantele active si cum trec in lapte:

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/htmlgen?LACT - pe asta il am de la clayhanger, thx[flo]

Balanta, eu sunt dependenta de a dormi cu fetele mele, daca nu le aud respiratia in urechi parca nu ma simt bine[olala]. Ma mai trezesc, le invelesc, le mai pup cate o manuta, zici ca-s nebuna :)) Va veni si momentul cand nu vor mai vrea sa doarma cu mine, cand vor fi ele pregatite. Pana atunci nu-mi pare rau decat ca m-am incapatanat la Ilinca s-o invat in patut la ea luni la rand, ca "asa e bine", cand de fapt binele inseamna sa ne simtim cu totii bine si in siguranta. Si nici cu sotul nu pot spune ca o ducem rau, ba chiar e bine ca mai diversificam intalnirile, prin alte camere :))

Carmen, te imbratisez, sper ca esti mai optimista astazi. Va fi bine pana la urma, cand iti vei intra in ritm. De bona nu stiu ce sa zic, am avut si eu o tentativa cu cineva inainte sa o duc pe cea mare la cresa...si nu-mi mai trebuie!

 

Despre premergator, si pediatra si ortopedul la care am mers cu cea mare mi-au zis un NU categoric. Cu toate astea eu tot am mai pus-o pe fii-mea in el cateva minute pe zi. Pe mezina am de gand insa sa nu o pun.

Cu olita nu ma stresez, va face la ea cand va sti sa-mi spuna ca face si cand va fi pregatita. Pana atunci, faptul ca se intampla sa faca la olita cand o pun din cand in cand nu mi se pare ca ajuta, e un stres in plus, inutil dupa parerea mea. Nu mai vorbesc de toaletele oribile de la noi din tara, in care sunt nevoita sa duc fetele ca sa faca un pipi, ma ia groaza, mi-e si mie sila sa intru in ele d'apai sa le duc si pe ele. Dar respect si opinia celorlalte mamici care incep devreme cu olita[flo]

Mai vroiam sa scriu dar mai revin daca-mi mai aduc aminte.

 

 

 

[mamica] mami de bumbita (31.03.2010) si de piersicuta (20.08.2012)id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vera, kimmy, poate vi se pare aiurea ce va spun, dar eu o data ce am inceput sa nu mai sper ca dorm noaptea si sa ma pregatesc in fiecare noapte ca ma voi trezi de n ori in urlete si ca tre sa fac ture si sa shashai si sa cant si sa ma pun si in cap ca sa taca copilul si sa doarma, am trecut mai usor peste momentele astea...care credeti-ma ca au durat luni de zile in cazul nostru. Pe langa faptul ca se trezea des cea mare, adormea si greu de tot in urlete, mai jos de doua ore nu dura pana o adormeam...asa ca se poate si mai rau.

Ada, e cam cu capul asa zisa prietena a ta. Eu personal nu mi-as permite in veci sa acuz pe cineva de asa ceva. In plus e si prost informata pentru ca aceasta candida se manifesta pe baza unei imunitati scazute, ea se afla in organismul nostru oricum, nu e o BTS care se transmite pe colacul de wc sau de pe clanta usii toaletei. Si cred ca era mult mai probabil sa "ia" asa ceva de la prietena gravida, deoarece sarcina favorizeaza candida la greu [alcool] Geez, mare ti-e gradina!

Si nu in ultimul rand Ali, felicitari pentru mergaretz, l-am vazut si eu pe fb. Cum va merge in De? V-ati obisnuit, va place acolo? In ce zona sunteti?

 

Ah si sa nu uit, si pe mine ma termina astia care zic ca vai ce bine e ca stai acasa cu copilul/copiii, de parca as fi in vacanta si chiar stau si frec duda non-stop. Asa cum vorbeam si cu colegele de la odiseea Ilincai, nene macar la munca daca vrei sa bei o cafea iti faci si gata, si poti s-o si bei, daca vrei sa-ti arunci un ochi pe o stire asta faci, daca vrei sa mai schimbi o barfa cu cineva ai unde...mai cu seama astia care n-au copii, au impresia ca gata, noaptea-i noapte, ziua nu te deranjeaza copilul cu nimic...ce poate fi mai simplu? Dar taaare as vrea sa ii vad eu pe ei in postura de parinte, doar sa stau si sa ma uit![pk]

 

 

[mamica] mami de bumbita (31.03.2010) si de piersicuta (20.08.2012)id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Noi iar ne-am trezit amandoua cu nas infundat [bang] si stranutam la unison. Eu am bagat un ceai si un oscillo si ei i-am pus spray si aspirat.

 

Vad ca e la moda raceala asta. Sanatate piersicutelor si mamicilor [pup]

Ile, nu sunt in grup, dar mi-ar placea sa fiu. Cine are timp sa ma adauge si pe mine, sa-mi zica si dau un pm cu numele[flo]

 

Laura, cum sunteti?

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bumbita: si pe mine ma amuza astia care n-au copii, dar imi dau sfaturi pe banda. Vorbeam zilele trecute cu viitoarea nostra fina si imi zicea ca isi doresc si ei la anul un bebe, dar ca ei ii e tare frica de sarcina si de nastere... La care pe mine m-a bufnit rasul... pai de astea sa iti fie tie frica? I-am zis ca in locul ei mi-ar fi frica de alaptare si de primele luni cu bebele, ca socul cel mare e cand te vezi cu el acasa si urla si nu stii ce sa mai faci, cand nu te mai poti odihni noptile, cand nu ai nici 5 minute pt tine si gandurile tale, cand iti vine sa dai bairam daca apuci sa te speli pe cap... de-astea... Era cam confuza... cica o inspaimant, ca n-are cum sa fie asa greu... [alcool]

 

Mami de Ana Grace (23iul2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...