Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august (21)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pffffuuui, ce ati mai scris! Ati fost harnicute! Incerc si eu sa raspund din urma, ca am ramas restanta. Iaona, merci de precizarea cu stafidele. Ieri am facut pana la urma un salam de biscuiti. Mi-au iesit 3 salamoaie! Unul l-am trimis la ai mei, jumate din altul l-am mancat eu [xdulci] si restul nu cred ca mai dureaza prea mult. Bumbitza, Maya si-a dublat greutatea la 3 luni. Eu zic ca si fetele sa stai linistita, ca nu este mare diferenta la voi si sigur va recupera repede piersicuta. Nasoala faza cu spatiu intre muschii abdominali si ca trebuie sa faci iar operatie. Fleur, eu la raceala beau mult ceai cu miere si lamaie, iau oscillo si cand am fost rau-rau am luat paracetamol. Ai grijsa sa fie simplu. Una din fetele de la bobocei a luat sinus la indicatiile medicului de familie si a luat un termen mai indelungat si a ajuns cu piticul la urgenta, era foarte agitat si nu dormise de 40 de ore. Cand a ajuns era alb si aproape inert. Si-a revenit dupa 2 zile de spitalizare, ea a intrerupt alaptatul, a fost totul ok pana la urma, dar prin ce a trecut va dati seama! Merci pentru raspunsul cu tendinita. O sa incerc si eu Voltaren poate ma mai lasa durerea. este o durere surda continua, dar la anumite miscari e cum zici tu, parca trece un curent electric. Aseara la baie am observat ca ma durea si cand treceam cu dusul cu apa firbinte pe la incheietura. Porumbita, ce bine ca poti veni de la serviciu sa alaptezi. Eu nu o sa am cum. Planuiesc sa ma intorc cand pitica va avea 11 luni si nu as vrea sa intrerup alaptatul. O sa vad eu atunci cum fac. Pana la urma programul de 6 ore era doar pana la 1 an? Adica, daca eu am ales sa stau 1 an si ma intorc la 11 luni, pot doar in luna 12 sa-mi iau 6 ore sau pana la 2 ani? Laura, merci [pup]. Cum ami este Andreiutzu? Si eu stiam ca de la dinti nu se face febra asa mare. Ai vorbit cu pediatra? Bebeul unei prietene a facut la 6 luni rujeola/rubeola/varsat de vandt, nu mai stiu exact ce era, oricum una din boliele astea cu bube, alaptat exclusiv. Si astea se declanseaza cu febra cateva zile inainte (am inteles ca nu ar fi indicat sa le dai antitermice atunci), apoi apar bubitele. Iti zic ca idee sa stii, ca daca nu e febra de la raceala, poate fi si ceva de genul asta. Cel ami bine ar fi sa-l vada totusi dr. Legat de alergii, ca stiu ca tu ai avut pb. Maya a avut de la nastere un eritrem pe tot corpul, care i-a trecut in vreo 2 saptamani. Primisem un set de la Johnson's. Cand am spalat-o cu gelul de la ei am vazut ca ii aparea iar eritremul. Pediatra mi-a zis ca a mai intalnit cazuri de la Johnson's si sa folosesc altceva. Pe la 2-3 luni am spalat-o din nou si nu a mai fost nici o problema de la el. Acum, la 4 luni, am zis sa-i fac putin masaj cu uleiul Johnson's. ii faceam masaj, o stergeam cu un scutecel, apoi o bagam la baita. Asta in ideea ca nu vroiam masajul dupa baita, sa stea cu ueliul pe piele. La cursuri ni s-a recomandat inainte de baie, ca sa respire pielea, sa nu o lasam incarcata. Ei bine, 2 zile cat i-am facut, se facuse fata rosie pe la fund, pasarica, pliurile de la gat si picioare. Am concluzionat ca de la ulei ca prea a fost mare coincidenta. Nu i-am mai facut si si-a revenit. Ali, felicitari lui Denis-Plimbaretu'![olala] Revin! Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxy, ce dulace trebuie sa fi fost Antonik-Trompetista [:D] cand facea mmmmm la pireu [olala] I-ai gasit trompetica? Cu vecinii...ce sa mai zic? Oameni inconstienti. Si cea cu plecatul la Snagov la fel! Unii au capul pe umeri doar ca sa nu le ploua in gat! Aruba, eu cand am avut canale infundate la un san, mi s-a spus sa-i dau lui bb cat mai des din acel san si pe celalalt doar sa-l detensionez putin. Eu o puneam pe ea la un san 2-3 minute cat sa detensioneze, apoi o puneam sa se sture la urmatorul. Nu foloseam pompa ca mai rau mi se angorja. Vera, a reusit Mattia cu kk? Mai e miorlait? Eu ii mai dau cand se chinuie Gripe Water, Infacol, Bonnisan - una din astea, ce am la indemana, si se mai calmeaza putin cu burtica, face parturile mai usor fara sa se mai chinuie. Fug ca a facut kk si ma cheama sa o schimb [:D] Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura eu iti recomand sa mergi la Spitalul de pediatrie Medlife din Aviatiei, nu astepti deloc, au camera de garda, daca tre sa ramai peste noapte si faci rost de trimitere de la medicul de familie nu platesti tratamentul, doar cazare. Conditiile sunt incomparabile cu ce e la stat. Mami de Ana Grace (23iul2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, si eu as merge sa il vada cineva la o camera de garda la privat. Poate ca ar fi un efort pt voi (nu stiu cat costa o consultatie de urgenta), dar ar prinde bine sa incepeti noaptea avand niste raspunsuri despre starea lui Andrei. Ma gandesc la voi. Multa sanatate si celorlalte piersicute si mamici. Vera, am editat eu acum lista, i-am pus pe gemenasi mai sus, caci si eu am avut aceeasi intrebare ca si tine pt Balanta, s-au nascut pe 2.07, era corect. Nu stiu de ce erau mai jos. Am adaugat la instructiunile de creare capitol si partea "Se adauga si link-ul spre capitolul anterior, in lista de capitole." Iar eu una copiez textul pt prima pagina apasand pe Editeaza raspuns, nu Reply with quote, ca sa nu-mi bat capul cu Quote [:D]. Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura,eu nu stiu cum e acolo la voi de ti-e groaza sa mergi la urgente.Eu am fost nevoita sa merg cu Timi de vreo 3 sau 4 ori,si nu am avut nimic de reprosat niciodata.Si nu am dat nici un ban la nimeni.Eu zic sa nu mai stai inca o noapte fara sa-l vada un dr.Daca trec 2-3 zile si bebe tot face febra desi ii dai antitermice la 4 ore,e posibil sa existe o infectie undeva.Sa se faca bine cat mai repede!Pupici! ___________________________________ Mamica mandra de Timea(28.06.2008) si Emma(25.07.2012) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130907"]Povestea noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...