Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia - cap. 84


Recommended Posts

Cristina, eu la pretul asta as las-o si ca mostenire la nepoti [:D]. Glumesc doar [flo].

 

Dar daca as avea bani asa de multi de dat pe mobila, mi-as lua o mobila faina din lemn de cires pt biblioteca. Am vazut una de mi-au picat ochii, dar deh, scumpa maica!

 

------------------

Still looking for pieces of heaven...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata nemtoaicelor! Voua va e la gel de frig ca mie? Ca eu am intepenit azi dimineata.

 

Tina, sincer, daca e modelul ala de la Leicht, da, as vrea sa o iau si in mormint ... In caz ca mai am de dat petreceri [:D]. Faza e ca bucataria noastra e open concept (cum se ataseaza poze?) si e parte din sufragerie oarecum. Deci vreau ceva sa arate ok, sa tina la tavaleala (ca am doi copii mici care izbesc cu tot ce se poate in mobila) si sa ne faca placere sa gatim - noi gatim impreuna, mai nou in trei, ca vrea si fii-mea sa ne ajute, iar asta mic oricum se baga prin dulapuri si e printre picioarele noastre tot timpul. Ikea e minunata, dar garantia aia e cu dus intors, fiindca mai in toate cazurile dovedesc ca e vina ta. Iar calitatea ... E Ikea, mie de cind mi s-a umflat si pocnit piciorul de la o comoda Hemnes fiindca era umidificatorul linga ea nu mai am incredere sa iau nimic Ikea care are de-a face cu ceva umed, aburi etc.

 

In fine, trebuie sa schimbam si gresia pe jos, e un proiect mai mare ... Chiar, stie cineva o piatra naturala care tine bine la tavaleala si e ieftina? Ma gindeam la granit, sunt alea piperate care sunt la 16 euro metrul patrat ... Ori altceva care nu se ciobeste usor cind dau cu oaka de pamint? Nu sunt un temperament isteric, dar sunt al dracului de neindeminatica si imi scapa toate din mina [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

morgen nemtoaicelor

 

la noi a fost si inca este ger de-a'binelea. dar avem si soare! [pk]

 

cristoiu, nu stiu ce sa-ti recomand. noi avem pardoseala care seamana cu linoleum, asa am cerut cand casa s-a renovat. tot din motive de ratari. si nici nu aluneca, asta e piesa de rezistenta ptr mine. care iaca ma impiedic din ce in ce mai des. [:I]

 

Cristina, eu visez de pe acum la o bucatarie deschisa, mare si spatioasa, am avut asa una in Ro. barbatul zice ca in cativa ani nu ne mai trebuie nici asta pe care o avem asa de mare. dar mie imi place sa visez....

 

 

 

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi e ger de crapa pietrele [:D] au fost -36° undeva in Elvetia (cea mai scazuta temperatura din ultimii 100 de ani). A nins insa si e tare frumos. Duminica am scos pisoiul in gradina, la zapada, cu hamul. Il castram in martie, iar pana atunci sta in casa. Dupa ce l-am bagat in casa, se miorlaia la geam ca vrea afara. Am lasat geamul sambata la Marcia deschis (la et.1) si el era aproape cu totul afara, in ultimul moment l-am oprit. Avem un pisoi tare zapacit si ft alintat [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tumpi, mersi de completarile date la tema Thermomix.

Uite vezi, asa induc eu omul in eroare. Eu am vazut la soacra mai multe carti si am presupus ca se dau odata cu aparatul.

Cum iese coca la el, nu stiu ca nu l-am folosit, insa am vazut in carti multe retete pt prajituri, paine, etc.

 

O intrebare: caut Autositz grupa 2 (ab 15kg).Am avut inainte un Kiddy, foarte multumita de el, insa astea noi costa de rup, peste 230 euro.

Ce mi-ati recomanda? Sau daca cineva are spre vanzare (second-hand), please PM sau aici pe forum.

 

O saptamana buna tuturor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta
Tumpi, mersi de completarile date la tema Thermomix.Uite vezi, asa induc eu omul in eroare. Eu am vazut la soacra mai multe carti si am presupus ca se dau odata cu aparatul.Cum iese coca la el, nu stiu ca nu l-am folosit, insa am vazut in carti multe retete pt prajituri, paine, etc.O intrebare: caut Autositz grupa 2 (ab 15kg).Am avut inainte un Kiddy, foarte multumita de el, insa astea noi costa de rup, peste 230 euro.Ce mi-ati recomanda? Sau daca cineva are spre vanzare (second-hand), please PM sau aici pe forum. O saptamana buna tuturor
align="right" id="quote2">Te-ai uitat pe kijiji.de? E primul meu loc de cautare, indiferent ce caut. Acum caut pietroaie de gradina [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta
O intrebare: caut Autositz grupa 2 (ab 15kg).Am avut inainte un Kiddy, foarte multumita de el, insa astea noi costa de rup, peste 230 euro.Ce mi-ati recomanda? Sau daca cineva are spre vanzare (second-hand), please PM sau aici pe forum.
align="right" id="quote2">Asta cica a fost folosit doar de doua ori, ar fi ca nou, costa inclusiv transport "doar" 211, insa e categoria I/II/III, deci ar tine mai mult decat doar unul de categoria II.Si noi avem Kiddy, dar nu tin minte sa fi fost ASA scump, desi nu mai stiu cat a costat.[:I]EDIT: Nu era rau daca dadeam si link.[:D]http://www.amazon.de/Kiddy-41440CP200-Comfort-Design-Sharky/dp/B002S3GVZK/ref=sr_1_5?s=baby&ie=UTF8&qid=1360621906&sr=1-5
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pk] Mihaela, esti top cu asamblatul mobilei de bucatarie. Noi tot asa le facem singuri, pardon, nu io colegu [8D]. Banuiesc ca daca m-as muta la casa as investi intr-o bucatarie. anumite lucruri in viata nu le schimb nici sa ma pici cu ceara.. fie ca-i parfumul sau colegu [alcool].

un coleg s-a mutat acu cateva luni si si-a luat mobila top ikea, zicea el, a dat vreo 5k pe ea si ii propun ajutor daca ar avea nevoie...nuuu ca el vrea profi si apoi vreo 6 sapt a umblat dupa profi lui, ca blatul se misca, chiuveta i-au taiat-o prost..halal profi. asa ca dupa ce s-a terminat in sfarsit asamblarea bucatariei s-a dus la ikea si si-a luat 10% inapoi, pagube morale :)

 

Am achizitionat si io biletele de avion pt romania.

 

La sfatul Andreia ( helbi) am luat bilete pt cei patru adulti dupa la o agentie online ( Travelstart ) apoi pt copii am cautat in trei surse: pretenul Mihaelei din Elvetia ( Multzam de recomandare) la o agentie Tarom si la agentia Vola.ro. si am ales ultima fiind cea mai ieftina care ne-a oferit bilete de copii la zborurile noatre.

Deci merge, numai ca am platit cam 150 mai mult pt biletele copiilor. daca nu as fi limitata la cele 35 de zile de concediu care planificate si rasplanificate, m-as fi dus io sa ii iau tot acolo ajungeam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere DidiAlex. Bine ca ai rezolvat cu biletele.

 

Si mobila noastra e aproape in totalitate montata de mine si tata [:)] Avem experienta si montam totul repede. Aici apartamentele de inchiriat au mobila la bucatarie, frigider, aragaz, hota, masina de spalat vase si cele cu mai mult de 3 camere si masina de spalat rufe + uscator. Asa ca eu oricat as vrea alta mobila la bucatarie, nu se poate [bang] Combina frigorifica e cam mica, asa ca voi lua inca una (asta zic de vreo 3 ani) si o voi baga in boxa (boxa noastra are 60 m2, am facut din ea depozit de mobila, jucarii, oale, cratiti si multe altele..oricum nu ne mai mutam de aici decat la pensie, 2 camioane cred ca imi tb doar pt lucruri de aruncat).

 

I-am comandat Marciei dormitor nou, pt ca nu mai are loc in pat (pe-asta cu tot cu montat, ca doar sifonierul are 130 kg, asa ca ii las pe profesonisti sa-si faca meseria), asa ca joi si vineri am luat liber, ca sa reamenajam camera. Am vopsit in weekend peretii (lila si alb), iar acum am bataturi de la trafalet [:D] Dar a iesit frumos. Marcia are 2 saptamani de vacanta de ski, dar noi nu schiem, asa ca am preferat sa dam cu trafaletul [:D] Astept cu nerabdare sa finalizam camera, cred ca ma bucur eu mai mult decat ea (asta si pt ca toate jucariile ei merg la boxa, nu mai avea loc sa respire de ele..si nu am voie sa arunc sau sa dau nimic, totul merge in boxa, pt copiii ei[:)]...dar mai "fur" cate ceva din cand in cand si trimit in Romania).

 

Aici e in continuare frig si ninge.

 

O zi faina !

 

Mihaela

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...