Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia - cap. 84


Recommended Posts

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dyanira ici copii merg la 6 ani la scoala. Si al meu o sa aiba 6 ani si 2 luni la anul cand incepe scoala. alina eu sunt din Berlin dar nu mergem la Grüne Woche. Ultima data am fost acum 2 ani si nu mi-a placut pentru ca era foarte aglomerat. Standul romanesc nu m-a impresionat deloc. Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si Nadia (16 decembrie 2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetele! Miriluta,la voi incepe scoala in august si la noi in sept.Practic plus/minus citeva saptamani e aceeasi chestie.Succes copilasilor la scoala! Dyanira, eu cred ca e absolut ok la aproape 6 ani sa inceapa scoala. Si al meu va avea 6 ani si o luna si cred ca asa va merge,daca nu sunt motive serioase nu cred ca merita tinut un an in plus la gradinita...practic un an in plus la gradi cred ca e plictiseala si nu stiu daca musai aduce ceva bun. W-end fain! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao,fetelor! Felicitari,Miri,pentru fetita si felicitari Didi pentru cetatenie! Voiam sa ma sfatuiesc si eu cu voi intr-o problema ca aveti copii mai mari si aveti experienta...Cand a mers Lara la gradi,anul trecut in iunie,erau 6 copii in grupa,din care 3 de varsta ei si alti doi mai mititei...intre timp au mai venit altii,dar cei 3 de varsta ei au fost de la inceput preferatii ei si prietenii ei cei mai buni.... Acum la inceputul anului a facut si Lara 3 ani si ma asteptam sa discutam despre trecerea la elementar...ca sa aflu apoi ca cei trei copii plus prietenul Larei care a inceput gradi in septembrie au trecut la elementar si Lara e singura care a ramas cu cei mititei la krippe...Bineinteles ca am mers sa discut cu directoarea despre treaba asta...Ea a motivat ca Lara ar avea inca nevoie de alintat,ca e mai mamoasa (lucru pe care nu prea pot sa il spun despre ea) apoi ca au hotarat sa treaca la elementar copiii care au implinit 3 ani in 2012,apoi ca la elementar sunt mult mai multi copii si la krippe prea putini,ca Lara va avea mai multa atentie la krippe decat la elementar...Am intrebat daca exista vreun alt motiv legat de dezvoltarea ei,mi-a spus ca nu...In fine,eu nu am fost prea incantata de ceea ce mi-a spus,am si spus lucrul asta,i-am zis ca eu consider ca pe Lara ar ajuta-o acum sa se joace cu copii care stiu sa vorbeasca,sa faca activitati de copii mai mari,care ar ajuta-o sa se dezvolte si directoarea mi-a spus ca nu ii va lipsi nimic de genul asta nici la krippe....Dupa ce mi-a insirat toate motivele astea,mi-a spus ca nici nu e loc la elementar pentru ea pana la vara[bang]Acum sunt 27 de copii si maxim ar fi 30.... A doua zi,cand am mers la gradinita,erau afisate tot felul de chestii cum ca die grosse kleinen vor participa la diverse activitati impreuna cu cei mari,educatoarea de la krippe mi-a prezentat ce activitati vor fi si ce fain e ca Lara e cea mai mare din grupa de krippe[:-@] Acum la krippe au ramas foarte putini copii,dimineata cand o duc sunt cate 3,4,daca sunt,educatoarea e noua de la inceputul anului si desi e foarte draguta,mi se pare foarte trist cand vad atmosfera aia...desi Lara ii pomeneste mereu pe cei 4 fosti colegi,pare insa fericita si in situatia asta,insa sunt doua lucruri care se bat cap in cap,si anume as vrea ca ea sa fie stimulata si ajutata de mediul in care se afla,adica copii mai mari,activitati de elementar,samd,dar nu as vrea nici sa o duc cu orice pret la elementar doar pentru amicitiile ei,cand ea e atat de bine ingrijita si dincoace si are poate mult mai multa atentie decat la elementar (sunt acolo 27 de copii la doua educatoare plus vreo ingrijitoare ceva) Ar trebui sa reiau discutia cu directoarea acum la sfarsitul lunii si mi-ar fi tare utile cateva opinii...As vrea sa mai intreb daca stiti cumva,e gradinita obligata sa imi asigure un loc la elementar din momentul in care are copilul 3 ani?Cica ar trebui sa stea la krippe pana in vara[bang] [url="http://i1214.photobucket.com/albums/cc488/Loredana71/IMG_9145.jpg"]Lara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loredana, Lara a implinit deja 3 ani? Poti incheia un compromis, anume sa o ia la anumite activitati (basteln, singen, etc) in grupa cea mare (la noi asa se face cu copii mai mari care trebuie sa treaca la gradinita, ii obisnuiesc treptat treptat la cerintele grupei mari). Asa s-ar putea observa daca Lara se adapteaza bine intr-o grupa asa de mare... A scapat de scutece? Ca asta ar putea fii un motiv puternic, cele 2 ingrijitoare avind multi copii pe cap. Mama, ce grupa mare!!! 27 de copii cu 2 educatoare? E mult mai frate.... In rest copii se comporta altfel la gradinita ca acasa, tot ce e posibil sa vrea acolo mai mult sa aiba atentia educatoarelor(asa e al meu). Tu iti cunosti insa cel mai bine copilul daca e mai bine pt ea jocul cu cei de virsta ei vs atentia mai multa din partea educatoarelor. Eu stiu ca al meu are nevoie de grupe mai mici si mai multa atentie, din cauza asta si primeste un loc special in grupa de gradinita din vara [:I] ( dar asta e firea lui de cind s-a nascut, nu am cum sa i-o schimb). ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loredana de aceeasi problema ne-am lovit si noi cand implinise V 3 ani: copii mai mici ca el erau transferati la Elementarbereich dar el trebuia sa mai ramana la krippe pentru ca nu era inca pregatit dupa parerea lor. Solutia noastra a fost ca i-am gasit o alta gradinita (cea la care merge si acum) unde directoarea este de parere ca copii sunt mult mai bine stimulati in elementarbereich si sunt mutati de la krippe in elementar de la 2 ani. Mai incearca sa vorbesti cu directoarea, poate reusesti sa o convingi. Si eu sunt de parere ca fetita ta ar fi mult mai stimulata la elementar, acolo unde sunt copii mai mari si prietenii ei. Nu vad rostul sa ramana printre bebelusi pana la 4 ani. Probabil directoarea o sa-ti bage placa ca asa castiga Selbstbewusstsein si bla bla dar nu te lasa, lupta. Normal ar fi trebuit sa te informeze educatoarea ca va ramane la krippe si din ce motive. De asta au fost inventate si Entwicklungsgespräche [:D] care ar trebui sa aiba loc de 2 ori pe an. Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si Nadia (16 decembrie 2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiutza,inca e cu scutec,dar si doi din cei patru erau cu scutec,asa ca nu cred ca ar fi un motiv...sa stii ca m-am gandit si eu ca e poate altfel acolo,adica mai alintacioasa,insa din ce vad cand merg sa o duc sau aduc (mai urmaresc din umbra uneori) ,parca nu cred asta.... Angiuta,nu as dori sa schimb gradinita,e foarte aproape de casa,au gradina si loc de joaca afara foarte frumoase si sunt totusi multumita asa,per total...Asa cred si eu,ca ar fi mult mai stimulata in prezenta celor mai mari si,da,m-a deranjat si pe mine mult ca nu au gasit necesar sa discute cu mine situatia asta,cand am vazut ca au plecat toti prietenii ei mi-a vanit sa plang,ea a intrat cu brotdose a ei in camera de masa,sa ia micul dejun,s-a uitat in jur,parca ii cauta pe amicii ei,nu i-a vazut si s-a asezat singura la alta masuta[q]Stiu ca ea nu percepe asa in tragic cum percep eu,dar totusi.....Si am fost si la gespräch si nu mi s-a spus nimic,cum ca ar avea vreo problema,din contra,mi-au laudat-o ca e foarte voluntara,comunicativa,vesela si prietenoasa...... M-ar fi interesat daca exista vreo obligativitate pentru ei in ceea ce priveste locul la elementar la 3 ani,asta ar fi interesant de stiut,am sa dau putin cu google,sa vad,macar sa stiu cu ce ma inarmez cand o sa discutam... [url="http://i1214.photobucket.com/albums/cc488/Loredana71/IMG_9145.jpg"]Lara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loredana,si eu zic ca celelalta mamici,sa nu te lasi si sa primesti loc in gradinita.Noi am patit o chestie asemanatoare dar in sens invers,cele de la Krippe au inceput inca de la 2,6 ani sa ne spuna ca Stefan e deja prea mare pt krippe,nu prea mai are ce face,stie tot,reguli,cantece,dirijeaza pe-acolo lucrurile plus ca el vorbind f mult si f corect si neavind in preajma decit copii mai mici care nici nu prea vorbeau,le innebunise pe educatoare cu intrebarile [:D] si ca e musai sa mearga la copii mari insa la Kindergarden ne-au zis ca ei nu accepta copii sub 3 ani neimpliniti,la ei asta e regula si nu avem decit sa asteptam...ceea ce am si facut.In august,la 3 ani fix am avut loc la Kindergarden unde s-a integrat fff usor si pe nesimtite si ii este mult mai bine cu copii mai mari...bine,recunosc ca avind o surioara mai mare e mult mai evoluat ca cei de virsta lui,pur si simplu preia unele chestii din zbor de la ea. Motivele directoare mi se par puerile...eu stiu ca obligati nu sunt sa o mute la grupa urmatoare,motive se gasesc dar pe de alta parte,copilul bate pasul pe loc... Cel putin la noi,la Krippe au ramas doar 2 fetite gemene care fiind nascute prematur aveau probleme cu vorbitul...in rest,la 3 ani,saltul obligatoriu spre gradi. Daa,noi am avut in fiecare semestru Entwicklungsgespräche,cum zice Angiuta. Aschiuta are dreptate,tu iti cunosti cel mai bine copilul si daca crezi ca ei ii e mai bine cu copii mari,trebuie sa faci asta. Succes iti doresc! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles...Deci in mod normal ar trebuie sa mearga anu viitor.Probabil nu va fi cazul la el deoarece acum de 2 sapt e la gradi la VHS si de abia din august are loc la gradi normala si 1 an de gradi mi se pare foarte putin pt el care nu vorbeste germana deloc [:D] Angiuta baietelul tau e nascut in 2007 si merge la anu la scoala?Ca atunci va avea 7 ani nu ??Al meu e nascut in sept 2008 si mi-au spus ca tot la anu ar trebui sa mearga la scoala...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dyanara, Daca baiatul tau e nascut in septembrie 2008 atunci e un Kann-kind ( copil care poate mereg in clasa I daca vreti) , pentru ca in NRW unde stati voi sunt luati copiii la scoala avand 6 ani pana pe 31.08. 2014.In anul viitor, 2015insa e un MUSS Kind va fii putin inainte de 7 ani. Copiii invata foarte repede limba, sa nu iti faci probleme. Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...