Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august (22)


Recommended Posts

Toata casa-mi doarme, mai putin eu.

 

Olivette, te-a trezit pitica?

 

Aruba, aceeasi spaima o am si eu: "Ce va manca/bea Eric?" La noi la cresa se va pune problema asta, in 2 sapt. Nu agreaza biberonul DAR singura data recenta cand l-a ras (vreo 100 ml) a fost cand i-am pus suc de fructe (mandarine) indoit cu apa (poate fi diluat si mai mult). Deci cum a zis si Iuli, cred ca merge cu ceva irezistibil (dulce sau acrisor, ce prefera ea) de bun acolo. In rest, n-avem incotro decat sa mizam pe foamea si setea lor.

In timp o mai poti antrena cu canita cu cioc (al meu bea apa din ea, doar pt ca ii place sa suga din ciocul ala) sau cu paharelul f mic ("capacul" de la biberon -asta-i favoritul lui Eric, l-ar insfaca si bea: apa, suc, medicament...cu tot cu pahar, dar nu i-l dau prea des ca se ineaca daca nu-s pe faza).

Ceai eu evit sa ii dau de cand am citit ca interfera cu absorbtia de fier la bebei, dar presupun ca in cantitate mica nu are de ce sa strice. Succes!

 

Ada, stranuta in incheietura dintre brat si antebrat cand nu-i servetel la indemana. Si dezinfectant din ala lichid pt maini. Moarte virusilor!

 

Ana, sa ne tii la curent cum merge (auto)diversificarea. Ce o sa faci daca nu e interesat de bucatelele de fructe, cred ca te adaptezi pe parcurs, nu? Cateodata ma gandesc cate luni/ani va mai manca al meu piureuri, dar sunt tare fricoasa sa-i dau bucati. I-am mai dat biscuiti din orez speciali pt bb (Mum Mum) si cam odata la 5 inghitituri se ineaca...noroc ca-s f moi, mie tot imi sta inima in loc.

 

Ali, sper ca aveti o noapte mai buna. Felicitari pt dinte!

 

Kimmy, la voi a mai iesit vreun dintoc? Spuneai ca are gingia ca un sir de margele, umflaturi presupun. La Eric e asa de 2 luni si suntem tot la 2 dinti.

 

Sper sa treaca odata si la noi mucii astia, raceala sa nu fie mai grava de atat la Eric, ca eu, "donatoarea" [bang], ma simt mai bine.

 

Roxy, imi pare rau si iti doresc sa te intareasca D-zeu.

 

Ilenuta, ce mai fac scolarii si dintzoasa mica?

 

Mamicile de piersicute cu dinti, ati inceput sa ii spalati pe dinti? Eu da, dar ma enerveaza ca uit des. Eu am avut dantura f proasta, din copilarie, si vreau sa fiu f atenta la copil si sper sa nu imi semene. O sa-mi pun un post-it la baie: "Spala copilul pe dinti!".

 

Va pup.

 

**************************

Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012)

 

Cine-ti saruta genele-n somn,

Si cine-i acolo cand ingerii dorm?

Toate zanele bune sa te ocroteasca,

Toate florile campului sa te infloreasca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata.

Dau eu o cafea pentru toate care aveti nevoie.

Sper ca ati avut o noaopte usoara si ca piersicutele bolnavioare sunt mai bine.

Eu sper sa nu imi aduca sotul de pe la munca vreo raceala ca are colegi raciti care din pacate nu stau acasa pana se fac bine.

Iuli, cu cumparatul de la batranici eu sunt lecuita. Cunosc mai multe persoane care fac agricultura intesiva, cu ingrasaminte si tot felul, dar isi pun mamele batrane sa vanda in piata pentru ca inspira incredere cumparatorilor.

Ina, sper sa nu te superi, o spun ca si gluma. Povesteam cu sotul de site-ul cu legume si fructe bio si ii spuneam discutia avuta in care te intrebam de unde ai siguranta ca sunt bio. Cand m-a auzit a zis ca e super idee de afacere. Luam banane la 5 kg din real/carrefour si ne facem un site pe care le vindem cu 50 lei/kg spunand ca sunt bio.[:D] Deci si el e Toma Necredinciosul.

Oricum, mai in gluma mai in serious eu sunt destul de paranoica cu chestiile bio. Sper totusi sa gasesc pt Aurora ce imi trebuie pe la rude sau cunostinte de la tara care cultiva doar pt consum propriu. O sa mai merg si pe borcanele bio....ca or fi sau nu asa...

Dupa cateva zile in care Aurora a fost agitata ca nu dormea suficient pe timpul zilei si plangea probabil de suprastimulare am constatat ca trebuie sa aiba o repriza de somn intre fiecare doua mese de zi si una macar trebuie sa fie mai lunga (de 1 sau 2 ore). Daca reusim asa, e fericita si cooperanta.

Va pup. Am o gramada de treaba azi si nici un chef.

 

Mamica Aurorei - 20.08.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata.

laura- bine ca sunteti mai bine-dar stresul si alergatura...si incompetenta unor medici-ne dau mari batai de cap.

 

legat de legume-si eu sunt stresata. de ex in piata mi s-a spus ca nu exista dovlecei de sera. totul e adus.cica din spania...

eu am gasit un site- cu cosul bio-dar..nici acolo nu stiu daca sunt chiar asa.

daca aveti vreo sursa prin obor-ma gandeam ca e mai mare sa facem aprovizionarea pt o saptamana...

 

noi avem probleme cu laptele=parca nu-i mai place NAN-ma gandeam sa-l schimb. oricum dupa 6 luni se trece la cel de continuare,nu?voi ce LP folositi???

 

_______________________________________________________________________________

fiv 1 reusit-promed,MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.

[fetita] SARA MARIA

DN-30.07.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

legat de dezinfectatul aerului din camera: eu mi-am facut un spray din apa+ulei esential de tee tree, eucalipt, lavanda- ar mai fii trebuit si ulei de mirt...cimbrisor...am postat de mailul comun lista cu uleiuri,si pulverizez prin casa. cu tee tree mai spal si pe jos .se pot dezinfecta si hainele lui bb.sunt dovedite ca sunt antimicrobiene si antivirale.

 

_______________________________________________________________________________

fiv 1 reusit-promed,MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.

[fetita] SARA MARIA

DN-30.07.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dim!

sunt la cafea si intru si eu scurt.

Sanatate piersicutelor! si tatilor de piersicute (vezi ADA) si mai ales mamelor!

 

LEGUME BIO: deocamdata de noi s au mai miluit unii altii si ne au dat ce aveau de prin gradina lor. dar asta merge doar acum, cand cantitatea pe care o mananca e infima.

in schimb am de la ILENUTA un site: http://biodumbrava.wordpress.com/2012/12/12/produse-disponibile-in-luna-ianuarie-201/#comments

 

fiind aproape de noi, i am contatctat si am mers pana acolo sa vad cum stau lucrurile. am cumparat ptr noi tot felul de legume. nu pot lua cantitati mari ca nu am spatiu corespunzator de depozitare, dar ptr 1 saptamana merge.

ei vin o data/saptamana si in Bucuresti sa livrezi comenzile. cred ca de la ei vom cumpara de acum incolo, chiar si ptr noi.

 

cat despre CARNEA fara antibiotice, hormoni, etc, am luat o plasa mare acum 1 sau 2 ani: imi aducea doamna care mai vine la curatenie cate un pui/cocos crescut in curte (contra cost binenteles). eram fericita ca are M carne de curte. si o data povestind cu ea, imi zice ca tb sa mearga sa cumpere sotul concentrate. eu intreb ptr ce? si ea imi zice ca mai da la pui, ca altfel nu cresc prea bine... mi a cazut fata!!!

asa ca noi cumparam din magazin. am gasit niste pulpe de pui fara tot felul de adaosuri (cel putin asa zic ei pe ambalaj) de la firma COCO RICO; se comercializeaza in CARREfour. in Cora nu au firma asta.

http://www.cocorico.ro/calitatea-brandului.html

 

pe 23 facem si noi 6 lunite si tb sa programam si vaccinul.

pe 22 il vaccineaza si pe M la scoala (rapel la ROR).

 

-------------------------------------

M si R

-------------------------------------

 

http://bebeinfo.webs.com/

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, dau si eu [cafea] ca e vineri si m-a ajuns oboseala, si beau...

 

Michelle, mersi pt reteta, imi place ca pune si quinoa.

 

Fleur, in principiu, asa cum Vlad baga orice in gura, va fi interesat si de mancare. Nu trebuie sa il vad inghitind din prima, asta e farmecul, il las in ritmul lui, e mai mult o joaca. Daca totusi va fi evident ca nu ii place gustul, ii dau altceva.

 

Ma intristeaza guturaiul asta al lui, probabil se amana vaccinul. A supt mult azi noapte dar cat de cat am dormit.

 

Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Fetelor,multumesc frumos ca sunteti alaturi de mine [flo].Trece si perioada asta [:D]

Aseara a adormit la 10.Eram ruuuptaaa,asa ca automat m-am bagat in pat si eu.Nici dus n-am mai facut.Si ce credeti?Mi-a facut surpriza de a dormi pana la 3!!!!Era sa lesin cand am vazut ceasul [:D].Bine,dupa aia s-a trezit din ora-n ora dar tot lux a fost fata de zilele trecute.Daca nu erau mucii...[alcool]

 

Oli,asa eram si eu cu kg [:D].Am dat jos cateva la nastere,apoi inca vreo 3,si am ramas cu 8 in plus care nu se mai miscau si punct.Ei,nu recomand nimanui metoda mea de slabire [bang].Somn foarte foarte putin,plus plimbat bebe de 8,5 kg intr-una.Bine,acuma sa nu credeti ca am slabit spectaculos,dar incepe sa se miste acul cantarului in sfarsit.

 

Valy,cu riscul de a suna ca un disc zgariat,incearca scutecele Libero [flo].Ar trebui sa ma plateasca astia cata reclama le fac [:D].Emma doarme tot pe burta,si nu-i schimb scutecul aproximativ 12 ore.

 

Ce de bolnaviori [q].Sanatate multa va doresc!

 

La multi ani Antonica![pup]

Si Emma se arcuieste si se ridica in fundulet dupa cateva minute de supt.Cred ca se plictiseste.Normal ca nu se satura...Altfel,suntem binisor.Luam zilele cum vin,asteptam sa treaca raceala [flo]

 

Aruba,alte lichide in afara de tzitzi nu vrea nici Emma.Ii fac ceai in fiecare zi,incerc si cu apa,dar nu vrea.Dar nu ma las,poate intr-o zi isi da seama ca merge si altceva nu doar tzitzi.

 

De azi facem pauza la morcov,ca au trecut 3 zile fara kk.Evantual ii fac suc dintr-un morcov si subtiez cu asta piureul de dovlecel+pastarnac+rad patrunjel.

 

Lorena,nu cred ca are treaba constipatia cu alaptarea.Dar dupa nastere multe mamici se plang,cica are legatura de cum se reasaeaza lucrurile prin burtica.Plus ca la inceput,de frica colicilor am renuntat la multe alimente ce ma ajutau inainte,si uite asa s-a cronicizat,chiar daca acuma manc iar de toate.

 

Trimit ca s-a trezit.Revin daca mai pot,ca mai am de citit.

Voa,vin iar ninsori!

 

___________________________________id="green">

 

Mamica mandra de Timea(28.06.2008) si Emma(25.07.2012)

 

Povestea noastraid="Century Gothic">id="green">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor!

 

Mey, vad e o adevarata isterie cu legumele astea bio. Nici alea crescute de tarani in curte pentru consum propriu nu sunt bio ca si alea sunt stropite cu cate ceva. Iar puii la fel. Majoritatea sunt crescuti cu concentrate.

 

 

Mami de Emma Mihaela

DN 13.08.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Multumesc si eu de cafea!

Ma bucur sa vad ca piersicutele noastre bolnavioare sunt pe drumul cel bun!

Lauraid="size2">id="black">,le-a tras Andreiu pe toate[pup]iar de tine..ce sa mai zic.incearca sa recuperezi niscai odihna,daca te lasa piticot

Kimmyid="size2">id="black">,felicitari pt pierderea in greutate![flo]

Fleurid="size2">id="black">,ma bucur ca sunteti bine!stai linistita ca nu e obligatoriu sa ia raceala de la tine.Eu cat am fost racita n-am purtat nici macar masca(inutil tinand cont ca doar eu ma ocup de el,dormim in aceeasi camera,ect) si nu a facut nimic,multumim lui Dumnezeu!

Adaid="size2">id="black">,de cate ori spui ca muncesti mult eu ma gandesc daca ai mancat bine,hahah zici ca-s maica-ta.Sanatate sotului,sa se faca repede bine ca sa-ti mai reduca din responsabilitati [flo]

Lorena id="size2">id="black">,sa-ti fie de bine odihneala!Daca o continuati asa,il aduc pe Mattia 2 zile la tine,2 la Roxy si poate s-o face si el baiat cuminte[:D]

Roxyid="size2">id="black">,imi pare rau!Multa putere va doresc..

Fredeliaid="size2">id="black">,cum se mai simte Jeff?Pupam piersicuta sa se faca bine[pup].Sanatate multa!

Aliid="size2">id="black">,ce face Denis?Pupam piersicuta cu dintisor[pup]

Arubaid="size2">id="black">,ai grija de tine!De cateva zile ma tin sa-ti laud si eu site-ul,dar mai ales torturile..arata intr-un fel[pofta] dar stii cum e cu neuronul lesinat..

Dannettid="size2">id="black">,bine c-a fost doar atat si mai ales ca pitica e bine!Am luat si eu o tranta la munte,cu piticu in marsupiu am cazut in patru labe,in mijlocul strazii.noroc ca el dormea si nici nu s-a trezit de la busitura(n-am atins cu el de asfalt)

V-am citit si ieri insa n-am apucat sa mai scriu iar azi a trebuit sa recitesc ca nu-mi mai aduceam aminte mare lucru..clar,o sa incep sa iau si eu ceva pt memorie ca nu se mai poate asa[alcool]

Am reusit sa fac si eu de mancare,gulii umplute la cuptor si am fost si nitzel pe afara,cu treaba.Azi n-avem sansa sa iesim pe undeva cu vantul asta asa ca sunt prin zona

 

Va pup pe toate,fara exceptie!

sanatate multa tuturor!

 

mami de Mattia(27.07.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur,nu a mai iesit nici un dinte.Tot 2 are.

Cu spalatul pe dinti,eu inca nu o spal.Timi avea 4 cand i-am cumparat set din ala ca periute.Stai linistia ca o sa-ti intre in ritm.O sa faca parte din rutina zilnica in curand [flo]

 

Mucisorii Emmei sunt curgatori,dar de azi vad ca nu mai sunt clari [alcool].Sa pun ceva in nasuc?

A racit si sotul [bang][bang][bang].Sper sa nu ia Timi,ca ea a fost tare bolnava de craciun.

Intre timp am sunat dr si a zis sa-i dau oscillo,maxitrol in nasuc si nurofen 3 zile...dar aman,mai ales maxitrolul,ca a fost la mine vecina,i-a facut o tura de bowen si i s-a desfundat nasul perfect.

 

Noi la 5 o scoatem pe Timi de la gradi si plecam pana marti la mama,sa ma mai odihnesc si eu putin [:D]

 

Zizou,ai dreptate cu legumele si gainile de la tara.Si eu mai primesc de la bunica,si nu sunt bio,dar sunt muuult mai bune decat cele cumparate din comert.Mie mi se face greata instant cand ma gandesc la gainile din comert.Cum cresc,in ce conditii saracele,si ce manca...in fine,bleacs.Astea de la buni,nu primesc concentrate,dar stiu ca le da o tura de ceva medicament primavara,ca daca nu,risca sa-i moara toate...si sunt crescute in curte,nu ingramadite [olala].

 

 

 

___________________________________id="green">

 

Mamica mandra de Timea(28.06.2008) si Emma(25.07.2012)

 

Povestea noastraid="Century Gothic">id="green">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...