Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

brindusik, si eu sunt o pofticioasa fara limita :)). Si cand mi se pune pata pe ceva...mananc si 1 saptamana continuu. Noroc ca "m-am dresat" sa mi se puna pata pe d-astea conforme. Ma mai apuca cate-o pofta aiurea, ne-conforma, din chestiile astea doar gust cand chiar stiu ca merita "sacrificiul". Azi, de exemplu, am mancat putin piure de cartofi. Cartofii au stat la baza alimentatiei mele toata viata, asa ca, atunci cand am inceput sa tin montignac, asta a fost cea mai mare suferinta a mea.

Din cand in cand, max. de 2 ori pe luna, mai gust cate-o lingura, doua...Din cauza poftelor tinute in frau si apoi de nestavilit mi-a esuat prima data (acum ani de zile...) dieta asta. Acum sunt decisa sa nu mai renunt, dar nici sa nu ma mai simt frustrata.

 

Ca greutate azi am avut 62 fix, batut in cuie si ca masuratori am dat jos: 2 cm in talie, 2 pe solduri si 3 pe coapse in ultimile 2 saptamani (si 1 kg). Incep sa cred ca e pe bune teoria cu omegii aia [:D].

 

Meniul meu de azi:

MD: 3 mandarine si niste struguri (cam 7-8 boabe)

pranz: supa de legume, piure [:I] si salata de brocoli cu ciuperci si bambus, un ceai negru cu smantana

cina (urmeaza): kefir, cascaval si prosciuto.

 

Numai sa nu inceapa picii iar ca vor Pinacolada (fara alcool, normal :))), ca aseara inghiteam in sec.

Chiar, daca este numai suc de ananas (la cutie, dar scrie ca e 100% natural, bla, bla, bla) cu lapte de cocos, e cat de cat ok in faza asta?

 

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ariel, eu as zice ca nu e ok.

Ca in sucul de ananas cred ca e zahar destul de mult.

 

Ptr sapt. viitoare o sa gatesc: supa crema de rosii, piept de pui la gratar si gratar de porc cu salata ptr mine si cartofi ptr ceilalti din casa si curry de linte si fasole.

Si poate fac si eu salata ptr slabanoage: ca am ansoa in conserva.

(e un subiect la bucatarie)

 

Voi ce planuri culinare aveti ?

 

We placut si conform,

 

Cristina,

mama lui Victor si a Ancai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

brindusik - 3kg intr-o luna nu e f.mult cand pleci de la o greutate maaaaare ca a mea. Mananc normal Monti, fara abateri

 

child - polenul crud are toate calitatile intacte, cel uscat nu. Laptisor nu am colectat/consumat. Propolisul e excelent, dar murdareste dintii grav de tot :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu sa editez un mesaj scris acum cateva ore, daca se poate va rog sa imi spuneti

 

Meniu (atipic pt mine) de seara, glucidic.

- paine facuta in casa, faina integrala + tarate la greu

- iaurt 0%

- Magiun de Topoloveni. (IG39)

 

Am avut pofta de ceva dulce, asa ca .... am rezolvat problema. In mod normal prefer ceva lipidic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata [cafea]

 

Loreleiid="red">, nu esti singura. Si pe mine in februarie ma asteapta o colposcopie si un examen BBPN care sper din tot sufletul sa fie negativ. Ce hobby super aveti cu albinaritul [:)]

 

Despre aquagym. Mie imi place foarte, foarte tare. Bine, mie imi place apa foarte tare. E super sa te balacesti in apa calda, apoi sauna, viata de viata [:D] Daca ai probleme articulare e extraordinara pt ca nu are nici un impact pe articulatii. Eu fac mult pt coloana si ma simt excelent. Nu as zice ca e de babe, dar intr-adevar unde merg eu media de varsta e 40 sa zic. Probabil ca la o anumita varsta devii mai interesat de intretinere si ai bani sa iti permiti sa mergi la aquagym. O fatuca de 20 de ani, fara nici o problema de sanatate cel mai probabil merge la o sala de fitness unde e si mult mai ieftin. Eu cu spatele meu paradit, inafara de aquagym si pilates nu prea pot face nimic.

 

Branduid="red">, e super sanatos avocado dar are o groaza de calorii. Eu de obicei nu mananc mai mult de doua pe saptamana.

 

Ninhaid="red">, super mega felicitari [flo] Tre sa fiu atenta ca ma ajungi din urma [:D] Cum a fost la serbare? Eu la prima serbare a lui Stefi am stat pe scena cu ea [:)]

 

Danaid="red">, ce meniuri conforme, mai rar [pup]

 

Arielid="red">, nici eu nu as bea suc de ananas ca sigur nu e conform. Poate suc stors de tine din ananas proaspat.

 

Dulceticaid="red">, te asteptam cand se termina tentatiile? Poate reduci din portii chiar daca nu sunt monti?

 

Cristinaid="red">, ma duc sa vad si eu salata pt slabanoage [:D] Chiar am ansoa in frigider.

 

Liviuid="red">, bravo si tie pt scadere si sunt de acord ca nu e mult cat ai dat jos. Si eu seara sunt tot cu meniul lipidic, nu as putea manca nimic dulce.

 

Ma apuc de alcatuit meniul de weekend si pt saptamana viitoare si revin.

 

Va pup [pup][pup][pup]

 

 

[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)

 

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copiiid="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

So, meniul:

- ciulama de hribi

- supa cu galusteid="red">

- somon la cuptor cu conopida si broccoli

- curry de pui cu lapte de cocos http://gabrielacara.blogspot.ca/2010/03/piept-de-pui-cu-lapte-de-cocos-si-curry.html

- http://www.goodfood.ro/reteta/boeuf-bourguignon-155613.html dar fara cepe dintr-alea mici ca nu am

- mancare de linte cu carnaciori conformi

 

Daca gasesc ceva salata verde frumoasa, pt pachetul de servici o sa fac combinatii cu ton, cu ansoa si ou si mai vad eu.

 

Poate fac si drobul asta de ciuperci pt MD http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/30392/Reteta-Montignac-Drob-de-ciuperci/

 

Un weekend linistit va doresc [flo]

 

[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)

 

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copiiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liviu, mie nu-mi plac fulgii de cereale de niciun fel, insa le iau constant la pici fulgi de ovaz, marca Fortin, 500 gr are punga:

uite asa arata: http://www.daciccool.ro/blogurile-brandurilor-dacic-cool/blog-sanovita/1571-fulgii-de-ovaz

Ii amestec cu lapte, miere, smochine. Au IG 40, deci merg la o masa glucidica, cu lapte degresat.

 

Eu am comis-o iar [q]...am fost cu picii la muzeul Antipa si la iesire au vrut pizza, ne-am oprit la Spring Time si eu mi-am luat paste [:I].

Bine-nteles ca acum, cu burta plina, mi-e ciuda ca nu am rezistat tentatiei....asa ca diseara nu mananc decat un kefir si de maine ma fac cuminte....

 

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...